Autor Wątek: Szybka forma (Kershaw Speedform)  (Przeczytany 9290 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mbieniek

• Opinii: (35)
  • Mieszkaniec knives.pl
Szybka forma (Kershaw Speedform)
« dnia: 06-10-2010, 22:09:02 »
Witajcie,

Dzięki uprzejmości Dona przyszedł do mnie dziś nożyk, na który czaiłem się od ponad roku IIRC.

Bękart sebci i AFCK... Tak sobie myślałem, nie licząc na wiele więcej, niż biurowe EDC czy garniturowca pokroju 940 lub mojego ulubionego switchbacka - ot, małe, lekkie, ładne, w stylu szalotki, ale prostsze w formie.

Ależ się myliłem :D

Technikalia, za Kershawem:

Stal:      Composite: ELMAX®/CPM-D2
Rękojeść:     CNC-machined 6AL 4V Titanium
Ostrze:     3 3/8 in. (8.6 cm)    Zamknięty:  4 3/4 in. (12 cm)
Całość:     8 1/8 in. (20.6 cm)    Waga:     5.2 oz. (ca 147 g)
Made in the USA :D

Po otwarciu pudełka najbardziej zaskoczyło mnie to jak masywny to nóż. Duży, stosunkowo ciężki i... po prostu masywny. Myślę, że porównanie do sebci nie bedzie nie na miejscu, choć tą tylko macałem parę razy. Bardzo zaskoczyło mnie też jak gruba wydaje się głownia.

Kolejne zaskoczenie - na wszystkich zdjęciach nóż wygląda jakby miał rękojeść "two tone" zrobioną jakimśtam sposobem analogicznie do ostrza. Guzik tam. To gra świateł na profilu rękojeści.

Otwiera się go nieco trudnawo, bo typowe kershawowe skośne kołki nie tego ułatwiają, ale kiedy się już otworzy... Blokada zapada bardzo pewnie, w dłoni trzymamy monolit, a przy składaniu czeka nas niespodzianka - tak płynnie i lekko składającego się noża z linerlockiem jeszcze nie miałem. Mechanika jest bajeczna.

W ręce leży bardzo dobrze, kanty rękojeści nie utrudniają chwytu. Każdy, komu pasuje do łapy pika czy afck będzie mile zaskoczony, bo ten nóż leży równie dobrze, a może i lepiej, bo lepiej wypełnia dłoń dzięki specyficznemu profilowi rękojeści.

Zaskoczył mnie klips, spodziewałem się blaszki, czegoś bardziej "długopisowego" jakby, a jest... to co widać. Mocowany torxem do osi głównej, wchodzi na wcisk w odpowiadające mu wyfrezowanie, o przekładaniu możemy zapomnieć. Tylko tip down dla prawusów.

Ostrość fabryczna...To że goli, to banał, prawda? Zerknijcie sobie na kt, ładnie wyprowadzona jest, symetryczna.

Co ja mogę więcej napisać?... PoECDuję go kilka tygodni jak to mam w zwyczaju, zobaczę jak nabiera rys i obić, może napisze coś więcej. To piękny nóż. Mam w nosie brak dołączonego kluczyka i że śrubełek są 2 czy 3 wielkości, lata mi brak łożyska ślizgowego czy podpisu jakiegoś pana na karteczce, wisi mi to, że kosztuje znacznie mniej, niż obiekt westchnień pewnej grupy ludzi. Panowie - mój graal w kategorii tytanowy framelock jest już w mojej kieszeni ;>

Po kilku dniach EDCowania w biurze i na spacerku:

