Reklama

KA-BAR Dozier Folding Hunter: lekki, prosty i przemyślany folder w niskiej cenie

Zaczęty przez maba, 07-05-2013, 00:21:14

maba

Dziś chciałem przedstawić wam pewnego skromnego przyjemniaczka - Dozierka. Moim pierwszym był Skinner, rozstałem się z nim, ale po krótkiej przerwie zatęskniłem więc wrócił do mnie. Ale niedawno zdecydowałem się kupić drugiego w nieco innej wersji i znów niejako odkrywam go na nowo.

Pewnie stwierdzicie, że to dziwne żeby po 7 latach na forum zachwycać się takimi "zwykłymi" folderkami.. A może jednak nie takie zwykłe? :)

Zacznijmy od przypomnienia sobie starej recki wysza w której znajdziemy krótką historię firmy i modelu:

http://www.swiatnozy.pl/artykuly/recenzje/ka-bar-hunter/

Dane techniczne:

  • Długość całkowita: 18,4 cm
  • Długość po zamknięciu: 10,8 cm
  • Grubość rękojeści: 1 cm
  • Długość głowni: 7,6 cm
  • Grubość głowni: 3 mm
  • Długość KT: 7,3 cm
  • Grubość nad KT: 0,7 mm
  • Waga: 65 g
  • Stal: AUS 8A
Nożyk zaprojektował słynny Bob Dozier, o czym dumnie informuje nas logo na głowni. Z założenia miał być to folderek dedykowany głównie myśliwym i jako obozowo-traperski nóż pomocnik. Idealnie nada się też na backup lub do puszki survivalowej - lekki, płaski i niezawodny.

Ale to nożyk na tyle przemyślany i uniwersalny, że sprawdzi się wszędzie i dla każdego, nawet w miejskiej dżungli u Pana w krawacie. Dozierki są wyjątkowo social-friendly i nie budzą żadnych niezdrowych czy negatywnych emocji. Choć akurat niekoniecznie wersje z powłoką na głowni :D

To świetny projekt, w którym wyeliminowano jedną z największych wad folderów - dużą ilość śrubek, które łatwo zgubić/zepsuć i ciężko dokręcić w terenie gdy nie mamy odpowiednich wkrętaków.

Tu mamy tylko trzy torxy - klinga i klips T10, a kołek T6. Zawsze możemy jeszcze podpiłować główną śrubkę przerabiając ją pod płaski wkrętak, wtedy w razie potrzeby dokręcimy ją czymkolwiek :shades:

Rękojeść to jeden kawałek zytelu o przyjemnej fakturze - nieagresywnej i niedestrukcyjnej dla kieszeni spodni.

Dostępna w różnych kolorach, od jaskrawych Zombie Green, Blue, Orange, militarne Foliage Green i Desert Tan, kobiecy Pink, po standardowy Black. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Dupka sporawa przez co wygląda trochę nieproporcjonalnie w porównaniu do krótkiej klingi, jednak kształt jest na tyle przyjemny, że rękojeść w dłoni układa się idealnie i jest wygodna w każdym chwycie.

Dodam, że brak tu stalowych linersów jak w Delica 4, więc rękojeść trochę się ugina, ale nie jest to specjalnie irytujące.

Klips to prosty kawałek stali wygięty w trzech miejscach i pokryty powłoką. Jest dwustronny, tylko tip-up. Podoba mi się patent na jego zamocowanie - przykręcony został tylko jedną śrubą która przechodzi na wylot rękojeści. Ciekawe i banalnie proste.

Nie jest zbyt sztywny i trzyma doskonale. Tylko trochę mało dyskretny, bo z kieszeni wystaje aż ~2 cm folderka, ale za to wygodnie i szybko się go wyjmuje.

Blokada to popularny Back-lock. Blokada do której, jak głoszą legendy ponoć trzeba dorosnąć. Przyznam, że nigdy jej nie lubiłem, ale ostatnio chyba coraz bardziej się do niej przekonuję.. Znaczy dorastam? :?

Nie nadaje się do wygodnego klikania i zabawy folderem, ale w pracy jest jedną z lepszych.

Zalety:

  • w przeciwieństwie do innych blokad można ją bez problemu odblokować nawet w grubszych rękawicach albo śliską czy zmarzniętą, zesztywniałą dłonią;
  • wydaje mi się, że jest trwalsza niż wycierające się listki LL/FL czy pękające czasem sprężynki w AL;
  • grzbiet rękojeści jest zapełniony, przez co krawędzie nie wbijają się w dłoń i folder jest wygodniejszy podczas cięższych prac;
  • praktycznie brak ryzyka samoczynnego rozłożenia się foldera w kieszeni, sprężyna cały czas dociska zamkniętą głownię i zapewnia większe bezpieczeństwo niż detent ball w LL/FL;
  • cały nóż jest wyjątkowo płaski.

Wady:

  • lekkie luzy czyli słynny BP odczuwalny w trakcie cięcia, klinga "pływa";
  • zamknięta konstrukcja, która utrudnia czyszczenie foldera;
  • szybkość i wygoda odblokowywania/składania foldera nieco gorsza niż w LL/FL/AL.
Głownia to podobno kształt zmodyfikowanego drop-pointa. Ja tam się nie znam i dla mnie to zwykły spear-point. Doziery występują też w innych ~> LINK.

Ta jest szeroka na 2,2 cm, długa na 7,6 cm, sama krawędź tnąca z lekką recurvą - 3 mm krótsza.

Ze względu na szlif wklęsły i dość grubą KT (0,7 mm) tnie kiepsko, a w bardziej wymagającym materiale, jak grube tektury czy koperty z wypełnieniem z makulatury w ogóle sobie nie radzi i szybko klinuje się odmawiając współpracy..

Widać, że wyraźnie postawiono tutaj przede wszystkim na wytrzymałość - co zresztą chyba ma jakieś uzasadnienie w nożyku terenowym. Ja zdecydowanie wolę pełny płaski.

Powłoka błyszcząca, nie matowa. Na razie pociąłem trochę plastików, patyczków plus inne pierdółki i poza drobnymi ryskami ubytków powłoki nie widać. Całkiem pozytywnie się zaskoczyłem, bo mam jeszcze w pamięci podobnie wyglądającą farbkę w Rat1. Zobaczymy jak będzie z czasem.

Stal to japońska AUS 8A - ot tania nierdzewka. Ostrość trzyma w miarę, ostrzy się szybciutko.

To dobry wybór na traperski nożyk, tutaj nie sprawdzi się żaden wyjebolit którego nie naostrzymy na kamieniu z rzeki. Jednak wydaje mi się, że mogli z niej wycisnąć więcej - AUS8 od Ontario czy jej chiński odpowiednik 8CroMoV od Spyderco są nieco lepsze.

Na grzbiecie klingi kilka przyjemnych podcięć pod kciuka. Lubię je, więc duży plus!

Kołek duży, wygodny, karbowany i znacznie wystający. Jest jednostronny co dla niektórych jest wadą, mi to nie przeszkadza, szczególnie, że gdyby był dwustronny, to przy jego długości przeszkadzałby we wpinaniu folderka zaczepiając o krawędź spodni.

Notcha brak, przez co początek KT wygląda kiepsko i z czasem gdy od ostrzenia zacznie ubywać stali będzie jeszcze gorzej. Zaleta z tym związana jest tylko jedna - nóż nie haczy i cięty materiał wraca na KT.

Wykonanie jak na niedrogi folderek za ~25$ całkiem niezłe. Powłoka równie położona, KT w miarę równa, super mechanika, śruby dokręcone. W oczy rzucają się jedynie szczeliny pomiędzy blokadą a grzbietem rękojeści, niezbyt dokładne spasowanie blokady na łączeniu z klingą i jakieś drobne zadziory na zytelu.

Warto zaznaczyć, że Dozierek dzięki swojej piórkowej wadze i zytelowej rękojeści sprawia wrażenie dosyć plasticzanego, zabawkowego i taniego nożyka.

