Autor Wątek: Tutorial - Trwałe i estetyczne farbowanie skór  (Przeczytany 23851 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline hejtyniety

• Dixie Stuff
  • Opinii: (90)
  • *
  • Doktor Ojtam Ojtam
    • Mam blog!
Tutorial - Trwałe i estetyczne farbowanie skór
« dnia: 14-02-2011, 17:02:11 »
Po przeczytaniu tutka autorstwa Grover'ra przypomniało mi się, że kiedyś też coś takiego poczyniłem, więc wypada się podzielić również tutaj :D

Opisaną poniżej metodę stosuje zarówno do surowej skóry z której szyje, jak i do gotowych, kupnych produktów  :) Aby uzyskać najlepszy efekt wskazana jest cierpliwość, gdyż przyspieszanie schnięcia farby zwykle przynosi zgubmy efekt.

Potrzebne materiały to:
-Farba do skór (polecam toledo super, zarówno w spray'u jak i płynie)
-Rozpuszczalnik (może to być zwykły aceton techniczny, ja używam rozpuszczalnika RENIA, dedykowanego do skór, ale zauważam dużej różnicy w działaniu)
-Przedmiot do farbowania

Opcjonalnie:
-Rękawiczki, co by łapek nie trzeba było szorować pół dnia
-Pędzelek do drobnych poprawek (psikamy wtedy trochę farbki do zatyczki i robimy retusz)
-Jakieś konstrukcje, żeby skóra podczas schnięcia nie dotykała podłoża

Sam proces farbowania przebiega u mnie mniej więcej tak:
1.Bardzo dokładne wymieszanie farby (te 3-5 minut mocnego machania i kręcenia we wszystkie strony mu być)

2.Szmatkę która nie zostawia cicików (ja używam skrawka koszuli bawełnianej) nasączyć acetonem, lub, co jest lepsze, rozpuszczalnikiem "RENIA". Raczej od serca, lepiej, żeby szmatka była wręcz mokra, niż tylko wilgotna

3.Przetarcie skóry w taki sposób, aby napiła się trochę rozpuszczalnika, po czym szorowanie tą szmatką. Na pokazanym kawałki surowej skórki widać to bardzo dobrze.

4.W czasie potrzebnym na odparowanie rozpuszczalnika znów mieszać intensywnie farbę. Po odparowaniu powinno wyglądać to mniej więcej tak:

5.Nałożyć pierwszą cieniutką warstwę farby, zaczekać aż wsiąknie i trochę przyschnie (!). Ja stosuje aerograf, ale nie zależnie czy aerografem, spray'em, pędzlem czy watą proces wygląda tak samo. Cieniutka warstwa i czekamy aż przyschnie. Jeżeli używamy rękawiczek dobrze jest, żeby przykrywały także rękaw ubrania.

6. Po przeschnięciu pierwszej warstwy farby kładziemy kolejne, powinniśmy uzyskiwać podobne efekty:
Pierwsza warstwa:

Druga warstwa:

i suszenie:

Trzecia, zdecydowanie ostatnia warstwa:

Jak widać, skóra jest idealnie zafarbowana. Nic tylko czekać, aż farba porządnie wyschnie. Ja zwykle czekam ok godziny w podwyższonej temperaturze. Później już tylko się cieszyć z efektu :mrgreen:

Tips&Tricks

-Jeżeli skóra nie chce się farbować rozwiązaniem może być wyszorowanie jej szczotką i szarym mydłem
-Jeżeli skóra dużo "pije" i w oczach widać, jak głęboko wchodzi farba i kolejne warstwy też są wypite to lepiej jest kupić zwykłą bejcę do drewna. Malować ile wlezie, skoro skóra pije to niech ma. Na wierzch można jedynie psiknąć żeby nie brudziło (choć woskowanie zabezpiecza przed tym wystarczająco). Bejca jest zdecydowanie tańsza od tych Toledo ;-)
-Nadmierna ilość farby skutkuje jej błyszczeniem, żeby tego się pozbyć wystarczy leciutko przejechać watą stalową 000. Wata też doskonale czyści metalowe elementy ubrudzone farbą.
-Na pewno przypomni mi się jeszcze nie jedno, zaglądać czasami do pierwszego posta :mrgreen:

Mała galeria farbowanych w ten sposób skórek:
[/URL]
« Ostatnia zmiana: 14-02-2011, 18:29:38 wysłana przez hejtyniety »

Offline Grover

• sheathmakers
  • Opinii: (24)
    • mkleathers.pl
Odp: Tutorial - Trwałe i estetyczne farbowanie skór
« Odpowiedź #1 dnia: 14-02-2011, 18:21:49 »
To jest Grover :) Tak jak ten od mapetów (ale nie ten sam). Śmiesznie się składa bo ostatnio przeczesywałem różne fora w poszukiwaniu informacji nt. właśnie farbowania, A tu patrz, jest!
www.mkleathers.pl

Także na Facebook'u

Offline hejtyniety

• Dixie Stuff
  • Opinii: (90)
  • *
  • Doktor Ojtam Ojtam
    • Mam blog!
« Odpowiedź #2 dnia: 14-02-2011, 18:26:37 »
Sorki za pomyłkę - już poprawiłem :)
Jak będą jakieś pytania walić jak w dym!

