Autor Wątek: Kershaw CHILL - ładny, wygodny i lekki "kłujak" z flipperem  (Przeczytany 8733 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline maba

• Opinii: (567)
  • Mieszkaniec knives.pl
Nudząc się weekendowo postanowiłem uzupełnić ostatni tekst i wrzucić w nowy wątek - to wygodniejsze i lepiej widoczne.

Keshaw Chill podobał mi się od samego początku, ale chyba nie na tyle żeby go kupić. Poza tym u mnie nie widziałem dla niego zastosowania.

Jednak jakiś czas temu całkowicie spontanicznie namówiłem Marcina na sprzedaż Kershawa, zgodził się, więc w końcu nadarzyła się okazja żeby go dobrze przetestować. I tak jest ze mną już od dwóch miesięcy - jak dla mnie to dużo, zostają tylko najlepsi ;)

Spodziewałem się małego, lekkiego i delikatnego folderka.. Ale pamiętam, że już po pierwszym wzięciu w łapę zaskoczył mnie bardzo pozytywnie!

Okazało się, że jest całkiem spory, a konstrukcja w żadnym wypadku nie wydaje się licha. Jedyne co się zgadza, to skromna waga - waży zaledwie 56g, więc to rasowy folderek lightweight. Sporo mniejszy Sanrenmu 702 waży tylko 3g mniej!

Dobrze obrazuje to jak dużo daje odchudzenie linersów poprzez wywiercenie w nich otworów. Zapewne mniej istotne rzeczy jak cieńsze okładki czy mały klips i śrubki też mają jakieś znaczenie.

Dane techniczne:
  • Długość klingi: 8 cm
  • Długość krawędzi tnącej: 7,7 cm
  • Długość zamkniętego: 10 cm
  • Długość całkowita: 18 cm
  • Waga: 56 g
  • Stal: 8Cr13MoV
  • Blokada: Liner-lock

Folderek jest płaski ale o dziwo całkiem wygodny. Faktura G10 przyjemna, a dziesięciocentymetrowa rękojeść to optymalna długość dla średniej łapy. Jest tu miejsce na wszystkie palce i nie występuje drażniąca przypadłość zsuwania się najmniejszego palucha na dupkę noża.

Tylko klips w pozycji tip-up trochę nieprzyjemnie wbija się w dłoń, ale podczas drobnych prac do których został pomyślany ten folderek nie jest to jakoś szczególnie uciążliwe.

Folder skręcony jest małymi imbusami - wyglądają naprawdę kiepsko i strach je odkręcać, bo przeczuwam, że niestety pewnie szybko się zaokrąglą.

Flipperem otwiera się go szybko, całkiem sprawnie i nie trzeba wielkiej siły by klinga groźnie i ochoczo wyskoczyła z rękojeści. Tworzy on też spory dolny jelec niwelujący praktycznie do zera ryzyko zsunięcia dłoni na KT. Niestety ma to swoją wadę - przeszkadza w cięciu na płaskiej powierzchni oraz w precyzyjnym chwycie blisko krawędzi tnącej. Do klikania to fantastyczny patent, ale do uniwersalnego używania nieco mniej.

Rampa fabrycznie bez nacięć i mogę tylko podejrzewać słabość tego pomysłu ze ślizgającym się kciukiem po jej grzbiecie. Na szczęście w moim egzemplarzu kolega Dexter poprawił to o czym zapomniał producent i zrobił nacięcia, teraz jest elegancko i wygodnie. Gorąco polecam ten zabieg! [LINK].

Klinga wąska więc mało praktyczna - w zasadzie tylko do wbijania i cięcia, bo ciężko będzie nią np. rozsmarować, a wpierw wyjąć jakieś smakowidło z czeluści głębokiego słoika.

Szlif wklęsły, trochę szkoda, że nie pełny płaski, ale że klinga jest cienka, to znacząco on nie przeszkadza, a wygląda lepiej.

Stal 8Cr13MoV czyli standard w chińskich nożykach z tej półki cenowej. Tępi się szybko, ostrzy jeszcze szybciej i do rzadko używanego folderka EDC jest w zupełności wystarczająca.

Co istotne, Chill nie ma kołka więc nie przeszkadza on w cięciu, czyszczeniu czy zahaczaniu o krawędź spodni podczas wpinania foldera.

Wykończenie bead blast to fajna opcja - wygląda dobrze, nie palcuje się i nie błyszczy jak polerka, a rysy tylko dodają charakterności :)

Wyjście KT okropne - już dawno pisałem, że za projekty z takim babolem powinni kastrować. Gruby początek krawędzi ostrzy się niewygodnie, a z czasem zaczyna wyglądać paskudnie.

