Autor Wątek: moja kolekcja  (Przeczytany 102988 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bernard_Szkurat

• Opinii: (2)
  • Użytkownik knives.pl
  • http://syriusztravel.blogspot.com/
    • Z nożami się łączy.
Odp: moja kolekcja
« Odpowiedź #820 dnia: 05-03-2020, 07:29:14 »
Dzikuje.  :D

Offline jelopano

• Opinii: (3)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #821 dnia: 16-05-2020, 21:28:56 »
Z przyjemnością komunikuję, że "zaraza zarazą", ale z narażeniem życia i zdrowia  ;)udało mi się wreszcie dotrzeć do większej części nowych egzemplarzy :) Dajcie mi jeszcze parę dni na proste zabiegi konserwacyjne, zrobienie fotografii i opisy.

Offline lawenda1975

• Opinii: (12)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #822 dnia: 16-05-2020, 22:00:17 »
No to czekamy. :)
Co Ty tak z tym nożem wszędzie chodzisz?
Przecież i tak Cie nie zgwałcą!

Offline swatch

• Opinii: (13)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #823 dnia: 16-05-2020, 22:02:33 »
No to czekamy.

Online smutna_niespodzianka

• Podlaska Grupa Knives
  • Opinii: (44)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #824 dnia: 17-05-2020, 08:15:07 »
Oj czekamy  :-*

Offline noxos

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #825 dnia: 17-05-2020, 15:58:20 »
[Nie]Cierpliwie czekamy. ;) :)

Offline jelopano

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #826 dnia: 18-05-2020, 12:59:05 »

Offline jelopano

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #827 dnia: 18-05-2020, 13:04:37 »

Offline jelopano

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #828 dnia: 18-05-2020, 13:07:27 »
Khyber regulaminowy

Podczas wielowiekowych niekończących się wojen przetaczających się przez terytoria Afganistanu tworzyła się legenda niezwykłej bojowości i nieustępliwości zamieszkujących ją plemion. Plemienni i bardziej lub mniej „regulaminowi” plemienni wojownicy afgańscy swą efektywność bojową zawdzięczali nie tyle nowoczesnemu uzbrojeniu, nowatorskiej taktyce czy zespołowemu wyszkoleniu co hartującemu, surowemu trybowi życia, odwadze, fanatyzmowi religijnemu i niezwykle trudnym warunkom geograficznym, topograficznym i klimatycznym – do których przywykli. Książęta Afganistanu przełomu XVIII I XIX W. mieli pod swoją komendą świetną kawalerię (w tym doborowe oddziały gwardyjskie) stanowiącą około 1/3 składu regularnej armii. Piechota stanowiła max. ok ¼ składu. Choć ze względu na niskie pochodzenie jej żołnierzy traktowano z pewną pogardą – byli to najlepsi piesi żołnierze tego regionu (szczególnie z górskich plemion tadżyckich). Oczywiście nie brakowało strzelców i artylerii. Resztę armii stanowiło „pospolite ruszenie” udostępniane przez wodzów afgańskich plemion. Sytuacja zmieniała się w XIX w, w którym rosło znaczenie piechoty (kawaleria była droga w utrzymaniu, zmieniała się taktyka walki). Wyposażenie żołnierzy armii regularnej wzorowane było na irańskim i mongolskim. Zachodnie wzory umundurowania, uzbrojenia, wyposażenia i taktyki walki wprowadzane były stopniowo po doświadczeniach I wojny angielsko – afgańskiej.
Pod koniec XIX wieku w praktycznie wszystkich armiach bliskiego i dalekiego Wschodu zaczęto przechodzić na uzbrojenie europejskiego typu, zarówno broni palnej, jak też białej. Regularne typy broni białej pojawiły się w Afganistanie po 1870 r. (nie licząc egzemplarzy zdobycznych). Po zakończeniu II wojny angielsko – afgańskiej (1878 – 1880) rozpoczęto budowę pierwszej „narodowej” fabryki broni. Angielscy okupanci posadzili na tronie postępowego Emira Abdurahmana. Jedną z jego decyzji było utworzenie w 1887 r. państwowego arsenału w Kabulu, nazwanego „Mashin Khana” (dom maszyn). Arsenał powstał przy wsparciu angielskich inżynierów i metalurgów. Produkował on głównie broń palną, ale też białą, amunicję, wyposażenie, mundury itp.  Z białej broni produkowane były m.in. piki, szaszki, szable, kindżały, kukri (!) i tzw. Khybery armijne/regulaminowe.
Klasyczna broń biała piechoty średniej długości – Khyber przeszła ewolucję dostosowującą ją do wymogów modernizowanej w stylu zachodnim armii. Początkowo Khybery przerabiano lub produkowano z dodaną osłoną rękojeści typu szablowego. Z czasem pojawiło się kilka nowych modeli lekko zakrzywionych tasaków. Podobno regulaminowe Khybery cieszyły się dużą popularnością wśród Afgańczyków co doprowadziło do pojawienia się sporej liczby podróbek !