Offline banax

• Opinii: (67)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #3 dnia: 14-02-2011, 20:02:56 »
Ekstra, fantastyczne efekty. Pogratulować i dzięki za tutek.

Offline bronekol

• Opinii: (0)
  • Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 11-08-2013, 10:06:07 »
Witam
Co prawda tutek ma już trochę ale dla mnie niesamowita wiedza:) dopiero się uczę ... a na razie czytam ....
Proszę doradźcie mi co do farby - chciałbym spróbować pomalować coś :) ... myślę o farbie jasny brąz jaką farbę firmę wybrać? Toledo super? Czy są inne lepsze fajniejsze ładniej pokrywające.
Z tego co czytam oprócz farby dobrze zakupić coś do wykańczania - np. appretido mild (ale jaka bezbarwna ma być czy też brąz) a potem jeszcze ... Tandy Pure neatsfoot tak żeby archeolodzy w 3678 roku znaleźli ją w idealnym stanie? Czy łączenie np. jasny brąz farba +krawędź brązowa+ preperat do wykańczania też w kolorze brąz to dobry pomysł? Doradźcie proszę

Offline ahaswer

• Opinii: (32)
  • Użytkownik knives.pl
    • JUCHCIK.PL-  SKLEP DLA SKÓROROBÓW
« Odpowiedź #5 dnia: 11-08-2013, 10:42:39 »
Hej,
Ja używam farb toledo super, są ok. Nie wybieraj farb firmy Renoskór.
Co to wykończenia to i appreto mild i TPN oil dają radę. Ja osobiście brałbym na Twoim miejscu apreturę bezbarwną. Pamiętaj, że apreturę nakładasz jako ostatnią warstwę.
NA HASŁO "KNIVES" RABAT 10% NA CAŁY ASORTYMENT

-----------------www.juchcik.pl---------------------

SKLEP DLA SKÓROROBÓW- NARZĘDZIA, SKÓRA, CHEMIA ETC.

Offline eddieiron

• knifemaker
  • Opinii: (81)
  • *
  • WKMN
    • http://www.pwljm.pl/bhp-kedzierzyn-kozle/
« Odpowiedź #6 dnia: 24-02-2014, 11:52:50 »
Czy do farbowania skóry może być użyta bejca do dzekowa,i czy można natłuścić wazeliną czy lepiej woskiem
https://forum.knives.pl/index.php?topic=158401.new#new

https://www.facebook.com/robert.tucholski.5
https://www.facebook.com/RTknives/
#rtknifemaker -instegram
Nie robię noży idealnych :)

Oaza spokoju robiący narzędzia tnące .

Offline Corn

• Nowy użytkownik
  • *
    • Kornik Leatherwork
« Odpowiedź #7 dnia: 14-07-2015, 11:12:26 »
Wprawdzie ten tutek ma już kilka lat, ale odgrzeję bo może komuś się przydadzą te informacje.
Gdy skóra robi się błyszcząca od nadmiaru farby pocieram ją dosyć intensywnie miękką szmatką (chyba bawełna, ale pewny nie jestem). Wyrównuje to kolor na całej powierzchni.
Czarna farba jest chyba najprostszym kolorem do barwienia, praktycznie nie da się tego zepsuć. Malujemy do momentu gdy skóra zaczyna się błyszczeć po czym robimy tak jak napisałem wyżej i voila. Niestety każdej farby, a nawet wielu kolorów farb z tej samej linii, trzeba się uczyć na nowo. Inaczej się farbuje jaśniejszymi barwnikami a inaczej ciemniejszymi.

Wazelina pewnie się nada do natłuszczenia, ale lepiej użyć środków dedykowanych wykańczania skór. Jeśli wosk to raczej mieszanka typu PALC niż naturalny wosk pszczeli (chyba, że chcemy utwardzić skórę).

Offline Zagończyk

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: 14-07-2015, 11:34:00 »
Wazelina nie jest tłuszczem,więc się do natłuszczania nie nadaje.

Offline Kozak

• WKMN
  • Opinii: (38)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #9 dnia: 16-07-2015, 12:10:23 »
(...) bejca do dzekowa (...)
Co to  jest?  :dodge:

Jeśli wosk to raczej mieszanka typu PALC niż naturalny wosk pszczeli (chyba, że chcemy utwardzić skórę).
Woskiem można spokojnie wykańczać skórę na miękko stosując ją jako pastę i nie podgrzewając mocno wykańczanego przedmiotu ;)

Eddie - zabierz na sobotę do Alma wszystko to zrobimy mini warsztaty  :shades: