Autor Wątek: Groover: tutko - recenzja  (Przeczytany 9746 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Grover

• Szef działu
  • Opinii: (24)
  • *
    • mkleathers.pl
Groover: tutko - recenzja
« dnia: 08-03-2011, 11:23:56 »
Ponieważ tak się fajnie złożyło że na stanie mam 2 różne groovery, chciałbym przybliżyć Wam ich funkcjonowanie. Obydwa działają bardzo dobrze, jednak mają znacząco inna konstrukcją co daje duże różnice w komforcie użytkowania.
Pierwszy to groover firmy Seiwa (S) drugi to Tandy Leather (TL)

Żeby uchronić ostrza przed ewentualnymi uszkodzeniami jak sprzęt jest w skrzynce, zrobiłem takie małe kapturki.

W TL ostrze zamocowane jest równolegle do osi urządzenia. Punkt styku ostrza i skóry jest niejako z boku samego narzędzia.

Ponadto ostrze jest w płowie gubości trzonu groovera - zaraz wyjaśnię dlaczego to jest istotne. Aby odsunąć ostrze na żądaną odległość należy poluzować małą śrubkę na końcu. Śrubokręt przy otwieraczu do puszek z Vicka pasuje idealnie. W zestawie nie ma dołączonego dedykowanego wkrętaka.

W S Poza ostrzem dostajemy także końcówkę służącą do wygniatania rowków oraz mały śrubokręcik.

Jak widać konstrukcja S jest zupełnie inna. Ostrze jest centralnie na linii narzędzia. W celu regulowania odległości od krawędzi odsuwamy nie ostrze tylko prowadnicę. Aby to zrobić wystarczy poluzować kołnierz, przesunąć i dokręcić. Nie potrzeba dodatkowych narzędzi jak w przypadku TL.

Prowadnicę można usunąć.

Do wymiany ostrza konieczny jest śrubokręcik.

Tutaj groover z zamontowaną końcówką do wygniatania.

Przechodzimy do praktyki. TL dobrze razi sobie z wycinaniem rowków, wzdłuż krawędzi. Aby równo wycinał, należy dobrze docisnąć ostrze do skóry. W przypadku TL musimy delikatnie skręcić narzędzie w stronę ostrza by punkt nacisku był z boku.  Problem może stanowić zbyt cienka skóra. Ponieważ ostrze jak wcześniej wspomniałem jest w połowie grubosci narzędzia, jeżeli skóra będzie za cienka to trzon będzie opierał się o stół a ostrze nie będzie chciało dociskać do skóry. Trzeba wtedy coś podłożyć.

S z prostym rowkiem radzi sobie równie dobrze. Ostrze łatwiej się prowadzi gdyż jest na lini. Trochę przypomina to pisanie długopisem. Takie zamocowanie daje większą kontrolę nacisku i prowadzenia.

W obydwu można zrobiś rowki stosunkowo blisko krawędzi jednak w S jest to dużo łatwiejsze ze względu na sposób mocowania prowadnicy.

TL ma minimalnie większy zasięg maksymalny od krawędzi.

Tutaj sytuacja w której S bije na głowę TL. Wycinanie rowków w sytuacji gdy nie mamy krawędzi wzdłuż której moglibyśmy prowadzić narzędzie. Np gdy szew musi iść gdzieś na środku pochewki (szlufka). Ponieważ możemy trzymać go jak długopis, wystarczy przyłożyć linijkę i gotowe. TL też się da ale wymaga to trochę kombinowania i nie ma takiej kontroli nad prowadzeniem.

Kolejny przykład wyższości S. Prowadzenie nieregularnych rowków. Wiadomo, fantazja może popłynąć i może się okazać, że coś takiego będziemy chcieli zrobić.

Ostatnia funkcjonalność, która mi się szczególnie podoba to możliwość wygniatania rowków. Mogą być to zarówno rowki pod szew jak i po prostu pełnić funkcję ozdobną.

Jak widać można tworzyć krzywe linie bez większych problemów. rowek wygniatany może być bardzo blisko krawędzi.

Podsumowując.
TL - dobry do prostych rowków wzdłuż krawędzi. Doskonale nada się do większości prac. Regulacja odległości od krawędzi wymaga użycia śrubokręta.
S - umożliwia wycinanie bardziej skomplikowanych rowków oraz wygniatanie kształtów. Konstrukcja pozwala na precyzyjne prowadzenie i kontrolowanie groovera. Regulacja odległości od krawędzi jest bardzo prosta nie wymaga dodatkowych narzędzi. Doskonały do bardziej wymagających
projektów.