Drażniło mnie to na tyle, że nie czekając na porządne iglaki wziąłem w łapę długopisową ostrzałkę Taidea i sam zrobiłem sobie notcha. Wprawdzie nie wygląda idealnie, bo KT w tym miejscu już była wysoka, a nie chciałem ogromnego wycięcia, ale jest lepiej:

Backspacer zupełnie zbędny - nie sądzę żeby tutaj usztywniał konstrukcję znacząco lepiej od tulejek, a tak tylko ciężej doczyścić folder niż gdyby był otwarty.

Listek blokady cienki (~1mm), bo i do takiego nożyka nie potrzeba cudów, ale trzyma tak jak trzeba, luzów brak i pomimo że jest nieźle schowany oraz brak na nim nacięć, to odblokowanie go jest wygodne, szybkie i bezproblemowe.

Klips dwu pozycyjny, jednostronny. Prosty i całkiem ładny choć kształtem dzięki łukowatemu ścięciu pod śrubę na osi dopasowany głównie do fabrycznej pozycji tip-down, a więc w odwrotnej wygląda kiepsko - minus dla projektanta.

Jest też niestety trochę za sztywny i mało dyskretny, zatem w mojej ulubionej pozycji tip-up z kieszeni wystaje ~2cm dupki noża:

Właściwie kupiłem go głównie jako podręczny nożyk do domowych dresów, ale okazało się, że to całkiem niezłe EDC. Taki zgrabny i przyjemny folderek typu "kłujak i klikacz".

Jest niesamowicie lekki i płaski przez co znika w kieszeni, a przy tym ma sensowne wymiary i jest naprawdę wygodny. To nie zdarza się często! Wprawdzie ma trochę wad ale biorąc pod uwagę niską cenę można mu sporo wybaczyć. Poza tym niektóre można samemu poprawić.

Na rynku to dość popularny folder (choć nie w Polsce), i teraz wiem, że nie bez powodu. W kategorii "lightweight" plasuje się wysoko na liście.

I jak sama nazwa wskazuje, klikając nim faktycznie można się wychilloutować.

WADY:
  • niepotrzebny backspacer,
  • sztywny i mało dyskretny klips,
  • brak nacięć na rampie,
  • brzydkie wyjście KT,
  • skręcony małymi i lichymi imbusami.

ZALETY:
  • niska waga,
  • płaskość,
  • świetne proporcje,
  • sensowna wielkość,
  • flipper,
  • wygodna rękojeść,
  • brak kołka,
  • przekładany klips.

Więcej zdjęć w Galerii ~> http://forum.knives.pl/index.php/topic,151573.0.html
« Ostatnia zmiana: 22-05-2014, 22:53:44 wysłana przez maba »

Offline InQuizitor

• Oj tam, oj tam!!!
  • Opinii: (130)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Nikt nie spodziewa się Kieleckiej Inkwizycji!!!
Odp: Kershaw CHILL - ładny, wygodny i lekki "kłujak" z flipperem
« Odpowiedź #1 dnia: 27-10-2012, 22:27:23 »
Marku, recka jak zwykle świetna. Czytelna, przejrzysta, miła dla oka, a zdjęcia to dla mnie K2.

Nożyk niby fajny i dla zwykłego mieszczucha, jak ja wystarczy, to jednak grubość linera mnie odstrasza, no i ta stal. Forum zindoktrynowało mnie na tyle, że uważam D2 (BM) i S30V (Spyderco) za optimum foldera EDC, wcale tak ciężko się nie ostrzy, a daje fenomenalne trzymanie ostrości roboczej.

Offline MASSakra

• Opinii: (52)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #2 dnia: 27-10-2012, 22:28:28 »
Dzięki ze prezentację. Już od dawna minie ten folderek kusi, ale tak jak Ty na początku nie widzę u siebie dla niego zastosowania.

Offline Mokry

• Opinii: (17)
  • Mieszkaniec knives.pl
    • http://wiekdwudziesty.pl
« Odpowiedź #3 dnia: 31-10-2012, 19:58:00 »
Jak zwykle świetne zdjęcia :)

Nóż to maluch i jest niezwykle lekki - w porównaniu do srm 710 nic nie waży. Nosiłem jako biurowe edc, można łatwo schować i ma mało ofensywny wygląd.
Wolę jednak większe noże, chill poszedł więc dalej.