Pewnie większości się to nie spodoba i będzie przeszkadzać, szczególnie miłośnikom ostrości skażonymi produktami z innej półki. Mnie osobiście to nie denerwuje, nawet ma pewien urok, a i pewnie dzięki temu jakoś mniej szkoda taki nożyk pożyczyć, zgubić czy zniszczyć.. ;)

Ja, ze względu na prostą konstrukcję bez mnogości śrubek + niską cenę, założyłem sobie, że będzie to idealny folder na wszelkie dłuższe wyprawy. Przyda się tu wygoda noszenia wynikająca z płaskości foldera i mała waga, która ma znaczenie w czasie długich podróży gdzie z czasem liczy się każdy gram.

Myślę, że to fajny i tani ale nie tandetny, przemyślany folderek dla niewymagającej osoby, którym przyjemnie się pracuje. Tak po prostu.

Jak to kolega szalek określił: "taki prosty projekt, że aż ujmujący". Projekt, który pomimo wad urzeka i niewątpliwie ma coś w sobie :heart:

Na koniec podsumowanie idealne:

Cytat: ordo w 19-03-2013, 22:41:12

Nóż robi to co chcę, wtedy kiedy chcę i sprawia wrażenie jakby czerpał satysfakcję z cięcia ;)

Howgh!

pitersek

Dzięki za świetny opis :kosunia:

Sam nóż to odrobinę nie moja bajka, ale dzięki Twojemu opisowi zacząłem na niego patrzeć dużo przychylniejszym okiem. Faktycznie jako wkładka do survajvalowej puszki wydaje się być idealny ;).


InQuizitor

Kolejny świetny opis i kapitalne fotki. Lubię czytać Twoje recenzję, więc pisz więcej.

Prezentowany nożyk, wcale, a wcale mi się nie podoba, ale nie musi.
Taka kiepskotnąca plastikowa wydmuszka.


bestsiwy

nożyk jest naprawdę fajny. był numer uno na mojej liście zakupów ale trafiła się mini pika i nie żałuję decyzji. W kabarze minusem jak dla mnie jest klips. Nóż nie jest duży więc powinien całkowicie chować się w kieszeni. Poza tym kolejny minus (tak jak w mojej pice) to brak pełnego płaskiego.

ed:
Cytat: InQuizitor w 07-05-2013, 07:32:35

Kolejny świetny opis i kapitalne fotki. Lubię czytać Twoje recenzję, więc pisz więcej.

+


Lisek777

Konkretnie i na temat z odpowiednimi fotkami! Aczkolwiek nożyk nie dla mnie - ciągle szukam dziurek...


jamesbond

mówilem!
ha, i bardzo dobrze, że napisałeś!

Dzięki bardzo, fajnie się czyta :D

EDC: PM2 + DC4 + Climber/Soldat + Seiko OM + SC600 MK II
Tactical Redneck Club! ;>
CytatW tak głębokiej dupie nie byliśmy od czasu wprowadzenia wsparcia dla IE8.

marcin90-70

Do mnie leci już Dozier ale... inny :)
Ten model marzy mi się w oczojebnym zielonym lub pomarańczowym...:)

Sprzedam:
http://forum.knives.pl/index.php/topic,148745.0.html

Naprawiam wszelakie noże. Wegliki klade. Ostrze i dopieszczam.

Mój FB
https://m.facebook.com/KnifeHospital/

KnifeHospital-moje prace

Dexter

Nooooo panie Marek, opis zacny jak zawsze - konkretnie, zwiezle i bez zbednego pitolenia ;).

Foty w Twoim wykonaniu to juz klasyka - wymuskane, przemyslane i dokladne ( widac, ze tez ustawiasz aparat, a on robi za Ciebie, podczas gdy dzielo wienczy automatyczny program do obrobki :rotfl: ) ;).

"Goood'a joob'a", jak mowil Jason Bateman, uczac Hancocka manier :D.

