Reklama

OSTRE RĄBANIE- czyli kto czym rąbie

Zaczęty przez FORESTER1973, 05-02-2013, 21:45:27

vrtel

Te jubileuszowe Fiskarsy widziałem w Castoramie, były znacznie tańsze niż podobne wagowo siekiery z serii X.
Zastanawiałem się gdzie tkwi haczyk, ale skoro piszecie że warto...

Dzięki za opis


FORESTER1973

Te Nowe nie mają:
konkretnego ochraniacza na głowicę tak jak we wcześniejszej serii i serii X
Nie mają tej pomarańczowej gumy na końcu toporzyska,która niby miała poprawić chwyt a się odkleja
Mają:
taką samą głowicę jak X17 więc nie jest to sprawa innej niż stosowane głowicy
10 cm dłuższe toporzysko

Sumując :
Dorobienie dłuższego toporzyska bez fikołajków w postaci gumy i brak standardowego ochraniacza mogło spowodować redukcję kosztów.
"Nowa" to tak jakby w formę do zalewania głowic od X25 włożyć przed zalaniem głowicę z X17 i dodatkowo uprościć toporzysko oraz zastąpić ochraniacz nakładką na ostrze.
Podobno jest to krótka seria 2000 szt,która nawet nie jest w obecnym katalogu i nie posiada symbolu tak jak dotychczasowe modele.
Biorąc pod uwagę ceny Allegro ,bo innych nie znam, to X17 160-180PLN a NOWA 159 pozwala sądzić ,że to dzięki tym "oszczędnościom" materiałowym zastosowanym w "NOWEJ".


Lisek777

  No i mam! Wybierałem pomiędzy X17 a tą Nową czarną będąca hybrydą X17 i X25. Przekonał mnie Forester i jestem zachwycony. Dzięki Marcin!

To taka szczupła nimfomanka, która zarżnie każdego faceta a następnie pójdzie do sąsiada. Nienasycona sucz!  :D

Oto ona:


FORESTER1973

Cieszę się ,że mogłem doradzić i że moje subiektywne odczucia są zbieżne z Twoimi.
Po co się męczyć jak wieczorem jeszcze tyle roboty czeka  ;P (jeden numerek to 5 t zrzuconego węgla ) trzeba siły oszczędzać  :D


Lisek777

Cytat: FORESTER1973 w 29-01-2014, 18:43:48

(jeden numerek to 5 t zrzuconego węgla ) trzeba siły oszczędzać  :D

To co to za numer, że aż tyle kilodżuli trzeba? Nie opowiadaj głośno bo już dzisiaj czytające to niewiasty wyruszą pod Twe drzwi.  ;-P

FORESTER1973


***kuki***

#106

halo
to ja też się dopisze do listy


fotka walona z netu
praktycznie używam go już tylko do zabawy, np jak ide z psem nad rzeke żeby sobie kija zastrugać albo jakieś małe ognisko zrobić, poręczny fajny toporek multipurpose - po przeszlifowaniu policzków byłby naprawde ostrym skurczyjasiem  :D

i mój faworyt ever

foto pożyczone z sieci :frown:
ta po prawej, husqvarna forest axe - pełnowymiarowa siekiera do pracy w drewnie, szczerze polecam żeby zasmakować pracy takim nordstajl siekierem zamiast wetterlingsów hultajów i gb - naturalnie tak tak świetne siekiery bez dwóch zdań ale cena 2-3x to co husqvarna a różnica znikoma
wszelkie rąbanie praktycznie już tylko tym uskuteczniam, nosze po górach przy plecaku, na mniejsze wycieczki po okolicy, na ogniska, wycinka w sadzie przy domu

do rozbijania klocków fiskars z klinem - ten wiekszy numer niż 1500, chyba 2500 czy coś koło tego
od zajobu siekier Polskich różnych, lepszych i gorszych
mały toporek z młotkiem na obuchu i raczkiem do gwoździ przy czepcu brak_foto  :frown: od którego wszystko się zaczęło (miałem 5 lat jak go dostałem od dziadka hehe)

edycja:
@
prawda prawda raffcio husqvarna to to samo co hultafors obecnie a tańsze 2 razy

Pig & Elephant DNA just won't splice!!

http://forum.knives.pl/index.php/topic,173283.0.html
siekiery na sprzedaż

raffcio

@kuki
Husqvarna nie robi siekier to tylko brand. Kiedyś chyba brali to od Wetterlinga, a obecnie to chyba Hults Bruks. Podobnie jest ze Stihlem i Bahco dla których robią to chyba w Niemcowni u Helko Werk. Co do Bahco jestem pewien bo moja ma puncę Helko.
http://www.helkonorthamerica.com/

Przez błoto i krew ku zielonym polom

vrtel

#108

Te przedłużane X17 z allegro po 159,- to dobra cena czy szukać dalej?

Czy można uderzyć obuchem tej siekiery w pieniek, gdy rąbany przedmiot się zaklinuje?

Ta Husqvarna też mnie ssie  :D
http://www.husqvarna.com/pl/accessories/siekiery-i-narzedzia/siekiera-do-prac-lesnych/

Jeśli Husqvarna waży 0,85 kg/65cm to do łupania Fiskars chyba lepszy :? (no i oczywiście ma klin)

Coś mi się zdaje, że kupię obie...


FORESTER1973

Oczywiście,że dobra.
Kilka osób już kupiło i raczej narzekać nie będą.Zobacz,że cena jest mniejsza od zwykłej X17

Producent przewiduje i zezwala na takie użycie siekier fiskarsa.
Nie zaleca uderzania w mniejsze modele innymi narzędziami typu inna siekiera lub młoty,za wyjątkiem modeli 2400,X25 i X27,które można traktować bardziej siłowo nawet jako klin łupiący.Jest to podyktowane budową głowicy,która przypomina szynę kolejową w przekroju poprzecznym i przy uderzaniu ciężkim narzędziem w "obuch" może dojść do skrzywienia "słupka".
Pniak jej nie zaszkodzi.

Husqvarna to zwykła siekiera inaczej zaprojektowana i z przeznaczeniem do prac leśnych a więc nie jako typowo łupiąca.
Bardziej do odrąbywania,przerąbywania i ociosywania.
Na ognisko jak najbardziej ale do przerąbania większej ilości drewna opałowego Fiskars zdecydowanie lepszy.


vrtel

Husqvarna już u mnie, jest piękna :)

Na Fiskarsy ma być jakaś wiosenna promocja, więc poczekam jeszcze. Póki co na alle są.

Dziękuję za wskazówki  :kosunia:


FORESTER1973

Tylko weź pod uwagę,że "Nowa" czarna Fiskarsa nie jest modelem produkcyjnym w stałej ofercie.
Nie ma jej nawet w katalogu więc "żebyś nie obudził się z ręką w nocniku" jak nagle okaże się ,że nie ma ich w sprzedaży tak jak było z poprzedniczką 1500PRO.
Wprowadzili X... i całkowicie wycofali ze sprzedaży starsze modele.
Przez dłuższy okres (3-4 lata) nie było w ofercie X... odpowiednika 1500PRO czyli tej "Nowej" czarnej.


sony

#112

FORESTER1973

JA KUPOWAŁEM U TEGO SPRZEDAWCY:

http://allegro.pl/siekiera-fiskars-rozlupujaca-71-cm-przedluzana-i4022844859.html

Wydaje mi się ,że to ten sam tylko ma dwa konta ALE w Twoim linku na pierwszym,głównym zdjęciu jest siekiera z głowicą do rąbania tzw.ciesielską a w moim linku jest z głowicą rozłupującą wiec wolałem nie ryzykować i kupiłem na aukcji,gdzie wszystko jest tak jak należy.
Co na zdjęciu to i w ofercie.


robin31

Ludziska pomóżcie bo sam nie wiem który model Fiskarsa wybrać.

Byłem w markecie juz stałem przy kasie z x17 , a tu podchodzi kumpel który robi w tym sklepie i sie zaczęło bierz x25 on ma taką i jego szwagier że jest lepsza bo cięższa do łupania . No i nie kupiłem klocki jakie mam do łupania to takie o średnicy 15-30 cm , czasem trafi sie coś większego .
Może posiadacze tych siekier coś doradzą bo w sklepie nie mieli pieńków aby można było spróbować która lepsza.


FORESTER1973

#115

Trochę się tu już napisałem,więc cofnij kilka stron i znajdziesz odpowiedzi i porównania.
Nie trzeba strzelać do muchy z armaty i jak nie chcesz dźwigać ciężkiej siekiery to kup X17.
Jak chcesz mieć przy tej samej wadze większą siłę to kup "Nowego fiskarsa" całe czarne toporzysko.

Zobacz na 4 stronie jakie klocki rąbałem X17 bez konieczności dźwigania dużo cięższej X25


FORESTER1973

Wiem,"Złota Lopata"
Wiem post pod postem.
Ci którzy byli u mnie wiedzą ,że mam zajoba na punkcie układania drewna ale to jest mistrzostwo:


***kuki***

Robin uderzaj do kumpla jak ma x25 i wyprobuj

Pig & Elephant DNA just won't splice!!

http://forum.knives.pl/index.php/topic,173283.0.html
siekiery na sprzedaż

bahamut 0

raffcio - dla stihl robi OCHSENKOPF / OX-HEAD

kupię Spyderco Delica

Pele76

Cytat: FORESTER1973 w 09-09-2014, 19:39:13

Wiem,"Złota Lopata"
Wiem post pod postem.
Ci którzy byli u mnie wiedzą ,że mam zajoba na punkcie układania drewna ale to jest mistrzostwo:

Człowiek by w domu zamarzł, bo szkoda by było to rozbierać po kawałku :P

Najpiękniejszym uczuciem, jakie możemy przeżyć,
jest odczucie tajemnicy. To ono jest źródłem autentycznej
sztuki, prawdziwej nauki. Ten kto nigdy nie odczuł tej emocji,
kto tego nigdy nie spróbował, jest jak umarły. Jego oczy są zamknięte.

  Albert Einstein



8,5/19