Autor Wątek: Kershaw TwoCan - czyli elegancka, przykluczowa alternatywa dla Victorinoxa...  (Przeczytany 4020 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ednyfed

• Opinii: (7)
  • Mieszkaniec knives.pl
Kershaw to firma, która słynie z produkji dobrych jakościowo, a przy tym mieszczących się w średniej półce cenowej noży składanych (moim zdaniem, najlepszych produkcyjnych flipperów). W swojej gamie produktów posiada również noże ze stałą głownią (przeznaczone głównie dla myśliwych) oraz ciekawe multitoole, o nietypowym wzornictwie (jak choćby kershaw carabiner tool). To właśnie przedstawicielem tej ostatniej grupy są produkowane przez tą firmę mini-nożyco-nożyczki - Kershaw TwoCan. I o ile obecnie większa część produkcji Kershawa pochodzi z dwóch państw - USA i Chin, to akurat TwoCan reprezentuje Kraj Kwitnącej Wiśni.

Dane techniczne:
Długość (złożony) - 70 mm.
Długość (rozłożony) - 110 mm.
Długość ostrza - 40 mm. (w tym na krawędź tnącą przypada 35 mm)
Oba ostrza wykonane są ze stali 420 HC
Rekojeść - stal nierdzewna 303 (dostępne są również wersje z różnokolorowym, anodyzowanym aluminium lotniczym)
Waga - 25gr.
Kraj pochodzenia - Japonia

Czym jest Kershaw TwoCan i do czego służy? To bardzo elegancki gadżet, który z racji swojej wagi i rozmiarów znajdzie zastosowanie jako brelok do kluczy. Jest również pełnoprawnym minitoolem, łączącym w sobie dwie funkcje. Po pierwsze zawiera niewielkie ostrze typu wharncliff i podobnie jak w małych Victorinoxach nie jest blokowane (standard przy tak niewielkich produktach). Szlif jest jednostronny, niski (rzekłbym, iż typowo nożyczkowy). Mimo tego nieźle radzi sobie z cięciem karteczki, a wyjęty prosto z pudełka wykazuje zadziwiającą ostrość. Obie głownie dysponują nacięciem na kciuk, które służy do otwierania. Poza tym, głownia wyposażona jest także w kołek. Nie służy on jednak do otwierania nożyka. Spełnia natomiast ważną funkcję w mechanice działania nożyczek.

Aby przeistoczyć TwoCana w funkcjonalne nożyczki, najpierw wyjmujemy ostrze główne. Następnie, także korzystając z podcięcia na kciuk, wyjmujemy drugie ostrze (także wharncliff). Dopiero wtedy ukazuje się nam funkcja jaką pełni kołek w tym mechanizmie. Jest on bowiem stop-pinem, na którym zatrzymuje się dolne ostrze podczas korzystania z nożyczek. W odróżnieniu od klasycznych nożyczek nie mamy tutaj mechanizmu dźwigni. Aby korzystać z nożyczek, układamy kciuk u nasady grzbietu górnego ostrza, zaś palec wskazujący u podstawy dolnego ostrza. Jednocześnie naciskając uzyskujemy efekt sprawnie działających nożyczek. Mechanizm ten (dodając do tego niewielkie rozmiary nożyczek) może sprawiać na początku problemy przy cięciu większych elementów. dobrze się natomiast sprawdza przy cięciu precyzyjnym.

Bezpośrednim konkurentem TwoCana (pod względem wagowo-utylitarnym) jest Victorinox Classic SD (58 mm złożony, 20 gr.)

