Autor Wątek: Zalewają Nas chińskie podróbki - jak odróżnić.  (Przeczytany 89428 razy)

KT907b i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Rourke

• Opinii: (421)
  • Mieszkaniec knives.pl
Odp: Zalewają Nas chińskie podróbki - jak odróżnić.
« Odpowiedź #700 dnia: 16-08-2020, 21:27:19 »
Nie mam pojęcia, nawet w linka nie wchodziłem. Wszystkie PM jakie widziałem były ostrzone do końca, nie było tępego przy samym wyjściu szlifu. Może coś zmienili w procesie produkcyjnym, jeśli sądzisz, że to oryginał, nie wiem.

Bardziej coś im się kiedyś omksło  w procesie produkcyjnym, wszakże rozmawiamy o nożu z rocznika 2009/2010. Chociaż z drugiej strony, to co piszesz też może pasować, bo faktycznie mogli coś później zmienić. Niezła psychodela.

W kwestii noża to nie twierdzę że to oryginal, bo teraz już pewności nie mam. Pudełko jest oryginalne, tego jestem (prawie) pewien. Niedoskonałości sie zdarzają we wszystkich nożach.

Qrwa, i to jest Panowie właśnie przerażające, że przy popularnych modelach, naprawdę trudno jest stwierdzić bez fachowej i organoleptycznej ekspertyzy, czy konkretny nóż to kupa czy też nie.

Wojny klonów jak chuj .
« Ostatnia zmiana: 16-08-2020, 22:55:48 wysłana przez Rourke »
"-Nie jestem może człowiekiem wrażliwym, ale jakoś wolę zapach lasu i łąki od smrodu rozkładających się ciał."

Offline Vigo

• Opinii: (296)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Scyzoryki to moje narkotyki! & LeatherMANIAK ;-)
« Odpowiedź #701 dnia: 16-08-2020, 23:29:23 »
Dla mnie górna wygląda na podróbkę, bo głownia ma ślad po cięciu na matrycy, Spyderco nie tnie głowni na prasach.
Zawsze bazuję na różnicach technologicznych, a to tną inną technologią, a to ząbki nacinają inaczej, itd.
Aha - nie wiem która jest która, bo link już nie działa a pogubiłem się w opisach ;)

Panie, nie osłabiaj mnie Pan, :dead: ta górna jest moja, kupiona ładnych kilka lat temu na forum, dałem za nią ciężki piniądz i miała być oryginalna.  :rotfl:

PS Środkowa fotka jest z oferty z olx, pierwsza i foto pudełka są moje.

Offline mercano

• Niezlot PGK 2019
  • Opinii: (331)
  • *
« Odpowiedź #702 dnia: 16-08-2020, 23:33:48 »
Spoko @Vigo, Twoja jak najbardziej wygląda na oryginał.

Offline Vigo

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #703 dnia: 16-08-2020, 23:55:50 »
Spoko @Vigo, Twoja jak najbardziej wygląda na oryginał.
Wiem, taki żarcik z mojej strony, mam ją od dawna, a tak od razu ich chyba P.R.C. nie podrabiali.
Teraz, to mamy tu fachowe, szczegółowe dyskusje, jakich nie powstydziłyby się najpoważniejsze fora filatelistyczne, co najmniej. :shades:
A, to raptem forum, dla hobbystów lubiących tylko coś pokroić czasem.  :)
« Ostatnia zmiana: 16-08-2020, 23:57:32 wysłana przez Vigo »

Offline kali

• edgy
  • Szef
  • Opinii: (97)
  • *
« Odpowiedź #704 dnia: 17-08-2020, 06:00:29 »
Panie, nie osłabiaj mnie Pan, :dead: ta górna jest moja, kupiona ładnych kilka lat temu na forum, dałem za nią ciężki piniądz i miała być oryginalna.  :rotfl:

PS Środkowa fotka jest z oferty z olx, pierwsza i foto pudełka są moje.

Wiesz, zdjęcia... Zapewne w rzeczywistości krawędzie są ładne, równe.
Kupowanie od nieznanych osób na postawie zdjęć jest ryzykowne ;)
« Ostatnia zmiana: 17-08-2020, 06:09:42 wysłana przez kali »
There are no tactical knives, only tactical minds
FP

Online Ajron

• Suma wszystkich błędów
  • Opinii: (113)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Wszyscy jesteśmy piratami
    • Auto Pomoc Dzik
« Odpowiedź #705 dnia: 17-08-2020, 10:18:19 »
Ta oranżadowa Militarka, moim zdaniem wygląda legitnie, poniżej foto mojej sztuki i tej z olx-a:

(Obrazek został usunięty z cytatu.)

(Obrazek został usunięty z cytatu.)

Ta na czarnym tle wygląda bardzo legitnie. Ta na tle maty do cięcia ma bardzo nietypową jak na Spyderco KT no chyba, że to nie jest fabryczna KT i dziwnie ostrze wyjście szlifu. Nie jestem pewien która jest która po wypowiedzi.

