Reklama

Szybkie pytanie i szybka odpowiedź

Zaczęty przez MichaelD, 30-07-2011, 22:21:30

gerard36856

Preferujesz wąskie ostrza i szukasz nakiri, jo?

Mój błysk przebije ciemności, moja jasność mroki rozproszy.

kacperkapsel

cześć
szukam noża około 18cm tnącego do około 300pln
myślałem nad:
kai wasabi
victorinox modern czy coś innego ale od vicka
Tojiro Zen
czy coś jest warte uwagi?


bfxXx

Cześć,
Wszystkie te noże są bardzo dobre na początek i powinieneś być zadowolony, bez względu na to który wybierzesz.

Jeśli szukasz Swiss modern z to zajrzyj do mojej stopki, mam akurat na bazarku


kacperkapsel

cześć co lepiej wybrać
statake nashiji natural 17 vs satake saku 17 (santoku)


Gregor1000

#4444

Satake to niezbyt dobe noże. Mam i nie jestem specjalnie zadowolony. Chyba lepiej w tej cenie kupić kutego Victorinoxa.
Mi się podoba VICTORINOX Grand Maître 7.7400.15 . Dla amatora długość 15 cm wystarczy. Możesz też wybrać dłuższą wersję. Osobiście wolę wersję z  drewnianą rękojeścią. Jest też seria z czarnego tworzywa . Jest nawet tańsza a funkcjonalność ta sama.
Chyba że chcesz Japończyka, ale to już większa kasa.


bfxXx


manwe

#4446

Cześć!

Mam nadzieję, ze to odpowiednie miejsce - mam pytanie. A w zasadzie wątpliwość.

Potrzebuje kupić krótszy nóż szefa kuchni. Mam Victorinox fibrox 25cm, jest spoko, ale niewygodny do używania w domu (jak mam dwie cebule do skrojenia), przez co często używam starego Fiskarsa, co chciałbym zmienić.  Myślę o nożu do 500 złotych. Po przekopaniu forum i reddita (jak forum leżało) wytypowałem następujące opcje:

1. Swiss modern, 20cm. Podobno lepiej się go trzyma niż fibrox, jest też ciut ładniejszy. Główna wada - trochę słabsza stal. I to że jest brzydki. Mniej niż fibrox, ale jednak brzydki :'(

2. Kai seki magoroku akane - jest dostępny po 150 zł w tkmaxx. Tu dodatkowa sprawa - galerię będą od soboty zamknięte, więc musiałbym się szybko decydować. Odstrasza brak informacji o stali ("high carbon stainless steel" niewiele mówi - znalazłem tu na forum informacje, że to vg10, ale nie mogę nigdzie potwierdzić) oraz kiepsko wykonana rączka (ta metalowa obrączka ma spore luzy do ostrza). Natomiast jeśli internetu nie kłamią mamy tu już 58hrc.

3. Kagayaki CarboNext gyoto 210mm - w tej chwili jest promocja (ktoś wie, czy stała?). Tu jest duuużo większa kwota (w tej chwili 117usd+15usd przesyłka ) i zastanawiam się, czy nie jest to overkill. Natomiast nóż jest piękny, podoba mi się, jeśli go kupię, będę z nim spał.

Trochę o noże umiem już dbać, mam kamienie 400, 1k, 3k, na co dzień używam ostrzalki ceramicznej do utrzymywania ostrości (tej z Ikei)

I trochę czuje presję czasu (bo galerie się zamykają i nie wiem, jak długo potrwa promocja na jck). Proszę o poradę!

Z góry dzięki za wszelkie informacje ;)


bfxXx

Cytat: manwe w 19-03-2021, 05:00:03

Cześć!

Mam nadzieję, ze to odpowiednie miejsce - mam pytanie. A w zasadzie wątpliwość.

Potrzebuje kupić krótszy nóż szefa kuchni. Mam Victorinox fibrox 25cm, jest spoko, ale niewygodny do używania w domu (jak mam dwie cebule do skrojenia), przez co często używam starego Fiskarsa, co chciałbym zmienić.  Myślę o nożu do 500 złotych. Po przekopaniu forum i reddita (jak forum leżało) wytypowałem następujące opcje:

1. Swiss modern, 20cm. Podobno lepiej się go trzyma niż fibrox, jest też ciut ładniejszy. Główna wada - trochę słabsza stal. I to że jest brzydki. Mniej niż fibrox, ale jednak brzydki :'(

2. Kai seki magoroku akane - jest dostępny po 150 zł w tkmaxx. Tu dodatkowa sprawa - galerię będą od soboty zamknięte, więc musiałbym się szybko decydować. Odstrasza brak informacji o stali ("high carbon stainless steel" niewiele mówi - znalazłem tu na forum informacje, że to vg10, ale nie mogę nigdzie potwierdzić) oraz kiepsko wykonana rączka (ta metalowa obrączka ma spore luzy do ostrza). Natomiast jeśli internetu nie kłamią mamy tu już 58hrc.