Porównując te dwa narzędzia, można dojść do wniosku, iż jedyną przewagą Classica nad TwoCanem jest jego wszechstronność. Mamy tutaj bowiem nie tylko ostrze i nożyczki, ale też pincetę, wykałaczkę, pilniczek i miniśrubokręt. Przy takich rozmiarach, ich funkcjonalność jest i tak mocno dyskusyjna. Stal używana w ostrzach obu narzędzi jest inna, choć wątpię by przy użytkowaniu dało się odczuć tę różnicę. W bezpośrednim porównaniu to TwoCan wypada korzystniej. Po pierwsze, jest to narzędzie wykonane w 100% ze stali, nie zawierające elementów z tworzywa sztucznego. Daje to bardziej elegancki wygląd i względnie większą wytrzymałość na zarysowania etc. Celidor w Victorinoxie, obijającym się regularnie o klucze, bardzo szybko łapie rysy i traci początkowy połysk. Po drugie - nożyczki w TwoCanie wydają się być zdecydowanie silniejsze, a mechanizm bardziej stabilny niż w Victorinox Classic. Po trzecie - jakość wykonania, na najwyższym poziomie, do której przyzwyczaja nas Kershaw (i Japończycy). Po czwarte - wbudowany karabinczyk jest bardzo mocny (również wykonany ze stali) i wydaje się być bardziej praktyczny od kółka do kluczy, które posiada Classic (szybciej można odpiąć od kluczy TwoCana zamocowanego na karabinczyku). Po piąte - grubość. Classic ma grubość 8 mm, podczas gdy Two Can to tylko..........4,5mm :) Tym samym jest tylko nieco grubszy od większości kluczy i nadzwyczaj elegancko wygląda w ich towarzystwie.

Podsumowanie. Kershaw TwoCan to produkt godny polecenia dla każdego, kto chciałby mieć przy kluczach pełnowartościowe, a przy tym eleganckie i wykonane na najwyższym poziomie mini-narzędzie. Narzędzie, które nie obciąży przy tym zbytnio całości ekwipunku. No i oczywiście dla tych wszystkich, którym zaczynają się przejadać kolejne Victorinoxy, różniące się wzorkami na rękojeści ;)

Offline maba

• Opinii: (567)
  • Mieszkaniec knives.pl
Dzięki! Każda nowa recka cieszy. I ląduje do listy :)

Nawet nie widziałem o istnieniu takiego malucha od Kershawa. A ten nożyczkowy patent wielce ciekawy!

Offline amper

• RAMoholik
  • Szef działu
  • Opinii: (122)
  • *
    • To mam
Podziękował z telemarkiem za relację :)
Myślałem że TC jest większy, a tu zmyłka.
KAI: FAQ | Recenzje

Nie ma mnie i nie wiem kiedy wrócę...

Offline Mario

• Rat Fan
  • Redaktor
  • Opinii: (226)
  • *
  • MTPN
Dzięki za kilka słów o tym maluchu bo jest całkiem fajny.

Offline kermit78

• Opinii: (27)
  • Użytkownik knives.pl
Dzięki za reckę! A maluch rzeczywiście fajny.

Wrzuć filmik prezentujący użycie nożyczek (jeśli masz oczywiście).
ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ!

Offline Vick

• sheathmakers
  • Opinii: (66)
Dzięki !
maluśki, jak widziałem je w katalogu, zawsze wyobrażałem sobie że to większe jest.
Przydałaby się jeszcze fotka porównawcza otwartych nożyczek two-cana z otwartymi nożyczkami Victorinoxa

Offline rybak

• bedzie dobrze...
  • rybak
  • Opinii: (52)
  • *
  • sapere aude
    • Ostre miejsce w sieci
Nosze przy kluczach od paru lat Mini Champa, nie zamienilbym go na nic innego (z tym, ze tam mam "tylko" pincete i dlugopis, ktory jest chyba najczesciej uzywanym "narzedziem" z calego towarzystwa, przy kazdych zakupach ;) nie mam wykalaczki).

Nie bardzo rozumiem tej czesci, ktora jest dla mnie kluczowa w calym "porownaniu":

Porównując te dwa narzędzia, można dojść do wniosku, iż jedyną przewagą Classica nad TwoCanem jest jego wszechstronność. Mamy tutaj bowiem nie tylko ostrze i nożyczki, ale też pincetę, wykałaczkę, pilniczek i miniśrubokręt. Przy takich rozmiarach, ich funkcjonalność jest i tak mocno dyskusyjna. Stal używana w ostrzach obu narzędzi jest inna, choć wątpię by przy użytkowaniu dało się odczuć tę różnicę.

