Autor Wątek: moja kolekcja  (Przeczytany 82317 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jelopano

• Opinii: (3)
  • Użytkownik knives.pl
Odp: moja kolekcja
« Odpowiedź #640 dnia: 28-07-2018, 21:51:24 »

Offline jelopano

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #641 dnia: 28-07-2018, 21:54:03 »
Tak z czystej próżności, dla przypomnienia i w związku z tematem wrzuciłem jeszcze zdjęcia 3 moich kukri, które kiedyś przewinęły się w tym wątku a zdjęcia poznikały:)

Offline kooniu

• Whipmaster
  • Moderator
  • Opinii: (11)
  • *
    • kooniowe baty
« Odpowiedź #642 dnia: 28-07-2018, 23:47:25 »
to z tulwarową rekojeścią jest niesamowite :) uwielbiam hindusów za tą mnogośc form i modyfikacji ich broni białej
" border="0

robię drogo ale za to bardzo chujowo ;)
Cytat: bataki
.... Nie ma noży idealnych bo gdyby były to ktoś by już je robił. I tyle. ...

Offline Somuowski

• Opinii: (0)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #643 dnia: 28-07-2018, 23:55:34 »
Może ten jelec nie jest tak na 100% potrzebny. Skoro nie zastosowano go w kukri, jataganie, szaszce a w czeczudze był on raczej szczątkowy. Może nie byli tak przywiązani do swoich palców jak ludzie zachodu lub stosowali inną technikę  pozwalającą na brak jelca jak unik, skrócenie dystansu i zadanie cięcia?

Offline kooniu

• Whipmaster
  • Moderator
  • *
    • kooniowe baty
« Odpowiedź #644 dnia: 29-07-2018, 00:20:37 »
ciecia odbijające :)
" border="0

Offline Somuowski

• Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #645 dnia: 29-07-2018, 10:47:04 »
Jakoś musieli sobie radzić skoro potrafili pokonać gościa uzbrojonego w karabin i pół metrowy bagnet do tego będącego od nich 2 razy cięższym czy tez Japończyka uzbrojonego w katanę.

Offline jelopano

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #646 dnia: 02-08-2018, 09:26:09 »

Offline jelopano

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #647 dnia: 02-08-2018, 09:30:41 »

Offline jelopano

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #648 dnia: 02-08-2018, 09:31:58 »
Długi nóż Afarów tzw. Gile/Jile   
Tradycyjny zakrzywiony długi nóż etiopskiego plemienia Afarów, nazywany Gile/Jile.

Za wikipedią: Afarowie (inaczej Danakilowie), (amhar. Adal, arab. Danakil) – afrykańska negroidalna rdzenna ludność kuszycka, zamieszkująca tereny tzw. Rogu Afrykańskiego – północno-wschodnią Etiopię, Dżibuti, Somalię i Erytreę o ponad milionowej populacji. Język Afarów, afar-saho, należy do kuszyckiej grupy językowej. Podczas pasterskich wędrówek zajęli oni pustynne tereny Kotliny Danakilskiej (Afar), od którego nazwy pochodzi określenie nadane im przez sąsiednie ludy. Afarowie są nominalnie muzułmanami (konwertowani na islam od X wieku na skutek kontaktów z Arabami), jednak na ich praktyki religijne widoczny wpływ mają starsze wierzenia, właściwe ludności kuszyckiej. Tradycyjnym zajęciem Afarów było koczownicze pasterstwo (hodowla kóz i wielbłądów, rzadziej bydła). W dolinach okresowych rzek zakładali oni półstałe osady, opuszczane na czas pasterskich wędrówek w poszukiwaniu wody. Częste klęski suszy spowodowały odchodzenie od pasterstwa
i osiedlanie się w ośrodkach miejskich. Obecnie Afarowie mieszkający na wybrzeżu zajmują się także rybołówstwem, a w okolicach nieco żyźniejszych (np. oazy Assau) również rolnictwem. W niektórych rejonach trudnią się ponadto pozyskiwaniem i handlem solą (np. okolice jeziora Asal).
Ich prawo zwyczajowe surowo karze cudzołóstwo oraz zabójstwo, sankcjonuje natomiast istnienie tzw. krwawej zemsty.   

