Autor Wątek: Jak usunąć atrament ze skóry?  (Przeczytany 18651 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Forwalaka

• Muad`Dib
  • Opinii: (1)
  • Nowy użytkownik
  • *
  • Ostrze nie zna szacunku.
Jak usunąć atrament ze skóry?
« dnia: 11-11-2007, 16:46:20 »
Witam.

Jak w temacie, na kawałku skóry którym dysponuje znajduje się niestety kilka znaków wykonanych prawdopodobnie długopisem :mad:. Czy istnieje jakiś sposób na wywabienie ich?
Jeśli sie nie da to pewnie po prostu zabejcuje to na czarno i będzie spokój, ale wolałbym jednak zostawić ten kolor.

Fotka ukazuje fragment tego napisu na kawałku skóry z którego chciałem uszyć futerał na scyzoryk.

Za wszelką pomoc z góry dziękuje.
Pozdrawiam
Forwalaka

(edytka: błąd stylistyczny)
« Ostatnia zmiana: 11-11-2007, 16:50:26 wysłana przez Forwalaka »
Tępi ludzie są jak tępe noże. Specjalnej krzywdy nie zrobią, ale jak wnerwiają...

...
Najlepszym kinem na świecie, jest mózg. Ty również możesz się o tym przekonać czytając dobrą książkę.
...

Prawo jest jak płot - żmija zawsze się prześliźnie, tygrys zawsze przeskoczy a bydło tylko stoi i czeka.

Offline przeszczep

• knifemaker
  • Opinii: (107)
  • *
  • stal biter
Odp: Jak usunąć atrament ze skóry?
« Odpowiedź #1 dnia: 11-11-2007, 16:50:35 »
Spróbuj benzyną...
9/21

WBB

Nie przyjmuję żadnych zamówień na noże i pochwy.

Offline Forwalaka

• Muad`Dib
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 11-11-2007, 16:52:12 »
Może być do zapalniczek Zippo? Tylko taką mam w tej chwili na stanie. Pomógłby aceton?
Tępi ludzie są jak tępe noże. Specjalnej krzywdy nie zrobią, ale jak wnerwiają...

...
Najlepszym kinem na świecie, jest mózg. Ty również możesz się o tym przekonać czytając dobrą książkę.
...

Prawo jest jak płot - żmija zawsze się prześliźnie, tygrys zawsze przeskoczy a bydło tylko stoi i czeka.

Offline Ypoznan

• Niemłody, niewykształcony, z wielkiego miasta
  • Redaktor
  • Opinii: (45)
  • *
  • WKMN, PSTNiBB
    • Navaja.pl
« Odpowiedź #3 dnia: 11-11-2007, 16:55:31 »
Spirytusem, denaturatem... powinno zejść i nie odbarwić skóry (chociaż trochę już pościerałeś ;))
Ponieważ "Ypoznan" w konwersacji brzmi tak jakoś bardzo oficjalnie, dopuszczam także: Januszku, Jasiu, Jachu i inne miłe określenia. ;) 

Offline soballa

• knifemaker
  • Opinii: (19)
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 11-11-2007, 17:01:44 »
Obawiam się, że nic z tego. Niestety ze skory ciężko usunąć wszelkie tusze, atramenty etc. Benzyna spowoduje, że tusz z długopisu rozmaże się w sporą plamę na powierzchni i jeszcze lepiej wsiąknie w skórę, tyle.

A jak wyglada druga strona tego paska? Nie ma lica?

W takiej sytuacji:
- poszukaj innego kawałka skorki [jakby co wal na priva, mam sporo grubej, fajnej skory w ty kolorze, swietnej na pochewki :P]
- zawoskuj ją na ciepło pszczelim woskiem- skóra znacznie ściemnieje, przy odrobinie farta nic nie będzie widać
- bejcuj. Z tym, że bejca najlepiej siada na surowej skórze, z taką mogą być komplikacje.

Pozdrawiam serdecznie.
Żyję. Jak co komu wiszę, to proszę o kontakt.

Offline Forwalaka

• Muad`Dib
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: 11-11-2007, 17:06:58 »
Masz soballa racje. Próbowłem właśnie benzyny (tej do zippo niestety, ale zawsze benzyny) i acetonu, kiedyś spirytusu (stąd to pierwsze przebarwienie) i tylko sie pigment odbarwia a atramentu nie rusza. Zastosuje więc woskowanie. Z tym będę jednak musiał zaczekać aż wosk załatwię. Kumpel ma pasiekę, będzie taki "prosto ze źródła" czy to jakiś specjalny jest?

