Autor Wątek: moja kolekcja  (Przeczytany 83967 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline lawenda1975

• Opinii: (10)
  • Użytkownik knives.pl
Odp: moja kolekcja
« Odpowiedź #680 dnia: 10-10-2018, 10:28:32 »
Dzięki za info. :)
Co Ty tak z tym nożem wszędzie chodzisz?
Przecież i tak Cie nie zgwałcą!

Offline piomic

• Opinii: (15)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #681 dnia: 13-10-2018, 23:05:08 »
idealny do silnych uderzeń przełamujących i obcinania kończyn.
Urocze.

Offline Rocket

• Opinii: (26)
  • Użytkownik knives.pl
  • nożolub
« Odpowiedź #682 dnia: 19-10-2018, 13:47:10 »
Sympatyczny grubasek  8D Ile on waży?

Któremuś z kolegów skojarzył się on z kukri. Mi bardziej jak parang wygląda. Sprzęt którym wymachiwali kumple Sandokana.
Pamięta tu ktoś jeszcze Tygrysa Malezji?  :D

Offline jelopano

• Opinii: (3)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #683 dnia: 19-10-2018, 15:42:56 »
Z "Sandokana" to jeszcze potrafię melodię zanucić:)) I do dzisiaj mam przed oczami jego skok z nożem pod brzuchem (również skaczącego) tygrysa (dla tygrysa skok nie był zbyt fortunny).
Broni niestety nie ważyłem. Ale jest masywna i dość ciężka, co odczuwa się szczególnie ze względu na wyważenie

Offline Rocket

• Opinii: (26)
  • Użytkownik knives.pl
  • nożolub
« Odpowiedź #684 dnia: 24-10-2018, 11:33:41 »
Dla młodszych użytkowników forum, którzy być może nie wiedzą o czym z jelopano piszemy :)

Offline pape

• Opinii: (0)
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #685 dnia: 24-10-2018, 22:03:28 »
Niestety (wiek) pamiętam Sandokana.
Korzystając z rad jelapeno kupiłem (mając mało czasu).  Czy to coś dla turystów?
]

Offline jelopano

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #686 dnia: 24-10-2018, 23:13:26 »
Za mało fotek. Potrzebna głownia.

Online D J G-D

• Opinii: (5)
  • Użytkownik knives.pl
  • "...paczoj z cego zyjys"
« Odpowiedź #687 dnia: 25-10-2018, 09:17:17 »
żaden ze mnie specjalista, a na pewno nie taki jak gospodarz wątku, ale kiedyś widziałem coś podobnego w materiałach aukcyjnych.
Z 2012 roku :

wiem, że nie odpowiadam na postawione pytanie, ale może się przyda jako materiał porównawczy?

EDIT:
uuuu ale się wygłupiłem, nie widziałem wcześniej strony "Muzeum broni białej jelopano... i samowarów jego Żony :) "
ffffffstyd mi  :cry: wybocciy
« Ostatnia zmiana: 25-10-2018, 17:48:25 wysłana przez D J G-D »

Offline jelopano

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #688 dnia: 25-10-2018, 10:35:04 »
To, że jest to Koumiya z wyprawy do Maroka, to nie podlega wątpliwości. Moje informacje o możliwości nabycia w tym regionie miejscowych odmian broni białej były dość ogólne, tak więc ew. ocena (na odległość) tego egzemplarza będzie możliwa po prezentacji większej ilości zdjęć, również głowni i odwrotnej strony egzemplarza.

Offline jelopano

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #689 dnia: 29-10-2018, 10:42:12 »

Offline jelopano

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #690 dnia: 29-10-2018, 10:44:10 »

Offline jelopano

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #691 dnia: 29-10-2018, 10:49:10 »

Offline jelopano

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #692 dnia: 29-10-2018, 10:52:01 »
Jambiya/Dżambia jemeńska

