Autor Wątek: OSTRE RĄBANIE- czyli kto czym rąbie  (Przeczytany 117739 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline FORESTER1973

• Opinii: (105)
  • Mieszkaniec knives.pl
Odp: OSTRE RĄBANIE- czyli kto czym rąbie
« Odpowiedź #80 dnia: 04-12-2013, 21:13:46 »
ODKOPUJĘ bo pojawiła się nowa wersja bardzo fajnej siekiery Fiskarsa .
Wcześniejszy model miał symbol 1500PRO i był, jeżeli chodzi o głowicę, odpowiednikiem X17 z tym,że dłuższym o 10cm.

Obecna wersja ,której bardzo mi brakowało wśród nowych modeli Fiskarsa, jest nawiązaniem do modelu 1500 pod względem wagi i długości. Różni się styliskiem i trochę badziewnym ochraniaczem.

Szczerze polecam ten model bo robotę robi taką jak dużo droższa i cięższa X25.

Zdjęcie z aukcji na Allegro wykorzystane do celów poglądowych i z żadną z aukcji nie mam nic wspólnego.
Dziękuję autorowi i mam nadzieję ,że nie będzie mieć pretensji.

Offline mr_neox

• Dydaktyk
  • Moderator
  • Opinii: (192)
  • *
  • Marcin
« Odpowiedź #81 dnia: 04-12-2013, 21:22:06 »
leniuch jestem, podaj proszę oznaczenie modelu
Si vis pacem, para bellum

Offline FORESTER1973

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #82 dnia: 04-12-2013, 21:24:42 »
Tu masz link ale są też inni sprzedawcy.Modelu nowego oznaczenie nie znam  :special:

http://allegro.pl/siekiera-fiskars-rozlupujaca-71-cm-przedluzana-i3735631349.html

Offline mr_neox

• Dydaktyk
  • Moderator
  • *
  • Marcin
« Odpowiedź #83 dnia: 04-12-2013, 21:26:40 »
trzeba by przemyśleć, ale opał na zimę mam już dawno gotowy...

Offline FORESTER1973

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #84 dnia: 04-12-2013, 21:28:34 »
Ja też ale kupiłem bo nie wiadomo co będzie a moja 1500Pro już wiekowa jest

Offline FORESTER1973

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #85 dnia: 06-12-2013, 18:19:28 »
leniuch jestem, podaj proszę oznaczenie modelu

Moja już przyszła i jestem bardzo zadowolony.
Co do Twojego pytania to nie ma ta siekiera konkretnego symbolu ,nie ma jej w ogólnym katalogu .
Jest określona mianem New Fiskars i jest to wersja limitowana.Nie podają ilości sztuk

Offline moods

• Opinii: (60)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #86 dnia: 07-12-2013, 10:00:09 »
To coś na początku styliska rzeczywiście poprawia chwyt? Czy tylko taki dodatek?

Offline FORESTER1973

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #87 dnia: 07-12-2013, 13:13:58 »
"To coś " na początku styliska (toporzyska) może nie tyle poprawia chwyt w sensie, że lepiej leży w ręce ale bardziej zapobiega wyśliźnięciu się siekiery z ręki.Pomaga też standardowo zakrzywiona dupka.
Poprzednie pomarańczowe wersje miały tylko warstwę "antywstrząsową " co z pewnością czyniło pracę przyjemniejszą.
Ten ostatni model na końcu jest zrobiony na połysk a te linie ,które widać na zdjęciach to wystające minimalnie ponad płaszczyznę wzory o strukturze papieru ściernego ,tak na oko o gradacji 60-80.
Tył toporzyska ma dużo bardziej agresywną powierzchnię od poprzednich modeli.
Myślę ,że na początku będzie to spełniało swoją rolę do momentu aż się wytrze lub jak zajdą brudem przestrzenie pomiędzy tymi wzorami.

Fenomen tej siekiery polega na tym,że przy ciężarze zbliżonym do X17 mamy dużo lepsze właściwości łupiące a nie musimy męczyć się dzwigając nad głowę prawie podwójny ciężar jak w przypadku X27 lub 27.

Kupujcie póki są  :)

ED.:

Ten pseudo ochraniacz na KT to śmiech na sali i porażka  :special:
Tną koszty ale nie wróżę mu długiego żywota  :x
« Ostatnia zmiana: 07-12-2013, 13:21:55 wysłana przez FORESTER1973 »

Offline moods

• Opinii: (60)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #88 dnia: 07-12-2013, 17:17:07 »
Właśnie o taką poprawę chwytu mi chodziło. Pytam bo w mokrych warunkach miałem czasem problemy z poślizgiem styliska.

Offline FORESTER1973

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #89 dnia: 07-12-2013, 17:54:42 »
No to w tym sensie jak najbardziej.
Ja używam do rąbania rękawiczek gumowanych od wewnątrz tzw.wampirków a kiedyś wziąłem ubrudzone zaschniętym sylikonem skórzane i też zdały egzamin.
Chociaż jak mokre to raczej wszystko staje się bardziej śliskie  :dodge:

Offline mr_neox

• Dydaktyk
  • Moderator
  • *
  • Marcin
« Odpowiedź #90 dnia: 15-01-2014, 18:01:55 »
Moja już przyszła i jestem bardzo zadowolony.
Co do Twojego pytania to nie ma ta siekiera konkretnego symbolu ,nie ma jej w ogólnym katalogu .
Jest określona mianem New Fiskars i jest to wersja limitowana.Nie podają ilości sztuk

Miałeś okazję ją już cokolwiek poużywać? Jak wrażenia?

Offline FORESTER1973

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #91 dnia: 15-01-2014, 18:43:25 »
Tak już testowałem pomimo ,że po sezonie zeszłorocznym i jeszcze przed tegorocznym.
Moim faworytem była 1500 ale teraz zmieniłem zdanie.
Kształt głowicy identyczny jak w X17 i porównując z poprzednim modelem (1500PRO) wydaje mi się,że płycej się zagłębia ale łatwiej rozłupuje.
1500PRO w uproszczeniu miała taki przekrój ostrza : Y mocno wklęsły
X17 i NOWA                                                                   V prawie płaski
Reszta za wyjątkiem końcówki toporzyska jak w poprzedniczce.

Ergonomia dużo lepsza niż przy X17 ze względu na przedłużone toporzysko ale lżej dźwigać nad głowę niż X25 .
Kolejny plus w porównaniu do X17 to długość toporzyska,która poprawia siłę uderzenia i pracę oburącz,bo przy rąbaniu nawet oburącz stoi się nieco dalej od pniaka,a przy rąbaniu takich o dużej średnicy jest to szczególnie wygodne.

Chwyt pewniejszy,bo koniec toporzyska ma chropowate wzorki a pomiędzy jest zupełnie gładka i fajnie się "klei" do ręki w rękawicy lub bez.Nie wiem jak będzie gdy wzorki się wytrą lub zakleją żywicą ale to się dopiero okaże w "praniu".Po przerąbaniu 10-15 klocków brak śladów zużycia na powłoce.

Ważna rzecz:
Wszystkie siekiery,podobnie jak pilarkę zawsze czyściłem z żywicy benzyną wg zaleceń OC producenta.
Podobnie zrobiłem po sezonie z X17 i tu pojawia się pierwsza jak dotąd niesmak i wtopa związana z produktami Fiskarsa, bo to pomarańczowe cóś na końcu toporzyska się odkleiło.Na razie ok 1cm od krawędzi i mam nadzieję,że tak zostanie bo pod spodem ukazała się pomarszczona faktura toporzyska.

Chyba ,jak dobrze pamiętam ,to kupiłeś X17 to żeby mieć porównanie do Nowej przedłuż sobie toporzysko jakimś kołkiem o 10 cm i bedziesz mieć jakieś wyobrażenie.Pozornie te dodatkowe 10cm daje odczucie zwiększenia wagi głowicy ,gdzie ta pozostaje taka sama.
Można też porównać do X25 ale ciężar będzie "przekłamywał" odczucia.

Uważam,że do rąbania przy domu,nie w pomieszczeniu,jest  efektywniejsza niż X17 a mniej siłowo się nią pracuje niż X25.

Offline mr_neox

• Dydaktyk
  • Moderator
  • *
  • Marcin
« Odpowiedź #92 dnia: 15-01-2014, 19:02:39 »
x17 nie mam, tylko 2 sztuki x15 i jedną x25

skoro same pozytywy to pewnie za styczniową wypłatę :D
dzięki za podzielenie się wrażeniami

Offline FORESTER1973

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #93 dnia: 15-01-2014, 19:20:10 »
Mam 2400 odpowiednik X25 i już nie pamietam kiedy jej używałem.  :dodge: :dodge:
Po co dźwigać cięższą skoro taką samą robotę można zrobić mniej się męcząc.

X17 kupiłem,żeby oszczędzać starą 1500PRO ale po tej wpadce z pomarańczową końcówką wylądowała na haku jako zapasowa.
Teraz w użyciu będzie z powrotem 1500PRO i Nowa.
Zastanawiam się nad kupnem drugiej bo z tego co widziałem nadal są tylko u jednego sprzedawcy jako limitowana seria a w ofercie Fiskarsa nadal jej nie ma.

Jeżeli ktoś rąbie w piwnicy,pod wiatą lub innym niskim pomieszczeniu to zdecydowanie lepsza będzie krótka bo mniejsze ryzyko "zahaczenia" o sufit ale jak pomieszczenie jest wysokie lub rąbanie odbywa się pod "chmurką" to  jak najbardziej polecam  :)

ED.:
Dobrze,że masz kilka X... to sobie ochraniacz przełożysz bo ten w Nowej to taki pic na wodę .Po kilku razach się mi przełamał
« Ostatnia zmiana: 15-01-2014, 19:31:25 wysłana przez FORESTER1973 »

Offline raffcio

• Opinii: (1)
  • Użytkownik knives.pl
  • KPF
« Odpowiedź #94 dnia: 15-01-2014, 19:30:50 »
Fajny wątek. Jak już odkopany to wrzucę trzy swoje panie S.

Środkowa ma teraz zmienioną "rączkę"

Co prawda wszystkie są do rąbania, a tu tylko o łupaniu coś ostatnio, ale w sumie do tematu pasują.
Przez błoto i krew ku zielonym polom

Offline FORESTER1973

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #95 dnia: 15-01-2014, 19:36:16 »
Fajne,szczególnie średnia i duża  8D

Tej z ostatniej fotki zbierz ten garb za głowicą , na górze bo jak Ci się poluzuje albo zeschnie i będziesz dobijał to może toporzysko odłupać.
Zobacz jak wyglądała poprzednia "rączka"  ;)

Offline raffcio

• Użytkownik knives.pl
  • KPF
« Odpowiedź #96 dnia: 15-01-2014, 19:58:04 »
@Forester1973
Dzięki.
Osadzałem je samemu na amerykańską modłę, czyli z tzw. shoulderem - bo w sumie to amerykańskie wzory siekier. Polskiej nazwy na tą wypustkę toporzyska chyba nie ma. Drewno to wysuszona hikora z castoramy i hikorą to zaklinowałem. Raczej się nie poluzuje, bo fest zaolejowałem drewno i było wbite na ścisk. Próbuje tych starych sposobów i jak na razie to działa, ale jaka będzie trwałość to czas pokaże.
Siekierka średnia jest samochodowo/grillowa. A tak wygląda klin:

Ta duża to stary amerykański Collins - kiedyś siekierkowy potentat. Ta moja jest chyba jeszcze przedwojenna. Była całkowicie zardzewiała jak ją kupiłem i z fest rozklepanym obuchem. Ścinałem nią już drzewka owocowe i jest to IMO prawdziwy pogromca. Stare fotki z komórki:

Offline FORESTER1973

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #97 dnia: 15-01-2014, 20:15:02 »
To typowe "mordulce" i miałem przyjemność kiedyś taką "testować" na zawodach  :slini:
Specyficzne zastosowanie ale perfekcyjnie dopracowane do zadań.
Kolega taką ma i już kilka lat go o nią "gwałcę" powiedział,że mi ją w spadku zapisze  :P

Wiem,że z "rączkami" tak robią ale widziałem jak robotnik w lesie "dobijał" husqwarnę,która miała podobnego garba i się odłupał ze szczapą przez całą długość toporzyska.
Może była felerna.

Znam tylko o obserwacji bo bardziej praktyczne są dla mnie Fiskarsy,chociaż takie jak te Twoje zawsze mi się podobały dla samego mania  :)

Offline raffcio

• Użytkownik knives.pl
  • KPF
« Odpowiedź #98 dnia: 15-01-2014, 20:40:02 »

Fiskars nie ma konkurencji w siekierach do brutalnego łupania. Jak przyjdzie jednak do okrzesywania lub przerąbywania w poprzek to już jest z nim gorzej.
A co do pewności osadzenia to te amerykanki mają bardzo długi i szeroki kanał ucha, dodatkowo ta duża miała w nim bruzdy jak lufa armatnia żeby lepiej klinowało i szerszy jeden koniec. Trzyma bardzo mocno. Dodatkowo swoje robi drewno hikory, które IMO nie ma konkurencji, a można je kupić za grosze w Castoramie.

Jesionowy fabryczny trzonek strzelił mi od razu w ten sposób na jakimś sęku:

A tak wyglądał stary Collins przed i po czyszczeniu:

Zobacz jak specyficznie jest profilowany, żeby się nie klinował w drewnie:

Offline FORESTER1973

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #99 dnia: 15-01-2014, 21:02:50 »
Zwykłe fiskarsy też dają radę bo mają podobny profil .

Ten jesionowy był z wadą bo włókna i słoje szły w miejscu złamania pod kątem a nie wzdłuż tak jak w dalszej części.To częsta przypadłość fabrycznych toporzysk bo nie są robione z łupanych tylko toczonych klocków.

No to dałeś jej nowe życie i na pewno się odwdzięczy.

ED.:

OPIS NOWEGO FISKARSA z aukcji.

"FISKARS WPROWADZIŁ DO SPRZEDAŻY DŁUGO WYCZEKIWANY MODEL SIEKIERY DO ŁUPANIA DREWNA NAWIĄZUJĄC DO NIEODŻAŁOWANEGO 1500 PRO.

NOWY PRODUKT ŁĄCZY W SOBIE ZALETY DŁUGIEGO TRZONKA Z MODELU X25 Z LEKKOŚCIĄ GŁOWICY SIEKIERY X17. TERAZ SKUTECZNE ŁUPANIE DOSTĘPNE JEST NIE TYLKO DLA PRAWDZIWYCH SIŁACZY."

Czyli nie tylko ja miałem takie wrażenia  :P
« Ostatnia zmiana: 15-01-2014, 21:17:52 wysłana przez FORESTER1973 »