Autor Wątek: OSTRE RĄBANIE- czyli kto czym rąbie  (Przeczytany 117847 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline FORESTER1973

• Opinii: (105)
  • Mieszkaniec knives.pl
Odp: OSTRE RĄBANIE- czyli kto czym rąbie
« Odpowiedź #580 dnia: 30-08-2016, 17:36:49 »
Jakby komuś była potrzebna to sprawdzony sklep:

http://fiskars.aledyskont.pl/siekiera-fiskars-solid-uniwersalna-l-121260?gclid=CN_55_i93M4CFQbecgodaukPWw

W opisie przedmiotu błąd , oferta dotyczy 121260 czyli to co na zdjęciu.Toporzysko 72 cm głowica do rąbania.Kod A18.
Taka:

« Ostatnia zmiana: 30-08-2016, 19:24:01 wysłana przez FORESTER1973 »

Offline Redux

• Opinii: (187)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #581 dnia: 31-08-2016, 09:04:20 »
Można gdzieś kupić samą oslonke na ostrze głowicy do x5,7?

Offline Player

• Opinii: (198)
  • Mieszkaniec knives.pl
.
.
.
.

Offline PiterM

• Opinii: (89)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #583 dnia: 31-08-2016, 10:05:31 »
Ostatni zakup - Classic Trekking Axe

Instagram: @piotr_ma

... a w kieszeni Sebenza

Offline Player

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #584 dnia: 31-08-2016, 10:27:22 »
Linia zgrabna, ale ostrze jakoś inaczej wyprowadzone niż w klasycznych leśnych siekierkach.
A jak jakość wykonania w porównaniu do Wetterlings'a czy Gransfors bruks?
.
.
.
.

Offline PiterM

• Opinii: (89)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #585 dnia: 31-08-2016, 10:51:30 »
A jak jakość wykonania w porównaniu do Wetterlings'a czy Gransfors bruks?

Mam aktualnie trzy GB oraz dwie siekiery Hultafors z serii Cassic. Jakość wykonania Hultaforsów Classic jest absolutnie na poziomie GB. Linia ostrza jest ciut inna - GB jest zdecydowanie zopytmalizowana do cięcia, za to Hultafors jest bardziej uniwersalna, świetnie tnie (oczywiście goli) ale również ładnie rozbija pieńki na wakacyjnych wyjazdach (nie mówię o łupaniu drewna do kominka, od tego mam łupak Hultaforsa) i rozszczepia grubsze gałęzie aby dobrać się do suchego wnętrza. Bardzo dobrze sprawujące się siekiery. Mam też wrażenie, że nieco lepiej trzymają ostrość, ale może to wynikać z grubszej podstawy krawędzi tnącej. GB przypomina mi nóż z pełnym płaskim szlifem "na zero" zaś Hultafors to takie bardziej scandi. Do zadań ogniskowo - obozowych wolę Hultaja, zaś do rzeźbienia czy okrzesywania to GB jest nie do pobicia. Wniosek: jedna siekiera to za mało... minimum/optimum to trzy.
« Ostatnia zmiana: 31-08-2016, 10:53:18 wysłana przez PiterM »
Instagram: @piotr_ma

... a w kieszeni Sebenza

Offline Jan Kowalski

• Opinii: (44)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #586 dnia: 01-09-2016, 08:25:23 »
czy ktos z Szanownych uzywa takiego sprzetu (mam na mysli idee a nie firme) jak na fotce? moze podzielic sie wrazeniami?

pozdrawiam
Ignavis semper feriae ; )
--
[SPRZEDAM] 5" CLIP-ON PHONE HOLSTER

Offline Player

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #587 dnia: 01-09-2016, 09:19:54 »
Mam aktualnie trzy GB oraz dwie siekiery Hultafors z serii Cassic. Jakość wykonania Hultaforsów Classic jest absolutnie na poziomie GB. Linia ostrza jest ciut inna - GB jest zdecydowanie zopytmalizowana do cięcia, za to Hultafors jest bardziej uniwersalna, świetnie tnie (oczywiście goli) ale również ładnie rozbija pieńki na wakacyjnych wyjazdach (nie mówię o łupaniu drewna do kominka, od tego mam łupak Hultaforsa) i rozszczepia grubsze gałęzie aby dobrać się do suchego wnętrza. Bardzo dobrze sprawujące się siekiery. Mam też wrażenie, że nieco lepiej trzymają ostrość, ale może to wynikać z grubszej podstawy krawędzi tnącej. GB przypomina mi nóż z pełnym płaskim szlifem "na zero" zaś Hultafors to takie bardziej scandi. Do zadań ogniskowo - obozowych wolę Hultaja, zaś do rzeźbienia czy okrzesywania to GB jest nie do pobicia. Wniosek: jedna siekiera to za mało... minimum/optimum to trzy.

Dzięki za odpowiedz. Ja obecnie mam dwie siekiery 'biwakowe'- Wetterlings wilderness hatchet i Fiskarsa X7. Zdecydowanie częściej używam Fiskarsa. Co prawda więcej radości daje praca Wetterlings'em ale najczęściej robimy ogniska z przyjaciółmi, siekiery używa więcej osób i nie chcę sobie zawracać głowy tym jak ktoś nią pracuje. A umiejętności i obycie z narzędziem są różne. Fiskars to też moim zdaniem świetna siekierka, tylko trochę brakuje jej klimatu :)
.
.
.
.

Offline Ajron

• Suma wszystkich błędów
  • Opinii: (109)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Wszyscy jesteśmy piratami
    • Auto Pomoc Dzik
« Odpowiedź #588 dnia: 01-09-2016, 09:23:28 »
czy ktos z Szanownych uzywa takiego sprzetu (mam na mysli idee a nie firme) jak na fotce? moze podzielic sie wrazeniami?

(Obrazek został usunięty z cytatu.)

Cokolwiek to jest... no raczej nie jest to dobra siekiera. Ja bym nie ufał tym dziwnym mimośrodom(?) i spodziewał się, że przy byle sęku zablokuje się w drewnie i rypnie po nadgarstkach. A nawet jeśli nie to jest to kilka elementów które mogą się łatwo popsoć wiec po co?

Było kilka filmików z czymś nieco chyba podobnym
"Złomiarz umysłów"

Transport maszyn, dźwig HDS do 10 ton, pomoc drogowa Zachodniopomorskie

http://autopomoc-dzik.pl/

Offline wojtek

• Opinii: (20)
  • Użytkownik knives.pl
  • KPF
« Odpowiedź #589 dnia: 01-09-2016, 09:25:20 »
Miałem Wetterlingsy, Husqvarny, Gransforsy  a i tak zawsze używałem Fiskarsa i uważam, że Fiskars ma zdecydowanie najskuteczniejszy profil ostrza. W siekierkach biwakowych obecny model X7 ( 850 g.) IMO nie ma konkurencji.

Offline Player

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #590 dnia: 01-09-2016, 09:27:18 »
W tej co pokazał Jan Kowalski jest całkiem inna zasada działania. Powiedziałbym że mechaniczna, a nie "kinetyczno-mimośrodowa" jak w filmiku.
Nie używałem, wiec nie wiem jak się sprawdza.
.
.
.
.

Offline raffcio

• Opinii: (1)
  • Użytkownik knives.pl
  • KPF
« Odpowiedź #591 dnia: 01-09-2016, 09:53:54 »
Były chyba co najmniej trzy patenty na takie splittery: Chopper 1, Splitmaster i Great Divider.

Amerykanie to naród wynalazców, co prawda już nie tak jak kiedyś, ale zawsze. W UE dopiero ostatnio mamy takie regulacje, które w USA hulały przed I wojną światową:

Przez błoto i krew ku zielonym polom

Offline przemo12

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #592 dnia: 02-09-2016, 05:30:01 »
Była taka ostatnio na olx. Nie więcej jak 100zł (dokładnie nie pamiętam) chcieli za nią.

Offline FORESTER1973

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #593 dnia: 02-09-2016, 08:51:28 »
Bawiłem się kiedyś obiema.
Pierwsza z ruchomymi "motylkami" robi ogromną robotę.Podstawowy warunek ,że mysi się zagłębić na tyle w klocku drewna żeby "motylki" na tyle się zaklinowały ,żeby spowodować rozszczepienie.
Jeżeli wbijemy za słabo zero efektu lub jeżeli nie złapie odpowiedniego oporu to "oddaje" do góry tak ,że ciężko utrzymać.

