Autor Wątek: kwas azotowy  (Przeczytany 10686 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tui

• knifemaker
  • Opinii: (6)
  • *
kwas azotowy
« dnia: 27-08-2004, 10:50:08 »
czy ktoś się orientuje czy kwas azotowy 65% nadaje się dobrze do wytrawiania stali czy moze poszukać czegoś innego?

Offline Tui

• knifemaker
  • *
(Bez tematu)
« Odpowiedź #1 dnia: 08-09-2004, 15:35:09 »
no nikt z was nie trawil nic, juz kupilem ten kwas za 10,68 i wiem stal to za dobrze nie bierze (prawie wogóle) chyba że by leżało z tydzień a żeby cos pokryc woskiem to musi być wpierw zmatowione bo wosk się dobrze nie chce trzymać

Offline baca

• Opinii: (1)
  • Nowy użytkownik
  • *
(Bez tematu)
« Odpowiedź #2 dnia: 08-09-2004, 15:48:49 »
A gdyby zrobić mieszanke z azotowego z siarkowym?? To sie nazywa chyba "woda królewska" i przeżre wszystko ;) ale nie wiem czy nie trzeba do tego użyć bardziej stężonych kwasów.

A tak pozatym, to gdzie kupiłeś ten kwas???
baca

Offline Tui

• knifemaker
  • *
(Bez tematu)
« Odpowiedź #3 dnia: 09-09-2004, 11:14:50 »
Jeżeli chodzi o stężenie to podobno nie ma większego (65% - tak mi powiedziala pani baba) a jeżeli chodzi o zakóp to - Polskie Odczynniki Chemiczne SA, Olsztyn ul. Sloneczna 50g, tel 89 5234575, jest to jedyna firma w Olsztynie ktora sprzeda osobie fizycznrj na paragon pozostałe sprzedają tylko dla firm

Offline Seiken

• knifemaker
  • Opinii: (8)
  • *
(Bez tematu)
« Odpowiedź #4 dnia: 09-09-2004, 21:33:41 »
Stali tzn. dokladniej czego ? Poza tym co chcez wytrawiac , napisy , wzorki na damascie etc ?

Offline TloluviN

• Tlolopitek
  • Szef
  • Opinii: (26)
  • *
  • ULTRALIGHT SOFTIE
    • Knives.pl
(Bez tematu)
« Odpowiedź #5 dnia: 10-09-2004, 11:49:35 »
Cytat: baca
A gdyby zrobić mieszanke z azotowego z siarkowym?? To sie nazywa chyba "woda królewska" i przeżre wszystko ;) ale nie wiem czy nie trzeba do tego użyć bardziej stężonych kwasów.

A tak pozatym, to gdzie kupiłeś ten kwas???

woda krolewska to przesada - przezre wszystko (procz kwarcu ;-) ), to prawda, ale nie sadze, zeby tui chcial robic spyderhole kwasem ;-)

jak mowi Seiken - do czego ten kwas ma byc? :-)
[ Redagowany dnia 10.09.2004r.- 11:50 ]
I'm stronger than any and every enemy, predator, virus, disease or sickness.

Offline Tui

• knifemaker
  • *
(Bez tematu)
« Odpowiedź #6 dnia: 10-09-2004, 13:49:25 »
chcialem wytrawiać coś w stali zamiast grawerki ale nie idzie za bardzo narazie robilem kilka prób nozyczki (stal nierdzewna) 30, min - nie bierze, zaślepka z tyłu od obudowy kompa - 15 min bierze aż ladnie pieni się i żre pięknie, moneta 5 gr - prawie doba w puszce od piwa - moneta przyrdzewiała lekko puszka bez najmniejszego szwanku wyszla,

