Autor Wątek: Trip  (Przeczytany 18892 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline milord

• knifemaker
  • Opinii: (79)
  • *
  • http://dudeism.com/
Odp: Trip
« Odpowiedź #100 dnia: 08-05-2013, 10:11:41 »
 Wątek nie do zabicia.  ;-P
Rozumiemy sę dobrze, tylko każdy w radykalny sposób stawia na swoim – przesadnie – bo jak sie grzecznie pisze o swoich racjach, to albo nie ma reakcji, albo takie zdanie nie jest brane pod uwage w należytym stopniu.

To taka gra u niektórych.  :winky:
Stary myk, zresztą. Najpierw wywołać emocje, zwrócić uwagę i zaangażować w dyskusje, dewagacje, wymiane zdań.  8)

Co do szlifów, i War i ja i inni pisaliśmy ogólnikami.
Nie ma czegoś takiego jak „szlilf scandi”.

Bo szlif scandi różni się sam w sobie wieloma aspektami. Różnej wielkości kąty, różnej wysokości szlif. Na zero i z faza.
Ja mam/miałem w wielu nożach skandynawskich szlify „scandi”, na zero,  po 9 stopni na strone i ...
żaden płaski z dodatkowa faza po 20 stopni/strone na KT nie ciął z taką elegancja.
Przerobiłem już w praktyce dużo różnych/odmiennych od siebie noży skandynawskich i porównywałem je do innych szlifów.

Więc nie teoretyzuje, tylko pisze o swoich doświadczeniach. 

– Wiadomo ktoś inny będzie miał inne doswiadczenia. Taki lajf i nikt tego nie zmieni. Wszystko jest wzgledne, bo 100% obiektywizmu nie ma.

Tlim robi dosyć duży kąt i niski szlif. Takie klingi sa mocarne, do marchewek są chujowe, do drewna są bardzo dobre.
W sytuacjach outdoorowych zawsze trzeba robić kompromisy. Z dobrej jakości użytkowania do czegoś tam, trzeba zawsze zrezygnować.

War się czuje lepiej mając szlif płaski, ja się czuje lepiej mając szlif umownie zwany „scandi”. Cała filozofia.  8)

Co do dobrych właściwości tnących, to według mojego wyczucia bardziej istotna jest niska suma różnic kątów poszczególnych płaszczyzn na płazie klingi.

Do tego zalicza się także KT (szli na KT/faza na KT).
Idealny w tym sensie szlif płaski jest już do dupy, w momencie, kiedy różnica kątów między szlifem płaskim na płaszczyznie klingi, a kątem szlifu na samej KT jest  duża.

O wiele łatwiej i lżej tnie się wtedy szlifem scandi na zero, wysokim na 10mm, po 10 stopni na strone przy 3mm grubosci klingi.

Przykład:
Nóż nr. 1:  ESEE 6 – grubość 4,15mm - szlif płaski – KT ma szlif na 20 stopni na strone – do tego powłoka klingi.
Nóż nr. 2:  Roselli big hunter –  grubość 3mm – szlif “scandi” wysoki na 9mm – kąt szlifu 8,5 stopnia na stronę – klinga bez powłoki.

Rezultat: ESEE 6 tnie gorzej od Roselli.  W tym wypadku (!!!! tych dwóch noży!!!) szlif płaski ma gorzszą performance niż szllif „scandi”.

(wyczuwalne przy materiałach twardszych, bardziej niż przy miękkich)

Stabilonść noża:

ESEE 6 jest bardziej stabilny.

Ale Roselli z wszystkimi pracami (nie zabawa i nie abusement) poradził sobie w warunkach outdoorowych bardzo dobrze.

Ergo – Roselli jest wystarczająco stabilny jako nóż outdoorowy (szeeeerokie pojęcie co?), choć mniej stabilny niż ESEE 6.

Powyższe, ma tylko pokazać, że twierdzenie, żę szlif płaski jest lepszy od scandi jesz z dupy.
Tak samo jak twierdzenie, że szlif scandi jest leszy od płaskiego – też z dupy.

Wszystko jest uzależnione od wielu czynników. Faktycznych, jak wymiary i fizyka i też czynników, nazwijmy je, emocjonalnych. Czyli osobiste odczucie, preferencje itp.

