Autor Wątek: CRKT Crawford/Kasper Fighting Folder - historia i recenzja  (Przeczytany 17173 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline graf

• Opinii: (43)
  • Mieszkaniec knives.pl
    • Noże do rzucania
(Za parę dni postaram się podmienić fotki swojego egzemplarza na porządne i być może testy video (karton, butelki) ale w postaci oddzielnego artykułu.

CRKT Crawford/Kasper Fighting Folder.

Historia tego oryginalnego projektu zaczęła się na w roku 1993, kiedy to były Margines i jeden z założycieli GHCA Bob Kasper na potrzeby swojej szkoły walki nożem Kni-Com zaprojektował Kasper Fighting Knife – nóż o ostrzu stałym o jednoznacznej nazwie.

Prototyp noża Kaspera

Wkrótce linia noży Kaspera wzbogaciła się o 3 mniejsze modele – 5 calowy Pug, 4 1/2; calowy Scorpion o niesamowitej linii oraz 4 calowy Companion, w którym wyraźnie widać rękę knifemakera całej linii - Ala Polkowskiego.

Cała rodzina KFK

Bob w projekcie swoich noży położył ogromy nacisk na najistotniejszy jego zdaniem aspekt walki nożem – kontrolę. Złożona rękojeść ma jedno zadanie – utrzymać nóż w dłoni w Każdej sytuacji. Udało się to osiągnąć dzięki skondensowaniu w projekcie wszystkich elementów poprawiających uchwyt noża. (no dobra, zabrakło „palucha”)  Rękojeścią zajmę się szczegółowo przy okazji opisywania foldera.
   Naturalnym rozwinięciem linii tych noży miał być nóż składany, który będzie można złożyć nie tracąc żadnych z walorów Companiona. Bob w tej sprawie skontaktował się z Patem Crawfordem i przedstawił mu swój projekt, z pytaniem czy będzie w stanie go wykonać – Pat odpowiedział „Yes, I don't see any problems” i tak zrodził się Crawford/Kasper Fighting Folder.

Pierwsze modele KFF, autorstwa Pata Crawforda

Oczywiście zanim nóż trafił do CRKT był dostępny jako custom, i to od razu w dwóch wersjach – z rękojeścią z tytanu i rękojeścią z micarty, z tytanowymi linersami. Wówczas cena tych noży, niezależnie od wersji wynosiła wówczas 375$, obecnie tytanowa wersja jest wyceniana przez autora na stronie internetowej na 575$, a to i tak jest jest model absolutnie podstawowy, a przecież Pat nie wzbrania się przed użyciem najróżniejszych materiałów, przykładowo kości słoniowej… mamuta.

Aktualna tytanowy Kasper od Krawforda

I wersja nieco bardziej wypasiona

W roku 2000 nóż pojawił się w ofercie Columbia River Knives and Tools w wersji z rękojeścią z zytelu, w 2001 dołączyła do niego odmiana Professional, z rękojeścią z lotniczego aluminium. Obie odmiany występowały w 2 rozmiarach – small, z ostrzem 3 calowym, i large – z ostrzem nieco poniżej 4 cali (ostrze jest nieco mniejsze niż w oryginale Crawforda, prawdopodobnie ze względów prawnych).

Na początek oficjalne dane od CRKT
Ostrze: 3.75” (9.5 cm)
Grubość ostrza : 0.16” (0.40 cm)
Długość noża zamkniętego: 5.375” (13.7 cm)
Długość noża otwartego : 9.25” (23.5 cm)
Waga: 7.4 oz. (210 g)

Co nam mówią te liczby? Że to kawał skurczybyka, stojący w tej jednej linii z Socomem, MOD CQD Mark I czy też Al Mar Sere 2000.

Rękojeść.

Moim, i nie tylko zdaniem, ta rękojeść jest fenomenalna, biorąc oczywiście pod uwagę przeznaczenie tego noża. Rękojeść jest chuda (14mm) i wysoka na 30mm, dzięki czemu nie ma żadnych szans na obrócenie się w dłoni, a niewielka grubość ułatwia skryte noszenie. Wcięcie na palec wskazujący jest bardzo głębokie, zakończone niewielkim „subhiltem”. Następnie znajdziemy wycięcie na trzy kolejne palce zakończone kolejnym wystającym elementem „ptasim dziobem”, uniemożliwiającym wysunięcie się noża z dłoni. W górnej części rękojeść rozpoczyna się od ząbkowanej rampy na kciuk, wraz z dzwignią LAWKS(o czym później) przechodząc w łagodnie zagięty grzbiet zakończony sporym skullcruscherem. Grzbiet na długości około 2/3 jest wypełniony masywną wkładką dystansową z aluminium, którą można wbijać gwoździe.
Linersy mają 1,5mm grubości i żadnych wcięć odciążających – teraz wiadomo dlaczego ten nóż waży 210 gram. Rękojeść skręcona jest 5 śrubkami torx z każdej strony plus oś noża.

Blokada

Blokada to klasyczny liner-lock, wspomagany patentem CRKT - blokadą Lawks. Liner od początku zachodzi dość głęboko, ale się nie zakleszcza. Często można usłyszeć zastrzeżenia co do bezpieczeństwa liner-locków, zwłaszcza że w tym nożu powierzchnia ostrza z którą styka się liner jest bardzo gładka. Bez obaw, o nasze bezpieczeństwo zadba Lawks, którego dzwignia w pozycji otwartej po prostu uwiera w kciuk, i po trzech otwarciach załączamy ją bezwiednie.

Kołek i otwieranie

Kołek ma średnicę 1/4 cala; cala i stożkowy kształt. W pozycji zamkniętej jest oddalony od okładzin, które na dodatek są wycięte, co pozwala bezbłędnie trafić w niego za każdym razem – nawet w grubej zimowej rękawicy. Ostrze jest masywne (przy czym masa skoncentrowana jest przy osi noża) co pozwala na bezproblemowe otwarcie z nadgarstka, któremu towarzyszy dźwięk zapadającej blokady, brzmiący jak zamknięcie wieka od trumny :) Podkładki teflonowe.

Ostrze

Ostrze tego KFF jest równie oryginalne jak jego rękojeść. Długie na 9,7 cm grube na 4mm, zwęża się od 35mm przy kołku do ostrego jak igła czubka. To nie jest ostrze „taktyczne” – zupełnie nie nadaje się do wbijania w blachę, podważania, rąbania czy innych taktycznych zadań. Cel tego ostrza zawsze stoi naprzeciwko, i najprawdopodobniej próbuje nas zabić. Szlif ostrza ma 15 mm wysokości i jest zupełnie płaski. Wysokość i krój krawędzi tnącej jest podobna do innych noży CRKT – np. Desert Crusiera,  różnica tkwi w geometrii, C/K ma szlif główny schodzący do około 0,5-0,75mm, dzięki czemu nóż bardzo dobrze tnie. Podobnie zeszlifowane jest fałszywe ostrze – jego grubość to tylko 0,75mm. Optymalizacja możliwości penetracyjnych kosztem wytrzymałości.
   Nie mam osobistych doświadczeń z prawdziwą walką nożem  (i całe szczęście), ale potrafię sobie wyobrazić jak działa to ostrze o trójkątnym profilu w swoim dedykowanym środowisku,  nie zdziwiłbym się gdyby okazało się że ostrze wchodząc pomiędzy żebra łamie je.

Klips i noszenie

Klips jest prosty, montowany na 3 torxy i pokryty czarną emalią. Możliwość montowania tylko w jednej pozycji, tip-down, dla poręcznych. Klips nie przeszkadza przy użytkowaniu i to tyle ile można na jego temat powiedzieć. Faktura okładzin jest gładka więc krawędź kieszeni nie zostanie zmasakrowana, za to więcej pracy czeka szwy – 210 gram może mocno nadwerężyć kieszeń bez nitów.
   Po zdemontowaniu klipsa nóż używa się jeszcze wygodniej, a nosić można go na 2 sposoby – w kieszeni (wbrew pozorom to nie jest zły pomysł – nóż jest duży i płaski i nie ma niemal możliwości aby się obrócił) lub w pochewce typu naleśnik na pasku. To ostatnie rozwiązanie jest szczególnie atrakcyjne, zwłaszcza biorąc pod uwagę przeznaczenie noża.

Swój egzemplarz wyposażyłem w kawałek samoprzylepnej taśmy „ściernej”, tak aby wyciągnięcie noża z kieszeni udawało się ZAWSZE.

Stal i użytkowanie

Mój egzemplarz jest wykonany ze stali AUS6M  lub 420J2 – w 2005 crkt zmieniło stal z którego wykonuje te noże, ale obie serie niczym się nie różnią, muszę ufać sprzedawcy . W każdym razie, stal sprawuje się nadspodziewanie dobrze – mimo zabawy w drewnie, cięcia licznych kartonów i plastikowych butelek nadal płynie tnie papier. Ale nie ma cudów – 57hrc poddało się po paru pchnięciach w oponę – krawędź zawinęła się na czubku na długości 5mm. Nóż sprawdza się w codziennych zadaniach – jego aspekt „fighting” nie upośledza jego innych zastosowań.

