Autor Wątek: Kershaw Vapor III - zgrabny, prosty i stalowy folder w rozsądnej cenie  (Przeczytany 10084 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline maba

• Opinii: (568)
  • Mieszkaniec knives.pl
 To już trzecia wersja Vapora - moim skromnym zdaniem najładniejsza. Jako, że spodobał mi się od razu, to szybka decyzja, kilka chwil i był już u mnie. W sieci o nim niewiele, więc postanowiłem spłodzić krótki opis.

Dane techniczne:
  • Stal: 8Cr13MoV
  • Blokada: Frame-lock
  • Długość całkowita: ~21cm
  • Długość zamkniętego: ~11,7cm
  • Długość głowni: ~8,9cm
  • Waga: ~120g
Tym razem Kershaw podążając za światowym trendem postanowił przenieść produkcję z Japonii do Chin – możemy się jedynie domyślać, że związane było, to z cięciem kosztów. Zobaczmy czy się udało..

Konstrukcję foldera stanowią dwie okładki ze stali nierdzewnej 410 z symetrycznie wywierconymi otworami, które pełnią rolę ozdobną, a przy tym zmniejszają wagę całego noża. Otwory i wszystkie krawędzie elegancko sfazowane, a sama stal wykończona piaskowaniem - niedoróbek nie dostrzegłem.

Złożony folder wygląda naprawdę świetnie - nic nie wystaje, nie wadzi, a do tego nie jest kanciasty i przyjemnie leży w ręku. Słowem - nie ma żadnych "bubli" w projekcie. Czyli, tak jak lubię!

Folder nie ma spacera, więc pomiędzy okładkami znajdziemy dwa ładnie wytłoczone dystanse i stop pin, na którym zatrzymuje się głownia noża. Całość skręcona pięcioma imbusami – niestety, bo jak się okazało są kiepskiej jakości, co zresztą jest niemal standardem w chińskich folderach.

Rękojeść przyjemnie wyprofilowana i sporo dłuższa od tej z Sanrenmu 710, szkoda tylko, że "dupka" foldera nieco za bardzo odchudzona.

Mimo, że rękojeść naprawdę wygodna, to przy tej wielkości i ciężkości może denerwować jej płaskość połączona z chłodem i śliskością stali. Przy dłuższej pracy, szczególnie w niesprzyjającym środowisku na pewno da się to we znaki..

Blokada, to stalowy frame-lock, który sprawia naprawdę solidne wrażenie. Listek zapada pewnie z głośnym klikiem, trzyma mocno i pewnie. Niestety na listku zabrakło podcięć, przez co przy odblokowywaniu paluch wbija i ślizga się po krawędzi.

Klips o bardzo prostym kształcie, co przecież u Kershawa jest rzadkością. Przykręcony dwoma śrubami, z możliwością dwu-pozycyjnego przełożenia tip-up/tip-down, lecz tylko po jednej stronie.

Nóż noszę wpięty w prawą kieszeń, dlatego preferuję tip-up, dlatego tak bardzo ucieszyła mnie możliwość przełożenia klipsa. Niestety przy tej operacji poległ jeden imbus i lekko się przekręcił. Ostatecznie jednak udało się go odkręcić i przykręcić w nowe miejsce. Zatem radzę uważać na te chińskie śrubki..

Klips krótki i szeroki, więc okropnie sztywny i trzyma naprawdę sporo za mocno, przez co ciężko wypiąć i wpiąć folder w kieszeń. Niestety klipsowi ze względu na swoją szerokość daleko do dyskretności – dobrze że, chociaż Kershaw zdecydował się go umieścić wysoko i z kieszeni wystaje zaledwie kawałek foldera.

Klinga, to drop-point z umiarkowanie wysokim, wklęsłym szlifem zakończonym fałszywką. Krawędź tnąca wyprowadzona w miarę starannie z dwóch stron, rozpoczęta fajnym, nie za dużym notchem, który znacząco ułatwia ostrzenie.

Niestety na grzbiecie zabrakło podcięć pod kciuk, które w nożu są wielce pożądane - a tak paluch ślizga się po prostej krawędzi. Szkoda, wielki minus.

Stal, to ostatnio bardzo popularna i dobrze znana chińska 8Cr13MoV. Sprawuje się przyzwoicie - szybko się tępi, jeszcze szybciej ostrzy. Czyli wszystko w normie jak za folder w tej klasie cenowej.

Niestety kołek to chyba największa porażka w tym folderze. Jest za mały i nieznośnie ostro zakończony, więc przy otwieraniu nieprzyjemnie wbija się w palec zdzierając naskórek. Pasowało by go lekko wykończyć we własnym zakresie.

A więc, czy warto? Myślę, że raczej tak. Poza kilkoma wadami, które należałoby poprawić, to całkiem niezły, duży folder. Jeśli, więc ktoś lubi tego typu konstrukcje i wszystkie idące za nią wady i zalety, to nie powinien się zawieść.

Nowy Vapor kosztuje około 20$ i w tej cenie, to naprawdę dobry wybór, szczególnie, że w tej cenie wybór większego, w pełni stalowego foldera z frame-lockiem jest niezbyt duży.
« Ostatnia zmiana: 08-05-2013, 19:49:18 wysłana przez maba »

Offline Dexter

• DIY if you can.
  • Opinii: (103)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Spyder(co)Man(iac)
    • Gembara Automotive Photography
Kosałka fajna, choć nie dla mnie - zimne i dziurawe alu, fe ;P.

Natomiast co do recki, a raczej szybkiego overview - konkretnie, zwięźle i na temat ;). Plus dobre (tak tak, wiem, że nie umiesz robić zdjęc :rotfl:) i jak zwykle czytelne foty. Przez Twoje zdjęcia niejeden już kupił dany klamot... ;P.
/ Dexter @ Instagram /

Offline Pitt

• sheathmakers
  • Opinii: (494)
  • 77.255.27.216 - netia, Poznań - zgłoś się misiu...
Ależ Ty robisz wspaniałe zdjęcia!!!
Nóż mi się bardzo podoba.
Chodzę

Offline kawa

• Opinii: (165)
  • Mieszkaniec knives.pl
Też mi się bardzo podoba. Najładniejszy Vapor.
Zrób może zdjęcie porównawcze z czymś pospolitym? 

Offline Szabas

• Opinii: (107)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Sympathy for knives.
Przez Twoje zdjęcia niejeden już kupił dany klamot... ;P.

Tjaa...
Na szczęście Bóg stworzył kiedyś BM Monochroma. ;-)

Przez Twoje ręce Marek, powinien przejść KAŻDY folder.
Strzeliłbyś mu ze dwie, trzy fotki, skrobnął parę słów i ludzie mieliby rzeczowy view.
Dylu dylu na winylu...

>El Solo Lobo<

Offline Dexter

• DIY if you can.
  • Opinii: (103)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Spyder(co)Man(iac)
    • Gembara Automotive Photography
Tjaa...
Na szczęście Bóg stworzył kiedyś BM Monochroma. ;-)
Którego Marek też focił ;P. I który również (z w/wymienionych powodów) mi się nie podobał.
/ Dexter @ Instagram /

Offline maba

• Mieszkaniec knives.pl
Dzięki chłopacy, ale bez przesadyzmu ;-)

Krótki show, bo Vapor już spakowany i jutro leci do Poznania. Nie spasował mi do końca - za wielki, a zimną stal i FL jednak preferuję też w mniejszych niż większych folderkach ;P

Zrób może zdjęcie porównawcze z czymś pospolitym?
Tutaj jest z Vickiem, a poniżej z SRM710 i BM710:

~> http://www.knives.pl/forum/index.php/topic,61312.msg872753.html#msg872753
« Ostatnia zmiana: 12-07-2011, 23:52:00 wysłana przez maba »

Offline rotpin

• Moderator
  • Opinii: (129)
  • *
Dzięki za opis :) Baza Kershawów rośnie w siłę :]

Offline porcelanowy

• Opinii: (123)
  • Mieszkaniec knives.pl
Powitoł
Wykonanie na poziomie sanrenmu 939 ;)
Faktycznie, przyjemny nożyk i najmniej wydumany z trzech generacji.
Chińskiej stali szkoda. Wzdycham do 440C coraz bardziej :(
porcelanowy/Rafał: boso, ale w ostrogach.
Co miałem, mam i będę miał... i co robię    :shades:

Offline igor.

• Opinii: (11)
  • Użytkownik knives.pl
Maba: jak go kupię, to będzie Twoja wina ;)
A zdjęcia rzeczywiście super, (czym robiłeś?)

Offline maba

• Mieszkaniec knives.pl
Wykonanie na poziomie sanrenmu 939 ;)
To tylko dobrze świadczy o SRM :D Chociaż patrząc pod uwagę cenę obydwu, widać jak na dłoni ile kosztuje, ta cała "firmowa" otoczka.. x2

Wzdycham do 440C coraz bardziej :(
Ja również..

A zdjęcia rzeczywiście super, (czym robiłeś?)
Zdjęcia jak zdjęcia, proste i na szybko, ale dzięki - fajnie, że się podobają. Robione oczywiście stareńkim 350D + KITem :)

Offline amper

• RAMoholik
  • Moderator
  • Opinii: (122)
  • *
    • To mam
Po pierwsze - masz w tubę za umieszczenie tego nie_w_najlepszym_z_działów  :]
Po drugie - foty piękne  :heart:
Po trzecie - dziękuję za zwięzłowatą i konkretną relację  :D
KAI: FAQ | Recenzje

Nie ma mnie i nie wiem kiedy wrócę...

Offline maba

• Mieszkaniec knives.pl
masz w tubę za umieszczenie tego nie_w_najlepszym_z_działów  :]
Czyli "Multitoole i scyzoryki"? E, tam nie pasowało - Irek by się wkurzył.. :D

Dzięki :)

Offline kermit78

• Opinii: (27)
  • Użytkownik knives.pl
Kosałka fajna, choć nie dla mnie - zimne i dziurawe alu, fe ;P.
Poprawcie, jeśli się mylę ale to chyba nie alu tylko stal.

Recka świetna - chyba go jednak kupię. ;>
A co do stali - 440C byłaby fajniejsza ale miałem (bo oddałem Mamie  - jakoś strasznie Jej się spodobał i używa regularnie w kuchni jako pogromcę ptactwa marki kurczak oraz parzystokopytnych różnych marek ;P) Byrda Cara Cara z tej samej stali i jako EDC było wystarczające. Zresztą o Byrdach na forum było. Jeżeli stal zahartowana na podobnym poziomie, to nie jest to grzech śmiertelny, jak na budżetowy nożyk imo - podostrzyć można szybko na byle ostrzałce.
ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ!

Offline maba

• Mieszkaniec knives.pl
Zostały mi jeszcze takie cztery foty, to wrzucę ;)

Offline Piniolski

• Opinii: (403)
  • Mieszkaniec knives.pl
Jeśli, więc ktoś lubi tego typu konstrukcje i wszystkie idące za nią wady i zalety, to nie powinien się zawieść.
Ja lubię ;P

Marek w zasadzie opisał ten nóż wyczerpująco. Mogę jedynie potwierdzić, że Vapor III zrobił na mnie jak najbardziej pozytywne wrażenie. Nie mam się do czego przyczepić (no może kołek mógłby być łagodniejszy ;-)). Bez wahania umiejscowiłbym go na półce z Shalotem i Monochromem. Ciekawy kawałek stali za śmieszne pieniądze.

Dwa zdjęcia wątpliwej jakości z Benchmade Monochrome i Sanrenmu 710:
(brakuje tylko Sebenzy, ale gdzieś się zawieruszyła ;P)

Dla mnie to taki złoty środek ponieważ Mono trochę mi szkoda, żeby go nadużywać, jest już nie produkowany. Natomiast SRM jest nieco obciachowy i zwyczajnie za mały.
« Ostatnia zmiana: 14-07-2011, 17:34:29 wysłana przez Piniolski »
Większość pieniędzy wydałem na noże i alkohol. Resztę po prostu zmarnowałem ;-)

Offline maba

• Mieszkaniec knives.pl
Dzięki Damiano za kilka słów i zdjęcia. Masz plus! Po tych fotach nie zdziwiłbym się jakby Sebo go kupił.. :D

Natomiast SRM jest nieco obciachowy
A za to minus ;P

Offline Piniolski

• Mieszkaniec knives.pl
Myślę, że by mu podpasował. W ręku ładnie leży, fajnie się flika, a i stosunek ostrza do rękojeści jest IMO korzystniejszy niż w Mono ;)

Za to stosunek ceny do jakości w SRM 710 nic nie przebije (pod warunkiem, że nie kupuje się w PL sklepach ;))

Offline Lisek777

• Opinii: (337)
  • Mieszkaniec knives.pl
Marek - fajowy, zwięzły opis!
   Każdy kto był czy jest niezdecydowany zapewne podejmie właściwą decyzję w jedną ze stron... ;P
 Osobiście nie leżą mi nożydła tej firmy ale może kiedyś... pozdrawiam

Offline Piniolski

• Mieszkaniec knives.pl
Melduje, że klips trzyma jak pojebany, a kołek jest ostry jak skurwysyn ;P