Reklama

Tak dla wyjaśnienia .....

Zaczęty przez upj, 03-10-2010, 19:08:47

upj

Cytat: piotrbati w 22-12-2010, 19:12:03

krzyżyk z 7 zdjęcia plus hawk-hiszpan jak mnie pamięć nie myli - i lansik na mieście  :slini:
aa i pierścień mokume  8D

:shades:

ordo

Mokume bomba. Aż chciałoby się iść poszukać do nich odpowiedniej dłoni :D

Reality has a well known liberal bias

Nomad

Jeśli to nie tajemnica, to chciałbym się spytac czy mokume "zgrzewasz" w palenisku, czy palnikiem?
Bo kiedys zrobiłem sobie małą próbę, dałem blaszki stali i mosiądzu, nagrzałem troche, sypnąłem boraxem, nagrzałem aż mosiądz się stopił, puknąłem kilka razy młoteczkiem i do wody. Później to na prasce balansowej wydłużyłem, skręciłem i przy skręcaniu pękł wzdłuż jednego z zespawań mosiądzu i stali. Przy robieniu obrączki pękł całkowicie.


kroko

Cytat: Nomad w 21-01-2011, 08:35:13

Jeśli to nie tajemnica, to chciałbym się spytac czy mokume "zgrzewasz" w palenisku, czy palnikiem?
Bo kiedys zrobiłem sobie małą próbę, dałem blaszki stali i mosiądzu, nagrzałem troche, sypnąłem boraxem, nagrzałem aż mosiądz się stopił, puknąłem kilka razy młoteczkiem i do wody. Później to na prasce balansowej wydłużyłem, skręciłem i przy skręcaniu pękł wzdłuż jednego z zespawań mosiądzu i stali. Przy robieniu obrączki pękł całkowicie.

Z tego co pamiętam, to materiały powinny być o podobnej temperaturze topnienia żeby coś  z tego wyszło,a stal i mosiądz to tak nie do końca pasują do siebie


upj

Cytat: Nomad w 21-01-2011, 08:35:13

Jeśli to nie tajemnica, to chciałbym się spytac czy mokume "zgrzewasz" w palenisku, czy palnikiem?
Bo kiedys zrobiłem sobie małą próbę, dałem blaszki stali i mosiądzu, nagrzałem troche, sypnąłem boraxem, nagrzałem aż mosiądz się stopił, puknąłem kilka razy młoteczkiem i do wody. Później to na prasce balansowej wydłużyłem, skręciłem i przy skręcaniu pękł wzdłuż jednego z zespawań mosiądzu i stali. Przy robieniu obrączki pękł całkowicie.

Ja zgrzewam palnikiem ,tu nie tylko chyba temperatury topnienia miały wpływ na spękania . Trzeba mądrzejszych pytać dlaczego popękało . Do lutowania stali używa się lutu srebrnego i mosiężnego  :dodge:

Nomad

No to było stal-mosiądz-stal-mosiądz-stal chyba z 10 warstw, malutkie to było, grzałem palnikiem, i wyglądało to tak, jakby się nie zgrzało, a widziałem na różnych stronach, że robili mokume z mosiądzu i stali, może niedługo spróbuje mosiądz z miedzią.


tlim

Pęka zapewne dlatego że mosiądz i stal mają różna ciągliwość. Gdy robiłem mokume z miedzi i srebra które maja dość zbliżone właściwości mechaniczne, to mimo to musiałem co jakiś czas gdy skręcałem, walcowałem, ponownie wygrzewać, zmiękczać je ponieważ podczas obróbki utwardzały się. To powszechna praktyka podczas walcowania, wyciągania drutu itp.
Podczas skręcania mokume z mosiądzu i stali będziesz musiał poświecić sporo czasu gdyż by zmiękczyć stal trzeba ją dość długo wygrzewać, na dodatek w temperaturze niższej niż topienie mosiądzu. Zwróć uwagę że większość mokume ze stalą, ludzie przeważnie nie skręcają, tylko coś nawiercą, podszlifują, pukną młotkiem i wzorki mają gotowe :)


Nomad

A, no może to był mój błąd, Zapamiętam to. Dzięki za porady!


upj

No i na stare lata porobiło się ..... :dodge:

jednocześnie zapraszam do śledzenia moich postępów w nauce , cały czas wklejam zdjęcia nowych prac  :shy:

http://picasaweb.google.com/upjmail/MojaSzkolnaRobota?authkey=Gv1sRgCOCn7YKisJ7oGw#

dzięki za wsparcie  :)


Pavulon

No moje gratulacje... :D
Jeszcze pochwal sie pracą dyplomową  ;)


upj

Cytat: Paw_ulon w 03-02-2011, 00:15:41

No moje gratulacje... :D
Jeszcze pochwal sie pracą dyplomową  ;)

Jest na stronie moich prac szkolnych .....podpisana  ;>

apss

daj mi bussiaka na dobranoc ;)

sprzedam  noze

Kagemusha

Gratulacje, bardzo sympatyczne są Twoje biżuteryjne dzieła  :)

slice of life
Obecne EDC: MT Scarab, Camillus CQB1, LM Surge, Olight i3 EOS, Victorinox Compact

paproch

By z krwi naszej życie wzięła Ta
Co jeszcze nie zginęła

porcelanowy

Powitoł
"Złote ręce"... no Żony do pilnowania bym ci nie dał ;>
Gratulacje :D Tylko o nożach nie zapominaj :)


przeszczep

Gratulacje Janusz :) I dzięki jeszcze raz za naprawę obrączki ;)


Dexameth

Zawsze jest gdzieś piękny poranek , nawet w dniu naszej śmierci .

forester

Gratulacje :)
piękne rzeczy robisz tymi swoimi złotymi rączkami :D ;)

Pozdrawiam, Kamil.

HolsKnives

No to teraz wszystko jasne dlaczego porzuciłeś robienie Skandynawów :D
Widać po przedstawionym dyplomie, że na wagary nie chodziłeś !!

Gratulacje, mam cichą nadzieje że nabyte umiejętności zastosujesz i pokażesz w następnym nożyku skandynawskim :D   


Pavulon

Cytat: upj w 03-02-2011, 00:21:36

Jest na stronie moich prac szkolnych .....podpisana  ;>

Nie zauważyłem ..sorki i jeszcze raz gratulacje  :D