Podsumowując

CRKT Crawford/Kasper Fighting Folder to wyjątkowy nóż – stworzony z jasno określonym, mrocznym celem, któremu podporządkowano całą konstrukcję, i odniesiono całkowity sukces. Przyjemnie jest poczuć ten ciężar w kieszeni. Nożem operuje się niezwykle łatwo jak na tą masę, zauważyłem nawet niebezpieczny objaw – potrafię z nudów, w czasie spaceru błyskawicznie wyjąć nóż z kieszeni, otworzyć, przełożyć do chwytu odwrotnego, powrotem do szablowego i schować – mam tylko nadzieję że nikt mnie nie zauważy :)
Pewnie że są lepsze noże użytkowe, że w cywilizowanym świecie noża do walki, ale co z tego, ja musiałem go mieć.

Post scriptum. Crkt przestało produkować ten model (Professional został zarzucony po 2004) i coraz ciężej jest go zdobyć, za to ceny są wyprzedażowe. Sklep Kaliber miał 4 sztuki na alledrogo (od wczoraj ma 3 ... ) za 157zł. Na ebayu do zdobycia za 25-35$. Dajcie mi znać jak gdzieś znajdziecie wersję professional

Źródła obrazków i tekstu
http://www.ghca.org
http://www.ghca.org/KFK.html
http://www.crawfordknives.com/
http://www.realfighting.com/
jedna aukcja na ebayu
Najlepsze polskie noże do rzucania
http://grafknives.pl
Polub na FB
https://facebook.com/grafknives

Offline pecado

• Wsparcie techniczne
  • Szef
  • Opinii: (142)
  • *
  • clava curva pie vinco in spelunca
    • Latarki, światełka - diodowe, żarnikowe, hid; elektronika i optyka
Odp: CRKT Crawford/Kasper Fighting Folder - historia i recenzja
« Odpowiedź #1 dnia: 04-06-2007, 01:03:06 »
były Margines
Chyba "były Marines"? ;)
pozdrawiam
pecado
Fanklub Taktycznej Rusałki |#| Barankom mówię moje stanowcze nie :mad:
hokka hey hadree hadree succomee succomee

Offline graf

• Mieszkaniec knives.pl
    • Noże do rzucania
« Odpowiedź #2 dnia: 04-06-2007, 01:04:21 »
były Margines
Chyba "były Marines"? ;)
Powered by MS Word
Polub na FB

Offline Dominicus

• Opinii: (48)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #3 dnia: 04-06-2007, 17:01:30 »
Bardzo fajny tekst, niedrogi nożyk ale z historią. Tylko ta stal  :/  Wiele by zyskał gdyby zastosowano w nim jakąś inną, chociażby 440C.

Edyta: wersja professional i 4 godz. do końca  :) - http://www.allegro.pl/item198168300_crkt_kasper_wersja_profesjonalna_nowy_fvat.html
« Ostatnia zmiana: 04-06-2007, 17:27:05 wysłana przez Buck »
" Muzyka uspokaja umysł, ułatwia wzlot myśli, a gdy trzeba, pobudza do walki "

Offline graf

• Mieszkaniec knives.pl
    • Noże do rzucania
« Odpowiedź #4 dnia: 04-06-2007, 17:32:16 »
Bardzo fajny tekst, niedrogi nożyk ale z historią. Tylko ta stal  :/  Wiele by zyskał gdyby zastosowano w nim jakąś inną, chociażby 440C.

Edyta: wersja professional i 4 godz. do końca  :) - http://www.allegro.pl/item198168300_crkt_kasper_wersja_profesjonalna_nowy_fvat.html

Już miałem nadzieję... ale to wersja zytelowa czarna, professional wygląda tak
Polub na FB

Offline Miod

• Opinii: (2)
  • Nowy użytkownik
  • *
  • Columbia River Knife & Tool Supa Fan
    • http://laptopy.net
« Odpowiedź #5 dnia: 25-06-2007, 13:33:30 »
nozyk jest naprawdę fajny :) od nowosci swietnie chodzi i jest DUZY  8D
CRKT HISSATSU OWNER /// Miod aka asn

Offline Rash

• Opinii: (0)
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: 02-08-2007, 21:41:18 »
Kawal bydlaka. Na prawde porzadny, mocny folder.

Offline graf

• Mieszkaniec knives.pl
    • Noże do rzucania
« Odpowiedź #7 dnia: 10-09-2007, 11:50:16 »
Ależ miałem pecha - na Ebay'u C/KFF z aluminiową rękojeścią sprzedał się za 16$! Szesnaście, gdy ja dałbym za niego 50$!!!!, ale sprzedawca nie wysłał za ocean... I znowu będzie pół roku czekania aż się pojawi.
Muszę się chyba blisko zaprzyjaźnić z dalszą rodziną mieszkającą w stanach - będą "stacją przesiadkową" dla zdobyczy z ebay'a
Polub na FB

Offline wojtas13

• Opinii: (76)
  • Mieszkaniec knives.pl
    • www.acousticblades.pl
« Odpowiedź #8 dnia: 05-10-2007, 12:18:50 »
Ma jedną wadę w stosunku do Companiona, jako folder nie może mieć ostrego false edge.

Offline graf

• Mieszkaniec knives.pl
    • Noże do rzucania
« Odpowiedź #9 dnia: 05-10-2007, 13:10:14 »
Ma jedną wadę w stosunku do Companiona, jako folder nie może mieć ostrego false edge.

Dlatego też poluję na Companiona dla kompletu.
Polub na FB

Offline graf

• Mieszkaniec knives.pl
    • Noże do rzucania
Odp: CRKT Crawford/Kasper Fighting Folder G10
« Odpowiedź #10 dnia: 26-12-2009, 13:28:47 »

Mała ciekawostka.
W ostatnim czasie pojawiły się małe Crawfordy z rękojeścią z G10. Próbuję dowiedzieć się więcej na ich temat, ale wygląda na to że to jest jakaś limitowana seria, możliwe że chcieli zapasy starych ostrzy i linersów zużyć. W każdym razie chcę takiego :)
Polub na FB

Offline gadzeciarz

• Opinii: (21)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #11 dnia: 02-04-2011, 00:09:54 »
Cześć wiem że odświeżanie wątku nie w modzie ale nie mogę się powstrzymać.
Kapitalny nóż który wręcz bajecznie leży a właściwie wrasta w dłoń z chwilą gdy tylko ten nóż styka się z naszą ręką.

Czytając ten wątek zapragnąłem wejść w stan posiadania tego noża,cóż wszelkie info na które się natykałem to takie że NI MA bo produkcja zaprzestana i won.

I cud .kurwa cud chyba .... 8D

A co mogę dodać w opinii o tym nożu....hmmm.....

Kapitalny,ale to już wiecie.
Wyśmienicie układa się w dłoni i to właśnie ułożenie powoduję że z tym nożem każdy wykonany przez nas ruch-cięcie jest w pełni pod naszą kontrolą.
Ja osobiście wycinałem jak na razie golonkę od kości oraz dzieliłem wieprzową wątrobę -wiem niby nic ale nożyki spisały się niczym brzytwa i po raz kolejny ...
......jak one leżą doskonale w łapie .....

Wysunięcie ostrza można w bardzo efektowny sposób wymusić energicznym ruchem nadgarstka-widowiskowy i szybki sposób na otwieranie tego noża,bez użycia kciuka-kwestia odpowiedniego bardzo krótkiego treningu.
 -fajnie to działa  :D
« Ostatnia zmiana: 11-10-2012, 21:28:01 wysłana przez gadzeciarz »
"wiec żyj na huśtawce życia,żyj!!! Bo tylko raz dany nam czas"

Offline Rash

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: 17-08-2011, 01:55:52 »
Odgrzewam kotlet, wiem, ale może komuś informacja się przyda.

Otóż właśnie dotarł do mnie Kasper - dokładnie taki jak ze zdjęcia powyżej. Ostrze plain.
Posiadam też staaarszy model - mniej więcej sprzed 6-7 lat.

Mam kilka krytycznych uwag, co do nowej produkcji. (swoją drogą - dlaczego zawsze czasy zmieniają się na gorsze?  ;) )

i tak:

Mój starszy nóż to wersja black. Linersy też są czarne. W nowym - nie.

Okładziny - gorszej jakości wyraźnie. Literka Z po numerze modelu 6773 prawdopodobnie wskazuje na... zytel? nie...zaraz...Zytel był w starej wersji. To czuć jak plastik ze stopionych długopisów.. Tak czy siak - sprawia wrażenie bardziej kruchego materiału niż ten położony 7 lat temu.