Tradycyjna jemeńska „Dżambia” posiada formę szerokiego, zagiętego kindżału z ostrzoną dwustronnie głownią, mocowaną „wsadnie” do rękojeści wąskim trzpieniem z pomocą smoły lub innych substancji klejących. Pośrodku, na całej długości głowni znajduje się wyraźna, wystająca ość, która wzmacnia jej wytrzymałość. Rękojeść zazwyczaj posiada kształt zwężającej się pośrodku klepsydry, przy czym rozszerzająca się dolna część pełni rolę jelca, chroniąc dłoń przed ześlizgnięciem się na ostrze. Równie charakterystycznym elementem „Dżambii” jest pochwa w kształcie łuku, mniej lub bardziej wyraźnie zakrzywiona końcem do góry. Zakrzywienie to pierwotnie zabezpieczało ją przed wypadnięciem zza pasa przy wyciąganiu kindżału, stając się jednocześnie ważnym elementem zdobniczym.
„Dżambia” zazwyczaj noszona jest z charakterystyczną tradycyjną odzieżą, w szczególności szerokim, ozdobnym pasem zwanym „Hizam”. Najczęściej pochwa połączona jest z pasem na stałe.
Słowo "Dżambia" pochodzi od arabskiego słowa „dżamb", co oznacza "bok". Słowo "Dżambia" można zatem przetłumaczyć, jako "coś noszonego na boku", choć tradycyjnie noszone są pośrodku tułowia lub tylko lekko przesunięte ku lewemu bokowi.
Patrząc od strony osoby noszącej „Dżambię”, głownia zawsze zakrzywia się w prawą stronę. Przystosowana jest do użycia prawą ręką – naniesienia silnego uderzenia z góry do dołu. Jest to charakterystyczne dla krótkiej broni islamskiej w której kulturze tylko prawa ręka jest „czysta” (do czego służy lewa „nieczysta” ręka, każdy wie  ;-))

„Dżambia” związana była z kulturą Jemenu na przestrzeni wielu stuleci. Noszenie białej broni odróżniało osobę wolną od niewolnika. Co ciekawe Jemen jest jednym z nielicznych państw, w których zwyczaj noszenia „Dżambii” praktycznie na co dzień przetrwał do dzisiaj a same „Dżambie” produkowane są niezmiennie tradycyjnymi, rzemieślniczymi technologiami. Powyższe sprawia przy okazji problemy z dokładnym datowaniem poszczególnych egzemplarzy, gdyż w obiegu znajduje się bardzo dużo niezbyt starych „Dżambii” ze śladami noszenia i zużycia. Ciekawostka: głownie wykuwane ręcznie można odróżnić od wyciskanych z blach lub odlewanych po kształcie ości. Te pierwsze mają poprzeczny kształt mniej lub bardziej nieregularnego półokręgu, maszynowe – kształt trójkąta lub prostokąta.
Można wyróżnić 5 zasadniczych typów jemeńskich „Dżambii”:
- „klasyczny”, wyrabiany i noszony do dziś (moje 3 poprzednie egzemplarze),
- „sabiki” – charakterystyczny dla prowincji „Asir”, aktualnie Arabia Saudyjska, podobne w konstrukcji do „Dżambii Wahhabitów”,
- „guzbi” – prowincja „Południowy Hadramaut”, z długą, zakrzywioną końcówką pochwy, której długość może przewyższać jej długość lub nawet koniec rękojeści,
- typu „indyjskiego” (sprowadzane lub wyrabiane przez indyjskich rzemieślników)
- „mekka styl” – charakterystyczny również dla wyrobów Arabii Saudyjskiej. Jak sama nazwa wskazuje styl nawiązuje do świętego miasta muzułmanów „Mekki”. Charakteryzuje go bardzo ozdobna metalowa (często srebrna) konstrukcja, charakterystyczny kształt głowicy rękojeści oraz zakończenie pochwy. Kształtem nawiązuje on do zwieńczenia minaretu, choć nazywany jest „główką czosnku”. Ten typ „Dżambii” rozpowszechniony był wśród bogatszych warstw społecznych. Dobra wiadomość – dla mnie – „Dżambie Mekka styl” nie są już współcześnie noszone
w Jemenie.    

Prezentowany egzemplarz:
Dżambia typu „Mekka styl”. Metal – prawdopodobnie srebro niskiej próby lub melchior (jeszcze sprawdzę), który rozpowszechnił się w Jemenie na początku XX wieku. Imponująca „główka czosnku”. Wszystko dobrze spasowane – bez luzów i klekotań. Wiek – trudno ocenić, ale obstawiam połowę XX wieku (może nawet I połowę ?). Na głowni inskrypcje w j. arabskim oraz symbole gwiazd sześcioramiennych.
Długość w pochwie – 29,5 cm
Długość bez pochwy – 29 cm
Długość głowni – 15 cm
Szerokość głowni – 5 cm

Gorąca prośba do osób znających arabski, lub też znających kogoś, kto zna arabski (ktoś z arabistyki np.) o odczytanie napisów (nie powinno to być zbyt trudne). Jeżeli nikomu się to nie uda – poproszę o tłumaczenie kogoś na miejscu. Dzięki!