P.S. Przez Ciebie mam ochote kiedys go stestowac... ;P.


marcin90-70

Dex, z Twoimi łapami wielkiego murzyna taki mały kozik będziesz testował? :D
ustawia aparat? phi... on mu mówi że ma stanąć po czym wychodzi z pokoju. Jak wraca po śniadaniu i drzemce to foty zrobione i wrzucone na forum, a aparat sam chowa się do pudełka ;)

Sprzedam:
http://forum.knives.pl/index.php/topic,148745.0.html

Naprawiam wszelakie noże. Wegliki klade. Ostrze i dopieszczam.

Mój FB
https://m.facebook.com/KnifeHospital/

KnifeHospital-moje prace

Rudolf


Landsberger

Fajny nożyk. Maba widziałem już kilka Twoich fotek tego folderka i bardzo mi się spodobał, po przeczytaniu recenzji będzie to mój kolejny zakup. :)

Cytat: mr,cable
...nóż to narzędzie mózgu nie zastąpi...

JMS

Ciekawy opis, noż jaki jest to każdy widzi czyli super, ale u mnie przegrał z Endurą, bo niestety przykrótki  :winky:
Ale może kiedyś . . .


maba

Dzięki :)

Cytat: Lisek777 w 07-05-2013, 08:19:19

Aczkolwiek nożyk nie dla mnie - ciągle szukam dziurek...

Delica na pewno fajniejsza i chciałbym - ale cena niestety ponad x2, więc cała idea niedrogiego folderka, którego nie szkoda idzie fpizdu.. ;P


Źródło: http://www.bladeforums.com/forums/showthread.php/896033-small-edc-folder-advice?p=10154812#post10154812


ednyfed

Dzięki za opis maba. Jeśli ktoś potrzebuje taniego nożyka i jest gotów troszkę dopłacić (by uniknąć wszelkiej maści Sanrenmu) to ten Dozier może stanowić ciekawą opcję. Odnośnie pojawiającego się w tytule stwiedzenia 'przemyślany folder' to raczej się nie zgodzę. Jest co najmniej kilka rzeczy nieprzemyślanych w tym projekcie. Ale tym co mnie by najbardziej irytowało jest położenie klipsa. W takim płaskim kurduplu aż się prosi o dyskretny klips. Natomiast ta niska waga jest wielce zachęcającym czynnikiem. :winky:


marcin90-70

Doszedl i moj. Ka-bar dozier z D2, blokowany linerlockiem, okladziny z amelinium. Nie mam pojecia jak go rozebrac:)

Sprzedam:
http://forum.knives.pl/index.php/topic,148745.0.html

Naprawiam wszelakie noże. Wegliki klade. Ostrze i dopieszczam.

Mój FB
https://m.facebook.com/KnifeHospital/

KnifeHospital-moje prace

Glaca

Dzięki za opis i dobre zdjęcia.
Od kilku lat myślę o Dozierze ale jakoś nie było nam dane się bliżej zapoznać ani razu

Cytat: maba w 07-05-2013, 00:21:14

Widać, że wyraźnie postawiono tutaj przede wszystkim na wytrzymałość...

Że co?
wklęsły szlif
2,2mm
brak linerów
uginający się zytel

Panie gdzie tutaj wytrzymałość?



MAJSTER ===>

maba

Skoro to zdanie było przy opisie głowni, to znaczy, że dotyczy wyłącznie grubej KT i szlifu, a nie całości konstrukcji. W Dozierku głownia, KT i czubek nieco grubsze niż w Tenku :D

Oczywiście też wolę przy takich małych folderkach pełny płaski i nie wiem dlaczego tutaj postawiono na wklęsły. Może przez koszty?


kali

Cytat: maba w 07-05-2013, 20:19:00

Oczywiście też wolę przy takich małych folderkach pełny płaski i nie wiem dlaczego tutaj postawiono na wklęsły. Może przez koszty?

Nie zwróciłeś nigdy uwagi na to, że cała ta tania chińsko-tajwańskość ma wklęsłe szlify?

There are no tactical knives, only tactical minds
FP

maba

Racja ;)
A dlaczego? Coś pamiętam, że chyba wyjaśniałeś, że to tańsze?


kali

Prościej się robi na prostszych maszynach to i pewnie taniej jest.

There are no tactical knives, only tactical minds
FP