Autor Wątek: Impregnacja tłuszczowa butów Meindl Island - rzekomo tutorial/ dodałem filmik.  (Przeczytany 21190 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline forester

• Opinii: (19)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Spirit Of The Forest
    • flickr
Edycja z 25.02.2013 - film na końcu posta.

Cześć

Tak jak pisałem wcześniej, przyszła pora na Meindle, bo firmowa impregnacja była bardzo kiepska.
Kilka fot z postępu prac, może się komuś przydadzą.
Wrzucam w tym dziale, bo temat po części z jego tematyką związany. Jeśli mod uważa inaczej, proszę o przeniesienie.

1. Udział biorą:

Uploaded with ImageShack.us

2. Szczotkowanie (jedno z ostatnich ;) ) :

3.

4. Mycie mydłem AVEL (pomarańczowa puszka z pierwszego zdjęcia) :
Z lewej str umyty, z prawej jeszcze nie.

5. Mycie cd:

6.

7. Już wyschły, szczotkujemy:

8. Olejujemy - HP Oil.

9. Olejowanie - cd (z prawej po) :

10. Oba po zabiegu. Za godzinę jeszcze jedna warstwa wyrównująca i czekamy aż się wchłonie.

11.

12.

13. Się wchłonęło:

14.

15. Teraz Tucan:

16. Tucanujemy:
Nakładamy(wcieramy) paluchem, w trudno dostępnych miejscach wspomagamy się szczoteczką.

17. Porównanie (z prawej po):

18.

19.

20.

21.

22.

23.

24.

25.

26.

27.

Tak to wygląda. Wosku na szwy nie nałożyłem, bo mi terpentyny zbrakło.
Postaram się wrzucić jeszcze fotki przy świetle dziennym, bo na tych ostatnich trochę ciemno.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxx

edi 25.02.2013.
Film:

« Ostatnia zmiana: 25-02-2013, 00:51:17 wysłana przez forester »
Pozdrawiam, Kamil.

Offline P33

• Opinii: (72)
  • Mieszkaniec knives.pl
Odp: Impregnacja tłuszczowa butów Meindl Island - tutorial
« Odpowiedź #1 dnia: 04-02-2013, 17:39:47 »
A mógłbyś napisać ciut więcej o tych produktach, których użyłeś? Czemu akurat te, ile kosztują, jakie są ich alternatywy i co tak naprawdę dają?
Bo sam chciałbym zacząć trochę bardziej dbać o buty a niewiele o tym wiem :)

Offline smurv

• Opinii: (11)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #2 dnia: 04-02-2013, 18:13:14 »
Oj sztuka dla sztuki to podwójne olejowanie, a preparaty w sprayu to zwykle do nubukowej skóry się używa....
Rozumiem ze buty drogie i chce się dla nich "jak najlepiej" ale ja korzystając i czytając forum outdorowe robię tak jak oni pisza:
1) Mycie butów z użyciem nie za twardej szczoteczki i szarego mydła
2) Wysychanie w naturalnej temperaturze
3) Piekarnik 50 stopni, buty + tłuszcz ( ja mam jakis Woly sport - WAX active) + 20-30 minut
4) Nakładanie energicznie szczoteczka tłuszczu na buta

W czasie dużej eksploatacji zimowej -śniegi, sól- raz na tydzień, z przerwa co dwa tygodnie od tłuszczu. Mam buty asolo, cena i jakością raczej nie ustepuje melid'owi, maja ponad 2 lata a zużycie widać tylko po podeszwie ...

Offline ahaswer

• Opinii: (32)
  • Użytkownik knives.pl
    • JUCHCIK.PL-  SKLEP DLA SKÓROROBÓW
« Odpowiedź #3 dnia: 04-02-2013, 18:31:50 »
w sprawie pielęgnacji dobrze szukać info na forum www.wbutach.pl
NA HASŁO "KNIVES" RABAT 10% NA CAŁY ASORTYMENT

-----------------www.juchcik.pl---------------------

SKLEP DLA SKÓROROBÓW- NARZĘDZIA, SKÓRA, CHEMIA ETC.

Offline forester

• Mieszkaniec knives.pl
  • Spirit Of The Forest
    • flickr
« Odpowiedź #4 dnia: 04-02-2013, 18:32:45 »
Oj sztuka dla sztuki to podwójne olejowanie, a preparaty w sprayu to zwykle do nubukowej skóry się używa....
Rozumiem ze buty drogie i chce się dla nich "jak najlepiej" ale ja korzystając i czytając forum outdorowe robię tak jak oni pisza:
1) Mycie butów z użyciem nie za twardej szczoteczki i szarego mydła
2) Wysychanie w naturalnej temperaturze
3) Piekarnik 50 stopni, buty + tłuszcz ( ja mam jakis Woly sport - WAX active) + 20-30 minut
4) Nakładanie energicznie szczoteczka tłuszczu na buta

W czasie dużej eksploatacji zimowej -śniegi, sól- raz na tydzień, z przerwa co dwa tygodnie od tłuszczu. Mam buty asolo, cena i jakością raczej nie ustepuje melid'owi, maja ponad 2 lata a zużycie widać tylko po podeszwie ...

