Autor Wątek: "...ale czemu?" no wlasnie, czemu? - czyli filozofia guldanowych nozy...  (Przeczytany 4430 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Guldan

• knifemaker
  • Opinii: (16)
  • *
  • wykwalifikowany pierdolec
wiele razy jak pokazuje jakis noz slysze slowa pochwaly i jakies rozne 'ale'.
ale czemu chisel, ale czemu tanto, ale czemu to male jest, ale trelemorele i tak dalej.

czas wyjasnic pare spraw.

otoz moje noze z reguly sa malo uzytkowe, raczej pelnia funkcje ozdobne choc ciac sie nimi da (np siebie lub kolege ;))
wplyw na moje pomysly i wszelakie inne inspiracje czerpie z muzyki, ksiazek, filmow, nozy innych nozotworcow i firm. calosc wpada do mojej glowy, swiadomosc wysyca sie do granic mozliwosci, powstaje pelno rysunkow i wtedy zchodze do warsztatu i robie.
inspiruje mnie szeroko pojeta fantastyka a w szczegolnosci cyberpunk, steampunk, wszelkie postnuklearne swiaty a takze fantasy (oj chodzi za mna ostatnio mocno).
inspiruje mnie cyberpunkowa wizja sprymitywizienia ludzi w mrocznej przyszlosci (chocby ksiazka Swiatlo Wirtualne Gibsona dobrze oddaje ten klimat). po prostu krzemowe sredniowiecze.

inni nozotworcy to glownie perrin i strider, choc lubie tez noze szabo, carillo i dwyera. mysle ze ich wplywy (mniej badz bardziej swiadome) sa widoczne w mojej radosnej tworczosci.

a teraz czas przejsc do moich nozy:

dlaczego sa male? bo lubie nosic noze ze soba, miec je w piorniku, poupychane po kieszeniach, w formie wisiorka na szyi itp.
noze rozmiarow shrapnela mi sie do piornika nie zmieszcza, do kieszeni tymbardziej.

dlaczego tanto, dlaczego chisel? pytanie bardzo czesto pojawiajace sie. dlaczego tanto? bo agresywnie wyglada, bo jest owiane legendami o rzekomej wytrzymalosci, bo jest taktyczne i jest geometryczne co kojarzy sie z krzemiennymi narzedziami naszych praojcow. a dlaczego chisel? bo podkresla agresywnosc i brutalnosc reszty. no i dobrze sie nim olowki struga ;)

dlaczego nie miewaja okladzin? lubie stal, lubie chlod stali, lubie monolity. poza tym nie mam w domu wiertarki stolowej.

dlaczego sa takie grube? bo grube robi wrazenie, a chce robic wieksze wrazenie od stridera ;)

dlaczego przerabiam stare pilniki, stare pily i inne dziwne rzeczy zamiast kupic kawal stali, zrobic w nim i zahartowac? takie dzialanie jakie stosuje podkresla prymitywizm owych nozy. robienie z tego co mozna znalezc tu i owdzie daje ciekawe efekty.

czy cos biore? nie, nie cpam.

czy jestem chory psychicznie? nie, nie jestem.

czy kocham noze i nozotworstwo? tak, zdecydowanie tak :D

pozdrawiam
g

ps
aha, do napisania tego tematu zainspirowal mnie temat " Toxic philosophy, inspiration and influence." na USN. link do niego je tutaj: http://usualsuspect.net/forums/showthread.php?t=14830

Offline Kajk

• Normalny inaczej
  • Opinii: (12)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
(Bez tematu)
« Odpowiedź #1 dnia: 24-05-2005, 18:49:07 »
Ja tam Cie w zupelnosci rozumiem i zycze wielu kolejnych udanych projektow ;-)
Fajnie jest zrobic cos swojego, cos po swojemu, cos co bedzie tylko i wylacznie swoja zasluga (nawet jezeli inspirowane czyims innym wytworem ;-) ).
Łoś Tracker Team; KNAK
Ut aliquid fecisse videamur

Offline logan

• FT Member
  • Opinii: (85)
(Bez tematu)
« Odpowiedź #2 dnia: 24-05-2005, 19:17:26 »
Każdy Twoj projekt jest indywidualny,kazdy jest na swoj sposób piekny i niepowtarzalny.Drewno na okłądzinach nadaje nozowi ciepła i łągodzi jego charakter,Ty tego nie stosujesz bo wolisz lity kawałek stali i dobrze,Twoj styl,Twoj projekt.Podązasz swoją droga wytyczoną przez siebie samego i nie zamierzasz zbaczac w pobliskie sciezki i dobrze.Twoje projekty mi sie podobają i tak byc powinno.Tyle w temacie z mojej strony.
Los sprzyja gotowości umysłu.......

Offline sabertooth

• knifemaker
  • Opinii: (1)
  • *
(Bez tematu)
« Odpowiedź #3 dnia: 24-05-2005, 19:22:01 »
...wszystko fajnie, tylko nie rozumiem - po co się tłumaczysz...   :?   &|

Jesteś twórcą - jakim - a do przywilejów twórcy należy to jak wykona swoje dzieło, jakich użyje materiałów, techniki itd. - no chyba, że robisz nóż na zamówienie. A ty korzystasz z tych wszystkich dobrodziejstw garściami i .. dobrze.:)

...tylko co do idei noża ciężko mi się zgodzić.. ozdobny to może być wazon, obraz na ścianie, a noż - od samego początku swojego istnienia - był, jest i pozostanie NARZĘDZIEM! I nic tego nie zmieni... a co do aspektu artystycznego w robieniu noży - to jestem jak najbardziej za, tyle że.. zawsze trzeba pamiętać, iż jest to bez względu na ozdobniki - dalej narzędzie. idealnym przyjładem na to są wszelkie pracy knifemakerów zza oceanu, którzy już prześcigają się w ozdabianiu noży, choć dalej oprócz "piekna" - tna jak brzytwa.

Wiec jeżeli można coś Ci zasugerować - to nie porzucaj swojej drogi w designie - bo jest on ciekawy i na pewno specyficzny, natomiast może postaraj się przyłożyć więcej uwagi do praktycznej strony tych narzędzi, skoro już je wykonujesz... bo nastrugać ołówek można naprawde bez użycia noża...   :)

..hej... a może w tym wszystkim co robisz, chodzi o to aby się wyróżniać spośród innych...?

pozdrawiam
Saber

Offline Guldan

• knifemaker
  • *
(Bez tematu)
« Odpowiedź #4 dnia: 24-05-2005, 19:29:55 »
po co sie tlumacze? bo mam taka ochote ;) bo jestem zainspirowanym tym tematem z usn. to nie tlumaczeni a raczej wyjasnienie, nawet dla mnie samego.

a ze narzedzie to fakt, fakt ze wyglada dziwnie/ladnie/ciekawie i czasem moze konstrukcja ogranicza jakosc ciecia to jednak staram sie zeby cielo (no bo ma byc noz, nie?).

a dezajnu nie porzuce bo juz mnie z nim identyfikuja, lubie go, jest ciekawy i niepowtarzalny.
tak jak powiedzial jeden idm-owy frik: "nawet indiance ktorzy chleja jak polacy nie maja tak oryginalnych nozy" ;)

Offline bodo

• Opinii: (2)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
(Bez tematu)
« Odpowiedź #5 dnia: 24-05-2005, 19:40:44 »
guldan - dobrze ze napisales, uwazam ze powinienes do nozy dodawac cos w rodzaju pamietnika albo instrukcji , cos jak witkacy pisal w dolnym rogu obrazu np. herbata + opium   :) , ale powaznie to ciekawe dla posiadacza znac inspiracje tworcy, moglbys je np  pakowac w strony wyrwane z komiksow cyper punk , albo dolaczac plytke z muzyka do noza, albo pisac jaki film cie inspirowal - to naprawde ciekawe jesli ktos potem odnajduje watki z innej sztuki w swoim nozu a w przypadku nozy tak ekspresyjnych to chyba nawet konieczne zeby sie wytlumaczyc z dziwnego ksztaltu

Offline Guldan

• knifemaker
  • *
(Bez tematu)
« Odpowiedź #6 dnia: 24-05-2005, 19:46:49 »
ja pakuje noze w skrawki moich starych ulubionych jeansow (juz sa w formie szmaty lub wlasnie opakowania). a pakunek jest zawiazywany drucikiem nierdzewnym badz rdzeniem linki polietylenowej ;)

ale co do jakiegos opisu, krotkiej historyjki czy cos w ten desen to fajny pomysl...

albo bede trawil wzory chemiczne na nozu ;)

Offline peterskin

• Powracający powoli do życia
  • FT Member
  • Opinii: (15)
  • zakręcony ;)
(Bez tematu)
« Odpowiedź #7 dnia: 24-05-2005, 20:42:05 »
Tak trzymaj!
Guldan robisz tak jak uważasz Trzymaj odwagę i przekonanie przy sobie
Wyglądają dziwacznie? Ale nie było człowieka na zlocie co nie wziąłby ich do ręki i powiedział: O noże Guldana!

Offline lukaszki

• Opinii: (36)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Fuck art let's kill
(Bez tematu)
« Odpowiedź #8 dnia: 24-05-2005, 20:42:25 »
masz piórnik?   :p
Endless tears
Forever joy
To feel most every feeling
Forever more

Offline Guldan

• knifemaker
  • *
(Bez tematu)
« Odpowiedź #9 dnia: 24-05-2005, 20:44:34 »
lukaszki: tak mam, custom piornik mojej produkcji, skora zamszowa szyta drutem nierdzewnym. zrobilem go specjalnie bo ja w piorniku nosze duzo rzeczy (procz nozy mam tam rowniez kredki, olowki, gumki roznej twardosci, dlugopisy, piora i inne przydatne rzeczy).

Offline kiedi

• Moderator
  • Opinii: (76)
  • *
  • miniaturyzator
(Bez tematu)
« Odpowiedź #10 dnia: 24-05-2005, 20:56:13 »
Guldan dla mnie jesteś artystą, a sztukę się albo rozumie albo nie   8) .
Nieważne co sprawia, że twoje wyroby są takie nie inne, ale to twój styl (i chyba tylko twój)

Sam nie doceniałem twoich nożyków do zlotu, w chwili wzięcia ich do ręki całkowicie zmieniłem zdanie. Twórz dalej i nie przejmuj się opiniami innych, zawsze spotkasz ludzi którzy docenią twoje dzieła   :p
Ja nie knifemaker, ja tylko noże dłubie

Moje pisaniny dla B&A   http://chomikuj.pl/kiedi/B*26A

moja stronka na facebooku: https://www.facebook.com/KiediKnivesAndOthers

Offline Guldan

• knifemaker
  • *
(Bez tematu)
« Odpowiedź #11 dnia: 24-05-2005, 21:13:07 »
custom-piornik i custom-noz.
zastanawialem sie czy go nie sprzedac ale chyba zrobie z niego piornikowym-customem...

Offline Hakas

• Opinii: (6)
  • Mieszkaniec knives.pl
(Bez tematu)
« Odpowiedź #12 dnia: 25-05-2005, 08:03:45 »
 Witaj Guldan!! Tak Twoje dzieła są piękne.

Właśnie dostałem piękny nożyk od Guldana , zapakowany w piękny kawłek Jensu zawiązany drucikiem, stoi u mnie na zaszczytnym miejscu. Jeden z moich kolegów zauważył go i zapytał co to? Więc mu opowiedziałem co to za kawałek stali, machnął ręką i powiedział, że za mały,za gruby i wogóle.
 Moja odpowiedz brzmiała - to nie musi być praktyczne to musi być piękne . Na to mój kumpel- wiedziałem, że jesteś świr ale, że aż tak to nie sadziłem.   :p

Pozdrowienia Guldan i do zobaczenia.
Wędruję poprzez świat polując, walcząc
 i uzdrawiając

Przeklęty, kto miecz swój trzyma z dala od krwi - Bellicosa anima
Damnatus, qui gladio suo ab sanguem reservat - Bellicosa anima

Offline bagnet

• Opinii: (224)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • jak feniks z popiołu
    • Bayonet Belts - taktyczne pasy Bagneta Autoryzowany dystrybutor AustriAlpin, producenta klamer Cobra. Pasy, szelki, uprzęże, lonże i akcesoria na indywidualne zamówienie.
Czas się pożegnać z forum
« Odpowiedź #13 dnia: 25-05-2005, 08:52:40 »
Czas się pożegnać z forum
« Ostatnia zmiana: 09-09-2008, 15:26:20 wysłana przez bagnet »
Bayonet Belts - taktyczne pasy Bagneta

Przez moje ręce przeszło 147 fixedy, 132 foldery, 11 tooli, 19 siekierek, trochę scyzoryków.
Moje opinie są subiektywne, ale oparte na doświadczeniu, a nie na wymyślaniu.

Offline kabar24

• Opinii: (53)
  • Mieszkaniec knives.pl
(Bez tematu)
« Odpowiedź #14 dnia: 25-05-2005, 10:44:41 »
Guldan, niech CI bedzie pochwala dla Twoich nozy i swiadomosc tego ze moja Zona, przeciwniczka nozy, zaadaptowala Twoje cudo do swojej torebki  :)
I przestan sie tlumaczyc, powiedz ze jestes eklektyczny tak samo jak Twoje noze. Nikt tak naprawde nie wie co to znaczy, ale bedzie cicho bo bedzie udawal ze wie.
Pozdr Krzysztof

PGK swoich i świadków nigdy nie zostawia

Rozliczenia, PITy i inne takie:
https://www.facebook.com/m.lewandowska84/

Offline Lubomir

• leniuch
  • knifemaker
  • Opinii: (3)
  • *
(Bez tematu)
« Odpowiedź #15 dnia: 25-05-2005, 12:01:57 »
nie rozumiałem twoich noży - teraz rozumiem, co nie zmienia faktu że noże widzę inaczej
słyszałem o uczciwej i rycerskiej walce, nie chcę mieć z nią nic wspólnego

Offline sabertooth

• knifemaker
  • Opinii: (1)
  • *
(Bez tematu)
« Odpowiedź #16 dnia: 25-05-2005, 14:27:17 »
Cytat: Guldan
po co sie tlumacze? bo mam taka ochote

ech... guldan....

Offline lukaszki

• Mieszkaniec knives.pl
  • Fuck art let's kill
(Bez tematu)
« Odpowiedź #17 dnia: 25-05-2005, 15:17:39 »
Cytat: Guldan
tak mam, custom piornik mojej produkcji, skora zamszowa szyta drutem nierdzewnym. zrobilem go specjalnie bo ja w piorniku nosze duzo rzeczy

a to przepraszam - szacuneczek. Po prostu zapomniałem już że jest takie słowo   :)  a w pierwszej chwili pomyślałem o czymś takim plastikowym na suwak z rysunkiem myszki miki...
Endless tears
Forever joy
Forever more

Offline Guldan

• knifemaker
  • *
(Bez tematu)
« Odpowiedź #18 dnia: 25-05-2005, 16:09:53 »
lukaszki: jakbys (procz nozy) robil to co ja to tez bys mial piornik ;)

bagnet: po dlugim wekendzie ci wysle bat, troche oblatany juz ale mam nadzieje ze sie nim nacieszysz.

Offline lukaszki

• Mieszkaniec knives.pl
  • Fuck art let's kill
(Bez tematu)
« Odpowiedź #19 dnia: 25-05-2005, 19:17:16 »
Guldan: ja nawet noży nie robię (jeszcze   8) )
Endless tears
Forever joy
Forever more