Autor Wątek: OSTRE RĄBANIE- czyli kto czym rąbie  (Przeczytany 117638 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline FORESTER1973

• Opinii: (105)
  • Mieszkaniec knives.pl
Odp: OSTRE RĄBANIE- czyli kto czym rąbie
« Odpowiedź #220 dnia: 06-11-2014, 15:28:29 »
Ale oosssoo chodzi   :dodge:

Offline Ajron

• Suma wszystkich błędów
  • Opinii: (109)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Wszyscy jesteśmy piratami
    • Auto Pomoc Dzik
« Odpowiedź #221 dnia: 06-11-2014, 15:44:14 »
Dużych w sensie długości czy średnicy?

Dużej średnicy, szczególnie poprzerastanych i sękatych; kumple mam jakiś dar do kupowania samych takich  ;-). Ale może bardziej jestem uprzedzony po moim starym Fiskrsie, siekierka była jednak krótsza i lżejsza.
"Złomiarz umysłów"

Transport maszyn, dźwig HDS do 10 ton, pomoc drogowa Zachodniopomorskie

http://autopomoc-dzik.pl/

Offline Zirkau

• Opinii: (0)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #222 dnia: 06-11-2014, 19:59:07 »
Lżejszą łatwiej "rozpędzić".
X17 do jednej ręki lub rąbanie pod niskim dachem lub stropem a "Nowa/Jubileuszowa-Czarna" na zewnątrz lub jak jest dużo miejsca nad głową.

jest coś takiego jak zachowanie energii. Cięższa zachowuje ją dłużej - nie odbija tak szybko, lepiej się "klei", no i nie trzeba jej tak "przyśpieszać".

Ja właśnie z  uwagi na dużą rozpiętość rozmiarową drewna które  się mi trafia wybrałem rozmiar X25 (kilka lżejszych, uniwersalnych siekier też w końcu mam). Nie jestem mocarzem, ale X25 nie sprawia mi najmniejszych trudności, nawet podczas 4-6h pracy tą siekierą. Jednak dla dziadka w prezencie kupiłem X17 a bratu rękawice Fiskarsa. - jak na robocze to są wygodne i trwałe.

Offline FORESTER1973

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #223 dnia: 06-11-2014, 21:36:40 »
Ale wymaga przyłożenia większej siły,żeby tę energię uzyskać  :)

Offline Zirkau

• Opinii: (0)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #224 dnia: 06-11-2014, 22:21:13 »
Niekoniecznie.
Dopóki łupiesz tylko takie kawałki, dla których tylko lekkie nadanie pędu siekierze jest potrzebne to zgodzę się.
X17 to głowica  prawie o 1/2 lżejsza.

A jak wiesz siła jest potrzebna nie tylko na nadanie pędu, ale utrzymanie siekiery. Cięższa nie marnuje jej tyle na odbicie, więcej jej przekazuje w materiał, i przy tej samej prędkości wchodzi głebiej. I jeśli tej mocy nie potrzebujesz, to tak jakby tirem jeździć po bułki.  Bo jak jesteś zmęczony, to bardzo wolno podniesiesz cięższa nad głowę i nie męczysz się już z nadaniem pędu. Przy lżejszej okazuje się, że trudniejsze jest nadanie tego pędu gdy człek jest zmęczony.

Stąd jeśli to ma być uniwersalna, jedna siekiera. to.....

Offline Mikołaj_R

• Opinii: (5)
  • Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #225 dnia: 07-11-2014, 11:39:54 »
No ja pokusiłem się nawet  X27 (X25 z dłuższą rączką) i przy dyżych pniakach jest nie do zastąpienia a jeszcze jak pokręcone to tylko tym. Ale przy średniej wielkość i małych oraz prostych słojach trzeba mniejszej i taka x17 z przedłużoną rączką byłaby dla mnie idealna (ale już jej nie ma w sprzedaży :] )

Offline Ajron

• Suma wszystkich błędów
  • Opinii: (109)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Wszyscy jesteśmy piratami
    • Auto Pomoc Dzik
« Odpowiedź #226 dnia: 07-11-2014, 11:43:28 »
No ja pokusiłem się nawet  X27 (X25 z dłuższą rączką) i przy dyżych pniakach jest nie do zastąpienia a jeszcze jak pokręcone to tylko tym. Ale przy średniej wielkość i małych oraz prostych słojach trzeba mniejszej i taka x17 z przedłużoną rączką byłaby dla mnie idealna (ale już jej nie ma w sprzedaży :] )

Panie, zaraz  mnie to o spamowanie oskarżą :P. Jest nowy wypust do kupienia w Castoramie; nie mam pojęcia czy gdzieś indziej. Tydzień temu wziąłem sobie jedną.
"Złomiarz umysłów"

Transport maszyn, dźwig HDS do 10 ton, pomoc drogowa Zachodniopomorskie

http://autopomoc-dzik.pl/

Offline Mikołaj_R

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #227 dnia: 07-11-2014, 12:41:52 »
O to trzeba się pofatygować. Dzięki

Offline raffcio

• Opinii: (1)
  • Użytkownik knives.pl
  • KPF
« Odpowiedź #228 dnia: 07-11-2014, 19:55:01 »
Miłośnicy fińskich wynalazków do łupania mają nowy produkt na rynku:

Przez błoto i krew ku zielonym polom

Offline LUCYFER

• Opinii: (94)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • KREW ZA KREW
« Odpowiedź #229 dnia: 07-11-2014, 20:07:03 »
To jest zwykłe gówno nadające się do łupania gładkich klocków bez sęków. Zauważ jak gość unika uderzenia w środek pnia, dopiero jak tam jest wąsko to rozłupuje środek,
Gdyby uderzył od razu w środek, a jeszcze do tego jakiegoś wiąza, tudzież sękatego drwa, to zaklinowało by się toto.
« Ostatnia zmiana: 07-11-2014, 20:08:49 wysłana przez LUCYFER »
Wzywam posłańców przeznaczenia! - niech uderzą z ponurym zachwytem w ofiarę, którą wybrałem. Milczący jest ten ptak, co żywi się mózgiem tego, co mnie prześladuje, a jego  agonia niech odbędzie się w skomleniu i bólu, i niech będzie to ostrzeżeniem dla tych, co mego jestestwa nienawidzą...

Offline FORESTER1973

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #230 dnia: 08-11-2014, 19:58:59 »

"jubileuszowa" slowo kluczowe na Allegro

Offline Mikołaj_R

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #231 dnia: 08-11-2014, 21:16:53 »
Tak właśnie zamówiłem ale...niestety cenę też ma jubileuszową :)

Offline LUCYFER

• Opinii: (94)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • KREW ZA KREW
« Odpowiedź #232 dnia: 08-11-2014, 21:37:05 »
U mnie drogą wymiany x 10 doszła
Wzywam posłańców przeznaczenia! - niech uderzą z ponurym zachwytem w ofiarę, którą wybrałem. Milczący jest ten ptak, co żywi się mózgiem tego, co mnie prześladuje, a jego  agonia niech odbędzie się w skomleniu i bólu, i niech będzie to ostrzeżeniem dla tych, co mego jestestwa nienawidzą...

Offline pietros2_2

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #233 dnia: 20-11-2014, 19:31:51 »
To jest zwykłe gówno nadające się do łupania gładkich klocków bez sęków. Zauważ jak gość unika uderzenia w środek pnia, dopiero jak tam jest wąsko to rozłupuje środek,
Gdyby uderzył od razu w środek, a jeszcze do tego jakiegoś wiąza, tudzież sękatego drwa, to zaklinowało by się toto.

Właśnie o tym gościu z filmu opowiada. Przysłali mu cały zestaw tych wynalazków do testów.
O ile jeszcze cięższy jako tako daje radę, o tyle lekki to już zupełna klęska.
Dodatkowo cena tego badziewia oscyluje w okolicy 350 USD.
Wranglerstar mówi, że jest to jakiś absurd, bo za te pieniądze można mieć 10 razy lepszą siekierę Johna Nemana, GB, nie mówiąc o dużo tańszej husqarnie (robionej przez Watterlingsa).

Przeczytałem cały wątek i powiem tyle, że właśnie siekieromłot o wadze głowicy 2800gr w moim przypadku okazał się the best.
Na początku kupiłem fiskarsa X-25, nie dawał rady pieńkom bukowym o średnicy 50-60 cm i długości 40 cm nie rzadko z sękami, po prostu odskakiwał. Musiałem naparzać nie rzadko 40 razy zanim doszło do poważnego pęknięcia i pieniek "poszedł".
Kupiłem X-27, było lepiej, ale do ideału daleko, wystarczyło trochę piasku na pieńku i szczerby na kt. Wogóle, ta fiskarsowa stal to jak plastelina jest. I precyzja trafienia w pieniek jakby gorsza.
A przy okazji nie prawdą jest, że X-25 i X-27 można dobijać młotem, czy obuchem. Widać zresztą na tej plastikowej osłonie na ostrze, na jej tyle.
Z Husqarną/Watterlingiem praca jest super przyjemna, nie muszę  robić wielkich zamachów, sama masa tej głowicy jest wystarczająca. Dodatkowo kształt klina ostrość i wytrzymałość kt powoduje, że pieńki poddają się bardzo łatwo. Drewno hikory z której zrobiony jest trzonek potraktowane gotowanym olejem lnianym odwdzięcza mi się i jak do tej pory, brakiem luzów. Przerąbałem już 20m3 buka i graba (2 sezony) i mogę powiedzieć, że lepszego narzędzia do przygotowania opału na zimę nie znalazłem.
Z polskich producentów Romanik, "kanadyjska" 1,5 kg do przygotowania  szczapek do rozpałki jest ok., pod warunkiem,  że sami od nowa ją osadzicie, bo firmowe osadzanie jest do d.

Offline Mikołaj_R

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #234 dnia: 20-11-2014, 22:44:38 »

...Na początku kupiłem fiskarsa X-25, nie dawał rady pieńkom bukowym o średnicy 50-60 cm i długości 40 cm nie rzadko z sękami...

No szczerze mówiąc przy takich warunkach to nie dziwie się, że nie dają rady to jednak potężne pniaki. A co to stali fiskarsów to fakt: to plastelina, tyle, że przy rąbaniu to mi nie przeszkadza aż tak.

Offline raffcio

• Użytkownik knives.pl
  • KPF
« Odpowiedź #235 dnia: 20-11-2014, 23:40:55 »
No szczerze mówiąc przy takich warunkach to nie dziwie się, że nie dają rady to jednak potężne pniaki. A co to stali fiskarsów to fakt: to plastelina, tyle, że przy rąbaniu to mi nie przeszkadza aż tak.

Łupaniu. ;)

Do rąbania plastelina jak najbardziej przeszkadza. Fiskars nie jest taką wielką plasteliną, tylko trzeba go trochę zebrać pilnikiem, bo ma odpuszczoną warstwę po szlifowaniu. Niestety zniszczymy Poteflon(R) co da nam -15 do marketingu.
Przez błoto i krew ku zielonym polom

Offline pietros2_2

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #236 dnia: 20-11-2014, 23:50:42 »
W moim X-25 już dawno zeszlifowałem ten pseudo teflon okolic kt. Co więcej, nie  mam już oryginalnego szlifu bo się wyszczerbiła kt na tyle, że zrobiłem jej nową.  Teraz to przypomina szlif na zero ;) równo z całym licem siekiry.

Offline FORESTER1973

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #237 dnia: 29-11-2014, 17:27:30 »
MOŻNA UŻYWAĆ  CIĘŻSZYCH MODELI JAKO KLINA !
Na pewno modelu 2400- odpowiednik pod względem wagi i wymiarów siekiery X25.
Kiedyś dołączali do siekier mini katalog wersja na polski rynek miała tłumaczenie i stało tam jak byk.
Jak znajdę to wrzucę fotkę.

Proszę:

« Ostatnia zmiana: 29-11-2014, 17:38:37 wysłana przez FORESTER1973 »

Offline pietros2_2

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #238 dnia: 29-11-2014, 18:01:17 »
Nie mam hostingu, ale jak podasz mi mail to zrobię zdjęcie i Ci pokażę.
Jest wyraźnie pokazane, że nie zezwalają. .
W modelu X-25 i X-27, nie wiem jak było kiedyś. Wiem jak jest teraz.
Z obecnej oferty jedynie sikieromłot 3000 safe T jest przystosowany do walenia w niego jak w klin, ale on waży 3700gr.
Przy okazji podziwiałem Twoją mozaikę z drewna byłem pod wrażeniem pozytywnym oczywiście :)
Pozdro

Offline FORESTER1973

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #239 dnia: 29-11-2014, 19:47:54 »
Pewnie tną koszty i słupek zrobili cieńszy w nowych modelach "X" i dlatego nie zezwalają na takie wykorzystanie.
2400 ma inny kształt głowicy i pewnikiem mocniejszy słupek.
Co do mozaiki to, ta z sową nie jest moim dziełem, aż taki zdolny to nie jestem  ;P