Offline TloluviN

• Tlolopitek
  • Szef
  • Opinii: (26)
  • *
  • ULTRALIGHT SOFTIE
    • Knives.pl
(Bez tematu)
« Odpowiedź #7 dnia: 10-09-2004, 15:19:36 »
kurde - nic nie pamietam z chemii :-( - za ladna kolezanka przede mna siedziala :-) jednak wydaje mi sie (niech mnie ktos poprawi) ze w kategorii - "wyzeranie" kwas azotowy nie jest najmocniejszy? a probowales roznych syfow, ktorych uzywa sie do wytrawiania plytek drukowanych - kosztuje to grosze a ladnie zzera miedz, wiec moze sobie poradzi z "grawenunkiem" w stali
I'm stronger than any and every enemy, predator, virus, disease or sickness.

Offline Jumbo

• NTN
  • Opinii: (86)
  • *
  • WKMN
(Bez tematu)
« Odpowiedź #8 dnia: 11-09-2004, 00:35:09 »
Kwas azotowy nie jest zbyt dobry do grawerowania ornamentyki w stalach.
Bardziej polecam chlorek żelazowy. Można nim trawić stal, chociaż nie będzie to trawienie bardzo głębokie. Jednak przy kilkukrotnym nakładaniu chlorku na metal, uzyskamy bardzo ładne efekty. Jedyny szczegół jaki powstaje przy tej technice, to poczernienie trawionego fragmentu. Jednym może się podobać, innym nie. Chlorku żelazowego można użyć również do oksydowania stali, chociaż nie jest to powierchnia bardzo wytrzymała na ścieranie. Jednak efekt wizualny jest bardzo ciekawy.

Wielkopolski Klub Miłośników Noży
Arma Virumque Cano
opiewam oręż i męża
Zdjęcia z gór

Offline baca

• Opinii: (1)
  • Nowy użytkownik
  • *
(Bez tematu)
« Odpowiedź #9 dnia: 11-09-2004, 00:49:47 »
Jumbo, fajnie ci wyszedł ten loco. Mógłbyś wrzucić fotke np. z zapałką, dla porównania wielkości?
baca

Offline Jumbo

• NTN
  • *
  • WKMN
(Bez tematu)
« Odpowiedź #10 dnia: 11-09-2004, 08:46:48 »
Zdjęcia już nie zrobię, bo go już nie mam. Ale górna krawędź tego noża to 100 mm, krawędź z ostrzem - 52 mm.
Arma Virumque Cano
opiewam oręż i męża
Zdjęcia z gór

Offline WAR

• Szef
  • Opinii: (581)
  • *
  • Życie jest proste, po prostu nie jest łatwe
    • WAR's Shop of Knives
(Bez tematu)
« Odpowiedź #11 dnia: 11-09-2004, 11:30:26 »
Jumbo, a jak takie Loco sprawuję się w uchwycie ?
There are good atheists and bad atheists. There are good believers and bad believers. A cunt is a cunt and no god has ever changed that.

Offline Jumbo

• NTN
  • *
  • WKMN
(Bez tematu)
« Odpowiedź #12 dnia: 11-09-2004, 19:10:40 »
Jako że mały, ale wcięcie ma spore to trzyma się bardzo ładnie i pewnie. Do tego pochewka z klipsem i można do kieszeni ładnie schować.

Na zdjęciu inny model.Ze szlifem dwustronnym.

Arma Virumque Cano
opiewam oręż i męża
Zdjęcia z gór

Offline WAR

• Szef
  • Opinii: (581)
  • *
  • Życie jest proste, po prostu nie jest łatwe
    • WAR's Shop of Knives
(Bez tematu)
« Odpowiedź #13 dnia: 11-09-2004, 19:59:42 »
Robisz je w kształcie klina ? To znaczy najgrubsze przy chwycie i zwężające się ku czubkowi ? Czy jednakowej grubości na całej powierzchni ?
There are good atheists and bad atheists. There are good believers and bad believers. A cunt is a cunt and no god has ever changed that.

Offline Jumbo

• NTN
  • *
  • WKMN
(Bez tematu)
« Odpowiedź #14 dnia: 12-09-2004, 00:04:06 »
Powiem szczerze, że różnie kombinowałem. I klin i równa grubość i nawet tanto zrobiłem. Przy tym maleństwu można się pobawić. Użytkowość może rewelacyjna nie jest, bo to nożyk raczej do obrony, obojętnie co by to nie miało oznaczać.
Arma Virumque Cano
opiewam oręż i męża
Zdjęcia z gór

Offline Seiken

• knifemaker
  • Opinii: (8)
  • *
(Bez tematu)
« Odpowiedź #15 dnia: 13-09-2004, 06:01:41 »
Tak ja pisze Jumbo , chlorek zelazowy jest tym co ludzie przewarznie urzywaja, jezli chodzi i czernienie to polecam rowniez zwykla wode utleniona.

Offline Jumbo

• NTN
  • *
  • WKMN
(Bez tematu)
« Odpowiedź #16 dnia: 15-09-2004, 23:26:59 »
Woda utleniona w jakim stężeniu?  B)
Arma Virumque Cano
opiewam oręż i męża
Zdjęcia z gór

Offline mrozik

• Opinii: (9)
  • Użytkownik knives.pl
(Bez tematu)
« Odpowiedź #17 dnia: 13-02-2005, 12:03:20 »
Panowie - odświerzam topic bo sprawa nie została rozstrzygnięta. Kwas azotowy jest najlepszym kwasem do trawienia stali, tylko jest z nim jeden taki mały haczyk. Otóż w stężeniu sklepowym, czyli około 60% jest on za mocny i blokuje reakcję trawienia - spróbujcie zmieszać kwas azotowy z wodą w proporcji 2:1 i zobaczyć jak idzie. Mi w stali konstrokcyjnej po jakiejś godzinie zrobił wżer na głębokość 1mm - tylko trzeba wymieniać kwas co jakiś czas bo się "przetrawia" i traci moc.

Pozdrawiam Mrozik
BM Osborne 943 - porządam, oddam co mam za niego.

Usługi tokarskie, nietypowe srubki, pivoty, thumb study, piny, nity Cr-Ni, moletowanie, wytaczanie, nietypowe prace tokarsko-frezarskie - masz problem - pisz do mnie.

Offline mrozik

• Opinii: (9)
  • Użytkownik knives.pl
(Bez tematu)
« Odpowiedź #18 dnia: 13-02-2005, 12:04:28 »
Panowie - odświerzam topic bo sprawa nie została rozstrzygnięta. Kwas azotowy jest najlepszym kwasem do trawienia stali, tylko jest z nim jeden taki mały haczyk. Otóż w stężeniu sklepowym, czyli około 60% jest on za mocny i blokuje reakcję trawienia - spróbujcie zmieszać kwas azotowy z wodą w proporcji 2:1 i zobaczyć jak idzie. Mi w stali konstrokcyjnej po jakiejś godzinie zrobił wżer na głębokość 1mm - tylko trzeba wymieniać kwas co jakiś czas bo się "przetrawia" i traci moc.

Pozdrawiam Mrozik
BM Osborne 943 - porządam, oddam co mam za niego.

Usługi tokarskie, nietypowe srubki, pivoty, thumb study, piny, nity Cr-Ni, moletowanie, wytaczanie, nietypowe prace tokarsko-frezarskie - masz problem - pisz do mnie.

Offline Jumbo

• NTN
  • *
  • WKMN
(Bez tematu)
« Odpowiedź #19 dnia: 13-02-2005, 15:00:47 »
Flaszkę azotowego sprezentowałem Guldanowi, więc jak nie wypije tego, to pewnie napisze co nieco.
A ja się przesiadam na grawerkę. Wzięło mnie.   8)
Arma Virumque Cano
opiewam oręż i męża
Zdjęcia z gór