Autor Wątek: Francuskie noże tradycyjne  (Przeczytany 13753 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline paratge

• Opinii: (2)
  • Świeża krew
  • *
Francuskie noże tradycyjne
« dnia: 31-01-2010, 15:37:18 »
Witam wszystkich. :shy:
Szukam osób zainteresowanych tradycyjnymi francuskimi nożami składanymi.
Znam tutejszy świetny wątek o laguiolach. Wiem też, że stosunkowo dobrze znane i omówione są opinele. Ale przecież te dwa noże to tylko najbardziej znane spośród dziesiątek, ba, nawet setek najróżniejszych typów występujących w całej Francji. Praktycznie każdy francuski region, zwłaszcza na Południu ma przynajmniej jeden oryginalny, historyczny model noża, a jeśli dołączymy do tego współczesne wytwórstwo rzemieślnicze, mamy przebogatą i żywą nożową tradycję.
Ja sam posiadam całkiem niezłą kolekcję francuzików, będzie tego ponad dwadzieścia sztuk - owoc mojej wieloletniej, wakacyjnej harówki zbieraczej (przy wielokrotnym widmie osobistego bankructwa)...
Wszystkich zainteresowanych zapraszam do wymiany informacji!
Robinson Crusoe miał tylko nóż.

Offline pecado

• Wsparcie techniczne
  • Szef
  • Opinii: (142)
  • *
  • clava curva pie vinco in spelunca
    • Latarki, światełka - diodowe, żarnikowe, hid; elektronika i optyka
Odp: Francuskie noże tradycyjne
« Odpowiedź #1 dnia: 31-01-2010, 15:38:59 »
Skoro masz już kolekcję i jakąś tam wiedzę to na początek pokaż co masz, napisz co wiesz - chyba że to jakaś forma matury :]
Nie będziesz czytał tego co sam już wiesz, jeśli zrobisz taki wstępniak ;>
pozdrawiam
pecado
Fanklub Taktycznej Rusałki |#| Barankom mówię moje stanowcze nie :mad:
hokka hey hadree hadree succomee succomee

Offline paratge

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 31-01-2010, 16:28:49 »
No buzi na dzień dobry to to nie było. :)
Nie chciałbym za bardzo się tu lansować, a raczej poznać zainteresowanych wątkiem. No ale rozumiem, trzeba się trochę bliżej przedstawić.
Co mam?
Jeśli chodzi o noże francuskie, to na początek może zdjęcie rodziny w stanie spoczynku:

Co wiem?
Trudno powiedzieć w kilku zdaniach, nie mam nawet pojęcia od czego zacząć.  :?
Nazwy, ceny, miejsca zakupu? Rodzaje stali? Materiały na rękojeści? Rodzaje blokad? Długość, szerokość, waga? Przegląd regionów francuskich pod kątem występujących tam noży? Publikacje książkowe?
Jest tego trochę i wydaje mi się, że jak ktoś się naprawdę tematem zainteresuje, to ewentualna pogawędka sama się rozwinie.
« Ostatnia zmiana: 31-01-2010, 16:40:50 wysłana przez paratge »

Offline kali

• edgy
  • Szef
  • Opinii: (68)
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: 31-01-2010, 16:32:29 »
No buzi na dzień dobry to to nie było. :)
jesteś kobietą? ;> w innym wypadku nie masz co liczyć na słodkie przywitania :]

Trudno powiedzieć w kilku zdaniach, nie mam nawet pojęcia od czego zacząć.  :?
Nazwy, ceny, miejsca zakupu? Rodzaje stali? Materiały na rękojeści? Rodzaje blokad? Długość, szerokość, waga? Przegląd regionów francuskich pod kątem występujących tam noży?
po kolei :) choć zacząłbym od końca, czyli przeglądu regionów pod kątem noży :) gdzieś ktoś na forum wrzucał taką mapkę nawet...
« Ostatnia zmiana: 31-01-2010, 16:34:45 wysłana przez kali »
There are no tactical knives, only tactical minds
FP

Offline pecado

• Wsparcie techniczne
  • Szef
  • Opinii: (142)
  • *
  • clava curva pie vinco in spelunca
    • Latarki, światełka - diodowe, żarnikowe, hid; elektronika i optyka
« Odpowiedź #4 dnia: 31-01-2010, 16:35:01 »
Ledwoś się przywitał, a już buzi chcesz? Trzeba zasłużyć ;P