Polemizowałbym  ;)
Podwójne olejowanie? Gdzie?
Tak się składa, że to właśnie nubukowa skóra. Natłuszczana.

Patrz, ja znów np. czytam forum obuwnicze i korzystam z doświadczeń ludzi, którzy 'żyją z butów' i to co widać powyżej, to właśnie efekt ich pracy - doświadczeń, testów itd. Preparaty ściśle do tych celów przeznaczone.

@P33 - jak napisałem powyżej - korzystam z doświadczeń innych ;) co do preparatów, podsyłam linki, bo nie ma sensu kopiować właściwości:
http://multirenowacja.pl/mydlo-do-skor-regenerujace-100ml-avel.html
http://www.multirenowacja.pl/protector-hp-oil-tluszcz-spray-250ml-saphir.html
http://multirenowacja.pl/tarrago-trekking-dubbin-mink-oil-tucan-100ml-pasta-olejowa-do-butow-trekkingowych-idealna-impregnacja-butow.html

a nazwę forum, na którym można zasięgnąć porady fachowców właśnie podał ahaswer :)
Pozdrawiam, Kamil.

Offline LUCYFER

• Opinii: (94)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • KREW ZA KREW
« Odpowiedź #5 dnia: 04-02-2013, 18:43:57 »
Dlatego też wolę meindle z licowej skóry, zero zachodu z nimi. :D

Auto za oknem ma niedomknięte, lub zmienione, nie pod kolor drzwi. :grin:
Wzywam posłańców przeznaczenia! - niech uderzą z ponurym zachwytem w ofiarę, którą wybrałem. Milczący jest ten ptak, co żywi się mózgiem tego, co mnie prześladuje, a jego  agonia niech odbędzie się w skomleniu i bólu, i niech będzie to ostrzeżeniem dla tych, co mego jestestwa nienawidzą...

Offline forester

• Mieszkaniec knives.pl
  • Spirit Of The Forest
    • flickr
« Odpowiedź #6 dnia: 04-02-2013, 18:48:39 »
E, Panie, licówka też potrzebuje tłuszczu od czasu do czasu.
Co do drzwi  :D Przyjrzę się jutro dokładnie ;P
Pozdrawiam, Kamil.

Offline smurv

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #7 dnia: 04-02-2013, 18:50:49 »
To wyjaśnij mi czym się rożni:
"Protector HP Oil tłuszcz spray 250ml SAPHIR" od "TARRAGO Trekking Dubbin Mink Oil Tucan 100ml - pasta olejowa do butów trekkingowych. Idealna impregnacja butów."

I może nie o sam skład bo on jest tajemnica firmy, ale powód użycia dwóch [moim zdaniem identycznych] środków.

Dla mnie na przykład to ze piszesz "ludzi, którzy 'żyją z butów'" to jest tylko powód do zadumy, po co praktycznie identyczny środek za kolejne 50 zloty ? Czy jest on rzeczywiscie niezbedny, czy to tylko kwestia zarobku firmy ....

Offline LUCYFER

• Opinii: (94)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • KREW ZA KREW
« Odpowiedź #8 dnia: 04-02-2013, 18:53:15 »
E, Panie, licówka też potrzebuje tłuszczu od czasu do czasu.
Co do drzwi  :D Przyjrzę się jutro dokładnie ;P

Wiem, wiem, ale nie ciągnie tak wody, nie łapie przebarwień, i nie trzeba tak o nią dbać. ;P
A jak przepierdolę przez lasy i bagna kilkanaście kilometrów, to tylko szczota, i czyste...(pokątnie) :shades:
Wzywam posłańców przeznaczenia! - niech uderzą z ponurym zachwytem w ofiarę, którą wybrałem. Milczący jest ten ptak, co żywi się mózgiem tego, co mnie prześladuje, a jego  agonia niech odbędzie się w skomleniu i bólu, i niech będzie to ostrzeżeniem dla tych, co mego jestestwa nienawidzą...

Offline forester

• Mieszkaniec knives.pl
  • Spirit Of The Forest
    • flickr
« Odpowiedź #9 dnia: 04-02-2013, 19:01:38 »
Olej HP - łatwiej wchłanialny chociażby ze względu na swoją konsystencję, głębiej wnika w skórę.
Tucan to warstwa na wykończenie.
Idąc Twoim tokiem myślowym, można by się ograniczyć do samego tłuszczu. Nie byłoby to błędem, kwestia tego, co chce się uzyskać. Takie moje zdanie.
Pozdrawiam, Kamil.

Offline matze

• Opinii: (3)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Silent beholder
« Odpowiedź #10 dnia: 04-02-2013, 19:03:58 »
Wydaje mi sie, ze @forester przesadzil. Te Meindle maja membrane Gore Tex i takie buty sa szczelne, wiec nie trzeba dodatkowo zapychac skory wierzchowej tluszczami, ba - nawet nie wolno! Czemu? Membrana Gore Tex to w gruncie rzeczy sitko z teflonu. Dziurki sa 20.000 razy mniejsze od kropli wody, ale sa na tyle duze, ze przepuszczaja czasteczki pary. Stopa moze wiec oddychac przez membrane no i skore wierzchowa.... Jezeli za bardzo zapchamy skore to niestety nici z oddychania, a w najgorszym wypadku, kiedy srodki przenikaja zbyt gleboko, mozna nawet zapchac membrane i wtedy mamy kalosze, w ktorych bedzie zbierala sie woda o wewnatrz.

Jezeli zostaly uzyte srodki wyraznie zadeklarowane jako nadajace sie do butow z Gore Tex'em to wszystko w porzadku, ale tluszcze nie maja tam nic do szukania. Nie chce teraz dogmatyzowac, ale mam podstawy do przypuszczen, ze buty zostaly zapielegnowane "na smierc". Obym sie tu mylil. Osobiscie nosze buty szwedzkiej firmy Lundhags, model Synchro Mid. Sa bardzo specyficzne a caloksztalt konceptu to juz odrebna filozofia, wiec jezeli ktos sie interesuje to odsylam na www.lundhags.se. Strona dostepna po szwedzku, niemiecku i angielsku.
Stal jest stalą i zachowuje się jak stal.

Offline forester

• Mieszkaniec knives.pl
  • Spirit Of The Forest
    • flickr
« Odpowiedź #11 dnia: 04-02-2013, 19:19:59 »
Na śmierć  :)
Tłuszcze, które zostały tu zastosowane mają na celu odżywienie skóry, i mają tam bardzo dużo do 'szukania'. Przekonałem się o tym w poprzedniej parze butów, które były impregnowane badziewiem polecanym przez sprzedawcę. Skóra musi być natłuszczona - inaczej szlag ją trafi prędzej czy później. Nawet sprzedawca butów z początku wątku mi to powiedział.
Co do oddychania - parametry membrany, to jedno, parametry laminatu, to drugie :)
Pozdrawiam, Kamil.

Offline ahaswer

• Opinii: (32)
  • Użytkownik knives.pl
    • JUCHCIK.PL-  SKLEP DLA SKÓROROBÓW
« Odpowiedź #12 dnia: 04-02-2013, 19:25:56 »
watek zaczyna mi przypominać uświadamianie ludzi, że ostrzenie szlifierką to nie najlepszy pomysł. Ale przecież oni potrafią go naostrzyć, tak że hoho i nie będą wydawać "tyle kasy" na porządną osełkę, bo tarcza do gumówki kosztuje 1,5zl...
 ;>
NA HASŁO "KNIVES" RABAT 10% NA CAŁY ASORTYMENT

-----------------www.juchcik.pl---------------------

SKLEP DLA SKÓROROBÓW- NARZĘDZIA, SKÓRA, CHEMIA ETC.

Offline smurv

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #13 dnia: 04-02-2013, 19:31:50 »
watek zaczyna mi przypominać ....

Może i tak jest ale problem zatykania membrany jest znany w świadku outdoorowym od dawna i przy pielęgnacji butów z membraną to jest jeden z głównych aspektów...
Chciałbym podkreślić ze w temacie wątku jest "tutorial", a fajnie by było żeby na forum były informacje merytorycznie jak najbardziej poprawne, a nieumiejętnie zaimpregnowanie może prowadzić do stworzenia wspomnianych kaloszy za 700 zloty ...

Offline forester

• Mieszkaniec knives.pl
  • Spirit Of The Forest
    • flickr
« Odpowiedź #14 dnia: 04-02-2013, 19:32:24 »
To co zamieściłem powyżej, to nie są dogmaty - po raz kolejny napiszę: skorzystałem z wiedzy i doświadczeń innych ludzi, bieglejszych w temacie. Zrobiłem tak a nie inaczej, bo przekonałem się co do słuszności takiego działania. Każdy ma swój rozum, dostęp do internetu itd. Można poczytać, popytać ludzi, wyciągnąć wnioski i zrobić co uważa się za słuszne. Ja tak właśnie zrobiłem. Jak ktoś uważa inaczej, to ja nie widzę w tym problemu, jego sprawa. Jak chce, to może impregnować buty nawet masłem i wodą święconą, jeśli uważa takie działanie za słuszne.

@smurv - abyś mógł spać spokojnie, zmienię tytuł wątku. Ale zanim znów rozpoczniesz inkwizycję, proszę, poczytaj.
« Ostatnia zmiana: 04-02-2013, 19:34:44 wysłana przez forester »
Pozdrawiam, Kamil.

Offline matze

• Mieszkaniec knives.pl
  • Silent beholder
« Odpowiedź #15 dnia: 04-02-2013, 19:52:21 »
@forester,
Wiem po co sa tluszcze, ale tluszcz tluszczowi nie rowny i niektore z nich czynia skore zbyt miekka. Do moich uzywam Lundhags Lädersmorning. Co masz na mysli piszac laminat? Ja mam jedna pare z membrana Gore skladajaca sie w sumie z trzech warstw. Chodzi Ci o to?

Zasada samego oddychania jest bardzo prosta - to co przenika przez membrane musi tez przeniknac przez skore wierzchowa. Jezeli skora jest zapchana to nic nie przeniknie. Sprzedawca moich butow (tych z membrana) nie zalecal mi stosowania tluszczy a radzil do wlasnie specjalnie zadeklarowanych produktow. Producent (Haix) to potwierdzil. Dlatego mine troche zachwialo, jak zobaczylem, ze nawaliles tam tluszcz.

Offline P33

• Opinii: (72)
  • Mieszkaniec knives.pl
Odp: Impregnacja tłuszczowa butów Meindl Island - rzekomo tutorial
« Odpowiedź #16 dnia: 04-02-2013, 19:58:38 »
To ja poczekam z impregnacją moich na rozwinięcie dyskusji. Choć w sumie i tak położyłem na nie jakąś pastę na początku, ciekawe czy Gore się dziadostwa nie nażarł  :D

Offline forester

• Mieszkaniec knives.pl
  • Spirit Of The Forest
    • flickr
« Odpowiedź #17 dnia: 04-02-2013, 20:05:29 »
@matze - pisze z telefonu, wiec tak w skrocie: ten model Meindli jest z olejowanego/natluszczanego nubuku, i tluszcz jest tu jak najbardziej wskazany.
Pozdrawiam, Kamil.

Offline matze

• Mieszkaniec knives.pl
  • Silent beholder
« Odpowiedź #18 dnia: 04-02-2013, 20:37:28 »
Skoro tak to co innego. Mogles od razu tak napisac. W takiej sytaucji tluszcz nie wsiaknie na tyle gleboko aby zapchac membrane.

@P33, jezeli masz buty z licowki, to wystarczy dobrej jakosci pasta do butow (Erdal, Kiwi...), ktora mozesz kupic w prawie kazdym sklepie. Co sie tyczy samego natluszczania - jakosciowo dobry tluszcz, nie za czesto, max. raz ma miesiac cienko posmarowac i tez powinno byc dobrze. Ja sie troche przestraszylem, jak zobaczylem na fotkach forestera te grubo nasmarowane buty i te rozne produkty.

Te moje buty z membrana (Haix Airpower P9 Desert) to kombinacja weluru i poliamidu, a sama skora jest taka, ze ma duze pory, ktore ulatwiaja oddychanie. Takie mozna szybko zapchac, wiec ostroznosc jak najbardziej wskazana. Sa to btw takie same buty, jakie Bundeswehra nosi w Afganistanie.

Offline count_martin3z

• Opinii: (51)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #19 dnia: 04-02-2013, 20:47:06 »
Kto mi powie, że Gore-Tex oddycha pod 2mm skórą bydlęcą, świńską czy z innego zwierza?
Gore-Tex ma trudności z oddychaniem w kurtce, a ciśniecie hektopaskale w przypadku butów, szczególnie takich?
Kolega użył dwóch drogich środków. Jeden jest uzupełnieniem drugiego, ale owszem. Pieniacz powie, że do ostrzenia Sebenzy nie można użyć kamieni DMT, bo można użyć cegły spod domu. Na chuj przepłacać jak można naostrzyć? Można zapastować NIKWAXEM, albo co lepsza Kiwi też będzie dobrze. Piekarnik i buty? Kurwa, no można, ale technika pielęgnacji obuwia poszła trochę do przodu... Są środki penetrujące skórę bez podgrzewania w piekarniku :) Ktoś potem po pastach i inny duperszmelcach zapieka tam mięso, piecze ciasto i mówi, że pycha?
.