O cenach nie piszę bo to zależy gdzie się kupuje a wiem że kilka osób tu ma w ofercie. Do obydwu modeli można dokupić zamienne ostrza.
www.mkleathers.pl

Także na Facebook'u

Offline pitersek

• Opinii: (55)
  • Mieszkaniec knives.pl
Odp: Groover: tutko - recenzja
« Odpowiedź #1 dnia: 08-03-2011, 12:42:54 »
Fajny tekst, miło że chciało Ci się go napisać :) Ja do podobnych wniosków doszedłem będąc już w posiadaniu TL i szukając w sieci różnych materiałów nt skóry i szycia. Wtedy zobaczyłem dopiero, że ktoś rozwiązał to inaczej. Moim zdaniem konstrukcja S jest trochę praktyczniejsza, regulacja prowadnicy przy pomocy kołnierza na gwint jest wygodniejsza niż śrubka w TL. Dodatkowo śruby mają to do siebie że często używane lubią się uszkadzać, co kołnierzowi raczej nie grozi. Ostrze w osi jako plus dla wygody i prostoty używania oraz końcówka do wygniatania czynią z niego narzędzie bardziej intuicyjne w użyciu i wszechstronne. Nie znaczy to oczywiście, że TL jest zły ;)
Szkoda że nie napisałeś tego wszystkiego kiedy jeszcze nic na ten temat nie wiedziałem :) Wiesz ile godzin grzebania bym oszczędził? ;)
Dzięki i pozdrawiam! ;)

Offline haineken

• sheathmakers
  • Opinii: (101)
    • HR Knives
« Odpowiedź #2 dnia: 08-03-2011, 13:20:02 »

świetny teścik narzędzi :)
chyba będę musiał zakupić sobie sprzęcik nr.2
zapraszam do zapoznania się z moimi pracami
http://swarog.eu

Offline WojaK

• Opinii: (61)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • www.extreme-survival.pl
    • Zapraszam do obejrzenia mojego nowego programu "Zapomniane miejsca" W którym będę zapoznawał was z historią różnych opuszczonych miejsc
« Odpowiedź #3 dnia: 08-03-2011, 13:26:52 »
fajna opisik już wiadomo co i jak :D dzięki :D
W imieniu wytwórni filmowej "Wild Mountain"i"Wieczorek Expeditions Team" zapraszam do oglądania filmów i seriali o tematyce Survivalowej, Turystycznej i Ekspedycyjnej.
Wszystkie nasze filmy znajdziecie na www.wildmountain.republika.pl oraz www.extreme-survival.pl Posiadamy kanały na "FB" i "YT"

Offline Long Tom

• sheathmakers
  • Opinii: (45)
« Odpowiedź #4 dnia: 08-03-2011, 21:01:09 »
Dzięki za reckę, Seiwa wygląda bardzo interesująco.
Pozdrawiam LT
Long Tom Custom Sheaths
http://www.knives.pl/forum/index.php/board,190.0.html

Offline Grover

• Szef działu
  • *
    • mkleathers.pl
« Odpowiedź #5 dnia: 08-03-2011, 21:09:21 »
Cieszę się, że się podoba. Odpowiadając na pytania już zadane i uprzedzając następne - Ebay  "4 in 1 groover" :D. Znalazłem jeszcze coś takiego na YT.

www.mkleathers.pl

Także na Facebook'u

Offline Danock

• Opinii: (14)
  • Użytkownik knives.pl
  • Zrozum i zrób to!
« Odpowiedź #6 dnia: 08-03-2011, 21:25:58 »
Dzięki za reckę! Jakże użyteczne narzędzia, a problem dotąd nie poruszany (co bardziej cieszy niż nowa recenzja noża, ale nie mówmy tego głośno  :D )
“Knife is the best thing to enjoy nature with” - virtuovice
TeKlimaty
Sprzedam
instagram teklimaty

Offline bodzio.w1

• Opinii: (282)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • zimna stal jest cool
« Odpowiedź #7 dnia: 08-03-2011, 21:39:39 »
Dzięki za reckę, Seiwa wygląda bardzo interesująco.
+1
Małe jest piękne, duży więcej może jeśli chodzi o noże.

>>>>>To mam<<<<<
https://forum.knives.pl/index.php?topic=57901.msg650625#msg650625

Offline Henry

• Opinii: (8)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #8 dnia: 09-03-2011, 08:56:59 »
Właśnie ostatnio dojrzewałem do zakupu groovera. Dzięki za reckę :-)

Offline AdamsKi

• Opinii: (18)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #9 dnia: 09-03-2011, 11:28:12 »
ile taki groover seiwy kosztuje? znalazłem na ebayu, tani nie jest  :frown: jakby ktoś zamawiał/sprowadzał a cena byłaby przystępna to bym chętnie się podpiął :)
« Ostatnia zmiana: 09-03-2011, 11:33:39 wysłana przez AdamsKi »
– Na moim sihillu–warknął Zoltan, obnażając miecz–wyryte jest starodawnymi krasnoludzkimi runami prastare krasnoludzkie zaklęcie.
– Więc to są te słynne tajne runy krasnoludów? Co głosi ten napis?
– „Na pohybel skurwysynom!”

Offline Grover

• Szef działu
  • *
    • mkleathers.pl
« Odpowiedź #10 dnia: 09-03-2011, 11:45:48 »
No niestety. Ja miałem przyjemność bycia obdarowanym. I jeszcze niedawno wysyłka była free.
www.mkleathers.pl

Także na Facebook'u

Offline porcelanowy

• Opinii: (121)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #11 dnia: 09-03-2011, 11:52:37 »
Powitoł
Dzięki, nie miałem pojęcia o istnieniu Seiwy. Jak rozkminiełem temat (daaaawno) to znalazłem tylko TL który to był odpadł z listy zakupowej, bo w sumie dosyć rzadko robię szwy dokładnie wzdłuż krawędzi.
~~30baksów to może i dużo, ale TL też za czapkę gruszek nie dostanę w do tego drugiego musiałbym i tak dokupić wycinak do cięcia poza krawędzią.
porcelanowy/Rafał: boso, ale w ostrogach.
Co miałem, mam i będę miał... i co robię    :shades:

Offline katz

• Kierownik
  • Opinii: (126)
  • *
  • Ordo Theutonicus
    • Moje skóry
« Odpowiedź #12 dnia: 09-03-2011, 23:16:37 »
No ja chciabym sprostować informację, jakoby nie było wkrętaczka do TLa, w moim zestawie był.
Skóry różne: http://katzs-leathers.tumblr.com
Sprzedam

PGK swoich i świadków nigdy nie zostawia.

Offline Python

• Opinii: (1)
  • Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: 09-03-2011, 23:21:08 »
ja też bym sie pisał na Seiwe gdyby ktoś zamawiał.(w kupie siła)

Offline pitersek

• Opinii: (55)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #14 dnia: 10-03-2011, 00:56:00 »
Kolega Przedmówca dobrze prawi - w kupie siła!
Ja też bym się pisał na jeden egzemplarz, może znajdzie się ktoś chętny, obeznany przy okazji z zagranicznymi serwisami lub po prostu z koneksjami i odrobiną zapału dla wspólnej sprawy?  ;>
Na takim Amazonie np można nabyć to to za 27$ + pewnie jakaś przesyłka.

Offline porcelanowy

• Opinii: (121)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #15 dnia: 10-03-2011, 08:02:54 »
Powitoł
Według mnie tanie samemu się zakręcić (rejestracja na ebay, paypal, przelaw na paypal są darmowe) niż bawić w zakupy grupowe.
Najtańszy TL.   Najtańszy TL PRO (prawie identyko jak S).   Najtańszy S.
porcelanowy/Rafał: boso, ale w ostrogach.
Co miałem, mam i będę miał... i co robię    :shades:

Offline Grover

• Szef działu
  • *
    • mkleathers.pl
« Odpowiedź #16 dnia: 10-03-2011, 10:07:15 »
No ja chciabym sprostować informację, jakoby nie było wkrętaczka do TLa, w moim zestawie był.

....Poczta Polska nawet takie coś wydłubią ;)
www.mkleathers.pl

Także na Facebook'u

Offline AdamsKi

• Opinii: (18)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #17 dnia: 10-03-2011, 11:34:03 »
w kraju tego TL groovera można za 48zł kupić więc nie wiem czy jest w ogóle sens zamawiać za granicą
– Na moim sihillu–warknął Zoltan, obnażając miecz–wyryte jest starodawnymi krasnoludzkimi runami prastare krasnoludzkie zaklęcie.
– Więc to są te słynne tajne runy krasnoludów? Co głosi ten napis?
– „Na pohybel skurwysynom!”

Offline katz

• Kierownik
  • Opinii: (126)
  • *
  • Ordo Theutonicus
    • Moje skóry
« Odpowiedź #18 dnia: 10-03-2011, 15:53:14 »
....Poczta Polska nawet takie coś wydłubią ;)

no taki fajny, moletowany :)
Skóry różne: http://katzs-leathers.tumblr.com
Sprzedam

PGK swoich i świadków nigdy nie zostawia.

Offline Python

• Opinii: (1)
  • Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #19 dnia: 10-03-2011, 18:18:20 »
TL,a może i nie warto zamawiać za granicą ale Seiwe wydaje mi sie ze warto (to jest tylko moje skromne zdanie)