ERGO: nikt nie ma racji i kazdy ma racje. Ja sie odezwałem, bo klika osób kompletnie pomineło te fakty wyżej opisane i napisało,

że „Metallica to skórwione cioty, chociaż wokal jest piękny, a Queen to super-duper hardrockowcy, tylko wokalista by się mógł nauczyć spiewać!”
Każdy klei o co chodzi?  ;-P

A co do wysokości szlifu „scandi”, o czym pisze Jast, to racja, ale "rachunku" nie można pisac bez Laponczyków.
 Tak jak w np. Finnlandii szlify tradycyjnie były wysokie, tak lapończycy mieli w dużej mierze niskie szlify (patrz np. noże lapońskie w z 18. i 19 . wieku).

@Jast, to że na BF tak piszą nic nie znaczy – piszą sobie tak samo jak my i do tego co niektórzy maja dziwne wnioski, na podstawie których już bym podważał umijętnośc kolegów do systematycznego , naukowego myślenia i pracy.

Ale nie rozwijajmy proszę tej dygresji. Chcę tylko rzec, że  ta dyskusja na  BF niczego nie dowodzi.
„Kult” scandi raczej nie można przypisywać temu (  :winky: ) panu, bo te szlify są duuuużo starsze i robione z przekonania. (noże lapońskie). Za „kult” nurtu zwanego „bushcraft” i projekt swojego noża, jest odpowiedzialny, to fakt.
A „plebs” potrzebuje w dzisiejszych czasach "mitów", bohaterów znających "prastare prawdy" (  :rotfl: )  i to się dobrze sprzedaje. Jebany marketing – zawsze poprzewraca w dzbankach więkoszści.  :]

I ... broń boże, nie mam tu na myśli kogokolwiek z naszego forum. A nawet kogokolwiek lubiącego rezultaty marketingu dookoła „bushcraftu” itp. Sam lubię – czasami.  :winky:

Koleżanka, używając TRIPA bedzie zadowolona strugając badyle, nożyk jej sporo wytrzyma, jak bedzie kroiła warzywka do zupy, to przeklnie (ale tylko parę pierwszych razy).  :D
Na pewno wzbudzi zainteresowanie nożlifilów.  :winky:

Offline brony_

• WKRÓTCE...
  • Opinii: (55)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • "Odpowiem wymijająco wprost"
« Odpowiedź #101 dnia: 08-05-2013, 10:45:47 »
Piękny wykład  :shy: Szacun, że Ci się chciało  8)
K O Ł O B R Z E G   ---> www.rezydencja.fajnewczasy.com

Offline WAR

• Szef
  • Opinii: (527)
  • *
  • Incomunicado
    • Blade Brothers Poland
« Odpowiedź #102 dnia: 08-05-2013, 11:00:08 »
Jako, że niektórzy mają problem z przekładaniem myśli z szufladki do szufladki, wyjasnienie łopatologiczne:
To jest (dla mnie) NÓŻ scandi;

A to jest (dla mnie) nóż ze SZLIFEM scandi;

Jak widać, nie trzeba mieć wcale rozdwojenia jaźni i innych tego typu przypadłości, żeby rozróżniać te dwie rzeczy  ;>
There are good atheists and bad atheists. There are good believers and bad believers. A cunt is a cunt and no god has ever changed that.

Offline milord

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #103 dnia: 08-05-2013, 11:12:16 »
Jak widać, nie trzeba mieć wcale rozdwojenia jaźni i innych tego typu przypadłości, żeby rozróżniać te dwie rzeczy  ;>
Ano, nie trzeba - kazdy widzi.  :D
Ale "gadalismy" o nozach, czy o szlifach?  :?
IMHO o szlifach, ale o nozach tez mogemy poszwargolic!  :)

Offline WAR

• Szef
  • *
  • Incomunicado
    • Blade Brothers Poland
« Odpowiedź #104 dnia: 08-05-2013, 11:37:49 »
A ja to tylko tak, dla wyjaśnienia, niektórym coś dzwoni, ale nie wiedzą gdzie ;)
A co do szlifów... jak sam zauważyłeś zazwyczaj wybierany szlif jest kompromisem pomiędzy wytrzymałością a własnościami tnącymi. Jeśli ktoś ma opcję "jeden nóż w teren", oczywistym jest, że bedzie szukał kompromisów, jednak w przypadku, gdy bierze się jeden nóż, nazwijmy to "roboczy" i oprócz niego ma się mały nożyk "podręczny", to dublowanie kompromisów wydaje się być bez sensu, prawda? W tym kontekście, Trip NIE BĘDZIE nożem roboczym, jest na to zwyczajnie za mały. Czy w kontekście prac możliwych do wykonania nim ten kompromis jest potrzebny? IMO, nie.
A reszta to już kwestia designu :)
There are good atheists and bad atheists. There are good believers and bad believers. A cunt is a cunt and no god has ever changed that.