(Edyta: Orty)
« Ostatnia zmiana: 11-11-2007, 17:09:00 wysłana przez Forwalaka »

...
...

Offline przeszczep

• knifemaker
  • *
  • stal biter
« Odpowiedź #6 dnia: 11-11-2007, 17:14:01 »
To jak i tak będziesz woskował, to możesz acetonem dalej jechać... I tak przecież po wosku ciemno brązowa się zrobi :?
9/21

WBB

Offline Forwalaka

• Muad`Dib
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 11-11-2007, 17:18:18 »
Wyrówna sie mniej więcej po woskowaniu?
Jak tak to siadam i trę do skutku.  :D

Pozdrawiam
Forwalaka

...
...

Offline przeszczep

• knifemaker
  • *
  • stal biter
« Odpowiedź #8 dnia: 11-11-2007, 17:26:51 »
Zawsze możesz całą skórę przetrzeć acetonem... Po za tym myślę że się wyrówna. Po woskowaniu jasnej skóry kolor mi wyszedł taki :

9/21

WBB

Offline Ypoznan

• Niemłody, niewykształcony, z wielkiego miasta
  • Redaktor
  • Opinii: (45)
  • *
  • WKMN, PSTNiBB
    • Navaja.pl
« Odpowiedź #9 dnia: 11-11-2007, 18:04:00 »
Masz soballa racje. Próbowłem właśnie benzyny (tej do zippo niestety, ale zawsze benzyny) i acetonu, kiedyś spirytusu (stąd to pierwsze przebarwienie) i tylko sie pigment odbarwia a atramentu nie rusza. Zastosuje więc woskowanie. Z tym będę jednak musiał zaczekać aż wosk załatwię. Kumpel ma pasiekę, będzie taki "prosto ze źródła" czy to jakiś specjalny jest?

(Edyta: Orty)

Dziwi mnie to, że spirytus odbarwił skórę... nie powinien, tak mi się wydaje  :?
Ponieważ "Ypoznan" w konwersacji brzmi tak jakoś bardzo oficjalnie, dopuszczam także: Januszku, Jasiu, Jachu i inne miłe określenia. ;) 

Offline Forwalaka

• Muad`Dib
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: 11-11-2007, 18:12:13 »
Tą skóre kupiłem od szewca, jest cienka, ma jakieś 1,5mm licząc z tym "meszkiem" pod spodem. Jest barwiona i w czasie czyszczenia ten barwnik zostaje na waciku.

Jak pisze przeszczep przelece ją całą acetonem a później nawoskuje

Jak skończe szyć i woskować to pokaże efekt końcowy i chętnie posłucham co jest źle i jak w przyszlości robić żeby było bobrze :D
Dziękuję za pomoc :grin:

Pozdrawiam
Forwalaka

...
...

Offline soballa

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: 11-11-2007, 21:00:13 »
Przy skórze barwionej, licowanej gdy używasz spirytusów czy acetonów tak się częśto dzieje- ścierasz część lica i barwnika itp. Wg. mnie możesz sobie darować tarcie teraz benzyną, i tak wszystko powinno pod woskiem zniknąć :P I jak najbardziej naturalny wosk pszczeli jest OK- uważam nawet, że najlepszy. Potem użyj SZUKAJa by znależć przepisy na woskowanie albo pytaj na privie, z chęcią pomogę ;)

Po woskowaniu kolor na pewno się mniej więcej wyrówna- znaczy wszystko będzie ciemne :P Na Przeszczepa pochwę nie patrz- on serwuje namjakiś spalony kydeks i wciska ludziom ciemnotę, że to skora niby ;P

A tak serio to trochę inaczej zachowuje się jucht a inaczej skóra barwiona, licowana. No i jeszcze kwestia jak bardzo chcesz ją przesycić woskiem- do połysku i średniej twardości czy do matowej dechy ;)

Powodzenia w pracy! Czekamy na efekty! Pozdrawiam serdecznie!