Widzę, że coś wiesz, że interesowałeś się. My też, jako grupa, coś wiemy ;)
Jeśli chcesz, abyśmy coś popisali w temacie to mniemam, że interesują Cię przede wszystkim rzeczy, o których jeszcze nie wiesz.
Żebyśmy mogli ten zakres wyłapać potrzebujemy abstraktu z tego co udało Ci się zebrać samemu (w sensie informacji w tematyce).
Jeśli nie wiesz jak zacząć to spokojnie się zastanów - pokazałeś zdjęcia, pewno ktoś zaraz się o coś dopyta i dalej jakoś poleci ;>
pozdrawiam
pecado
Fanklub Taktycznej Rusałki |#| Barankom mówię moje stanowcze nie :mad:
hokka hey hadree hadree succomee succomee

Offline paratge

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: 31-01-2010, 19:52:53 »
jesteś kobietą? ;> w innym wypadku nie masz co liczyć na słodkie przywitania :]
A co? Mężczyzni mają się witać gorzko? Co to, fala jakaś? :heart:

Z tymi regionami to skomplikowana sprawa, epopeję całą by trzeba napisać. A na to nie mam ani wystarczająco dużo czasu, ani - i to przede wszystkim - dostatecznie dużo wiedzy. Posiadam natomiast kilka francuskich książek, z których najcenniejszą jest dwutomowa Couteaux pliants de nos provinces (coś w rodzaju "Scyzoryki naszych regionów"; http://monsite.wanadoo.fr/couteaux.regionaux/) Christophe'a Lauduique - niezły przegląd większości znanych noży. Nie mogę go co prawda powielać (prawa autorskie), ale chętnie służę informacją. Noże pogrupowane są tam właśnie regionami, sfotografowane i opisane zarówno od strony historycznej jak technicznej; są też zazwyczaj dane kontaktowe do wybranych wytwórców. Mam jeszcze ciekawą "Encyklopedię drewna" wydaną przez Hachette - w przypadku noży francuskich jest to cenne źródło informacji, bo większość z nich ma rękojeści okładane drewnem lub w całości drewniane. Tu warto nadmienić, że najważniejszą mniejszością będą rękojeści rogowe - wiele noży jest bowiem związanych z zawodem pasterza, o czym było już w tutejszym wątku o laguiolach.
Do tej pory najlepiej poznałem noże z południa Francji, wśród nich oczywiście wspomniany laguiole. Oprócz niego najbardziej znane są nontron (ma ponoć najdłuższą metrykę; legenda głosi, że zamachowiec, który w 1610 r. wysłał w zaświaty króla Henryka IV posłużył się właśnie nontronem http://www.la-maison-des-beaux-arts.com/french/images/area/nontron_knives.jpg), capucin albo berger pyrénéén (nóż pirenejskich górali; szczyt prostoty http://www.hommedesbois.fr/image3/couteau_poche/capucin/present.jpg) i oczywiście znany i lubiany sabaudzki opinel.
Fantastycznym doświadczeniem jest wizyta w dobrym francuskim sklepie z nożami. Dla sympatyków prostoty, naturalnych materiałów i tradycyjnych kształtów to jest prawdziwa uczta. Przy czym większość oferowanych modeli bywa dostępna z różnymi wersjami rękojeści - wybierać można ulubione gatunki drewna na okładziny, to naprawdę przyjemność.

Od siebie dodam, że moją ambicją jest zebrać wszystkie najważniejsze typy francuskich noży. Przy czym zasadniczo nie kupuję noży pochodzących z regionu, którego jeszcze nie odwiedziłem. A będąc miłośnikiem Francji jeżdżę tam prawie każdego roku i nigdy nie wracam z mniejszą ilością noży niż wyruszyłem.;) To chyba w sumie dosyć ambitny plan i wiele jeszcze lat będę go realizował!

Offline kali

• edgy
  • Szef
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: 31-01-2010, 19:57:19 »
Cytat: paratge
A co? Mężczyzni mają się witać gorzko? Co to, fala jakaś? :heart:
tylko nowi userzy będący kobietami witani są bukietem miłych postów od wszystkich, którzy się nawiną. to taka nowa, świecka tradycja. a może po prostu atrakcja na forum, na którym mężczyźni są w ogromnej przewadze ;) każda nowa użytkowniczka na wagę złota ;D
Od siebie dodam, że moją ambicją jest zebrać wszystkie najważniejsze typy francuskich noży. Przy czym zasadniczo nie kupuję noży pochodzących z regionu, którego jeszcze nie odwiedziłem. A będąc miłośnikiem Francji jeżdżę tam prawie każdego roku i nigdy nie wracam z mniejszą ilością noży niż wyruszyłem.;) To chyba w sumie dosyć ambitny plan i wiele jeszcze lat będę go realizował!
miło byłoby, gdybyś obfotografował swoje noże pojedynczo i napisał o każdym zdanie, albo dwa ;) na pewno byłoby to ciekawe dla większości userów :)
« Ostatnia zmiana: 31-01-2010, 19:59:17 wysłana przez kali »
FP

Offline elrond33

• Opinii: (160)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Deo gratias!
    • Handworks
« Odpowiedź #7 dnia: 31-01-2010, 20:00:15 »
Ja to chętnie bym zobaczył takie zdjęcie, na którym będzie widać wyraźnie każdy z noży z Twojej kolekcji, z opisem z jakiego regionu pochodzi, plus chociaż parę słów charakterystyki.
Wielkopolski Klub Miłośników Noży

handworks.pl

Offline paratge

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: 31-01-2010, 20:06:29 »
Jasne, chętnie zrobię taki przewodnik po własnych nożach. Tylko potrzebuję na to trochę czasu, bo ja w przenoszeniu z realu do wirtualu jestem powolny i zręczny jak czołg z I wojny światowej.

Offline paratge

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: 31-01-2010, 20:09:50 »
tylko nowi userzy będący kobietami witani są bukietem miłych postów od wszystkich, którzy się nawiną. to taka nowa, świecka tradycja. a może po prostu atrakcja na forum, na którym mężczyźni są w ogromnej przewadze ;) każda nowa użytkowniczka na wagę złota ;D
Rozumiem, rozumiem. Chyba znam ten rodzaj bólu.
Dobrze żeśmy się dogadali, tak po męsku.;)

Offline Mars

• Coltelli Italiani
  • Opinii: (112)
  • *
  • non timebo mala
    • IATN
« Odpowiedź #10 dnia: 31-01-2010, 21:18:59 »
Tutaj masz garść informacji
be a man among men
"Lęk przed bronią świadczy o niedojrzałości emocjonalnej albo problemach seksualnych" Z. Freud
Szkolenia Tactical Team .45

Online Ypoznan

• Niemłody, niewykształcony, z wielkiego miasta
  • Redaktor
  • Opinii: (49)
  • *
  • WKMN, PSTNiBB
    • Navaja.pl
« Odpowiedź #11 dnia: 31-01-2010, 23:11:11 »
Jasne, chętnie zrobię taki przewodnik po własnych nożach. Tylko potrzebuję na to trochę czasu, bo ja w przenoszeniu z realu do wirtualu jestem powolny i zręczny jak czołg z I wojny światowej.

Nie spiesz się, poczekamy. :)
Ps. Tylko nie zapomnij, że obiecałeś. Bardzo chętnie przeczytam takie opracowanie. :)
Ponieważ "Ypoznan" w konwersacji brzmi tak jakoś bardzo oficjalnie, dopuszczam także: Januszku, Jasiu, Jachu i inne miłe określenia. ;) 

Offline Yossarian

• FT Member
  • Opinii: (11)
« Odpowiedź #12 dnia: 01-02-2010, 14:08:08 »
Witamy na pokładzie frankofilskim :)

Noży nasi trzykolorowi koledzy faktycznie robią od groma i co region, co sklepik to inne można znaleźć. Gorąco cię zachęcam do opsania swojej kolekcji bo na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo ciekawa, moim amatorskim okiem już widzę, że masz np. Nontrona który spokojnie mógłby doczekać się osobnego wątku historyczno-regionalno-nożowego i może nie jest tak często spotykany co opinele czy laguiole ale to na pewno żelazny element dobrej kolekcji francuzów :) widzę też pochewkę z napisem ""L'ariegeois" i kilka noży o profilu przypominającym te z Coutellerie Savignac- czyżbyś był w czasie swoich podróży w francuskiej części Pirenejów ? cokolwiek jest w tej pochewce, pochewka i być może noże obok, prawdopodobnie pochodzą z Foix? Z chęcią dowiem się więcej o twojej kolekcji, moją, o wiele skromniejszą sam rozpocząłem właśnie na południu Francji zastanawiając się, czy trzy dni jechać na bagietkach i mieć ten PIĘĘĘĘKNY noż czy może jednak iść na leczenie nożoholizmu tuż po obiadku :)

Online RNL

• TRENDSETTER
  • Opinii: (42)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Przepraszam głupie pytania za brak odpowiedzi
« Odpowiedź #13 dnia: 01-02-2010, 15:10:15 »
Nontrony rąbią bez zmian od XVw. Dawaj, et n'es pas peur, mon ami.
Sekretarka:

- Zbiera pan noże? Jest pan niebezpiecznym człowiekiem!

