Autor Wątek: Ostap Kiridashi  (Przeczytany 3966 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ostap

• Opinii: (19)
  • Mieszkaniec knives.pl
Ostap Kiridashi
« dnia: 28-10-2012, 02:27:41 »
Czołem!

Skończyłem dzisiaj takie 2 maluchy - Kiridashi. Jeden z nieco większym ostrzem, podpisem (nad wypalaniem logo jeszcze pracuje) i już w paracordowym oplocie (kolor wybrany przez zamawiającego  ;))

Stal to N690 hartowana z wymrażaniem sporo ponad 60 HRC (prawdopodobnie nawet na 65) w Instytucie. Z tego co mi przekazał Yahoo ta partia była obrabiana cieplnie jakąś nową, eksperymentalną metodą i uzyskano taką twardość przy zachowaniu udarności. Wyprowadziłem im KT na 30* (15/15) i ostrzyłem na trianglu - daje rade. Ostrzy się mniej więcej tak jak Bossowska s30v albo ZDP189 (63 HRC)  od Kershawa. Trzymania ostrości jeszcze nie miałem okazji potestować ale przy takich parametrach powinno być lepiej niż dobrze.

Z ciekawości (i z lekką obawą) dłubałem i wbijałem w drewno ich ostre i cienkie jak igiełka czubki. Nic się nie ukruszyło nawet przy lekkim wyłamywaniu, więc myśle że nie ma się czego obawiać  :D

Jako ciekawostke powiem, że w tym projekcie po raz pierwszy zastosowałem swój* patent na mocowanie paracordu:

HCS - Hide Cord System.

Siedząc nad neckami i innymi nożami oplotowymi, stwierdziłem że po owinięciu paracordu ten wystaje brzydko ponad linie ostrza i ma tendencje do przesuwania się. Usunąłem więc odpowiednią ilość materiału tworząc jakby "rowki" w miejscu gdzie będzie owinięty sznurek, przez co przy zaplataniu ten układa się tam idealnie i tworzy harmonijną linie z grzbietem ostrza. Kciuk bez przeszkód przesuwa się z ząbków na paracord nie wyczuwając występów, uskoków i nierówności.

* swój bo nigdzie jeszcze takiego nie widziałem - jeśli ktoś już na to wpadł i jakoś to nazwał to chętnie sie dowiem, bo możliwe że jestem niedoinformowany :special:

Standardowo projekt z wymiarami (niestety jeszcze nie zważony)

Kiridashi # 1 (większe):

Zbliżenie:

Mniejszy brat czyli Kiridashi # 2 (krótsza rampa, krótsze o 1 cm ostrze i troszke inna dupka)

« Ostatnia zmiana: 29-10-2012, 18:45:06 wysłana przez Ostap »

Offline soballa

• knifemaker
  • *
Odp: Ostap Kiridashi
« Odpowiedź #1 dnia: 28-10-2012, 02:35:04 »
Fajne zdjęcia, fajne nożyki, fajna "oprawa", prezentacja, drugi kuźwa Cubix... Jak ja was kurde nie lubię... Gratuluję i zawistnie zazdroszczę.

Jednak na szlifie wypadałoby zrobić porządne wykończenie, głębokie rysy po taśmie są mało pro i rażą.
« Ostatnia zmiana: 28-10-2012, 02:37:15 wysłana przez soballa »
Żyję. Jak co komu wiszę, to proszę o kontakt.

Offline Ostap

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #2 dnia: 28-10-2012, 02:50:34 »
Fajne zdjęcia, fajne nożyki, fajna "oprawa", prezentacja, drugi kuźwa Cubix... Jak ja was kurde nie lubię... Gratuluję i zawistnie zazdroszczę.

Jednak na szlifie wypadałoby zrobić porządne wykończenie, głębokie rysy po taśmie są mało pro i rażą.

Dziękuje za miłe słowa a co do rysek... jedni lubią inni nie. Reszta nożyka jest wykończona jednolitą powierzchnią - tylko szlif z pionowym satinem podpowierzchniowym się wyróżnia żeby nie było tak monotonnie  ;P

Na razie to faza eksperymentów, więc jeśli ludzie nie polubią takich "smaczków" to zawsze moge zrobić jednolitą powierzchnie (dla mnie to nawet mniej roboty bo zeby ostrze się wyróżniało taką fakturą musze się nakombinować  :rotfl:)

Online dziab

• Opinii: (38)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • dziabię!
« Odpowiedź #3 dnia: 28-10-2012, 02:12:51 »
Gratsy kiridashka! Wyszedl wporzo. Taka powierzchnia mu duzo dala, bo jak lezal przed hartem u Yasia to nie byl dla mnie atrakcyjny a teraz mi sie podoba :)

a co do rysek... jedni lubią inni nie. Reszta nożyka jest wykończona jednolitą powierzchnią - tylko szlif z pionowym satinem podpowierzchniowym się wyróżnia żeby nie było tak monotonnie  ;P

Tlumaczenie typu "jest niedociagniecie, bo maker tak chcial" :D
Rob drobny i jednolity satin a nie dorabiaj filozofie ;P

I do twarzy im w czerwonym! :D
Pisze z teflonu,wiec nie widze dokladnie - wyjales rdzen z paracordu? Mi sie podoba taki plaski, ale zaraz Cie milosnicy uzytkowosci zjedza za ten manewr ;P
Dzialaj dzialaj ;>

Offline Ostap

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #4 dnia: 28-10-2012, 02:25:35 »
To pomarańczowy paracord  :frown:

A i owszem bez rdzenia, dla mnie taki atrakcyjniejszy  :D Jak dla mnie to żadne niedociągnięcie bo długo sie zastanawiałem czy kombinować z jednolitą czy nie. Koledzie KOSowi też się podobają

a ryski po taśmie nadają klimatu, bez rys byłby taki trochę "wykastrowany"

Następne zrobie jednolite żebyśta się nie czepiali  :-*

Offline kfadrato

• 3M CREW
  • Grupa Pomorska
  • Opinii: (190)
  • **
« Odpowiedź #5 dnia: 28-10-2012, 08:34:34 »
Fajna zabaweczka, mialem okazje pobawic sie po zlocie ;-) Co do rys po tasmie to  dla  mnie jest ok i ja  bym tego nie zmienial, trzeba miec swoj styl  :)
Odnosnie HDS to przypomnialem sobie ze widzialem podobny system na rekojesci jakigos fixa  :dodge:

Ps u mnie tez paracord jest czerwony  ;P
[Sprzedam] Spyderco, Benchmade, Leatherman, Gerber http://forum.knives.pl/index.php?topic=164787.new#new

Offline Tuurtel

• Opinii: (12)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Nessmukoholik
« Odpowiedź #6 dnia: 28-10-2012, 09:06:37 »
Ładny ":tapeciak" Ci wyszedł. Twój 2 skończony projekt jaki oglądam, i uważam ,że rysy to już część Twojego stylu.
Pozdrawiam Łukasz.
NIE MA BOGA JEST MOTÓR

Offline kgrzesiek

• Opinii: (101)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #7 dnia: 28-10-2012, 09:09:19 »
W wątku o projektach zwróciłem na niego uwagę. Wyszły super. Bardzo mi się podobają pod każdym względem. Gratuluję projektu i wykonania  :)

Offline artk

• Opinii: (6)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #8 dnia: 28-10-2012, 09:38:18 »
Drugi Twój skończony projekt i drugi raz zbieram szczękę z podłogi  8D
A zapowiada się, że będę się musiał przyzwyczaić  :D

Co do Twojego HSD'a to chyba patent już znany:
np:
http://www.jeridjohnson.com/index.php?option=com_content&task=view&id=45&Itemid=54
ten może nie jest tak perfekcyjnie wycięty ale zasada chowania paracordu ta sama.

Gratuluję kolejnego udanego projektu!!!

art

Offline harvester88

• Światowej klasy producent narzędzi tnących :)
  • knifemaker
  • Opinii: (20)
  • *
  • aka Torbé Custom Knives
« Odpowiedź #9 dnia: 28-10-2012, 10:12:28 »
No no, sie rozkręca chłopak :D syn szczecińskiej ziemi w końcu :P
Fajne i zajebiście precyzyjne, modelarz-nożorób! Oby tak dalej, mi niestety większość czasu zabierają prace nad sprzętem ostatnio więc za nożyki się nie ma kiedy zabrać..

Online presto

• Opinii: (43)
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: 28-10-2012, 10:36:41 »
Świetny chlastacz  ;-)
Jakość wykończenia rozwala system.
Co do hdsa :

Offline Crashinto

• Opinii: (16)
  • Użytkownik knives.pl
  • Perfect Day
« Odpowiedź #11 dnia: 28-10-2012, 10:57:02 »
Wg mnie to bardzo dobrze, że powierzchnie nie są jednolite w fakturze. Przy tak małym narzędziu jednowymiarowość bywa nudna.