Opracowanie własne: W ocenie badaczy/etnografów lud Afarów należy do najbardziej agresywnych w Afryce. Wynika to z ich tradycyjnego zajęcia – pasterstwa na surowych, półpustynnych terytoriach, na których krzyżowały się szlaki karawan prowadzących w głąb Afryki.W związku z tym, że karawany nie zawsze miały pokojowy, kupiecki charakter a same szlaki wykorzystywane były do przemieszczania armii, Afarowie od wieków musieli bronić swojej ziemi i niezależności. Ich charakterystyczną, osobista bronią jest długi, zakrzywiony nóż Gile/Jile. Męska wersja Jile zazwyczaj ma długość 45-65 cm. Kobieca wersja jest krótsza, charakteryzuje ją bogato zdobiona pochwa. Podobno stała się ona częścią stroju narodowego (choć nie znalazłem żadnej fotki Afarki z Jile???). Sam Jile pierwotnie był ciężkim narzędziem wykorzystywanym przy różnorodnych pracach pasterskich a w razie potrzeby w walce. Wraz z pojawieniem się blach stalowych miała powstać jego lżejsza, współczesna wersja, bardziej przydatna do celów bojowych. Starsza wersja konstrukcyjna ma posiadać zbrocza, nowa – jednorodną głownię. Aktualnie w Etiopii można spotkać obie wersje. Konstrukcja gile jest specyficzna. Szeroka, dwustronnie zaostrzona głownia jest silne zakrzywiona, wręcz „załamana” pośrodku (podobnie jak handżary Półwyspu Arabskiego). Broń w pochwie noszona jest z prawej strony, brzuścem do dołu. Dobyte prawą ręką Jile dopasowanym kształtem automatycznie ochrania prawe przedramię i łokieć, umożliwiając zadanie ciosu chwytem „odwrotnym” lub silnego pchnięcia chwytem „młotkowym”. Podobno opracowana została specjalna technika walki Jile. Klimat, odzież oraz pasterki tryb życia preferowały szybkość i zwinność niezabezpieczonego pancerzem wojownika Specyficzny kształt rękojeści niektórych egzemplarzy (wystające okucia) pozwala nanosić uderzenia obuchowe.   

Opis prezentowanego egzemplarza: Długość w pochwie – 58 cm, bez pochwy – 51 cm, głowni – 40,5 cm. Pochwa z utwardzonej skóry bydlęcej. W środku drewniana wkładka usztywniająca. Rękojeść drewniana z okuciami z mosiądzu/miedzi? Głownia stalowa. Długi (choć nie masywny), dość lekki nóż. W mojej ocenie nie jest stary. Pochwa i głownia nie nosi śladów użytkowania. Ale nie jest to też chyba typowa pamiątka turystyczna. Głownia jest sprężysta i ostra. Najprawdopodobniej mosiężne/miedziane okucia są dużo starsze (piękna patyna) i były wtórnie adaptowane. Może to być Jile „użytkowe”, kupione od wytwórcy/handlarza.

Offline jelopano

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #649 dnia: 02-08-2018, 09:39:45 »

Offline Somuowski

• Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #650 dnia: 02-08-2018, 11:52:26 »
Dużo tej afrykańskiej broni ma "dziwne" kształty. Mocno sierpowate głownie lub wręcz wygięte w półokrąg.  Tarcza tam długo pozostawała w użyciu a takim bananem łatwiej za tarczę sięgnąć.