Pomijam fakt, ze "wszechstronnosc jako jedyna przewaga" brzmi zabawnie, bo to juz jest ciezkie K.O., ale:

- "funcjonalnosc" pincety i wykalaczki jest taka, jaka ma byc, nie wiem, co do tego ma rozmiar (nie wyobrazam sobie operowania np. pieciocalowa wykalaczka, a pinceta wlasnie dlatego jest mala, zeby mozna nia bylo lapac duperele, ktore trudno lapac palcami)

- pilnik do paznokci (choc nie tylko, pare razy juz nim opilowywalem jakies duperele, ktore gdzies tam nie pasowaly), ktorego mozna uzywac rowniez np. do podwazania, albo przebijania/przeciskania,

- mini-srubokret jest jak sama nazwa mowi, do mini-srubek,

- nozyczki - i jedne i drugie sa malenkie, co nimi bedziesz cial - wycinanki lowickie? Blache?
Do zastosowan, do ktorych w ogole takich pizdziulkow mozna uzyc z sensem, sa w sam raz.

Nie bardzo widze ta "dyskusje" o przydatnosci.

Jakosc stali w takich przywieszkach do kluczy, ktorymi czasem utniesz nitke, obetniesz zlamany paznokiec, otworzysz list, paczke, opakowanie, czy co tam jeszcze, zakladam, ze bedzie wystarczajaca w obu.

A jak kogo drazni porysowany celidor, to zawsze moze sobie sprawic classica aloxa.

Sorka, napracowales sie, ale jak dla mnie, glownie przez fakt, ze pod wzgledem "funkcjonalnosci" wlasnie, zabawka od Kershawa sie nawet nie zbliza do Classica, to sa nieporownywalne gadzety.
Jakigos mje Ponie Buoze stwuozył, takigo mje mos... ن

Offline ednyfed

• Opinii: (7)
  • Mieszkaniec knives.pl

kermit78 - jeśli tylko dorwę coś lepszego niż minikamerka w aparacie ;)

rybak porównując Vika SD Classic i tego Kershawa nie myślałem w pierwszej kolejności o ich użytkowości. Powodem porównania były podobne rozmiary delikwentów, podobna waga i nadrzędna funkcja - użytkowy obciążnik dla kluczy. Jeśli chodzi o funkcjonalność, to porównanie może tu dotyczyć narzędzi obecnych w obu modelach. Czyli miniostrza i nożyczek. Nie jestem w tym przypadku stronniczy bynajmniej. Lubie Victorinoxa i na zasadzie rotacji znowu wróci kiedyś do kluczy. Mam po prostu wrażenie (poparte krótkim, ale jednak doświadczeniem), że użytkowanie ostrza i nożyczek w Twocanie daje większą stabilność pracy niż w małym Vicku. Obecność pozostałych narzędzi przemawia oczywiście za Victorinoxem. Trudno się z tym spierać :). Miejmy jednak na uwadze, iż zarówno TwoCan jak i SD Classic to narzędzia, które będą używane najczęściej w sytuacji awaryjnej. Właściwym narzędziem zawsze będzie nóż lub (jak wnioskuje po rocznym czytaniu wypowiedzi na forum) pełnowymiarowy Victorinox lub multitool.

Nie napracowałem się specjalnie przy recenzji. Natomiast uważam, iż robienie wycinanek jest wielce szlachetnym zajęciem ;)

Offline Vick

• sheathmakers
  • Opinii: (66)
Dzięki za ostatnią fotkę  :-*
Tego tylko brakowało mi do pełnego porównania  :shades:

Offline graf

• Opinii: (57)
  • Mieszkaniec knives.pl
    • Noże do rzucania
Gdyby w kershawie dodali ramię na górze rękojeści, tak aby były to pełnoprawne nożyczki... To by było świetne.

A w pierwszym momencie zastanawiałem sie jak się to drugie ostrze wyciąga, przeciez kołek pierwszego przeszkadza :D
Najlepsze polskie noże do rzucania
http://grafknives.pl
Polub na FB
https://facebook.com/grafknives

Offline maba

• Opinii: (567)
  • Mieszkaniec knives.pl
Wrzuć filmik prezentujący użycie nożyczek
OK :D