Offline milord

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #105 dnia: 08-05-2013, 12:28:31 »
 :D :* Ale male noze robocze sa bardziej zreczne niz wieksze  ;> ;-P - blagam, nie odnoscie sie tylko do tego zdania!  :shy:

@War - piekny wywód, trzeba bylo tak na poczatku, a nie kupami rzucac.  :winky:

Offline WAR

• Szef
  • *
  • Incomunicado
    • Blade Brothers Poland
« Odpowiedź #106 dnia: 08-05-2013, 13:24:29 »
Ale wtedy pies z kulawą nogą by się nie zainteresował ;) A tak, można powiedzieć, że mam wyraziste poglądy  :rotfl:

Offline vrtel

• Opinii: (103)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #107 dnia: 08-05-2013, 19:45:57 »
Trip dzisiaj rozpoczął wycieczkę, kierunek Ślęża :)

Offline jurek_kw

• Opinii: (28)
  • Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #108 dnia: 08-05-2013, 22:34:06 »
.. a kolejny już u mnie. Tak jak myślałem, niezły nóż EDC. Jest niewielki ale bardzo zwarty i czuć go w dłoni. Wykonanie super. Jadziemy w weekend na ryby nocne, zamierzam go zabrać. Oprawi (mam nadzieję :) ) kilka ryb, co nieco pokroi... Moim zdaniem warto było, bardzo udany nóż.

Offline Teuril

• Dzielny wojak Student.
  • Opinii: (25)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #109 dnia: 21-05-2013, 14:27:00 »
O ja pierdole, ale niektórzy potrafią rozbić gówno na atomy.  :kopara:

Tlim robi takie noże, a nie inne. Każdy wie jakie mają szlify i wymaganie od niego jakichś innych -bo-tak-mi-się-widzi to jakach chora ideologia jest.
On robi noże i On na nich zarabia i chuj nam do tego. Komuś się nie podoba, to nie kupuje.

T.
Apartamenty w Chorwacji -> PM.

Offline Player

• Opinii: (189)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #110 dnia: 22-05-2013, 09:03:05 »
O ja pierdole, ale niektórzy potrafią rozbić gówno na atomy.  :kopara:

Tlim robi takie noże, a nie inne. Każdy wie jakie mają szlify i wymaganie od niego jakichś innych -bo-tak-mi-się-widzi to jakach chora ideologia jest.
On robi noże i On na nich zarabia i chuj nam do tego. Komuś się nie podoba, to nie kupuje.

T.

No to po co forum...

Jeśli do wyboru jest kupować lub nie, to po co dyskutować? :)
zbliża się
wiosenna
wyprzedaż
VI :)

Offline Mario

• Rat Fan
  • Redaktor
  • Opinii: (225)
  • *
  • MTPN
« Odpowiedź #111 dnia: 22-05-2013, 11:49:39 »
By chwalic :)

Offline WAR

• Szef
  • *
  • Incomunicado
    • Blade Brothers Poland
« Odpowiedź #112 dnia: 22-05-2013, 11:53:27 »

By chwalic :)
Ale tylko customy, szczególnie polskie, po fabrycznych można jechać do bólu ;)

Offline vrtel

• Opinii: (103)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #113 dnia: 25-10-2013, 09:44:38 »
Krótka relacja z długiej wyprawy ;)

http://www.goramipolski.pl/goramipolski/?p=886

Offline fortis

• Opinii: (12)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #114 dnia: 25-10-2013, 10:12:46 »
Dokładnie Tłum robi takie noże a nie inne,do mnie przemawiają...

Offline Raptorartur

• knifemaker
  • Opinii: (84)
  • *
  • SzlabanDestrojer
« Odpowiedź #115 dnia: 25-10-2013, 15:07:54 »
Od kiedy to Tłum robi noże?
PGK swoich i świadków nigdy nie zostawia  :P