Offline jelopano

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #693 dnia: 29-10-2018, 10:53:54 »
Tego pana też wszyscy znają:

Offline Radowid

• Opinii: (22)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #694 dnia: 29-10-2018, 13:35:48 »
Imponujący egzemplarz. Zastanawiają mnie te gwiazdy na głowni. Jednoznacznie kojarzą się z żydami a jak wiadomo arabowie za nimi nie przepadają. Czyżby jakieś nawiązanie do gmin żydowskich bardzo licznych kiedyś na półwyspie arabskim?

PS: Wygląda na to że Lawrence był leworęczny  ;-)
Dzieła ludzkich rąk przechowują dusze swoich twórców

Facebook
https://www.facebook.com/Radowidknives/?ref=setting

Offline jelopano

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #695 dnia: 29-10-2018, 14:41:20 »
Jambiya Lawrenca jest w porządku - łapiesz rękojeść prawą ręką, wyjmujesz i ostrze układa się w kształt ptasiego dzioba (zakrzywieniem w dół). I możesz dźgać  :P
Jeżeli chodzi o gwiazdy - pojawiają się na wielu rodzajach broni białej regionu islamskiego, nap. jataganach. Na dżambiach jemeńskich też. Symbol miał przynosić szczęście właścicielowi.  Nie mają raczej nic wspólnego z judaiką, choć warto wspomnieć, że w Jemenie żyła duża populacja żydowska, której wyroby rzemieślnicze (w tym dżambie) cieszyły się dużym uznaniem. Żydzi uznawani byli przez islam za swego rodzaju "starszych braci w wierze". Niechęć do nich jest wynikiem utworzenia państwa Izrael kosztem części terytoriów państw arabskich.

Online karud

• Szef działu
  • Opinii: (81)
  • *
    • Karud knives
« Odpowiedź #696 dnia: 29-10-2018, 15:54:24 »
"Gorąca prośba do osób znających arabski, lub też znających kogoś, kto zna arabski (ktoś z arabistyki np.) o odczytanie napisów (nie powinno to być zbyt trudne)" Wbrew pozorom może być bardzo trudne ... często remiecha wykonujący głownie czy je ozdabiający sam był nieczytaty i niepisaty (przynajmniej przy starszych egzemplarzach) a pismo traktował jako ozdóbkę do przerysowania  ;> no i czasami efekty były zadziwiające  :D
ps. i znowu mam powód żeby nie lubić autora wątku  ;P
zapraszam do sklepu www.birkashop.pl

жизнь, как посмотришь с холодным вниманьем вокруг –
такая пустая и глупая шутка…

Offline jelopano

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #697 dnia: 29-10-2018, 19:31:41 »
"ps. i znowu mam powód żeby nie lubić autora wątku" 

Może dopiszę do nicka , jak Radowid ? :)

ps. 2 Myślę, że to ładny arabski. Rzucę jutro kolegom ze służby migracyjnej. Zobaczymy co wyjdzie:)

Online karud

• Szef działu
  • Opinii: (81)
  • *
    • Karud knives
« Odpowiedź #698 dnia: 29-10-2018, 21:10:43 »
dlatego napisałem że może być problem z odczytaniem, a nie że na pewno będzie... widziałem po prostu parę egzemplarzy (ale to raczej był 17-18 w. ) bogato zdobionych napisami, przy których naprawdę nieźli arabisci przecierali oczy ze zdumienia ...  :rotfl:
Sam się nie znam, tyle że rozpoznaję te robaczki... zazwyczaj...
zapraszam do sklepu www.birkashop.pl

жизнь, как посмотришь с холодным вниманьем вокруг –
такая пустая и глупая шутка…

Offline lawenda1975

• Opinii: (10)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #699 dnia: 30-10-2018, 18:06:50 »
Tłumaczenie napisu na klindze od szwagra Syryjczyka:

"Wszystko co robisz, zamyka się przed Tobą, i Bóg pomoże Ci otworzyć".

Co Ty tak z tym nożem wszędzie chodzisz?
Przecież i tak Cie nie zgwałcą!