Reklama

Szybkie pytania dot. knifemakingu

Zaczęty przez Bródkes, 15-07-2012, 17:01:33

QoTheGreat

#19100

Czy jest to falownik 1 czy 3 fazowy?
Zasilanie falownika 3 fazowego powinno się włączać poprzez stycznik, następnie silnik uruchamiać poprzez kolejne przyciski. Tak, żeby nie dochodziło do sytuacji, gdy falownik traci zasilanie podczas pracy silnika.
Czy są to standardowe przyciski chwilowe?

Zajmuje się tworzeniem systemów ostrzenia noży. Dostępne prace można obejrzeć na stronie beavero.wordpress.com

Hajer

Panowie dostałem zlecenie na mały nożyk kuchenny. Całkiem wolna ręka co do projektu i wykonania jedyny wymóg to wyważenie przed czołem okladzin. I tutaj rodzi się pytanie rękojeść typu japonskiego czy może europejska na skręcenie z obciążeniem?

Może jestem pierdolnięty, że wciąż wierzę w TYLUzWAS
Pewnie pójdzie mi to w pięty
Może bardziej

szenkx

Cytat: Hajer w 07-08-2018, 21:08:45

Panowie dostałem zlecenie na mały nożyk kuchenny. Całkiem wolna ręka co do projektu i wykonania jedyny wymóg to wyważenie przed czołem okladzin. I tutaj rodzi się pytanie rękojeść typu japonskiego czy może europejska na skręcenie z obciążeniem?

No to jak chcesz. Trochę mało (nic nie napisałeś) o tym nożu.
Cytat: Trollsky w 24-03-2018, 13:29:38
Jigi są dla pedałów, prawdziwy mejker wali z ręki.

------------------------------------------------------------------
The bird of Hermes is my name eating my wings to make me tame.

Hajer

Cytat: szenkx w 07-08-2018, 22:36:17

No to jak chcesz. Trochę mało (nic nie napisałeś) o tym nożu.

Sorki skupilem się na pytaniu którego nawet nie zakończyłem... Trza iść na urlop wreszcie.
Ok 120mm kt 30 szer i 2.5mm gr. A w pytaniu głównie chodziło która rękojeść wyjdzie lżejsza? Na chopski rozum przy europejskiej mogę najbardziej zejść wagowo
Może jestem pierdolnięty, że wciąż wierzę w TYLUzWAS
Pewnie pójdzie mi to w pięty
Może bardziej

KrzysiekWawa

Pany, jak zrobić równy 8 kąt na rękojeści? :D


hashtagP

Też się nad tym zastanawiałem. Metody nie mam żadnej konkretnej. Najpierw robię równy czworokąt oczywiście rozszerzający się ku dupce a później wystarczy od np suwmiarki rozrysować pożądane fazy tworzące ośmiokąt i powoli szlifować do linii ciągle kontrolując. Na szlifierce trzeba uważać bo nie zawsze jak wydaje Ci się że równo dociskasz to równo dociskasz i zaraz klocek trzeba wyrzucić ;)


Raptorartur

Cytat: Hajer w 08-08-2018, 20:02:06

Sorki skupilem się na pytaniu którego nawet nie zakończyłem... Trza iść na urlop wreszcie.
Ok 120mm kt 30 szer i 2.5mm gr. A w pytaniu głównie chodziło która rękojeść wyjdzie lżejsza? Na chopski rozum przy europejskiej mogę najbardziej zejść wagowo

Japońska będzie lżejsza. W tak małym koziku nie musisz dawać długiego tanga.
Cytat: KrzysiekWawa w 08-08-2018, 22:13:48

Pany, jak zrobić równy 8 kąt na rękojeści? :D

Proste. Najpierw robisz czworokąt a potem z niego ośmiokąt :)
PGK swoich i świadków nigdy nie zostawia  :P

szenkx

Cytat: Raptorartur w 08-08-2018, 22:39:21

Japońska będzie lżejsza. W tak małym koziku nie musisz dawać długiego tanga.

Proste. Najpierw robisz czworokąt a potem z niego ośmiokąt :)

:rotfl:
Gdzieś nawet na FB opisałem, ale tutaj jak wpiszesz tutorial WA w wyszukiwarkę też znajdziesz jak @dziab opisywał.
Cytat: Trollsky w 24-03-2018, 13:29:38
Jigi są dla pedałów, prawdziwy mejker wali z ręki.

------------------------------------------------------------------
The bird of Hermes is my name eating my wings to make me tame.

śliwka

Koledzy, jakie byście polecili oświetlenie? (ma być bardzo jasno w warsztaciku)

Czy LED to dobra opcja?

Pozdrawiam

Cieszę się i korzystam z tego co mam zamiast ubolewać nad tym czego nie mam.

Bona

Ja mam ledowe "żarówki" ale mam wrażenie, że te bańki są nieszczelne i się w nich kurz zbiera  :rolleyes:
Niemniej jednak nie grzeją i dają dość jasne światło.

Miłego dnia i wszelkiego szczęścia życzę

KrzysiekWawa

Cytat: szenkx w 09-08-2018, 08:36:54

:rotfl:
Gdzieś nawet na FB opisałem, ale tutaj jak wpiszesz tutorial WA w wyszukiwarkę też znajdziesz jak @dziab opisywał.

