Reklama

MUZEA Z BIAŁĄ BRONIĄ - gdzie warto wdepnąć?

Zaczęty przez aambeeld, 25-08-2006, 09:39:11

aambeeld

Sursum corda

Tayniak

Cytat: karud w 28-10-2008, 07:37:54

Tak niezupełnie  ;P to jest puginał/nóż w formie małego jatagana, w pewnym okresie dość popularny w Turcji i rejonach pod jej panowaniem (szczególnie Bałkany) - obstawiałbym bym Turcję, okucia pochwy wyglądają na tzw. "tureckie rokoko". Te noże z Krety po pierwsze nie mają tak rozłożystych "uszu" rękojeści, zazwyczaj dużo skromniejsze (łagodnie powiedziane) i mniejsze okucia na przejsciu rękojeści w głownie (bolstery???), no i zupełnie inne, skromne pochwy.

Nieco po czasie, ale... Karud zerknij na fotki; zostały zrobione w Museum of Cretan Ethnology - Vori, na Krecie. Polecam szczególnie fotki poniżej:

Nie oznacza to, że się ktoś nie walnął, ale i uszy szerokie i pochwy zdobione i okucia przy głowni.

Pozostałe fotki z wakacji to dalsze fotki z Vori:

A także fotki z Maritime Museum of Crete w Chania (polecam szczególnie scyzora z fotki czwartej):


karud

Ja tam zgodny z natury jestem ... czasami  ;P
Tayniak na pierwszych 2 twoich fotkach jest jak najbardziej to samo o czym wczesniej była mowa - mały jatagan. Tyle że on nie jest w żaden sposób charakterystyczny dla Krety, praktycznie takie same mozna znaleźć w Turcji, Grecji (szczególnie Epir), Czarnogórze, itd... oczywiście na Krecie też mogły występować a nawet być robione.
Natomiast to co jest zatknięte za pas manekina na ostatnim zdjęciu to nożyk typowy dla Krety - zobacz, że on nie ma wyodrębnionych konstrukcyjnie uszu, praktycznie te "uszy" to tylko ukośne ścięcie okładzin na szczycie rękojeści. Jak znajde chwilę to zeskanuję jakieś przykłady (mam chyba raptem ze 2 czarno-białe fotki z katalogu), ale to raczej dopiero po powrocie z Gembloux  ;>

zapraszam do sklepu www.birkashop.pl

жизнь, как посмотришь с холодным вниманьем вокруг –
такая пустая и глупая шутка...

Tayniak

 :shy:
A mogłem się nie odzywać...  :D
Oki, czekam na fotki, bądź skany


karud

Cytat: Tayniak w 03-11-2008, 13:54:35

:shy:
A mogłem się nie odzywać...  :D

Ależ czemu, rzeczowa dyskusja jeszcze nikomu nie zaszkodziła, a czegoś się przy okazji uczymy. Swoją drogą podpisy w muzeach to wątek na osobny baaardzo obszerny i wesoły topik ...

zapraszam do sklepu www.birkashop.pl

жизнь, как посмотришь с холодным вниманьем вокруг –
такая пустая и глупая шутка...

vog

Ten mężczyzna jest szczęśliwy, który posiada syna.

vog

Ten mężczyzna jest szczęśliwy, który posiada syna.

purtk


aambeeld

Sursum corda

vog

Ten mężczyzna jest szczęśliwy, który posiada syna.

vog

Ten mężczyzna jest szczęśliwy, który posiada syna.

vog

Ten mężczyzna jest szczęśliwy, który posiada syna.

vog

Ten mężczyzna jest szczęśliwy, który posiada syna.

vog

Ten mężczyzna jest szczęśliwy, który posiada syna.

vog

Ten mężczyzna jest szczęśliwy, który posiada syna.

vog

Ten mężczyzna jest szczęśliwy, który posiada syna.

Krug

A niech tam... najwyżej jajca urwą... Zerżnięte z Guns.ru. Pałasz Kościuszki znajdujący się w zbiorach Muzeum Akademii West Point. Wracając do Europy podarowana przez Kościuszkę półkownikowi J. Bajardowi, w którego rodzinie do początku XX wieku(odkupiona przez muzeum). Oprawa w  hiszpańskim  stylu kolonialnym - tzw. espada ancha(?).

Krug-Noże.

Nie odpowiadam na PW? Pisz Pan: krugknivesmalpagmailcom
Na pohybel odchodom bolszewickich odchodów!
***** *******. :)
Śmiesznie jak jebacy popierają jebanych. :)
TRZYNASTU SPARTAN ŻYJE! WOT CHUJNIA.

aambeeld

art deco?  ;)

w jakim kontekście ta fotka na guns.ru się pojawiła?

Sursum corda

Krug

#58
Cytat: aambeeld w 11-11-2008, 11:42:25

art deco?  ;)

w jakim kontekście ta fotka na guns.ru się pojawiła?

Była tam wątek pokazujący zbiory Muzem West Point.
Podpis grzeczny  z wspomnieniem T. Kościuszki  jako bohatera Narodowego Polski i USA.
Tam się zbiera żelastwo a nie pitoli o polityce.
Krug-Noże.

Nie odpowiadam na PW? Pisz Pan: krugknivesmalpagmailcom
Na pohybel odchodom bolszewickich odchodów!
***** *******. :)
Śmiesznie jak jebacy popierają jebanych. :)
TRZYNASTU SPARTAN ŻYJE! WOT CHUJNIA.

DonCipcio

#59

 Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu  :)

"Z okresu średniowiecza (X-XV w.) posiadamy jedną z większych kolekcji broni drzewcowej i obuchowej (groty włóczni i topory).
Prezentujemy również średniowieczne miecze oraz egzemplarze broni siecznej, kolnej, miotającej i palnej."

edit:
znalazłem czyjeś fotki na fotosiku to wklejam link  ;)
http://suri.fotosik.pl/albumy/81303.html
...złodziej i pijak, bo każdy pijak to złodziej!
Nie ma nic gorszego niż człowiek wykształcony ponad własną inteligencję
SPRZEDAM