Autor Wątek: OSTRE RĄBANIE- czyli kto czym rąbie  (Przeczytany 117636 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline FORESTER1973

• Opinii: (105)
  • Mieszkaniec knives.pl
Odp: OSTRE RĄBANIE- czyli kto czym rąbie
« Odpowiedź #300 dnia: 15-01-2015, 18:21:40 »
Gość jechał jak łuparka i nie przejmował się KT i szczerbami  :P tyle,że buka gładkiego to podszlifowanym młotkiem da się połupać.
Normalny użytkownik a nie "zboczuch"  :rotfl:

Wynalazek też fajny.Nie ma wyglądać ma działać  ;)

Offline dragosani

• Opinii: (149)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #301 dnia: 15-01-2015, 18:56:48 »
oba filmiki juz stare i znane. patent z rozlupywaniem dzwignią skonstruowana z czesci ze złomu - genialny, jarałem sie tym juz rok temu.

jedna uwaga, zapodany ponizej link mowi "ukraiński sposob rozlupywania..." znalazlem oryginalny link bo widzialem ze facet ma spodnie fjall raven i morkę przy pasie wiec jak sie domyslacie w oryginale to szwedzki wynalazek szwedzkiego chłopa ale nasi dowcipnisie na jutubie musieli sobie oczywiscie pojechac ukrainą...
Bazarek
ZIK 1943: https://forum.knives.pl/index.php?topic=185162.0
Buty taktyczne Haix Tibet r39, pas taktyczny Tasmanian Tiger, Lornetka BPC5 8x30: https://forum.knives.pl/index.php?topic=191185.0

Offline raffcio

• Opinii: (1)
  • Użytkownik knives.pl
  • KPF
« Odpowiedź #302 dnia: 15-01-2015, 19:56:58 »
Gość jechał jak łuparka i nie przejmował się KT i szczerbami  :P tyle,że buka gładkiego to podszlifowanym młotkiem da się połupać.
Normalny użytkownik a nie "zboczuch"  :rotfl:
Wynalazek też fajny.Nie ma wyglądać ma działać  ;)

Robił tym fiskarsiną jak motyką. Minimum 20cm penetracji gleby w kilku przypadkach. Ale z tego co zauważyłem to koleś z zerową techniką pracy tym nieskomplikowanym narzędziem, o kondycji nie wspomnę. Od razu IMO widać na starcie popelinę, bo gość ma rękawice założone. No chyba że do tych plastików tak trzeba nosić.

Tutaj za to jest łuparka. Robocza nazwa "wheel of death" lub "widowmaker splitter":

Przez błoto i krew ku zielonym polom

Online Ajron

• Suma wszystkich błędów
  • Opinii: (109)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Wszyscy jesteśmy piratami
    • Auto Pomoc Dzik
« Odpowiedź #303 dnia: 15-01-2015, 20:22:28 »
Forester - te nożyczki odradzam po całości, ich uniwersalne czy krawieckie są bardzo ok, a jeszcze mam te z servo to chuj wie o co w nich chodzi, na moje najprostsze najlepsze.

Mam i potwierdzam, z 10 ryz papieru poszło i nic. Nawet nie trzeba smyrnąć osełką. Te z filmiku są jakieś przekombinowane.

Od razu IMO widać na starcie popelinę, bo gość ma rękawice założone.

Normalnie czuję się urażony jakby to była poważna sprawa  ;). Zawsze robię siekierą w rękawicach bo mam taki mały kawałeczek skóry między kciukiem a palcem wskazującym który strasznie łatwo się zrywa i nie chce się ani trochę utwardzić. No ale masz racje, technika to nawet nie od cepa.
"Złomiarz umysłów"

Transport maszyn, dźwig HDS do 10 ton, pomoc drogowa Zachodniopomorskie

http://autopomoc-dzik.pl/

Offline raffcio

• Użytkownik knives.pl
  • KPF
« Odpowiedź #304 dnia: 15-01-2015, 20:44:42 »
@ajron
;)
Nie ma się o co urażać. Rękawice tylko pozornie chronią dłonie. Największych obtarć można nałapać właśnie w "spoconych" rękawicach. Jeżeli trzonek jest gładki i nieklejący się, to nie potrzeba żadnych rękawic. Nawet na jakieś miastowe dłonie. Kompletną degrengoladą są natomiast lakiery, gumy lub farby olejne z piachem na trzonku. To jest dopiero maksymalne guano dla ergonomii i higieny pracy.

Offline mr_neox

• Dydaktyk
  • Moderator
  • Opinii: (192)
  • *
  • Marcin
« Odpowiedź #305 dnia: 15-01-2015, 21:03:26 »
Ale ja tam wiem czy rekawice przeszkadzaja? Jak mam wszystko mokre - drewno, pniaka, bloto pod nogami i jeszcze pada to lubie miec zalozone bo nawet mam lepsze czucie wtedy, ale musza byc cienkie i gumowane.
Si vis pacem, para bellum

Offline raffcio

• Użytkownik knives.pl
  • KPF
« Odpowiedź #306 dnia: 15-01-2015, 21:12:38 »
Zimą na mrozie jest problem bez rękawic to fakt. Ale przy dłuższym rąbaniu mogą być jednak odciski od tego. Jak muszę coś na mrozie dłużej ciupać to używam  w ostateczności skórzanych z mizdrą na zewnątrz lub z dwoiny, żebym miał poślizg ręki tej od "główki". Takie z licem skórzanym na zewnątrz mi nie leżą, tak samo jak gumowane "wampirki" ze względu na klejenie się do trzonka.

Offline FORESTER1973

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #307 dnia: 15-01-2015, 22:22:45 »
Wartości ochronne rękawic przed siekierą są żadne,bo albo odrąbiesz albo tak złamiesz ,że i tak odetną ale ja osobiście rąbię drewno w rękawicach bo zdarzały się drzazgi ,które przechodziły na wylot przez palce.
Druga sprawa to spocone dłonie,które bez rękawiczek a przy użyciu gładkich toporzysk mogą zmniejszać chwytność.Natomiast rąbanie drewna iglastego bez rękawiczek i nawet wypracowana ręka to szybka droga do obtarć spowodowanych klejeniem żywicy.

Co do ostatniego filmiku to trochę za szybko to koło się kręci.
Sami są chyba zaskoczeni bo widać jak niepewnie podkładają te klocki.Iglaste może nie ale liściaste i skręcone mogą nieźle odbić a wtedy to może się tragicznie skończyć.
Przy tej prędkości widać jak im ręce na boki odrzucają te przełupane połówki.Powinna tam być jakaś osłona ,żeby nie fruwały we wszystkie strony.

Offline Zirkau

• Opinii: (0)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #308 dnia: 16-01-2015, 09:11:15 »
Od razu IMO widać na starcie popelinę, bo gość ma rękawice założone. No chyba że do tych plastików tak trzeba nosić.

Bez przesady. Mnie rękawice już parę razy uratowały skórę (lepiej by zerwało CI rękawice z ręki niż twoją własną skórę) i uważam, że rękawice jak i nakrycie głowy to podstawa BHP. 
Poza tym dawniej tez nie lubiłem rękawic, dopóki nie założyłem tych "lepszych".
Zachwycony jestem ergonomią i trwałością oraz komfortem rękawic Fiskarsa:

Bo zwykle lepsze były te delikatniejsze, ale ich żywot był krótki.

Offline raffcio

• Użytkownik knives.pl
  • KPF
« Odpowiedź #309 dnia: 16-01-2015, 09:37:29 »
Rękawice nie są podstawą bhp w każdym przypadku. Na własne oczy widziałem jak frezarka łapie rękawicę i potem całą rękę. To tylko kompromis. Coś za coś.

Coś się zfanbojowaliście na tego fiskarsa. Łuparki, nożyczki, rękawiczki... ;)

Te rękawice fiskarsa rożnią się od marketowych tylko ceną. Poza tym warto je pokazać od wewnątrz jakie mają wykończenie, szwy i bawełnę wewnątrz. Napis producenta plastikowych siekier to nie wszystko. ;)

Jak już używać rękawic to dobre są skórzane kowbojskie z demobilu USA. Heavy duty cattlehide. Bez porównania do masówek dla mas jak te fiskarsy. Droższe 2x od fiskarsa ale robione z głową i w starym stylu.

Edit.

Kiedyś kupiłem dwie pary takich bydlęcych marketówek z leroya. Jedną używam, druga leży w chacie. Widzę że od biedy da się tym ciupać, niestety poślizg ręki jest nędzny, a to IMO podstawa.

« Ostatnia zmiana: 16-01-2015, 09:48:14 wysłana przez raffcio »

Offline mr_neox

• Dydaktyk
  • Moderator
  • Opinii: (192)
  • *
  • Marcin
« Odpowiedź #310 dnia: 16-01-2015, 09:44:38 »
Za 2,90 zł z mrówki są idealne, 3x do roboty a potem śmietnik, jaką tu filozofię robić?

A co do frezarek, krajzeg (cyrkulatek), pilarek łańcuchowych to przecież od zawsze jest zasada żeby nic luźno nie wisiało bo się wkręcić może. Alternatywą przy frezarce są rękawiczki latexowe jednorazowe (te niebieskie) łapki się nie brudzą a jak złapie to nic się nie stanie.
Si vis pacem, para bellum

Offline Zirkau

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #311 dnia: 16-01-2015, 09:44:54 »
Te rękawice fiskarsa rożnią się od marketowych tylko ceną. Poza tym warto je pokazać od wewnątrz jakie mają wykończenie, szwy i bawełnę wewnątrz. Napis producenta plastikowych siekier to nie wszystko. :winky:
Chyba ich nigdy nie używałeś. Różnią się tak od marketowych po 5 zł jak te siekiery chińskie od Fiskarsa. Na dziś wolę tez kupić te za 50zł niż 10sztuk po 5 zł. Te fiskarsa wystarczą mi na dłużej a jeśli w jakimś wypadku nie, to przynajmniej będzie bardzo komfortowo.

Offline raffcio

• Użytkownik knives.pl
  • KPF
« Odpowiedź #312 dnia: 16-01-2015, 09:52:20 »
Wyedytowałem jeszcze swojego posta i dodałem model.

@zirkau
Oglądałem i mierzyłem te fiskarsy w sklepie. W środku jest bez szału. Mniejszych rozmiarów dla żony też nie widziałem.

Offline Zirkau

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #313 dnia: 16-01-2015, 10:00:12 »
Rękawice robocze winny mieć odrębny wątek :D

Jedne z moich ulubionych, ale gdy mokre to strasznie śliskie: "szwedzkie" z koziej skóry.

Offline dragosani

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #314 dnia: 16-01-2015, 10:16:05 »
Rękawice nie są podstawą bhp w każdym przypadku. Na własne oczy widziałem jak frezarka łapie rękawicę i potem całą rękę. To tylko kompromis. Coś za coś.

Coś się zfanbojowaliście na tego fiskarsa. Łuparki, nożyczki, rękawiczki... ;)

Te rękawice fiskarsa rożnią się od marketowych tylko ceną. Poza tym warto je pokazać od wewnątrz jakie mają wykończenie, szwy i bawełnę wewnątrz. Napis producenta plastikowych siekier to nie wszystko. ;)

Jak już używać rękawic to dobre są skórzane kowbojskie z demobilu USA. Heavy duty cattlehide. Bez porównania do masówek dla mas jak te fiskarsy. Droższe 2x od fiskarsa ale robione z głową i w starym stylu.

(Obrazek został usunięty z cytatu.)

Edit.

Kiedyś kupiłem dwie pary takich bydlęcych marketówek z leroya. Jedną używam, druga leży w chacie. Widzę że od biedy da się tym ciupać, niestety poślizg ręki jest nędzny, a to IMO podstawa.

(Obrazek został usunięty z cytatu.)

są w polsce do dostania czy trzeba z usa drzeć?
Bazarek
Buty taktyczne Haix Tibet r39, pas taktyczny Tasmanian Tiger, Lornetka BPC5 8x30: https://forum.knives.pl/index.php?topic=191185.0

Online Ajron

• Suma wszystkich błędów
  • Mieszkaniec knives.pl
    • Auto Pomoc Dzik
« Odpowiedź #315 dnia: 16-01-2015, 11:43:30 »
są w polsce do dostania czy trzeba z usa drzeć?

A może by tak pokombinować?

Tylko mnie ta rozmiarówka ciekawi.
"Złomiarz umysłów"

Offline dragosani

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #316 dnia: 16-01-2015, 11:46:14 »
A może by tak pokombinować?

Tylko mnie ta rozmiarówka ciekawi.

dziekuje, lekko otumaniony chyba byłem :D
Bazarek

Online Ajron

• Suma wszystkich błędów
  • Mieszkaniec knives.pl
    • Auto Pomoc Dzik
« Odpowiedź #317 dnia: 16-01-2015, 12:09:47 »
@dragosani, przyznaje, że szukałem bez większej nadziei na sukces.

Nie ma się o co urażać. Rękawice tylko pozornie chronią dłonie. Największych obtarć można nałapać właśnie w "spoconych" rękawicach.

Tylko żartowałem z tym urażaniem  :-*. U mnie jednak bez rękawic to słabo, mam takie odrobinę podobne do fiskarsów ale kupione za paręnaście złotych w BHP'owskim. Mają od środka staranne szwy, skórne wzmocnienia tam gdzie trzeba i jakoś nie dają się zmęczyć. Ale te heavy duty cattlehide fane  :D.
"Złomiarz umysłów"

Offline dragosani

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #318 dnia: 16-01-2015, 12:12:00 »
a w naszym wojsku czsami przyzwoitych rekawic by sie nie znalazlo?
nei znam sie na szpeju wojskowym ale na chlopski rozum nasi powinni miec jakas wersje tych cattlehidów zrobionych przez naszych co myslicie?
Bazarek

Offline FORESTER1973

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #319 dnia: 16-01-2015, 16:01:57 »

Mają od wewnętrznej strony na dłoni wszyte "amortyzatory" , są wytrzymałe,z boków palców mają wentylację i takie używam od jakiegoś czasu.
Dobre były też stihl z jasnobrązowej skóry ale się skończyły i nie mogę nigdzie kupić.
Podobne do tych venitex ale bez szmacianego mankietu.