Autor Wątek: mc hamer prodzekt.... czyli młot w odcinkach ( Młot resorowy ze złomu )  (Przeczytany 18323 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline pawlacz

• Opinii: (24)
  • Użytkownik knives.pl
    • moje nożydła
Postanowilem zrobic tutek o tematyce "jak zrobic swoj wlasny mlot z byle czego"....mam nadzieje ze temat przyda sie i ktos bedzie mial mozliwosc z tego skorzytstac.... jutro wstawie zdjecia i opis z pierwszej czesci pt. " podstawa i inne elementy".... nie wiem kiedy sfinalizuje swoj projekt bo czasu mam na to niewiele tak wiec prosze o wyrozumialosc.... pozdro pawel

ODC. 1 "podstawa i inne elementy"
Jako pierwsze elementy w naszym mlocie wykonamy podstawe i element na ktorym bedzie zamocowany resor. Potrzebujemy nastepujace materialy:
-2x 2-teownik o wysokosci 16cm i dlugosci 125cm
-6x rura fi 70mm i dlugosci 74cm
-1x rura fi 11,5cm i dlugosci 170cm
Rury fi 70 beda przyspawane mniej wiecej tak jaka na zdjeciu po wczesniejszym wytrasowaniu miejsc. Jutro pokaze zmontowana konstrukcje.
PS. te elementy przy głownej rurze (pret kwadrat fi 40mm) to przyszle gniazda na panewki. Po swietach pokaze jak wykonac te gniazda bez uzycia frezarki:P

Uploaded with ImageShack.us

i gotowa podstawa:

ODC. 2 "jak zamontowac resor"

Dzis zajmiemy sie montowaniem naszego resora na mlocie. Czyli potrzebne nam loze. Do wykonania tego elementu bedziemy potrzebowac:
-ceownik o dl 115mm i szer. wew zblizonej do szer naszego resora
-plaskownik gr 7mm do przykrycia naszego resorka
-8 srub (ja mam o podwyzszonej twardosci 12,9)
-pret fi 25 i dl 194mm jako oska
-2 panewki mosiezne fi 28 zew i 22 wew
-4 prety kwadrat fi 40mm o dl 115mm, jako uchwyty do naszych panewek
-kawal blachy 115x175x7mm, ktora zostanie przyspawana na szczyt rury w naszym mlocie

Na razie zdjecie pogladowe z czym bedziemy pracowac (brak plaskownika i blachy:P), a jutro zdjecia z dalszych prac przy lozu.

Dzisiejsza praca:
nasz pret potraktowalem tokarka i na ta chwile mamy gotowa oske, ktora musze tylko przyspawac do ceownika,
zrobilem jeszcze uchwyty pod panewki... oby dwie polowki zespawalem po czym wywiercilem dziury fi14 pod sruby, poprawielm od gory wiekszym wiertlem tak aby lby od srub sie schowaly, nastepnie zabralem sie za wywiercenie dziury pod panewki... tu duze wiertlo, male obroty i do dziela... efekt widac na zdjeciach.... musze tylko je rozciac i przeszlifowac... no i zostalo mi troche spawania coby to zgrac w calosc ale to dopiero we wtorek

i nastepna porcja zdjec z praca nad montazem resora (w tym wypadku finalna)... zdjecia chyba wszystko wyjasniaja... ale gdyby co to pytac...

podstawa pod uchwyty panewek

loze od gory

loze od dolu

przykrywka do resora

montaz cz1

montaz cz2... zamontowany element

ODC. 3 "troche tego troche tamtego"
pewnie i tak wszyscy zapomnieli o tym watku   ;>  ...ale ja wciaz dzialam... praca z dzisiejszego dnia:

-prostowanie koncowki resora... na ta chwiel ma jakies 15 cm w prostej lini (prostowane na goraca bo na zimno to bym sie zaplakal a i tak bym tego nie ruszyl zwlaszcza ze to ucho bylo zawiniete, aszkoda mi bylo odcinac)

-dalej... dorobione uchotrzymaczka, do ktorego bedzie dospawana rzymska sruba od traktora... jako wypelniacz dziury w uchu resora zastosowalem gume, ktore sie kupuje specjalnie do resorow

-no i najbardziej czasochlonne dzis to zrobienie miejsca spoczynku kowadla (moje pseudo kowadlo spoczywa na wysokosci 70 cm mierzac od pow. terenu do gornej krawedzi walca...
tak to wyglada w calosci

ODC. 4 "uklad napedowy"

zaczynamy (przynajmniej ja tak zrobilem) od pospawania takiego taborecika na nasze koziolki

wykonalem go z ceownika...   uzylem kola pasowego fi 32 cm, oska fi25 (przy kole zwieksza sie do fi32)

dalej montujemy silnik... po dlugich namyslach postanowilem ze to on bedzie naciagiem do paska, a nie jak wczesniej zakladalem, ze zrobie osobny naciag.... tak jest po prostu latwiej... calosc zamontowan na katownikach, do ktorych przyspawalem zawiasy toczone fi 30... calosc spawamy do naszej konstrukcji (staramy sie zrobic to prosto co by zawias plynnie chodzil)

a tak wyglada po dzisiejsze jpracy

-ciag dalszy tworzenai ukladu napedowego... dzis zrobilem mocowanie na sprezyne.... poszlo na to: kawal blachy 8mm i pret 12mm...  sprezyne wykorzystalem od maszyny rolniczej tzw. pajaka do przerzucania siana

-i kolejny duperel zrobiony... dzwignia nozna napinacza.... dziala jak ta lala... jest nawet regulacja wysokosci (3-stopniowa)...calosc z teownika i rurki

ODC. 5 "uklad napedowy/ kolo mimosrodowe"
jest to chyba najbardziej czasochlonny element jaki udalo mi sie zrobic przy mlocie
-materialy to kawal blachy 15mm, troche walkow roznorakiej wielkosci i dl... ale po koleji
wycinamy plazma :D z blachy kolo, dalej tniemy kawal walki fi 45mm, wywiercilem w naszym kole otwor fi 40mm, na tokarni zebralem troche materialu z walka co by pasowal w otwor w kole... calosc zespawac i w tokarnie... robimy otwor pod oske, planujemy calosc co by nie bilo)...
dalej wywiercilem w kole otwor pod szpilke od traktora (taka z moleta)... jak udalo mi sie ja osadzic zabrale msie za wytoczenie oski pod panewke.... dalej z ucha od ciegna od traktora zrobile muchwyt pod panewke, ktora wcisnalem praska w ucho...(jako ze zrobilem ciut za duzy otwor... zostawile ms obie tylko 4setki zapasu.... musilem calosc obspawac zeby troszke sciagnelo.... dalo rade).... z reszt ciegna zrobilem element laczacy kolo z resorem..... po pierwszych testach kilka problemow:
resor nalezolo scisnac specjalnymi sciskami na sprezynach, gdyz  klekotal
dalej walcze z napinaczem paska....pasek jest luzny (jestem w stanie scisnac go 1 reka tak ze dotykam paska paskiem) ale nei chce sie slizgac.... kola sa troszke pordzewiale i to pewnie dlatego (moze tawotem potraktuje)

ODC. 6 "bijak i uchwyt"
po dlugiej przerwie.... ciag dalszy budowania mlota... dzis pokaze z czego zrobilem uchwyt naszego bijaka...
jak zwykle robione z tego co jest akurat pod reka... zobaczymy jak sie sprawdzi...
wykorzystane materialy:
-ceownik o dl. 20 cm i wysokosci 5cm
-rura (gruboscienna) przetoczona pod wymiar panewek
-2 panewki z brazu
-przykrywka z wycinak rury
- obejmy z preta gwintowanego
-plaskowniki

tak wyglada gotowy element:

mialem rure gruboscienna (dzieki melon) ale i tak sporo zeszlo po obrobce na tokarni (scianki zostalo 3 mm tam gdzie sa panewki i 5 na pozostalej dlugosci) zobaczymy czy wytrzyma:

od dolu dodalem kolek centrujacy, tak dla pewnosci zeby sie nie wysunelo przypadkiem:

calosc trzyma przykrywka docisnieta za pomoca wygietych w palak pretow gwintowanych fi 16

w poniedzialek montowanie do konstrukcji

ODC. 7 "polaczenie resora i bijaka, finalny montaz, kilka dupereli i inne "
temat odcinka troszke rozbujany, ale ze finisz nadchodzi, tak wiec niech tak bedzie. zdjecie pogladowe jak ma wygladac uchwyt pod resor. wyfrezowany zostal otwor tak zeby podczas pracy resora sie on nie klinowal... dalem ok. 25 stopni na strone. calosc na podkladkach, wiec jak sie troche wyjedzie mozna zdjac. walek od bijaka troszke podtoczylem w stozek, coby mozna go bylo ladnie przyspawac do uchwytu. na ta chwile po przyspawaniu calosc powinna dzialac... zrobie jeszcze wieksza koncowke bijaka z jakiegos walka nc6 fi 80mm...

na dniach wstawie zdjecia gotowej maszyny...no i jeszcze malowanie czeka:)
ODC. 8 "koniec "

mlotek mozna powiedziec skonczony, wszystko chodzi, bije itd. zostalo zrobienie oslony, zalozenie wlacznika, pomalowac....
cieszy mnie fakt, ze mlot nie ucieka mi z stanowiska jak go rozbujam. jedynym mankamentem moze byc dobor obciazenia bijaka wzgledem resora, bo czasami dochodzi do wytlymienia calego procesu bicia (bije ale nie tak jak powinnien- czyli nie z resora ale z samego ciezaru)

edit: bijak jest w pionie... na zdjeciu tylko tak dziwnie wyglada
i male podsumowanie:
koszt budowy zamknal sie w okolicach 400 zl, budowalem go od kwietnia zeszlego roku, tak wiec troche zeszlo...ale dziala :)
i bardzo fajna zaleta tej konstrukcji- jak go rozbiore na czesci pierwsze to spokojnie w pojedynke mozna go przeniesc (poza podstawa... ale jak ktos sie uprze to tez da rade)

ktoś kiedyś wspominał o pomalowaniu.... no to proszę

« Ostatnia zmiana: 12-12-2013, 13:15:15 wysłana przez pawlacz »

Offline mitryl

• knifemaker
  • Opinii: (27)
  • *
Odp: mc hamer prodzekt.... czyli mlot w odcinkach
« Odpowiedź #1 dnia: 15-04-2011, 15:27:46 »
nice czekam z niecierpliwiony  :D
I rzekł do człowieka: Oto bojaźń Pańska, ona jest mądrością, a unikanie złego rozumem.Job. 28:28
Marana Tha

Offline bodzio.w1

• Opinii: (284)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • zimna stal jest cool
« Odpowiedź #2 dnia: 15-04-2011, 15:58:42 »
Też jestem ciekaw :D
Małe jest piękne, duży więcej może jeśli chodzi o noże.

>>>>>To mam<<<<<
https://forum.knives.pl/index.php?topic=57901.msg650625#msg650625

Offline pawlacz

• Użytkownik knives.pl
    • moje nożydła
« Odpowiedź #3 dnia: 15-04-2011, 18:54:05 »
up

Offline MrBebo0010

• Człowiek-Imadło na wygnaniu
  • Opinii: (7)
  • Użytkownik knives.pl
  • beton punk
« Odpowiedź #4 dnia: 15-04-2011, 19:16:48 »
interesujaco sie zapowiada  :D

Offline Bródkes

• knifemaker
  • Opinii: (111)
  • *
  • PODOBNO nie przyjmuję zamówień na noże, ale kto wi
    • Bródkes Custom Knives
« Odpowiedź #5 dnia: 15-04-2011, 22:10:34 »
Również jestem ciekawy, bo planuje kiedyś takie cuś zrobić  8D

Offline pawlacz

• Użytkownik knives.pl
    • moje nożydła
« Odpowiedź #6 dnia: 16-04-2011, 17:21:55 »
up

Offline malamut

• Opinii: (4)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #7 dnia: 16-04-2011, 18:33:41 »
Nie żebym w Ciebie nie wierzył, ale śmiesznie będzie jak się okaże że coś zrąbałeś, a wszyscy robią razem z Tobą  :rotfl:
Jeśli chce się nosić głowę w chmurach, trzeba obiema nogami stąpać po ziemi. — Terry Pratchett

Offline InQuizitor

• Oj tam, oj tam!!!
  • Opinii: (141)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Nikt nie spodziewa się Kieleckiej Inkwizycji!!!
« Odpowiedź #8 dnia: 16-04-2011, 18:35:57 »
Czym spawałeś bo ze zdjęć to trochę przegrzania materiału widać ??

Offline pawlacz

• Użytkownik knives.pl
    • moje nożydła
« Odpowiedź #9 dnia: 16-04-2011, 19:09:52 »
spawarka transformatorowa....elektroda 3,25mm...a ze jest przegrzane to jest dobrze...to znaczy ze by dobry wtop...projekt mam w miare przemyslany wiec nie powinno byc wiekszych problemow, ale jak to mowia nie mow hop...

Offline Nomad

• knifemaker
  • Opinii: (11)
  • *
    • Forum kowalskie
« Odpowiedź #10 dnia: 16-04-2011, 19:27:58 »
Pamiętaj o dośc masywnej podstawie, bo inaczej cała rama ci się będzie gibała przy kuciu. Tak z ciekawości, z czego dasz kowadło? I czy będą prowadnice?

Offline InQuizitor

• Oj tam, oj tam!!!
  • Opinii: (141)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Nikt nie spodziewa się Kieleckiej Inkwizycji!!!
« Odpowiedź #11 dnia: 16-04-2011, 19:52:10 »
spawarka transformatorowa....elektroda 3,25mm...a ze jest przegrzane to jest dobrze...to znaczy ze by dobry wtop...projekt mam w miare przemyslany wiec nie powinno byc wiekszych problemow, ale jak to mowia nie mow hop...
Jeżeli za bardzo przegrzane to staje się kruche i przy obciążeniach dynamicznych od kucia może pęknąć.
Ale zobaczymy jak całość się zachowa.
Swoją drogą fajny pomysł, masz może jakieś rysunki, może byś pokazał jak całokształt będzie wyglądał.

Offline bodzio.w1

• Mieszkaniec knives.pl
  • zimna stal jest cool
« Odpowiedź #12 dnia: 16-04-2011, 20:19:56 »
Widzę postępy :D

>>>>>To mam<<<<<

Offline pawlacz

• Użytkownik knives.pl
    • moje nożydła
« Odpowiedź #13 dnia: 17-04-2011, 08:48:45 »
na ta chwile to co na zdjeciu wazy ok 70 kg... jezeli bedzie za lekkie to dospawam dno i boki z blachy i zasypie piachem... prowadnica bedzie, a mlot bedzie chodzil na panewkach... co do kowadla to mam 20 kg walec o wysokosci ok 15 cm i bedzie om spoczywal albo na rurze albo na konstrukcji drewnianej

Offline pawlacz

• Użytkownik knives.pl
    • moje nożydła
« Odpowiedź #14 dnia: 22-04-2011, 21:59:59 »
up

Offline Sławosz(+)

• Opinii: (20)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #15 dnia: 23-04-2011, 13:13:23 »

Offline pawlacz

• Użytkownik knives.pl
    • moje nożydła
« Odpowiedź #16 dnia: 23-04-2011, 13:47:45 »
gielda to nie jest... ale chce aby caly opis byl w pierwszym poscie... i za kazdym razem jak robie wpis to daje info w postaci up (tak dla dociekliwych ;>)

Offline bodzio.w1

• Mieszkaniec knives.pl
  • zimna stal jest cool
« Odpowiedź #17 dnia: 23-04-2011, 19:58:13 »
gielda to nie jest... ale chce aby caly opis byl w pierwszym poscie... i za kazdym razem jak robie wpis to daje info w postaci up (tak dla dociekliwych ;>)
Tyż prowda :D

>>>>>To mam<<<<<

Offline pawlacz

• Użytkownik knives.pl
    • moje nożydła
« Odpowiedź #18 dnia: 27-04-2011, 20:33:42 »
up

Offline Nomad

• knifemaker
  • Opinii: (11)
  • *
    • Forum kowalskie
« Odpowiedź #19 dnia: 27-04-2011, 22:03:11 »
Resory zostaną wygięte, czy naprostujesz je? Prostowanie jest o tyle dobre, że wiesz jaki materiał masz, oczywiście prostujesz na zimno, jak jakiś pęknie, to lepiej teraz niż później, a te cieńsze resory można bez większych problemów młotkiem 2-3 kg naprostowac dośc szybko.