Offline Forwalaka

• Muad`Dib
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: 11-11-2007, 23:46:52 »
Skończyłem szycie tego pierwszego cuda :D

Fotki beznadziejne, ale ucze sie dopiero :shy:

Zaznaczam że jest to wersja demo, ma caaaałą masę niedoróbek i ogólnie do pięknych nie należy.
Miała to być jednak tylko taka zabawa przed szyciem pochewki do Opinela 12. Przy okazji tej przyszłej pochewki już mocniej przemyśle projekt i o wiele bardziej przyłożę sie do wykonania. Uśmiechnę się też pewnie do Ciebie @sobolla w sprawie nabycia drogą kupna-sprzedaży odpowiedniej skórki, bo tej mam jeszcze trochę, ale jak widać kiepsko sie ona nadaje.
Co do tego "eksperymentu"... :shy:
Ścieg woła o pomstę do nieba, po lewej stronie od dołu tak do 2/5 szyłem 4 nićmi, w tym miejscu jedna nić mi się zerwała (przecieła ją igła do sóry) więc dalej prowadziłem już 2 nićmi. Efekt okazał się lepszy, może spruję ścieg i zszyje od nowa. Krawędzie skóry nie są równe, po woskowaniu mam zamiar jednak przelecieć je papierem ściernym, powinno im pomóc.

O woskowaniu czytałem na forum sporo, chyba zastosuje metodę proponowaną przez Vercengetoryx'a, czyli puszkę z woskiem do gorącej wody, na palnik, nad drugim palnikiem grzeje pochewkę i wcieram.
Nad efektem sie jeszcze dokładnie nie zastanawiałem. Może zrobię taką twardą, mocno nasyconą. Musze tylko uważać na tą "szlufkę" oraz na "klapkę", tak żeby były elastyczne.

Pochewka jest robiona na tego szkrabika na fotkach. Jest to jakiś nołnejm, lecz zacny i zasłużony, cenię go sobie bardzo ;)

Dzięki za pomoc

Pozdrawiam
Forwalaka

...
...

Offline soballa

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: 11-11-2007, 23:57:51 »
Ładnie! Serio! Wiele bardziej spaskudzonych pochewek widziałem! :P

Na przyszłość proponuje grubszą nić, dobre są takie mocne grube syntetyki albo naturalna dratwa lniana. Ogólnie rzecz biorąc- gratulacje ;P

Pozdrawiam.

Offline przeszczep

• knifemaker
  • *
  • stal biter
« Odpowiedź #14 dnia: 12-11-2007, 11:03:29 »
Szyj albo dratwą jak Soballa radzi albo using (nigdy nie wiedziałem jak to się pisze...) żeglarski - ten ci się na pewno nie zerwie, ale też się nie będzie barwił...
9/21

WBB

Offline Forwalaka

• Muad`Dib
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #15 dnia: 12-11-2007, 17:22:09 »
Na dniach sie przejdę do szewskiego po dratwę. Narazie nie mam czasu, straszny młyn na uczelni :mad:
W weekend jadę do domu i spróbuje złapać kontakt z kumplem (mam nadzieje że też zjedzie), to może zmotam ten wosk.

Pozdrawiam
Forwalaka

...
...

Offline upj

• knifemaker
  • Opinii: (135)
  • *
  • nie robię noży na zamówienie ... robię je bo lubię
    • ....takie tam moje robótki
« Odpowiedź #16 dnia: 17-11-2007, 00:45:15 »
 :?
Spirytusem, denaturatem... powinno zejść i nie odbarwić skóry (chociaż trochę już pościerałeś ;))
[/quot
Zawsze możesz całą skórę przetrzeć acetonem... Po za tym myślę że się wyrówna. Po woskowaniu jasnej skóry kolor mi wyszedł taki :

e]

na długopis spirytus jest dobry ...znaczy spirytus jest dobry na wszystko
Przeszczep co modzisz ...bo cosik krótko z żielazem ?  :? w tej pochewce

Offline Forwalaka

• Muad`Dib
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #17 dnia: 17-11-2007, 14:39:31 »

na długopis spirytus jest dobry ...znaczy spirytus jest dobry na wszystko

Od 2 Lat to wódkę ze sklepu może ze 3 razy piłem, a piłem w tym czasie niemało 8D Studenckie życie :D Ma sie te dojścia w akademiku ;> :D

Pozdrawiam
Forwalaka

...
...

Offline przeszczep

• knifemaker
  • *
  • stal biter
« Odpowiedź #18 dnia: 17-11-2007, 17:29:50 »
To nożyk Guldanowy, dostałem w prezencie :D Ino bez pochwy to se dorobiłem :)
9/21

WBB

Offline Traper

• knifemaker
  • Opinii: (4)
  • *
  • Nóż, siła i koniec spokojnie topniejacy w świetle!
« Odpowiedź #19 dnia: 18-11-2007, 14:24:38 »
Pamiętam że atrament usuwało się w szkołach amoniakiem( to wtedy jak kałamarze były), można też usunąć utrwalaczem do zdjęć, ale czy to skóry nie odbarwi to nie mam pojecia.
Pozdrawiam Waldek