Ja:

- Lepiej by było gdybym zbierał damską bieliznę?

Offline paratge

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: 01-02-2010, 20:01:04 »
Tutaj masz garść informacji
Dzięki, przydatny link. Believe it or not, nie znałem tego forum.

Offline paratge

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #15 dnia: 01-02-2010, 20:06:25 »
Nie spiesz się, poczekamy. :)
Ps. Tylko nie zapomnij, że obiecałeś. Bardzo chętnie przeczytam takie opracowanie. :)
Nontrony rąbią bez zmian od XVw. Dawaj, et n'es pas peur, mon ami.
Dzięki za otuchę! Cierpliwości, wezmę się za to chyba w najbliższy weekend, bo w tygodniu nie dam rady. W każdym razie ja zazwyczaj spełniam obietnice - zwłaszcza te złożone na piśmie i podpisane krwią, choć i forumowych nie zaniedbuję.;P

Offline paratge

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #16 dnia: 01-02-2010, 20:21:33 »
Witamy na pokładzie frankofilskim :)

Noży nasi trzykolorowi koledzy faktycznie robią od groma i co region, co sklepik to inne można znaleźć. Gorąco cię zachęcam do opsania swojej kolekcji bo na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo ciekawa, moim amatorskim okiem już widzę, że masz np. Nontrona który spokojnie mógłby doczekać się osobnego wątku historyczno-regionalno-nożowego i może nie jest tak często spotykany co opinele czy laguiole ale to na pewno żelazny element dobrej kolekcji francuzów :) widzę też pochewkę z napisem ""L'ariegeois" i kilka noży o profilu przypominającym te z Coutellerie Savignac- czyżbyś był w czasie swoich podróży w francuskiej części Pirenejów ? cokolwiek jest w tej pochewce, pochewka i być może noże obok, prawdopodobnie pochodzą z Foix? Z chęcią dowiem się więcej o twojej kolekcji, moją, o wiele skromniejszą sam rozpocząłem właśnie na południu Francji zastanawiając się, czy trzy dni jechać na bagietkach i mieć ten PIĘĘĘĘKNY noż czy może jednak iść na leczenie nożoholizmu tuż po obiadku :)
No proszę, proszę! Pireneje? Foix? Savignac? Aż mi serce żwawiej zabiło. To są moje ulubione okolice na tej planecie. Poza tym od tego L'Ariegeois wszystko się zaczęło. W tej pochewce mieszka właśnie ojciec-założyciel mojej kolekcji - taki skromny plasterek Sandvika włożony w kawałek pachnącego jałowca... No więc wszędzie dobrze, nawet w domu, ale w Pirenejach najlepiej!

Offline kali

• edgy
  • Szef
  • *
« Odpowiedź #17 dnia: 02-02-2010, 07:34:42 »
nie pisz postów jeden pod drugim, po prawo u góry masz przycisk "modyfikuj", możesz dopisać treść do istniejącego postu.
FP

Online Ypoznan

• Niemłody, niewykształcony, z wielkiego miasta
  • Redaktor
  • Opinii: (49)
  • *
  • WKMN, PSTNiBB
    • Navaja.pl
« Odpowiedź #18 dnia: 17-02-2010, 17:06:44 »
Dzięki za otuchę! Cierpliwości, wezmę się za to chyba w najbliższy weekend, bo w tygodniu nie dam rady. W każdym razie ja zazwyczaj spełniam obietnice - zwłaszcza te złożone na piśmie i podpisane krwią, choć i forumowych nie zaniedbuję.;P

Coś się ruszyło w temacie? :)
Ponieważ "Ypoznan" w konwersacji brzmi tak jakoś bardzo oficjalnie, dopuszczam także: Januszku, Jasiu, Jachu i inne miłe określenia. ;) 

Offline paratge

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #19 dnia: 24-02-2010, 21:03:52 »
Coś się ruszyło w temacie? :)
Ajajaj! Nie rusza się w ogóle. Ale żyje, coś będzie.
Bardzo byłem ostatnio zajęty, przez co ani czasu, ani siły do tej prezentacji nie miałem.
Wezmę się do roboty niedługo...  :shy: