Autor Wątek: Przemyślenia o nożach  (Przeczytany 12034 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Hakas

• Opinii: (6)
  • Mieszkaniec knives.pl
Przemyślenia o nożach
« dnia: 30-05-2005, 10:30:34 »
Witam Wszystkich! Nie wiem czy już ktoś o tym pisał. Ale temat jest na tyle ciekawy i interesujący, że zdublowanie go nie powinno być grzechem. Dotyczy mianowicie testów na nożach różnych firm. Będąc w gościnie u jednego z naszych kolegów oglądałem razem z nim filmy zrealizowane przez firmę Cold Steel. Film ten dotyczył różnego rodzaju testów przeprowadzanych na nożach tej firmy. Jak wszyscy wiemy firma CS robi dobre noże i wcale nie tak strasznie drogie. Ale zastanawia mnie jeden fakt dlaczego takich testów nie opublikuje np.: Microtech czy też osławiony i zachwalany na każdym kroku Chris Reeve lub też Mad Dog. Znalazłem natomiast testy na nożach Extrema Ratio. Czyż by tak znamienite firmy bały się konfrontacji i spadku swojej sprzedaży w związku z ujawnieniem wad blokad czy też słabości głowni? Wiadomo nikogo z nas nie jest stać na zmasakrowanie noża za parę tysięcy ale uważam, że firmy powinny publikować i rozpowszechniać takie testy. Sama wzmianka, że dany nóż jest używany na przykład przez Zielone Berety wcale nie jest miarodajnym wskaźnikiem jakości wykonania i funkcjonalności noża. Za przykład może służyć nasz rodzimy nóż rodzimej produkcji KS62 wz.92 . Jest to nóż używany jak głosi reklama przez polskie oddziały specjalne. Ale czy ten nóż jest naprawdę funkcjonalny? Ja sam mam wątpliwości co do funkcjonalności noży wykonywanych przez Chrisa Reeve. A dlaczego zaraz wytłumaczę. Seria OPR, czyli okrągła rękojeść nawet moletowana nie będzie tak dobrze leżeć w dłoni jak rękojeść wykonana z drewna czy też z nowoczesnych materiałów. Gdyby metalowa rękojeść była tak bardzo praktyczna to nasi przodkowie na pewno nie męczyli by się z profilowaniem i wykonywaniem rękojeści z innych materiałów tylko zostawi by metalową rękojeść o okrągłej średnicy. Naprawdę chciałbym zobaczyć te noże tnące luźno wiszące liny, czy też tnące maty tatami, lub też wkręcone w imadło odginane za pomocą rury. W tym filmie pokazano jak pracownicy firmy CS wbijali w blachę maski samochodowej foldery . Ciekawe czy Sebenza czy też foldery Microtecha zniosła by takie traktowanie? Zastanawia mnie jeszcze jedno co tworzy funkcjonalność noża? Jakość wykonania głowni, materiały, kształt, wykonanie rękojeści, blokady itp. czy też logo firmy? Może już czas otrząsnąć się z legendy i ślepej wiary w znaczek na głowni, a spojrzeć na funkcjonalność noża? Jak myślicie?

Wędruję poprzez świat polując, walcząc
 i uzdrawiając

Przeklęty, kto miecz swój trzyma z dala od krwi - Bellicosa anima
Damnatus, qui gladio suo ab sanguem reservat - Bellicosa anima

Offline shaft

• Opinii: (13)
  • Użytkownik knives.pl
  • Kaboom
(Bez tematu)
« Odpowiedź #1 dnia: 30-05-2005, 10:50:35 »
jak zwykle lakonicznie i durnowato.

wydaje mi sie ze nie ma potrzeby aby Chris czy jaki kolwiek inny maker poddawał swoje noze takim testą.
nie oczekuje tego ani od makerow slynnych w swiecie, ani od polskich makerow.

Jumbo przeprowadzil kiedys testy noza od Tlima- byl to dla mnie rozsadny test pokazujacy ze noz, ktory z pozoru wyglada dekoracyjnie jest urzadzeniem w pelni sprawnym.

Kilka miesiecy pozniej jak wiesz- czyli nie dawno- grupa Poznan, rowniez z Jumbem dokonala testu w pelni skarjnego, dotyczacego noza od Blachy- rowniez z damastu.

Test drugi, dla mnie byl by niczym gdybym wczesniej nie zapoznal sie z testem pierwszego noza.

Wynikiem tego porownania dla mnie nie bylo zobrazowanie mozliwosci nozy, lecz pokazalo jak roznie mozna testowac noze i ze zaleznie od rodzaju prob jeden noz przetrwa sto skokow na niego a inny tylko jeden.

czegos to dowodzi?
tylko i wylacznie tego ze to co stanie sie z nozem zalezy tylko od czlowieka.

CS wypuscil filmiki, ktorych efektem koncowym jest utaktycznienie nozy- a wiec celuja do pewnej grupy itp itd.
Amerykanie lubia taktycznosc i wydaje mi sie ze polityka CS jest dobra- chociaz dla mnie jest to wciaz posilkowanie sie postawa cywili w USA wobec iraku, czy zamachu na WTC- zwroc uwage jak wielu uzytkownikow na innych forach ma opisy itp itd zwiazane z tymi wydarzeniami.

zwroc uwage jakiego typu dzialy forow sa oblegane- tacticale itp itd.

Dla mnie microtech to gowno- za duzo legendy za malo jakosci.
dla innego jest w sam raz, jednak jedno co jest pewne to to ze stal niezalenie czy od MOD'a czy od Microtecha jest tylko stala.
zachartowana i wykonana tak by wytrzymala przeciazenia do pewnego stopnia- i od czlowieka zalezy jak wiele ona wytrzyma.

podsumoowujac moj chaos tworczy- nie potrzebuje takich testow i katowania nozy by wiedziec czy dobrze tnie- bo do tego jest dla mnie noz.

jezeli na nim staje, lub wieszam albo RZUCAM to jestem swiadom ze nie do tego ktos go zrobil.

tak wiec: uwazam ze takie skrajne testy sa na chuj i nie uwazam zeby przez ich brak taka sebenza tracila na wartosci czy jakosci.

to samo tyczy sie nozy Guldana, Seikena, czy jumbiego

a jezeli chodzi o serie OPR..dla jednego jest wygodna dla drugiego nie. i tyle.
wiec nie wiem co mialy by ci dac i pokazac testy.

pozdrawiam
METROTACTICS 2004 Crew
Warszawski Polswiatek Nozowniczy

Offline uwak

• biodigitalmechanoid
  • Opinii: (8)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • psychopata
(Bez tematu)
« Odpowiedź #2 dnia: 30-05-2005, 10:52:56 »
zwlaszcza w zime jak do lapy przymarznie jest zajebista stalowa rekojesc
do grzebabnia - pieczenia na ogniu tez ....  :p
popieram cie - duzo w tym racji
liczy sie promocja marki i plecy marketingowe - owszem produkt nie moze byc gowniany - ale wcale nie znaczy ze jest bardzo dobry lub nawet dobry   - ale wiesz - .......sprzedaje sie , marze duza da sie dac .......wiec csii - nikt ci nic nie powie .....a ci co juz do gabloty qpili .....to wogle ....nawet jak by sie zlamalo .....  :p
ty już wiesz co ....

Offline shaft

• Opinii: (13)
  • Użytkownik knives.pl
  • Kaboom
(Bez tematu)
« Odpowiedź #3 dnia: 30-05-2005, 10:53:18 »
to troche jak z Top Gear- nikt ci nie wgniata samochodu by zobaczyc jak duzo wytrzymaja drzwi itp itd.

Samochod ma jezdzic i to testuja- jak sie trzyma na zakretach, jak wchodza biegi itp itd.

noz jest nozem a nie łomem.

dlatego wiekszosc testow i recenzji ktore czytasz opieraja sie na tym jak noz tnie i "jedzie" po materiale, wloknach, linach itp itd.

METROTACTICS 2004 Crew
Warszawski Polswiatek Nozowniczy

Offline Akme

• Backpacker
  • Opinii: (39)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Backpacker
    • Akme on Picasa
(Bez tematu)
« Odpowiedź #4 dnia: 30-05-2005, 12:13:46 »
Cytat: uwak
zwlaszcza w zime jak do lapy przymarznie jest zajebista stalowa rekojesc

Mi jakos nie przymarzla... moze -20 to jeszcze za cieplo bylo. A o rekawicach to zapominasz idac zima w gory?

do grzebabnia - pieczenia na ogniu tez ....  :p

ROTFL! Pieczenie w ogniu na nozu... ufff... juz widze jak druzynowy Kazik wyciaga swa wielka kose i piecze na niej kielbache - dla niego nie ma znaczenia czy rozhartuje klinge swojego noza Rambo (jezeli byla ona wogole hartowana..)

Nie bede sie rozpisywal - zrobilem to juz na Budo. I zeby rozwiac watpliwosci - nie jestem fanatycznym obronca nozy firmowych... Kupuje je dlatego, ze poki co mam wsrod nich wiekszy wybor niz w customach polskich czy zagranicznych makerow...
Szwoleżer Crew - KNAK - Łoś Tracker Team

"Nam nad głowami rosną chmury, kłęby, dymy, grzyby, obłoki...
I jeszcze widzimy kontury rzeczy, kolorów boki"

Offline dzey

• Opinii: (0)
  • Użytkownik knives.pl
(Bez tematu)
« Odpowiedź #5 dnia: 30-05-2005, 12:40:13 »
Cytat: Hakas
Może już czas otrząsnąć się z legendy i ślepej wiary w znaczek na głowni, a spojrzeć na funkcjonalność noża? Jak myślicie?

juz to dawno temu zrobilem i sie bardzo ciesze :)

Cytat: shaft
noz jest nozem a nie łomem.

reklamowki Mad Dog'ow, Striderow itd mowia ze sa to nie tylko noze ale hardcore stuff dla profesjonalistow i inne takie pierdoly.. wiec jak ktos reklamuje swoj noz jako taktyczny-łomo-nóż to niech zrobi i opublikuje tescik tak jak zrobiono to z tym damastem od blachy a nie opiera swoja marke na marketingowym szajsie i kolorowym katalogu z napisem "used by seal's - BUY IT - we are the BEST"

Cytat: Akme
ROTFL! Pieczenie w ogniu na nozu... ufff... juz widze jak druzynowy Kazik wyciaga swa wielka kose i piecze na niej kielbache

w obecny weekend moja OSA pocialem najpierw mieso i kielbase - potem rozgrzebalem nia palace sie brykiety wegla na grillu zeby rownomiernie byly rozlozone - porzucalem nia z godzinke - a pozniej wbijalem jej trzonkiem gwozdzie i dobijalem sruby mocujace stalowa belke na tarasie.. wniosek? niepotrzebny byl mi MD za 350$ ale polski kawalek zelastwa za 65zl.. i dziala rownie dobrze jak nie lepiej :)
drugi wniosek to to ze ja kupujac noz taktyczny oczekuje ze jest to noz taktyczny w pelnym tego slowa znaczeniu i bede mogl nim zrobic wszystko - lacznie z powieszeniem sie na nim.. i place wtedy nie za logo ale za pomysl i konstrukcje noza + uzyte materialy.. logiem to ja gwozdzia nie wbije, nie podwaze okna itd - wiec takie extremalne testy daja mi personalnie duzo wieksze rozeznanie w rynku bo wiem co kupie a czego nie.. i wiem ze nawet jakby mi ktos pial 24/7 ody o genialnosci i wytrzymalosci MD nie kupie go poki nie zobacze jak jakis misiek go nie katuje - bo wiem ze ja go bede czasami katowal rownie mocno i nie chce zeby mi wtedy pekl w kawalki bo to moze sie kiepsko dla mnie skonczyc..

<span class='smallblacktext'>[ Redagowany dnia 30.05.2005r.- 13:01 ]</span>
vae victis.. [biada zwyciezonym]
KFF - "Knives For Fun"
DAGA

Offline Akme

• Backpacker
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Backpacker
    • Akme on Picasa
(Bez tematu)
« Odpowiedź #6 dnia: 30-05-2005, 13:11:26 »
OK - przekonales mnie - sprzedaje wszystkie noze i kupuje ose ;)

Offline bagnet

• Opinii: (224)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • jak feniks z popiołu
    • Bayonet Belts - taktyczne pasy Bagneta Autoryzowany dystrybutor AustriAlpin, producenta klamer Cobra. Pasy, szelki, uprzęże, lonże i akcesoria na indywidualne zamówienie.
Czas się pożegnać z forum
« Odpowiedź #7 dnia: 30-05-2005, 13:33:32 »
« Ostatnia zmiana: 09-09-2008, 15:28:50 wysłana przez bagnet »
Bayonet Belts - taktyczne pasy Bagneta

Przez moje ręce przeszło 147 fixedy, 132 foldery, 11 tooli, 19 siekierek, trochę scyzoryków.
Moje opinie są subiektywne, ale oparte na doświadczeniu, a nie na wymyślaniu.

Offline WAR

• Szef
  • Opinii: (581)
  • *
  • Życie jest proste, po prostu nie jest łatwe
    • WAR's Shop of Knives
(Bez tematu)
« Odpowiedź #8 dnia: 30-05-2005, 14:03:43 »
Magia nazw nadal działa ...
Brak testów w istocie nie powinien dziwić. Z jednej strony, można poddać noże całej masie "technicznych" testów z których dla codziennego użytkowania nic nie wynika (ale robią wrażenie), z drugiej my sami jestesmy częścią największej i najmniej obiektywnej grupy testującej noże na swiecie. I po odsianiu skrajnych opinii, mozna na temat interesującego nas noża zwykle zebrać sporo informacji.
Oczywiście, firmy dbają o to, żeby wizerunek ich noży był jak najlepszy, stąd pojawianie się tych wszystkich "urban legends" na temat poszczególnych marek i tworzenie społeczności "markowych". Czy moja od lat negatywna opinia o MT czy Striderze jest w jakiś sposób istotna ? Tak, dla osób które mają podobną rękę i gust jeśli chodzi o noże. Dla kogoś innego może ona być bezwartościowa.
Niestety rynek coraz bardziej zmierza w kierunku modelu znanego z innych dziedzin, czyli agresywna reklama, trochę "niezaleznych" opinii i kupujemy nóż bez nawet podstawowego "obmacania". Myślicie, że to tylko tak w Polsce ? Cięcie kosztów powoduje, że coraz trudniej spotkac na świecie sklepy z nożami, na dodatek zwykle mają one dość ograniczoną ofertę. W poszukiwaniu informacji wracamy więc na net i ... koło się zamyka. Jesli jesteśmy "techniczni", szukamy testów. Jeśli jestesmy "estetami", szukamy duszy.
W efekcie kupujemy najcześciej nóż który nam się podoba i który chcemy mieć, mając w ... nosie testy i opinie.
I to jest całkiem niezła droga, choć kosztowna ;)
There are good atheists and bad atheists. There are good believers and bad believers. A cunt is a cunt and no god has ever changed that.

Offline WAR

• Szef
  • *
    • WAR's Shop of Knives
(Bez tematu)
« Odpowiedź #9 dnia: 30-05-2005, 14:44:51 »
I jeszcze mała dygresja:
znakomitą większośc tych testów jak i naszych codziennych prac można wykonac przy pomocy kuchennego noża z bazaru. Ale to by było passe, prawda ? ;)
There are good atheists and bad atheists. There are good believers and bad believers. A cunt is a cunt and no god has ever changed that.

Offline bagnet

• Mieszkaniec knives.pl
  • jak feniks z popiołu
    • Bayonet Belts - taktyczne pasy Bagneta Autoryzowany dystrybutor AustriAlpin, producenta klamer Cobra. Pasy, szelki, uprzęże, lonże i akcesoria na indywidualne zamówienie.
« Odpowiedź #10 dnia: 30-05-2005, 14:58:05 »
« Ostatnia zmiana: 09-09-2008, 15:29:08 wysłana przez bagnet »

Przez moje ręce przeszło 147 fixedy, 132 foldery, 11 tooli, 19 siekierek, trochę scyzoryków.

Offline uwak

• biodigitalmechanoid
  • Mieszkaniec knives.pl
  • psychopata
(Bez tematu)
« Odpowiedź #11 dnia: 30-05-2005, 15:14:35 »
akme - nie obruszaj sie tak - mam emmersona sarka - i bez zadnych oporow przewracam nim mieso na grillu , wegle w grilu a duzym nozem czesto i w ognisku grzebie - nierozumiem cie - nie mowie o pieczeniu - zeby pol godziny na czubku kielbache smazyc - ale grzebanie nozem przy/w ognisku/grillu - uwazam za normalne .......  i oczekuje od noza zeby sie nie nagrzal ani nie rozchartowal w tym czasie - co do - 20 stopni - to jesli popracujesz sobie 30 minut godzinke - A NIE WSZYSTKO DA SIE W REKAWICZKACH ROBIC - to wtedy pogadamy .

.....pozatym moja lopatka jest lepsiejsza bo jest moja i mnie sie podoba ....
<span class='smallblacktext'>[ Redagowany dnia 30.05.2005r.- 15:41 ]</span>
ty już wiesz co ....