Offline Radowid

• Opinii: (22)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #651 dnia: 02-08-2018, 21:09:41 »
W popularyzacji wiedzy sprawdzasz się lepiej niż każde muzeum. O Afarach miałem ogólne pojęcie ale o tym że wykształcili własny charakterystyczny typ noża/broni/narzędzia to nawet sobie nie wyobrażałem. Ogólnie afryka nadal skrywa sporo tajemnic zwłaszcza w tak wąskich i hermetycznych dziedzinach jak broń biała. Też zwróciłem uwagę na nietypowe kształty afrykańskich broni, z tego co kojarzę to chyba tylko miecze Tuaregów i pokrewnych ludów mają kształty bliskie europejskich standardów. Im dalej od morza śródziemnego tym ciekawiej. W kategorii oryginalności  wszystko wygrywa hunga munga  :D

Offline Krug

• Szef działu
  • Opinii: (91)
  • *
  • Moria Wootz Steel fan ! Od lat karwia!
    • KRUG-NOŻE.
« Odpowiedź #652 dnia: 02-08-2018, 22:12:12 »
Podczas okupacji etiopii przez makaronich, lud ten stawiał dość zacięty opór.
Dawno temu oglądałem film o tych nomadach. W tym filmie wspomniano o tych nożach i
pozyskiwaniu stali na ich produkcję podczas wojny z rozbieranych włochom torów kolejowych.
Krug-Noże.

Nie odpowiadam na PW? Pisz Pan: krugknivesmalpagmailcom
Na pohybel odchodom bolszewickich odchodów!

Offline jelopano

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #653 dnia: 03-08-2018, 09:27:11 »
Z tym Jile wiąże się ciekawa historia.  :) Kiedyś na allegro sprzedawany był ładny, chyba stary egzemplarz z zaporową ceną wyjściową (chyba się nie sprzedał). Zacząłem szukać innych, podobnych/tańszych egzemplarzy. Kilkanaście miesięcy później przypadkowo trafiłem w googlach na ofertę sprzedaży, niestety nieaktualną. Trafiłem na nią za późno bo właściciel oferował przedmiot jako "maczeta" (!). Nawet do niego zadzwoniłem, żeby się upewnić - przedmiot został sprzedany dzień wcześniej za dość niską kwotę. Parę dni chodziłem struty (Jile nie pojawiają się codziennie). Po kilku dniach napisał do mnie pewien kolekcjoner oręża, prosząc o ocenę kupionego dopiero co egzemplarza "broni afrykańskiej". Zanim doszły zdjęcia podświadomie wiedziałem co to za "broń". A że (teraz już) kolega co do zasady zbiera bagnety a Jile kupił okazjonalnie - dokonaliśmy wymiany  :P
Jaki ten świat jest mały

Offline Somuowski

• Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #654 dnia: 03-08-2018, 10:22:22 »
Radowid afrykańskie przedmioty chyba są najtańsze. Jak byś miał w garści tak z 1000-1500e i szarpał jak leci po 20-30e to miejsca na ścianie mogło by ci braknąć. Hunga munga jest względnie droga i tak ze 100e+/- trzeba by zapłacić.

Offline kooniu

• Whipmaster
  • Moderator
  • *
    • kooniowe baty
« Odpowiedź #655 dnia: 03-08-2018, 12:34:42 »
assegai też nie tanie :(  choruję na niego od dłuższego czasu ... ale zawsze cos pilniejszego do zakupu ... :(
" border="0

Offline Somuowski

• Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #656 dnia: 04-08-2018, 01:31:19 »
Takie z 130-140cm z długim grotem i futerkowym oplotem na początku i końcu drzewca i zakończeniem w kształcie stożka?

Offline kooniu

• Whipmaster
  • Moderator
  • *
    • kooniowe baty
« Odpowiedź #658 dnia: 04-08-2018, 11:29:51 »
:) na razie faktycznie jest nieduzo (wysyłka za to to 20 funtów :( ) bedę obserwował - dzieki :)
" border="0

Offline jelopano

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #659 dnia: 07-10-2018, 11:23:12 »