- Piaskowane ostrze nieco klinuje się w grubszych katonach, takich jak karton z mlekiem na przykład. Użytkowo satin albo lustro byłyby lepsze, ale piaskowany jest taki śliczny, że przecierpię :)
- Co do kuchni - ostrze jest dość grube, więc pomidorki i cytrynka tudzież surowe mięso i kiełbacha nie stawiają oporu, przez bekon nóż płynie, smukły czubek świetnie się spisuje przy pracach typu porcjowania i oczyszczania mięsa, gdy trzeba np. "wydłubać" jakąś kostkę, ale o ile cebulę posiekać w kostkę się da bez bólu, nie jest to bardzo przyjemne; jednak agresja cięcia pozwala zapomnieć o tym problemie - nóż wgryza się w cebulę bajecznie łatwo nawet pushcutem. Klips może służyć jako oparcie dla wskaziciela przy pracy na desce, ale nie oszukujmy się, do kuchni są kuchenniaki. Damastowy szef kuchni z Ikei zjada tego pięknisia na śniadanie momentalnie :)
Dwa słowa o stali... Nie oszczędzam specjalnie swoich noży i tego też nie. W czasie normalnej biurowej/kuchennej pracy + pocięcie dwóch kartonów na makulaturę nóż nie stracił golącej ostrości. Na pewno nie jest gorzej, niż w przypadku S30V z Rittera - elmax ogólnie daje radę. Nie wiem, jak będzie z ostrzeniem, ale ponieważ KT na oko zrobiona jest poniżej 20 stopni - niezależnie od tego jak twardo, nie  powinno być bardzo źle.
Zabawy na spacerze - struganie patyków jest bardzo przyjemne. Po raz kolejny zaskoczyło mnie jak miło pracuje się czubkiem, który jest zresztą naprawdę mocny jak na tak smukły nóż. Po zastruganiu i "porąbaniu" kilku patyków nóż nadal goli, może nie tak ładnie, jak wcześniej, ale zawsze. Przy zabawach wymagających mocniejszego uchwytu rękojeść, mimo, że kanciasta, leży w dłoni dobrze, nie upija, nie uwiera. Brak jest karbowania/rampy na kciuk - cóż, chcesz być piękny, to cierp ;) Klips nie przeszkadza. Blokada trzyma :) Nie będę nim dziurawił lodówki, bo nie czuję takiej potrzeby :)

Kilka fotek, plus te z usual suspectami. Sorki że bez namiotu bezcieniowego, ale wolałem klikać niż rozstawiać majdan :D

I ze spaceru:

Mały update...

Nóż był przeze mnie intensywnie EDCowany przez kilka miesięcy jak widać. W tym czasie nie był w ogóle ostrzony, ale ostrość nie zmuszającą do zaciskania zębów z rozpaczy zachował. Niestety, mimo solidnie trzymającego klipsa, wyleciał parę razy na podłogę, w tym w łazience. Tytan rękojeści się  poobtłukiwał gdzieniegdzie, ale najgorsze ;) stało się kiedy się skurczybyk w locie otworzył (w końcu to nie axis, ma prawo).

Efekt:

Wnioski?... Elmax to stal bardzo dobrze trzymająca ostrość, ale dość krucha. Podobna w sumie do S30V czy D2 w codziennym używaniu - czubek Rittera urypałem kiedyś podobnie, acz w inny sposób ;) Wydaje się może minimalnie bardziej krucha.

Wobec powyższego, mając w pamięci mordęgę z przeprofilowaniem 710 z D2, nie spieszyło mi się do odtwarzania czubka. Dziś jednak przyszedł ten czas.

Oto efekt dosłownie 10 minut pracy na niebieskich diamentach z Lidla opartych o pręty Triangla:

Zaskakująco łatwo i prosto poszło. Przy okazji okazuje się, że KT noża wygląda na oko na wzorowe trianglowe 20 stopni na stronę - zabolało mnie to nieco, bo pisak początkowo mnie nieco zdezorientował i zacząłem odtwarzać czubek na 15 stopniach; mimo że pomachałem dosłownie chwilkę teraz mam z jednej strony ślady tej głupoty :)

Więcej fotek sfatygowanego SF mam nadzieję niebawem :)

m.
« Ostatnia zmiana: 01-02-2011, 23:10:14 wysłana przez mbieniek »