Dzięki. Nawet nie wiedziałem że to WA się nazywa :D

Arthua_

Cytat: śliwka w 09-08-2018, 10:47:52

Koledzy, jakie byście polecili oświetlenie? (ma być bardzo jasno w warsztaciku)

Czy LED to dobra opcja?

Pozdrawiam

Ja kupiłem sobie takie prostokątne reflektory led, podobne czesem w lidlu są do oswietalnia wejscia garażu, tylko bez czujników ruchu. Lokalnie doświetlam małymi lampkami mocowanymi na klips, też led.

melonmelon

Spędzacie godziny na warstacie. Ślepocie jak krety, bo ciemno jak w dupie. Kiedy zaczniecie dbać o swoje oczy?
Odpowiednia ilość lumenów?
Min. te 85CRI?

pozdro

Nie ma mnie, w Łodzi siedzę.
Zapraszam na blog o obróbce cieplnej http://blog.melontools.com/obrobka_cieplna/

kluczyki robię, gitarki, mogę skrzypce

DORADZTWO W ZAGADNIENIACH OBRÓBKI CIEPLNEJ STALI I NIE TYLKO

Bury

Pany mam piłę makite,i czasem potrzebuje ciąc G10,i jak tnę tymi samymi tasmami co drewno,
to potem tasma smietnik,jak kupie tasmy do ciecia metalu,to da radę tym ciąć G10,ciut wiecej jak tymi do drewna?

Cytat: Krug w 24-03-2018, 12:21:04
Brzydkie to są murzynki. Noże mają być użytkowe.
NIE ROBIĘ NOŻY NA ZAMÓWIENIE !


pavyan

#19114

Piła do metalu pożyje nieco dłużej (jeśli HSS, bimetalowa), ale na szkło niestety nie ma rady. Stal każda padnie, wcześniej lub trochę później.
Szklane laminaty najlepiej ciąć piłą z zębami z węglika - a to oznacza z reguły pilarkę tarczową; tak tnę to draństwo jeśli muszę.
Frezowanie, toczenie - też węglik, stal szybkotnąca szybko się tępi (w tym wypadku - szybkotępiąca? ;) )

PS: Posuw ostrożny, wolny - bo jak się przyspieszy, skoczy do przodu to tarczówka powyrywa materiał.
Niestety, to wada tarczówki - taśmówka ma tu niezaprzeczalną przewagę: precyzję i kulturę cięcia. No i krzywe linie...

Od życia nie spodziewam się już niczego... prócz śmierci w męczarniach.

Fred

Zgadza się, do G10 tylko wegliki, wszelkie szybkotnące zabija momentalnie.

Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje - Stefan Kisielewski

brony_

Wyrzynarka + stół do wyrzynarek Wolfcrafta + nożyk z posypką do włókna szklanego...

K O Ł O B R Z E G   ---> www.rezydencja.fajnewczasy.com

taya

Cytat: brony_ w 13-08-2018, 02:46:04

Wyrzynarka + stół do wyrzynarek Wolfcrafta + nożyk z posypką do włókna szklanego...

No to teraz mnie zaciekawiłeś  :D
Idzie to jakoś w ogóle przez G10, czy trzeba się przygotować na pare minut cięcia na okładkę? Jest jakikolwiek komfort pracy? Wyrzynarka to straszliwie wolne i niedokładne narzędzie jeśli porównać z piłą taśmową o której była mowa.
Jak sobie daje radę nożyk (Stanley?), udało Ci się zajechać jakiś, jesteś w stanie oszacować żywotność?

brony_

#19118
Cytat: taya w 13-08-2018, 10:02:09

No to teraz mnie zaciekawiłeś  :D
Idzie to jakoś w ogóle przez G10, czy trzeba się przygotować na pare minut cięcia na okładkę? Jest jakikolwiek komfort pracy? Wyrzynarka to straszliwie wolne i niedokładne narzędzie jeśli porównać z piłą taśmową o której była mowa.
Jak sobie daje radę nożyk (Stanley?), udało Ci się zajechać jakiś, jesteś w stanie oszacować żywotność?

Te, co tyle pytań na raz !  :)

Kompletuję w tej konfiguracji sprzęt m. in. do tego. Widziałem w akcji porządne wyrzynarki, które kroją kilku cm grubości klejone szkło jak i gruby granit ( podłączyli wodę ) i szło całkiem zdrowo. Płaskowniki stali 10 mm jak w masełko. Myślę, że z głupim 1cm grubości i grubszym G10 pójdzie całkiem dobrze.
Grunt by mieć dobrany odpowiedni do danego materiału nożyk - rodzajów jest zatrzęsienie ( rozrzut cenowy też spory ).

Np tu stal:

https://www.youtube.com/watch?v=LFwFwKLfQhY

Tu gruby temat:

https://www.youtube.com/watch?v=MVa-VXGgsqg

Tu stolik:

https://www.youtube.com/watch?v=lqY_UjlkVw0
K O Ł O B R Z E G   ---> www.rezydencja.fajnewczasy.com

hashtagP

Noże do kuchni szlifuję na płasko przed hartowaniem a po robię convex. Ile mam mm zostawić przed convexowaniem?
0.3? 0.4? Zakładamy że stal jest chroniona przed odwęgleniem w piecu.