Custom Knives > Knifemaking

czym wiercić? otwory w stali

<< < (4/17) > >>

Mat S:

--- Cytat: 3VVV w 03-03-2007, 11:07:30 ---właśnie gdzie tych wierteł nabyć można i olejuuu ?

--- Koniec cytatu ---

Co do wierteł to pytałbym Melona...

Fred:
Artu są w Leroy Merlin.
A z Irwina seria Cordless, też w Merlinie.

melonmelon:
jezuuuuuuuuu
jezdem wywołany
mamy wiertłą hss do wiercenia standartowego
wiertła hss-co z cobaltem do wiercenia wysokowydajnego - czyli cholerne obroty - ale mniejsza trwałość przy wieceniu normalnym
wiertła widiowe - najtwardsze, najwydajniejsze, ale nie mogom się zagrzać tak pow. 400 st. C na okrągło
założenie brzmi ze wiertło winno byc twardsze od materiału skrawanego o przynajmniej 15-20hrc
czyli do zahartowanych ino widia
czyli do niezahartowanych hss lub hss-co
ale wiertła byle jakie to maja ino napis hss, są ze stali tańszych
ogólnie zainwestować w wiertła, nauczyc się ostrzyć i mieć na lata

pozdro

edyta
emulsje to po staremu borolej
po nowemu emulgol

3VVV:
dzięki melonie człek sie uczy cały czas.

tui:
tu są te wiertła w przystępnej cenie po pierwszych zakupach 5% znizki.
http://sklepnarzedziowy.pl/
szukać w dziale wiertła materiałów twardych - tytanowe i nie słuchać pierdół sprzedawcy co do obrotów. W hartowanej stali jak najwolniejsze obroty (u mnie 520) i pomalutku chłodząc intensywnie i idzie elegancko np. w strugach od heblarki próbowałem. Co ciekawe wiertło ma oznaczenie CV co wg mnie jest węgiel i chyba wanad (melon bedzie wiedział) ale  nie tytan jak podają w sklepie (kupowałem u nich). Uwaga wiertła nie nadają się do wiertarek ręcznych wiercąc z ręki węgliki lubią pękać czasem po 3-4 otworach a czasem juz przy pierwszym. Do wiertarek stołowych stosować. Terebor  (płyn do chłodzenia) można kupić w Północnej Grupie Narzędziowej (PGN) w Olsztynie lub Ostródzie lub zamówić od producenta Fanar z Ciechanowa (telefon można znaleźć w książce) i myślcie co chcecie ale ten płyn to naprawdę błogosławieństwo przy wierceniu zwłaszcza w hartowanej stali - polecam.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej