Autor Wątek: wykańczania ostrza  (Przeczytany 3009 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tui

• knifemaker
  • Opinii: (6)
  • *
wykańczania ostrza
« dnia: 30-05-2005, 15:13:17 »
Wtam mam 2 pytania. Jak w domowy sposob ładnie wykończyc ostrze tzn poza polerowaniem bo to wiem no i piaskowaniem (bo u mnie w mieście nie ma piaskarki a nie chce wysylać pojedyńczych kling). Czy może robicie to papierem na taśmowce (jaka gradacja) czy inaczej, jak uzyskać matową lub inna powierzchnie? No i w jaki sposob ładnie obrobić spodnią część rękojeści np. łuki na palce jeżeli nie mam malej rolki na szlifierce taśmowej? Mam z tymi drobiazgami klopoty a szpecą moje noze.

Offline Kubek

• knifemaker
  • Opinii: (69)
  • *
  • Nożownik, dla niemców knifemaker
    • www.kubekknives.pl
(Bez tematu)
« Odpowiedź #1 dnia: 30-05-2005, 18:18:40 »
Papier ścierny, gradacja nie więcej niż 500. Najpierw wzdłuż klingi, potem w poprzek, potem po skosie w jedną i drugą stronę. Powtórzyć kilka razy ( do zadowolenia makera ). Skutek,  Satin Finish. Wszelkie profile, załamania itd, analogicznie. Papier w łapkę i heja. Można nawinąć papier na wałek 8-10 mm.
Miłego szlifowania.

Offline gacman

• Opinii: (7)
  • Użytkownik knives.pl
(Bez tematu)
« Odpowiedź #2 dnia: 30-05-2005, 18:51:13 »
szlifierka oscylacyjna, papier 80 (ja takim robilem) .....wazne zeby jechac po ostrzu w jednym kierunku , ja zjezdzalem od grzbietu do krawedzi tnacej, dosc szybkimi ruchami.
Efekt: Stone wash , fajnie wyglada i nie jest skomplikowane.

Wady: zapomnij o zrobieniu tego na szlifie wkleslym , nadajesie tylko do plaskich (wiadomo czemu) choc jakby pokombinowac- kto wie.
In the name of God, impure souls of the living dead shall be banished into eternal damntation. Amen.

Offline Guldan

• knifemaker
  • Opinii: (16)
  • *
  • wykwalifikowany pierdolec
(Bez tematu)
« Odpowiedź #3 dnia: 30-05-2005, 19:45:42 »
kwas rozny i wszelaki w roznych kombinacjach + wloknina firmy 3M. efekt to roznej gradacji szara powierzchnia (choc moze byc i czarna). wloknine mozna dostac rowniez w postaci rolek do montowania na wiertarke.

Offline cromcruah

• knifemaker
  • Opinii: (7)
  • *
  • operator mopa
    • crom knives
(Bez tematu)
« Odpowiedź #4 dnia: 30-05-2005, 20:34:42 »
tak jak poprzednicy. chciałem tylko dodac zebys zapomniał o piaskowaniu. ładnie wygląda na fotkach jak jest nowe/ czytaj dwudniowe/ po jakiejkolwiek działalnosci widac rysy, smugi i straszniełapie wszelkie syfy. o rdzy nie wspomne. raz piaskowałem i nigdy wiecej.

aha, nie wiem czy było - papiery naklejaj koniecznie tasmą dwustronną na deseczki, wałki i półwałki róznej srednicy - szlifowanie miekkim z reki daje duzo gorsze efekty i żre duze ilosci papieru.

Offline Tui

• knifemaker
  • *
(Bez tematu)
« Odpowiedź #5 dnia: 31-05-2005, 09:50:22 »
ok zjabomba już wiem kończe nozyk "na dziłke" niebawem pokaże, jak dorwe kolesia z aparatem i opisze "sposób na rękojeść" wg. podpowiedzi specjalisty ale i tak większość pewnie go zna ale wielu sie przyda

Offline Tui

• knifemaker
  • *
(Bez tematu)
« Odpowiedź #6 dnia: 31-05-2005, 09:57:26 »
ok zjabomba już wiem kończe nozyk "na dziłke" niebawem pokaże, jak dorwe kolesia z aparatem i opisze "sposób na rękojeść" wg. podpowiedzi specjalisty ale i tak większość pewnie go zna ale wielu sie przyda

Offline Seiken

• knifemaker
  • Opinii: (8)
  • *
(Bez tematu)
« Odpowiedź #7 dnia: 31-05-2005, 15:25:58 »
Ja jestem wierny papierom sciernym no i moze 3M ze swoim Scotch brite.Mam w planie podzialac cos z O1 i chlorkiem zelazawym lub kwasem fosforowym.
Jezeli chodzi o wykanczanie fingertgrove , to sprawdzonym sprzetem jest cod dremelo - podobnego z kocowka wposrzana w rolke z papieru sciernego, szbko i dokladnie.
Oczywiscie nie musi do byc od razy dremel , ja uzywalem przez rok chinszczyzny za kilka dolarow.

Offline Tui

• knifemaker
  • *
(Bez tematu)
« Odpowiedź #8 dnia: 01-06-2005, 10:23:05 »
rozumiem ze dremel to szlifierka taśmowa ręczna do drewna?

Tuco_T

• Gość
  • Opinii: (0)
(Bez tematu)
« Odpowiedź #9 dnia: 01-06-2005, 10:29:58 »
Dremel to taka mała ręczna szlifiereczka czołowa :)  

Offline Tui

• knifemaker
  • *
(Bez tematu)
« Odpowiedź #10 dnia: 01-06-2005, 13:18:37 »
ha już wiem i na trzpieniu będą przyklejone takie listki z papieru sciernego,  ok dzieki trza kase odkładać zacząć i zakręcić się na rynku za hińszczyzną na początek

Offline Kotwic

• Opinii: (37)
  • Mieszkaniec knives.pl
(Bez tematu)
« Odpowiedź #11 dnia: 01-06-2005, 14:05:58 »
Cytat: tui
No i w jaki sposob ładnie obrobić spodnią część rękojeści np. łuki na palce jeżeli nie mam malej rolki na szlifierce taśmowej? Mam z tymi drobiazgami klopoty a szpecą moje noze.

Tani, dobry i skuteczny sposób na wszelkie łuki, zakamarki to odpowiednio wyprofilowany kawałeczek drewna. :p
Poszukaj kawałka drewna, (listewki, kołka)  w zależności od potrzeb, i potraktuj go nożykiem, by nadać mu odpowiedni kształt,
 po uformowaniu naklej (na taśmę dwustronną) kawałek papieru ściernego (odpowiedniej gradacji) i do dzieła.   :p
Pilnikami noże tworzę.

Dom już mam, synów też, drzew już posadziłem wiele. Pochłonęła mnie praca, wobec czego brak mi czasu na robienie noży, fotografowanie i wędkowanie.
8/20