Offline kali

• edgy
  • Szef
  • Opinii: (95)
  • *
Odp: Szybka forma (Kershaw Speedform)
« Odpowiedź #1 dnia: 06-10-2010, 22:19:30 »
Klips go dla mnie dyskwalifikuje. AFCK fajniejszy ;P
There are no tactical knives, only tactical minds
FP

Offline paps

• knifemaker
  • Opinii: (122)
  • *
  • "I want You to take it easy!"
« Odpowiedź #2 dnia: 06-10-2010, 22:21:04 »
Na Twoich zdjęciach to on mi się nawet podoba :) Brakuje mi tylko zdjęcia czubka od góry do pełni szczęscia  :)
The Hawk Family Member
NIE pośrednicze w kontaktach z Pi :)

Offline mbieniek

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #3 dnia: 06-10-2010, 22:26:10 »
Na Twoich zdjęciach to on mi się nawet podoba :) Brakuje mi tylko zdjęcia czubka od góry do pełni szczęscia  :)

Całkiem gruby ten czubek, nie jakaś tam igiełka :)

m.

Offline jetron

• Lubię Mad Dogi :)
  • Opinii: (838)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Chcę mieć tylko 3 noże:2 fixy i folder!
« Odpowiedź #4 dnia: 06-10-2010, 22:27:03 »
Dzięki za opis,nożyk bardzo interesujący.Dla mnie troszkę za szpiczasta głownia,ale design zaroMbisty generalnie.

Offline paps

• knifemaker
  • *
  • "I want You to take it easy!"
« Odpowiedź #5 dnia: 06-10-2010, 22:27:25 »
Bardzo dziękuję za fotkę. Faktycznie mógłbym mieć do takiego czubka zaufanie. Gratuluje, bardzo ciekawy nożyk :)
The Hawk Family Member
NIE pośrednicze w kontaktach z Pi :)

Offline apss

• FT Member
  • Opinii: (139)
« Odpowiedź #6 dnia: 06-10-2010, 22:32:27 »
ciekawy projekt i ...znajomy kolek :D
daj mi bussiaka na dobranoc ;)

sprzedam  noze

Offline Mikko

• Opinii: (32)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Oregońsko-Radykalny obóz fosforobrązowców
« Odpowiedź #7 dnia: 06-10-2010, 22:38:29 »
Poproszę takiego w sandviku i G-10, dłuższego pół cala. ;>

Offline mbieniek

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #8 dnia: 06-10-2010, 22:45:07 »
Poproszę takiego w sandviku i G-10, dłuższego pół cala. ;>

Speedforma dwa sprawdź. Nie jest dłuższy, też jest z elmaxu, ale ma g10 i jest chyba 2 x tańszy IIRC.

m.

Offline kali

• edgy
  • Szef
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: 06-10-2010, 22:45:42 »
Speedform II jest znacznie mniejszy, sprawdzałem ;)
FP

Offline amper

• RAMoholik
  • Szef działu
  • *
    • To mam
« Odpowiedź #10 dnia: 06-10-2010, 22:46:52 »
A ja poproszę foty w łapie ;)

I na zlot przyleź, bo zmacać chcę  :]
KAI: FAQ | Recenzje

Nie ma mnie i nie wiem kiedy wrócę...

Offline kali

• edgy
  • Szef
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: 06-10-2010, 22:48:23 »
I na zlot przyleź, bo zmacać chcę  :]
ja też, mimo klipsa ;)
Kershaw ma jakąś tendencję do robienia tańszych noży w wersji mini, ok. 3.25" głowni.
FP

Offline mbieniek

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #12 dnia: 06-10-2010, 23:00:46 »
Na zlot się wybieram. Mayheyma bym zmacał, Kali - chyba miałeś?... :)
Foty w łapie może jutro.
Jak taj se popatrzyłem na Twój sig, Amper, to doszedłem do wniosku, że postaram się dopisać co nieco po paru dniach edecowania, co by może coś na kształt recenzji wyszło ;)

m.