Offline WAR

• Szef
  • *
    • WAR's Shop of Knives
(Bez tematu)
« Odpowiedź #12 dnia: 30-05-2005, 15:18:09 »
Czy ja wiem bagnet, czy to fortunne porównanie ?  Bo mercedesa kupuję się, zeby mieć, bo marka, bo prestiż ... a psuje się tak samo jak inne ;)
Co do komfortu itd, to z jednej strony jest to doświadczenie kogoś, kto miał już trochę noży w posiadaniu, a z drugiej fetyszyzacja stali, rekojeści i całej masy pierdół. Otóż zwykle plastikowa rączka w kuchenniaku za 10 zł jest najbardzij klasyczna w kształcie i umozliwia wygodną prace przez wiele godzin bez zmeczenia. Jasne, zróbmy ją z G10, dodajmu jeden rowek, żeby bardziej ergonomiczna była i ... zmienia się nasz odbiór noża, sam nóż w dalszym ciagu umozliwia nam wygodną pracę przez wiele godzin.
IMO po zachłyśnieciu się tymi wszystkimi nowinkami technologicznymi, wraca się do punktu, w którym istotne staje się dla nas używanie noża dopasowanego do naszych upodobań. I w tym momencie rozgraniczanie na "mój jest lepszy, bo ma lepszą stal" staje się bardzo podobne do porównywania czyja łopatka jest lepciejsza.
Ale w sumie to my lubimy porównywać nasze łopatki, prawda ? ;)

Offline Akme

• Backpacker
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Backpacker
    • Akme on Picasa
(Bez tematu)
« Odpowiedź #13 dnia: 30-05-2005, 15:50:39 »
akme - nie obruszaj sie tak

Sorry uwak - peace! Jakis kiepski dzien mam i troche meczy mnie ta nagonka na OPRy. Sa to bardzo specyficzne noze i nie kazdemu pasuja... to normalne.
Natomiast nie dam sobie wmowic, ze to kiepski noz w teren bo popracowalem nim juz troche w roznych warunkach i znam jego mozliwosci... A porownanie do innych tez mam nienajmniejsze...

Offline AdamD

• Opinii: (0)
  • Użytkownik knives.pl
(Bez tematu)
« Odpowiedź #14 dnia: 30-05-2005, 15:59:49 »
Mnie OPRy tez nie leza. Jak komus pasuja, jego problem ;-)

Co do lopatek ... no, zajebiscie lubimy porownywac swoje lopatki. I mysle ze nabycie blyszczacego Mercedesa zamiast jakiejs uczciwej Toyoty to tez wlasnie w ramach porownywania lopatek sie odbywa. Zeby sasiedzi zzielenieli, a laski idace chodnikiem zmokly na sam widok.

I spoko, jest git, poki sie nie opowiada glupot. Chcesz miec silnik V12 i 300 koni pod maska? No problemo, tylko bez opowiesci o tym ze jest Ci to niezwykle przydatne, calkowicie uzasadnione, czysto pragmatyczne.

Wszyscy chcemy miec zajebiste zabawki, i chyba nie ma sie czego wstydzic, nie?

Offline bagnet

• Mieszkaniec knives.pl
  • jak feniks z popiołu
« Odpowiedź #15 dnia: 30-05-2005, 16:15:18 »
« Ostatnia zmiana: 09-09-2008, 15:29:30 wysłana przez bagnet »

Offline bagnet

• Mieszkaniec knives.pl
  • jak feniks z popiołu
« Odpowiedź #16 dnia: 30-05-2005, 16:23:26 »
« Ostatnia zmiana: 09-09-2008, 15:29:53 wysłana przez bagnet »

Offline uwak

• biodigitalmechanoid
  • Mieszkaniec knives.pl
  • psychopata
(Bez tematu)
« Odpowiedź #17 dnia: 30-05-2005, 16:34:49 »
bagnet - wszystko ok
tylko ....czemu ta banalnie prosta w konstrukcji sebenza .....kosztuje az tyle ?
czy naprawde jest tyle warta ( nie mowie o jej parametrach zakladam ze jest to dobry noz )
tylko ...qrwa czemu 1500 pln albo wiecej ......srubki platynowe czy co ?
czy nazwisko .......marketing + ideologia + historia + lobby i chuj wie co tam jeszcze
bo zaloze sie ze mozna taki noz wyprodukowac z zarobkiem za 1/3 tej ceny
<span class='smallblacktext'>[ Redagowany dnia 30.05.2005r.- 16:35 ]</span>
ty już wiesz co ....

Offline bagnet

• Mieszkaniec knives.pl
  • jak feniks z popiołu
« Odpowiedź #18 dnia: 30-05-2005, 16:38:15 »

« Ostatnia zmiana: 09-09-2008, 15:30:53 wysłana przez bagnet »

Offline bagnet

• Mieszkaniec knives.pl
  • jak feniks z popiołu
« Odpowiedź #19 dnia: 30-05-2005, 16:46:43 »
« Ostatnia zmiana: 09-09-2008, 15:30:09 wysłana przez bagnet »