Offline hendaye

• Opinii: (15)
  • Użytkownik knives.pl
  • swick na klatce
« Odpowiedź #12 dnia: 28-10-2012, 11:00:08 »
ładne są. oglądałem na zlocie, świetna ergonomia. i podtrzymuję, że bez sznurka są ładniejsze :)

Offline DAWID1997

• Opinii: (4)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #13 dnia: 28-10-2012, 11:42:17 »
fajny neck tylko czy n690 zahartujesz na 65 hrc

Offline Giedymin

• knifemaker
  • Opinii: (28)
  • *
    • Giedymin's Big Blades
« Odpowiedź #14 dnia: 28-10-2012, 11:51:56 »
Fajny maluszek:) gratulacje:) wykonanie na najwyższym poziomie, byle tak dalej i byle nas wiecej w Szczecinie:)
PS może lepiej od razu w PCK prezentować.
http://www.giedyminsbigblades.awsome.pl

KUPIE!!! G10- czarne 150x50x8mm minimum
PILNIE:)!!

Offline Ostap

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #15 dnia: 28-10-2012, 11:54:04 »
Dzięki panowie!

Właśnie o tego typu zdjęcia mi chodziło :) Szukałem wczoraj pół nocy i nie mogłem znaleźć a tu prosze - tak podejrzewałem że ten prosty patent będzie używany - tylko czy ma on jakąś nazwe?

"Proponuje 2 modele, jeden bez oplotu a drugi z "długim wcięciem pod paracord?" Tylko dla mnie brzmi dziwnie   :? Chyba na razie dla większej czytelności zostane przy HCSie, dopóki ktoś mnie nie oświeci właściwą terminologią  ;)
« Ostatnia zmiana: 29-10-2012, 18:45:28 wysłana przez Ostap »

Offline Paw_ulon

• knifemaker
  • Opinii: (46)
  • *
« Odpowiedź #16 dnia: 28-10-2012, 14:21:17 »
Extra  :slini:
Dostępne noże

http://forum.knives.pl/index.php/topic,149900.0.html

Chciałbym tylko przypomnieć, że dalej jesteśmy w ciemnej dupie patrząc choćby na twórczość kolegów z Czech, o Niemczech nawet nie wspominając.
[/q

Offline Darkson

• Opinii: (12)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #17 dnia: 28-10-2012, 18:55:49 »
Kolejna świetna robota i kolejne gratki. Fakturka na szlifie ostrza-rzecz gustu, niektórym przeszkadza innym nie- mnie się podaba. Jedno ale -na tym bez cordu widać chyba ten pionowy satin na całym nożu (na szlifie prostopadły do KT a na reszcie do osi wzdłużnej), to pośpiech w stronę prezentacji czy zamierzona efekta? ;>.
Jak zwykle pierwsza klasa i czekam na coś dużego.
Nie ma złej pogody... są tylko źle ubrani.

Offline borutaws

• Opinii: (25)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Login głupi, wolę jak się o mnie pisze Maciek.
« Odpowiedź #18 dnia: 28-10-2012, 19:21:09 »

TRC na zlocie też były tak wykończone, a wyglądały bardzo pro. Kwestia gustu
Co za honor walić bombą ze zdalnie sterowanego bezzałogowego samolotu?
Przecież cała radocha wojny sprowadza się do tego, żeby spojrzeć wrogowi w kaprawe ślepia, zanim mu się szablą łeb upitoli albo bagnet w bebechy wsadzi!

Offline Ostap

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #19 dnia: 28-10-2012, 19:30:56 »
Kolejna świetna robota i kolejne gratki. Fakturka na szlifie ostrza-rzecz gustu, niektórym przeszkadza innym nie- mnie się podaba. Jedno ale -na tym bez cordu widać chyba ten pionowy satin na całym nożu (na szlifie prostopadły do KT a na reszcie do osi wzdłużnej), to pośpiech w stronę prezentacji czy zamierzona efekta? ;>.

A tutaj to akurat moje niedopatrzenie. Z daleka wydaje się jednolite ale pod światło widać wykończenie drobnym satinem 240 po całej długości rękojeści  :) Czyli wygląda dokładnie tak jak na zdjęciu.