Poniżej prezentuję egzemplarz Afgańskiego Khybera regulaminowego:
Długość – 78 cm, długość głowni – 64 cm, szerokość głowni – 3,8 cm (wszystkie wymiary zaokrąglam do mm – stosowana była podziałka calowa). Szeroka głownia stalowa z dwoma głębokimi zbroczami. Zbrocza kończą się tuż przed sztychem zgodnie z wzorcem. Na całej długości zaostrzony jednostronnie. Grzbiet szerokości – 9 mm przechodzi w zaostrzone pióro długości 26,3 cm. Stalowy jelec chroniący dłoń ażurowym  koszem ukształtowany z trzech elementów. Górna część jelca wygięta na wzór europejskich szabli. Dwa wąsy mocujące tasak w pochwie. Pochwy (niestety) brak. Okładziny rękojeści z rogu. Regulaminowe okładziny wytwarzane były z drewna, które łatwo ulegało uszkodzeniom. Bardzo często wymieniane były przez właścicieli na rogowe. Lekkie ślady naprawy przedniej tulei rękojeści. Tasak masywny, choć odciążony przez zbrocza, dobrze leży w ręku. Na jednej stronie głowni przy wąsach wybita jest punca arsenału Mashin Khana. Poniżej data cyframi arabskimi – prawdopodobnie 189(5?) kalendarza gregoriańskiego. Na jelcu wybita inna okrągła punca, której znaczenia jeszcze nie odczytałem.

Offline noxos

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #829 dnia: 18-05-2020, 14:31:22 »
 8D Fajny egzemplarz!No i + 10 dla Ciebie za rys historyczny. :)

Offline junasz

• Opinii: (55)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #830 dnia: 18-05-2020, 14:42:01 »
I zaś rozkosz dla oczu - dzięki!  :)
Tępi ludzie są jak tępe noże. Specjalnej krzywdy nie zrobią, ale jak wqrwiają...

KONKURSY !!!

Offline D J G-D

• Opinii: (23)
  • Użytkownik knives.pl
  • "...paczoj z cego zyjys"
« Odpowiedź #831 dnia: 18-05-2020, 15:58:22 »
 8D super! Gratuluję zdobyczy!

Offline hendaye

• Opinii: (38)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #832 dnia: 18-05-2020, 16:02:13 »
warto było czekać, dzięki za tekst i fotki

Offline jelopano

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #833 dnia: 18-05-2020, 18:07:29 »
Dzięki  :D Bardzo lubię białą broń Afganistanu. Stopniowo powrzucam resztę zdobyczy.

Offline lawenda1975

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #834 dnia: 18-05-2020, 19:29:10 »
Rewelacja, kolejna perełka w Twoich zbiorach. Dzięki za kolejny wpis i oczywiście czekam na następne. :)

Przy okazji dwie kwestie:
- jaka jest waga? (jeśli możesz oczywiście zważyć)?
- czy będziesz dorabiał / poszukiwał pochwę?

Offline jelopano

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #835 dnia: 18-05-2020, 21:07:17 »
Na razie niestety nie mam jak zważyć. Nie chcę paradować z żelastwem do najbliższego spożywczaka bo mogę mieć kłopoty. Ale może pożyczę gdzieś wagę wędkarską ?
Oryginalne pochwy były wytwarzane z drewna obszytego skórą z dolnym i górnym okuciem stalowym. Dorabiać jej nie będę, a znalezienie oryginalnej i pasującej do tego akurat wzoru uważam za mało prawdopodobne. Jeszcze takiej nie widziałem. Broń afgańska nie licząc "czur" i khyberów jest trudna do dostania. Od lat szukam na przykład afgańskiego karuda z karbowaną rogową rękojeścią. Ostatni kompletny jaki pojawił się na allegro kilka lat temu przepuściłem przez zwykłą pomyłkę w licytacji a od tego czasu drugiego takiego ani śladu... :frown:

Offline lawenda1975

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #836 dnia: 18-05-2020, 21:16:43 »
Dzięki za info. To trzymam kciuki za kolejne zakupy. To może i pochwa się w końcu trafi.

Offline Rocket

• Opinii: (27)
  • Użytkownik knives.pl
  • nożolub
« Odpowiedź #837 dnia: 19-05-2020, 14:28:43 »
Bardzo ciekawy egzemplarz. Dzięki jelopano za jego prezentację

Offline jelopano

• Użytkownik knives.pl