Ponieważ stałem się posiadaczem dwóch noży tej firmy 3 DP z (VG 10) i tak sobie przeglądając google nagle wpadłem na taki artykuł-co o tym sądzić i na ile jest to rzetelna informacja ?
http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=japo%C5%84skie+no%C5%BCe+kuchenne&source=web&cd=9&ved=0CIoBEBYwCA&url=http%3A%2F%2Fwww.artjapan.pl%2Findex.php%2Fartykuy%2F84-qjaposkie-noe-niestety-cig-dalszyq&ei=JMgVT-TqJ4ussAbr84mMAw&usg=AFQjCNGMewN7BB4-cSV7N4Psh0kk45B85g
A idąc dalej tym tropem to co to jest (Samura)
http://samura.pl/index.php/DAMASCUS-|-VG-10/View-all-products.html
Jeżeli to pytanie zadałem w złym wątku to proszę o wybaczenia i przeniesienie pod właściwy adres.
1.) Na officialnej stronie firmowej (w jezyku Japonskim czy Angielskim), brak jest informacji o uzyciu VG-10, a na wielokrotnie pytania o oznaczenie badz sklad chemiczny stali uzytej np. w serii DP, firma Tojiro/ Fujitora Corp. zbywala dajac jedynie niejasne odpowiedzi; "Swedish stainless steel", "Cobalt Alloy Steel", "Swedish stainless with cobalt alloy".
Zakladajac ze uzyta stal ma minumum 0,7% Wegla, 0.1 % Cobaltu i 10% Chromu, daje nam to minimum 15 stopow stali.
9Cr13CoMoV, Amtek D2, ATS-55, VG10W, VG10, RFSh3, Panzer36, N692, N690, N688, Kinite, Dauphinox, T10MC, CPM S30VN, CMP S110V
Więc to co robi hamono.pl, nie podając nazwy składu stali jest jak najbardziej uczciwe.
2.)"konstrukcja noży 3-warstwowych polega na tym, że środkowa płyta jest wykonana z twardej stali węglowej (która rdzewieje!) a boki są obłożone płytami ze stali nierdzewnej dla higienicznego wyglądu. Gdyby rdzeń, według zacytowanego opisu, był rzeczywiście wykonany ze stali VG 10, która jest stalą nierdzewną, to bez sensu byłoby stosowanie okładzin bocznych, a tak wskazuje opis. Tak więc, oferent noża, starając się nadać nożowi cechy „z najwyższej półki”, ewidentnie „przedobrzył”, a czy celowo, czy przypadkowo, niech oceniają sami klienci"
Pan Socha się niestety myli, jeśli chodzi o laminację mamy tutaj całkowitą dowolność:
Rdzeń z stali nierdzewnej lub węglowej/ narzędziowej - płazy z stali nierdzewnej
Rdzeń z stali nierdzewnej lub węglowej/ narzędziowej - płazy z stali węglowej
Rdzeń z stali nierdzewnej lub węglowej/ narzędziowej - płazy z żelaza/ tworzywa sztucznego
Dlaczego stosować laminację:
- Niższy koszt, wysokostopowa stal jest droga, zastępujemy ją częściowo tańszym materiałem.
- Większą udarność
- Możliwa wyższa twardość rdzenia, płazy o niżej twardości chronią rdzeń przed uszkodzeniem.
- Częściowa ochrona przed korozją, nawet w przypadku rdzenia wysokowęglowej stali nierdzewnej (który jest bardziej podatny na korozję niż np płazy z stali 420J2)