Drugi wariant też działa ale jeżeli trzymamy w mocnym uścisku w momencie uderzenia ( a tak się dzieje odruchowo) to chce powyrywać ręce w nadgarstku.
Podobny efekt osiągniecie uderzając zwykłą siekierą w pniak ale nie prostopadle do płaszczyzny ale pod kątem.Czym większy kąt tym efekt lepszy ale równocześnie skutki uboczne większe.

A i obie przy drewnie sękatym mało skuteczne.Szczególnie jak kupuje się drewno pocięte,gdzie cwaniaczki starają się ciąć pomiędzy sękami  ;>

Offline Ajron

• Suma wszystkich błędów
  • Opinii: (109)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Wszyscy jesteśmy piratami
    • Auto Pomoc Dzik
« Odpowiedź #594 dnia: 02-09-2016, 09:04:52 »
W tej co pokazał Jan Kowalski jest całkiem inna zasada działania.

Pozwolę sobie zgodzić się w detalach ale nie w ogólności, w detalach każda z tych siekier działa na innej zasadzie. Ale w ogólności, to każda ma jakiś rodzaj mechanizmu powodującego powstanie siły prostopadłej lub skośnej do kierunku uderzenia.
"Złomiarz umysłów"

Transport maszyn, dźwig HDS do 10 ton, pomoc drogowa Zachodniopomorskie

http://autopomoc-dzik.pl/

Offline Redux

• Opinii: (187)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #595 dnia: 02-09-2016, 10:51:15 »
Dzięki Player za info ale mam kabure, tylko chodzi mi o same te zaslepki jak w Solidach.

Offline przemo12

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #596 dnia: 11-09-2016, 16:41:10 »
Używa ktoś tej z linku FORESTER1973? Jest w castoramie za 148zł, więc korci mnie żeby kupić i sobie udowodnić, że ten fiskars jest taki średni. Druga sprawa to czemu on taki tani skoro x21 jest tej samej długości, a kosztuje ponad 200zł

Offline FORESTER1973

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #597 dnia: 11-09-2016, 16:58:27 »
Siekiera do rąbania a nie łupania,żeby było jasne.
Używałem dotąd 1250 czyli to samo tylko krótsza o 10cm.Teraz przy przerąbywaniu drzewa nie muszę się schylać.
Co do ceny to
X21 - jest do łupania,inny profil głowicy,więcej materiału,ma pełnowartościowy ochraniacz, guma na toporzysku
A18 - do rąbania,głowica płaska bez klina( odstających "skrzydełek") brak ochraniacza tylko prowizoryczne zabezpieczenie na ostrze,brak gumy na toporzysku.
Stąd i cena niższa.

Jak chcesz porównania do X21 to Jubileuszowa lub A19 i tu różnice w cenie są mniejsze ,spowodowane brakiem gumy i ochraniacza.Głowice takie same,poza kolorem powłoki w Jubileuszowej.

Offline przemo12

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #598 dnia: 11-09-2016, 17:35:48 »
Myślę, że w pierwszym twoim zdaniu wyrażona jest cena. Powiedzmy szczerze ile osób używa siekiery do ścinania, okrzesywania itp. Większość ma przywiezione drewno w metrach i tylko musi poprzecinać na kawałki i połupać. Cena jest podyktowana raczej popytem aniżeli dodatkowym ochraniaczem i tą gumą antypoślizgową.

Offline FORESTER1973

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #599 dnia: 11-09-2016, 18:47:26 »
Pytałeś skąd różnica w cenie porównując dwie różne siekiery  ;>

Różnice w cenie podyktowane są różnicami technologicznymi w procesie produkcji i ilością materiału.Popyt to drugorzędna sprawa bo są prace do których taka siekiera będzie bardziej pożądana niż łupiąca.
Czy ktoś z blokowiska mający działkę kupi siekierę łupiącą ? Po co skoro ma c.o. z ciepłowni  :special: czy ten sam koleś będący miłośnikiem wędkarstwa czy innego zajoba obcowania z naturą będzie targał na biwak siekierę do łupania ?
Myślę,że wniosek o popycie jest trochę nie trafiony.

Foto z sieci

Dlaczego w lekkie siekiery nie wolno walić innymi narzędziami:

Foto https://www.amazon.com/Fiskars-X15-Chopping-Axe-23-5-Inch/product-reviews/B000BX4SBI

« Ostatnia zmiana: 11-09-2016, 19:16:21 wysłana przez FORESTER1973 »