Offline InQuizitor

• Oj tam, oj tam!!!
  • Opinii: (130)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Nikt nie spodziewa się Kieleckiej Inkwizycji!!!
« Odpowiedź #4 dnia: 31-10-2012, 20:05:06 »
Zapomniałem z tego wszystkiego:

;P

Offline guevara57

• Opinii: (30)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #5 dnia: 31-10-2012, 22:15:21 »
Dzięki za rzetelny opis tego ciekawego kozika. Trochę przypomina mi moje ulubione klikadło czyli Camillus Heat. Nieraz zastanawiałem się nad przydatnością folderów typu lightweight, po lekturze recki już nie mam wątpliwości i uznaję użytkowość tych konstrukcji.
Może nożem?

Offline Villemo

• villk stepowy
  • Niezlot PGK 2019
  • Opinii: (27)
  • *
  • dr V.st
« Odpowiedź #6 dnia: 01-11-2012, 14:02:32 »
Zawsze piszesz o nożach, które mi się podobają – dzięki :D

Miałam kiedyś dylemat, czy kupić Chilla, czy Volta II; na szczęście problem sam się rozwiązał, bo w dobrej cenie pojawił się na aukcji ten drugi. Mimo że jestem z niego bardzo zadowolona, to nadal ciągnie mnie do modelu, który opisałeś. Podoba mi się bardzo jego wąska klinga, wygląda mi nawet nieco fighterowato (albo to moja spaczona wyobraźnia nagina rzeczywistość dla własnych potrzeb ;P).

Szkoda, że jest taki lekki, trochę się obawiam, że mógłby sprawiać na wrażenie plastikowej zabawki.

Offline Mokry

• Opinii: (17)
  • Mieszkaniec knives.pl
    • http://wiekdwudziesty.pl
« Odpowiedź #7 dnia: 01-11-2012, 14:59:13 »
Podoba mi się bardzo jego wąska klinga, wygląda mi nawet nieco fighterowato (albo to moja spaczona wyobraźnia nagina rzeczywistość dla własnych potrzeb ;P).

Szkoda, że jest taki lekki, trochę się obawiam, że mógłby sprawiać na wrażenie plastikowej zabawki.

Jego smukła linia wywołuje u mnie podobne skojarzenia. Niestety niewielkie rozmiary i mała waga sprawiają że trzymając go w ręku zapomina się o jego "ofensywnych" cechach.  To tak jakby kupić pitbulla o wielkości i charakterze ratlerka ;)

Offline Thomas_T

• A Passion For Perfection
  • Opinii: (1)
  • Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: 01-12-2012, 22:07:25 »
Niestety niewielkie rozmiary i mała waga sprawiają że trzymając go w ręku zapomina się o jego "ofensywnych" cechach.
do noszenia go ze sobą wg mnie super, nie czuć praktycznie go w kieszeni, a swoje i tak zrobi jak potrzeba ;) wiadomo nikt nie będzie nim lasu wycinał :D poza tym fajny gadżet  ;P
A Passion For Perfection

Offline McKern

• Opinii: (6)
  • Użytkownik knives.pl
  • Wino, kobiety i śpię
« Odpowiedź #9 dnia: 08-12-2012, 17:38:44 »
Dzięki za opis. W sumie jedyną rzeczą, która powstrzymała mnie kiedyś przed kupnem Chilla jest długość jego klingi - centymetr, może półtora za mało jak dla mnie. Ale podoba mi się, teraz po Twoim tekście i zdjęciach nawet trochę bardziej. :) Chyba znowu przejrzę oferty i się pozastanawiam.
Na szpadach z Albacete jest napisane: "Soy de un dueno", co znaczy "Mam tylko jednego pana".
To są piękne słowa, godne niezawodnej stali

WEKCz Member

"Całe to hobby to jest jakieś oszukaństwo, kupujesz sobie jeden nóż, a potem czytasz posty Maby i musisz kupować kolejne." - Villemo

Offline mar_kow

• Opinii: (40)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #10 dnia: 08-12-2012, 19:10:10 »
Chciałem kiedyć Chill'a kupić... Jak widać z opisu za bardzo bym się nie rozczarował... Dzięki za reckę  :D

Offline maba

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #11 dnia: 01-01-2013, 16:16:17 »
Tak przy okazji innej sesyjki strzeliłem na szybko takie foto - kosma, specjalnie dla Ciebie :D

Cholernie lubię tego ładnego, lekkiego i sprytnego skurczybyka!

Offline ubremisiek

• Opinii: (1)
  • Nowy użytkownik
  • *
    • LUGPol - Polski Klub Dorosłych Fanów Lego
« Odpowiedź #12 dnia: 07-02-2013, 18:14:09 »
Tydzień temu dotarł do mnie mój własny Chill. Prawdę mówiąc to mój pierwszy folder. I jestem z niego bardzo zadowolony. Polubiłem system otwierania. Nie urywa spodni, bardzo płynnie chodzi i zajebiście leży w dłoni. Na EDC to idealny wybór, kanapki zrobi, paczki przygotuje a i można spędzać czas na ciągłym klikaniu :) gdyby był trochę mocarniejszy sprawił bym sobie takiego także do pracy.

Offline malagant

• Grumpy Old Man
  • CZARNA LISTA
  • Opinii: (55)
  • *
  • Tańczyłeś kiedyś z diabłem, w świetle księżyca?
« Odpowiedź #13 dnia: 12-02-2013, 11:26:48 »
Przymierzałem się onegdaj do tego folderka ale jakoś pomysł upadł, bo w międzyczasie przybyło kilkanaście innych. Teraz kiedy uszczupliłem znacznie kolekcję, może skuszę się na jego przetestowanie.
Dzięki maba!
« Ostatnia zmiana: 12-02-2013, 11:30:39 wysłana przez malagant »
Bohaterowie zdarzają się, bo ktoś popełnia błąd.

Offline maba

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #14 dnia: 23-04-2013, 17:44:35 »
To może jeszcze ktoś coś dopisze? Przecież to taki fajny nożyk :)

Tymczasem dwie nudne foty:

Offline albi

• Opinii: (21)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #15 dnia: 28-04-2013, 14:58:37 »
Mam Chilla od paru dni i jak na razie sporo rzeczy wygląda spoko. Nie poużywałem go jeszcze zbytnio, ale coś tam powiem. Aktualnie wśród mojej skromnej stajenki Chińczyków to najlepiej wykonany z nich (bardzo fajna mechanika, mocny detent który mimo wszystko nie przeszkadza, symetryczna KT). Wiem, że to może być tylko ten egzemplarz, ale jakoś strasznie złych rzeczy o chińskich Kerszołach nie słyszałem.
Z minusów wymienię to, że śrubki są niesamowicie podłe. Podejrzewam, że to nie jest problem tylko w moim Chillu. Po prostu totalna masakra. Próbowałem przestawić klips do normalnej pozycji ;-P (tip up), ale nie dałem rady bo już poszły się kochać. Co do samego klipsa to powtórzę dokładnie to co powiedział maba - mógłby wchodzić głębiej i jest za sztywny (that's what she said ;-P ). Na dodatek dochodzi backspacer, który nie wiem komu jest do szczęścia potrzebny w tego typu folderze

Ogólnie bardzo fajny (i tani!) lightweight edc z paroma głupimi wadami.

Offline Mikko

• Opinii: (32)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Oregońsko-Radykalny obóz fosforobrązowców
« Odpowiedź #16 dnia: 28-04-2013, 15:05:49 »
Chińska gównolina. :/

Gdyby robili z klingą 4" i z lepszej stali, z solidnymi śrubkami...

Offline maba

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #17 dnia: 28-04-2013, 15:17:34 »
Racja..
Chciałem go ostatnio rozkręcić żeby wyczyścić i wypolerować podkładki ale niestety kilka śrubek już było kiepskich więc dodatkowo poległy. Więc rozkręciłem tylko oś i tak wyjąłem klingę.

Pieprzone imbusy, wolę torxy. Nie radzę ruszać tego ścierwa :]

Poza tym to świetny folderek - lekki, wygodny, szybki i ma super proporcje!

Offline albi

• Opinii: (21)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #18 dnia: 28-04-2013, 15:20:26 »
Gdyby robili z klingą 4" i z lepszej stali, z solidnymi śrubkami...
Pewien pan robi ;-P
http://www.arizonacustomknives.com/Overkill-Flipper-by-RJ-Martin-127067.aspx?ReturnUrl=RJ-Martin.aspx%3fPage%3d

Śrubki na pewno ma solidne :rotfl:

Offline Mikko

• Opinii: (32)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Oregońsko-Radykalny obóz fosforobrązowców
« Odpowiedź #19 dnia: 28-04-2013, 18:16:07 »
Za takiego można mieć 10 albo więcej fajniejszych noży. :rotfl:
Co do śrubek w customach - byś się zdziwił.

Taka wersja lepsza, tylko, że ta dla lewusa.

foty stąd http://www.usualsuspect.net/forums/showthread.php?722440-RJ-Martin-Q-36-What-a-Flipper
« Ostatnia zmiana: 28-04-2013, 18:19:35 wysłana przez Mikko »