Offline amper

• RAMoholik
  • Szef działu
  • *
    • To mam
« Odpowiedź #13 dnia: 06-10-2010, 23:05:15 »
Popisz popisz, podejrzewam że nie tylko ja się ucieszę  :grin:
KAI: FAQ | Recenzje

Nie ma mnie i nie wiem kiedy wrócę...

Offline rotpin

• Szef działu
  • Opinii: (129)
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: 06-10-2010, 23:10:25 »
Kershaw ogolnie ma tendencje do robienia malych nozy. Ostatnio nie liczac Volta i Rogue nic chyba w okolicach 4" nie powstalo.
A Speedform jest po prostu rewelacyjny. Tez przezylem spore zaskoczenie jak do mie trafil. Kawal duzego i mocnego noza. Sprawia wrazenie solidniejszego i ciezszego niz Volt. Mechanicznie moze glownia nie smiga ale chodzi bardzo plynnie porownojac do innych tytanowych framelockow ktore posiadam, powiedzialbym jak w Sebenzie. O ile przy Volcie bylo troche baboli tu jest wykonanie perfekcyjnie. Rekojesc zapewnia pewny i pelny chwyt.
Ciekaw tylko jestem jak sie bedzie spisywala stal. Ale to czas pokaze.

Tak tak popisz :D
ja też, mimo klipsa ;)
Kershaw ma jakąś tendencję do robienia tańszych noży w wersji mini, ok. 3.25" głowni.

Offline kali

• edgy
  • Szef
  • *
« Odpowiedź #15 dnia: 07-10-2010, 06:42:06 »
Na zlot się wybieram. Mayheyma bym zmacał, Kali - chyba miałeś?... :)
niestety... ale może ktoś będzie mieć.
FP

Offline AdamsKi

• Opinii: (18)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #16 dnia: 07-10-2010, 07:41:32 »
nożyk piękny, klips jakoś bym przebolał ;) echhh :)

cena boli  :cry:
– Na moim sihillu–warknął Zoltan, obnażając miecz–wyryte jest starodawnymi krasnoludzkimi runami prastare krasnoludzkie zaklęcie.
– Więc to są te słynne tajne runy krasnoludów? Co głosi ten napis?
– „Na pohybel skurwysynom!”

Offline porcelanowy

• Opinii: (123)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #17 dnia: 07-10-2010, 08:11:28 »
Powitoł
@mbieniek - z tym gralem to poczekaj, aż poedecujesz ;)
Stały klips to jedna z niewielu rzeczy która mnie wpienia w strykerze.
Teraz już zwracam uwagę na to szukając nowych doznań i przynajmniej powinien się przekładać lewo/prawo. Planujesz może rozebrać nóż? ;) Może wystarczy obrócić oś główną, pyknąć dziurkę na bolczyk i voila ;>
Taka luźna uwaga... :D
porcelanowy/Rafał: boso, ale w ostrogach.
Co miałem, mam i będę miał... i co robię    :shades:

Offline mgm

• Opinii: (22)
  • Użytkownik knives.pl
  • Infidel Strong
« Odpowiedź #18 dnia: 07-10-2010, 08:17:55 »
Dopracowany się wydaje.
Kołek też ciekawy. Klips raczej do wymiany.
Byłby ciekawszą propozycją po przeskalowaniu przez współczynnik 1.2.
Niby małe jest piękne, ale nie wszystko co może być piękne, powinno być małe. :)

Offline mbieniek

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #19 dnia: 07-10-2010, 09:16:04 »
Może wystarczy obrócić oś główną, pyknąć dziurkę na bolczyk i voila ;>

Nienienie.

W okładzinie po stronie klipsa wyfrezowanie ma inny kształt, niż po stronie śrubki - ma proste odcinki po bokach, co by się klips nie kręcił. Mnie to nie przeszkadza - zasadniczo wolę tip up, ale tip down mi nie przeszkadza.

W kieszeni leży świetnie. Na razie otworzył korespondencję i karton z mlekiem, nie widzę jak na razie jakichś istotnych problemów:)

Fajny ten tytan, taki ciepły... :)

m.