Stal - Bóg raczy wiedzieć. Kiedyś zapisywali AUS-6 i jasne. A tu nic.

Kraj wykonania - jak wyżej. Kiedyś zapisywali Taiwan i jasne. A tu nic.

Kolor głowni - nie jestem megaspecem od metalurgii, ale stare ostrze jest CZARNE. A to jest...coś pomiędzy czarnym i zwykłym. Cholera wie.

Klips: już bez wybitego symbolu CRKT, co trochę psuje cały klimat noża IMO.

Ogólne wrażenie: Jakość poszła w dół. Cena również. Na ebay.com za około 20USD można taki dostać. Albo ze starej serii za 79  :shades:

Pozdrawiam.

PS. Od lat nie widziałem wersji SMALL. Jakby ktoś miał jakieś informacje- to ustawiam się kolejce po takowy  ;>
« Ostatnia zmiana: 17-08-2011, 02:28:43 wysłana przez Rash »

Offline Mokry

• Opinii: (17)
  • Mieszkaniec knives.pl
    • naswiezympowietrzu.blogspot.com
« Odpowiedź #13 dnia: 17-08-2011, 09:03:56 »

Kolor głowni - nie jestem megaspecem od metalurgii, ale stare ostrze jest CZARNE. A to jest...coś pomiędzy czarnym i zwykłym. Cholera wie.

Mógłbyś zdj wrzucić? :dodge:

Offline selassje

• Opinii: (68)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
  • I come in peace
« Odpowiedź #14 dnia: 17-08-2011, 09:30:45 »
przy okazji wrzucę fotkę mojego c/k professional z okładzinami z aluminium :)

Offline Rash

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #15 dnia: 20-08-2011, 05:09:13 »
Dowiedziałem się czegoś o nowej serii 6773Z:

Knife Features: 5 3/8" closed linerlock, 3 7/8" 8Cr14MoV stainless modified drop point blade with Teflon coating, Black Zytel handles

Offline Rash

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #16 dnia: 27-08-2011, 22:00:12 »

Widać to zdjęcie? Zrobiłem tak, jak napisaliście w dziale technikalia... Pierwszy raz umieszczam zdjęcie w poście... Działa?

Chyba nie działa. Nie mogę się dogadać z tym pierdo***ym imageshackiem.

Tu jest link do galerii z tym nożem. Nie starałem się uchwycić różnicy koloru głowni od czerni - zapomniałem.

http://rasheedv2.smugmug.com/Art/Light-painting/18735448_gXzT8P#1449548259_BKShS9Q
« Ostatnia zmiana: 27-08-2011, 22:08:34 wysłana przez Rash »

Offline yoshida

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #17 dnia: 08-12-2012, 16:16:28 »
Ten CRKT nada się jako EDC do kieszeni? czy raczej jedynie na wypady w teren i do plecaka??

A może lepszy byłby delikatniejszy CRKT Hammond Cruiser ??

(póki co, w kieszeni gości sanrenmu 763 - maleństwo, ale spełnia swoje zadanie  :) )
« Ostatnia zmiana: 08-12-2012, 16:39:27 wysłana przez yoshida »

Offline Rash

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #18 dnia: 09-12-2012, 13:28:55 »
Dawno temu ten model był produkowany w dwóch rozmiarach - large i small.  Obecnie na rynku jest tylko większa wersja, która jest naprawdę dużą sztuką i mocno czuć w kieszeni, zwłaszcza przy siadaniu lub kucaniu (np. żeby zawiązać but) - wtedy się wżyna.
Na pewno small byłby dużo lepszy na EDC, ale znaleźć ten nóż w mniejszym wydaniu to obecnie bardzo trudne zadanie. Sam bym kupił chętnie gdyby ktoś miał do sprzedania...

Hammond Cruiser moim zdaniem jest jeszcze gorszy na EDC, bo ma bardzo grubą rękojeść i w ogóle jest pękaty - straszliwie się nosi w kieszeni.
Na EDC z tej półki cenowej polecam małego CRKT M16-01KZ na przykład. Bardzo poręczna sprawa  :)

Offline yoshida

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #19 dnia: 09-12-2012, 16:34:22 »
Dzięki Rash!
Czyli raczej do plecaka i nie na co dzień.
« Ostatnia zmiana: 09-12-2012, 20:33:34 wysłana przez yoshida »