3. Kagayaki CarboNext gyoto 210mm - w tej chwili jest promocja (ktoś wie, czy stała?). Tu jest duuużo większa kwota (w tej chwili 117usd+15usd przesyłka ) i zastanawiam się, czy nie jest to overkill. Natomiast nóż jest piękny, podoba mi się, jeśli go kupię, będę z nim spał.

Trochę o noże umiem już dbać, mam kamienie 400, 1k, 3k, na co dzień używam ostrzalki ceramicznej do utrzymywania ostrości (tej z Ikei)

I trochę czuje presję czasu (bo galerie się zamykają i nie wiem, jak długo potrwa promocja na jck). Proszę o poradę!

Z góry dzięki za wszelkie informacje ;)

ad.2 W tych Kaiach nie ma VG10. Jeśli by było, to z pewnością byłoby to napisane.
ad.3 Za zapisanie się na newsletter (chyba nadal) otrzymuje się kupon na darmową wysyłkę. Uatrakcyjni to cenę. A ta promocja jest bardzo często.
A jeśli ci zależy na tych nożach, to proponuję odstawić ostrzałkę z Ikei na półkę.


manwe

#4448

Dzięki @bfxXx za informację!
Właśnie, jeśli mogę dopytać: ostrzałka (chodzi mi o honing rod, ten pręt z rękojeścią, który się przy europejskich używa przed każdym użyciem, a nie żaden wynalazek z kółkami w środku czy coś) trzeba odłożyć przy tej twardości? Bo spotkałem się z różnymi opiniami i część osób twierdziła, że ceramiczną jest okej.

I jeśli dobrze myślę, to generalnie kagayaki to już jest kategorią noży "trzymaj mnie daleko od kości / od czegokolwiek mrożonego / nie daj Boże upuść mnie bo pęknę", tak?


matty33

Jak często ostrzycie swoje noże? Czy to normalne zeby ostrzyc noz codziennie? Wykorzystuje go do zawodowej pracy, korzystam z noza ze stali r2, ostrze go plytkami diamentowymi 800/1200/2000


Raptorartur

Zależy z jakim materiałem pracujesz, na jakiej desce, jaką technikę krojenia wykorzystujesz. No i jakiej ostrości wymagasz. Ostrość goląca nie utrzyma się zbyt długo przy dużym przerobie, nawet przy stali R2. Ostrość robocza znacznie dłużej. Generalnie jest możliwe, że trzeba ostrzyc nóż codziennie.
W brednie typu: ostrzę nóż raz na pół roku nie ma co wierzyć. Albo ktoś bardzo mało pracuje nożem, albo po prostu pierdoli głupoty.

PGK swoich i świadków nigdy nie zostawia  :P

matty33

Wykorzystuje go do krojeni rolek,ryb, warzyw, (sushi bar)
Używam deski plastikowej(polipropylenowej).
Może jestem przewrażliwiony i chciałbym żeby cały czas golił przy ostrzenku raz w tygodniu.


Raptorartur

Niestety nie będzie golił po tygodniu pracy :) Ale wystarczy go przelecieć, co jakiś czas, kilka razy na diamencie 600-1000 żeby utrzymać golenie.

PGK swoich i świadków nigdy nie zostawia  :P

matty33

Co 2-3 dzień lecę go na 800/1200/2000, możliwe ze mam za mały kat ustawiony na ostrzałce? Teraz mam myśle ze coś koło 10-12 stopni
Zazwyczaj na 800 robię koło 5 machnięć, 1200 10 i potem lecę na 2000 jakieś 15-20 razy


KarKar

Moze spróbuj zostac tylko na 800, nie wiem czy te wysokie gradacje przy tylu weglikach sprzyjaja trzymaniu ostrosci


Raptorartur

Przede wszystkim za mały kąt. Dla takich stali to 20 na stronę. No i rzeczywiście 800 wystarczy.

PGK swoich i świadków nigdy nie zostawia  :P

matty33

na jaki kat najlepiej sie przestawic? 15 stopni?


Mattia

Witam,
jak nóż ma być do krojenia a nie do golenia to 20 stopni na stronę jak napisał @Raptorartur.
Pozdrawiam


kptJanStampka

Czy ktoś mi pomoże zidentyfikować te dwa Gerlachy? Znalazłem na strychu u dziadków pudło z 30 nowiutkimi tymi wąskimi i kilka tych dużych Butcherów.

Ten duży pięknie leży w pochwie po Kabarze

Coś to warte jest ? Oprócz sentymentu z PRL .
Ktoś wie jak się nazywały, z jakiej stali dawniej to robili.
Wiem że dziadek pracował w zakładach mięsnych więc pewnie do miesa :)


matty33

Przelecialem dzisiaj noze na kacie 20 stopni, mam wrazenie ze krawedz tnaca jest bardzo "krotka" czy taki efekt jest zawsze lecac na wyzszych katach i bardzo ciezko było mi osiagnac zadowalajaca ostrosc,
mozliwe ze to wina plytki diamentowej? Jak szybko taka plytka jest w stanie sie zuzyc przy ostrzeniu 2-3 w tygodniu?