@kali , co masz na myśli jako ślady wycinania na prasie?
"Złomiarz umysłów"

Transport maszyn, dźwig HDS do 10 ton, pomoc drogowa Zachodniopomorskie

http://autopomoc-dzik.pl/

Offline Rourke

• Opinii: (421)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #706 dnia: 17-08-2020, 10:24:25 »
Ta na czarnym tle wygląda bardzo legitnie. Ta na tle maty do cięcia ma bardzo nietypową jak na Spyderco KT no chyba, że to nie jest fabryczna KT i dziwnie ostrze wyjście szlifu. Nie jestem pewien która jest która po wypowiedzi.

Ta na czarnym tle jest z Olxa, ta na tle maty jest kolegi Vigo.
"-Nie jestem może człowiekiem wrażliwym, ale jakoś wolę zapach lasu i łąki od smrodu rozkładających się ciał."

Offline kali

• edgy
  • Szef
  • *
« Odpowiedź #707 dnia: 17-08-2020, 11:24:57 »

Tanią technologią wycinania głowni jest cięcie na narzędziu na prasie. Wkładasz blachę w prasę, pod spodem jest matryca z otworem o kształcie głowni, od góry wciskany jest stempel, dołem wypada wycięta głownia. Technologia tania przy produkcji masowej (tzn. trzeba mieć ilości, żeby opłacało się zrobić narzędzie), ale nie nadaje się do grubych blach np. ze stali narzędziowych, bo nawet w stanie zmiękczonym szybko zużywają narzędzia. Alternatywą jest laser, waterjet, CNC, Spyderco często tnie laserem - widać to na wyciętych Spyderhole albo pozostałościach blachy po cieciu, które gdzieś tam czasem wypływają jako gadżety. Wszystkie metody mają tam jakieś swoje minusy, ale cięcie na prasie zostawia charakterystyczne zaokrąglone krawędzie z jednej strony - można to obejrzeć w tańszych, masowo produkowanych nożach. Widać to dobrze, jak narzędzia są zużyte. Głownia Mili na pewno nie jest cięta w ten sposób. Głownie do noży z 8Cr13MoV są za to często tak produkowane. Na jednym ze zdjęć krawędź przy ricasso wygląda właśnie na zaokrągloną. Prawdopodobnie to kwestia zdjęcia.
Btw. część noży jest tak oryginalnie produkowana, to nie znaczy od razu, że są podróbkami. AFAIK japońskie Spyderco z VG-10 tną na matrycach, widać to np. w Spyderhole. Dlatego też stosują/stosowali laminat ZDP - litego nie można ciąć na w ten sposób, a nie chcieli osobnej techonologii produkcji robić.
FP

Offline kgrzesiek

• Opinii: (391)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #708 dnia: 17-08-2020, 12:49:34 »
Temat zaczyna robić się śliski. Lepiej wiedzieć z jakiego sklepu pająk pochodzi lub od kogo się kupuje. Miałem wiele militarek, paramilitarek, były to moje ulubione modele. Przerobiłem wiele wersji, często miałem kilka równocześnie. Z tego co wiem wszystkie były legitne. Osobiście brzydzę się fejkami i nie kupiłbym, raczej też nie zostałem wkręcony. Większość była kilka lat temu. Na tej podstawie napiszę tylko tyle, że folder za 500-1000 zł to tylko składany nóż. Nie ma co doszukiwać się zegarmistrzowskiej precyzji. Każdy nóż nawet z tej samej wersji różnił się od drugiego. Równy szlif na palcach policzyć. Taki sam z obu stron ze dwa razy się zdarzyło. Nieraz były tak doszlifowane, że głownia była krótsza. Niejednokrotnie szlif był dość wysoki w porównaniu do innych, co osobiście mi pasowało :-) Klipsy, śrubki, G10 - jedne lepsze, inne gorsze. Jedne twarde, inne plasticzane. G10 pochodzi z różnych partii i od różnych dostawców z tego co czytałem, odcienie, faktura mogą się różnić. Same pudełka. Tutaj też może być zong. Nóż limitowany ze znanego sklepu, kupiony od renomowanego sprzedawcy, pudełko spydercowe, a naklejka podobna do tych z chińskich fejków!
Tak, że osobiście nie kupiłbym obecnie pająka okazyjnie z niewiadomego źródła ;-)

Offline Vigo

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #709 dnia: 17-08-2020, 19:35:56 »
Tanią technologią wycinania głowni jest cięcie na narzędziu na prasie. Wkładasz blachę w prasę, pod spodem jest matryca z otworem o kształcie głowni, od góry wciskany jest stempel, dołem wypada wycięta głownia. Technologia tania przy produkcji masowej (tzn. trzeba mieć ilości, żeby opłacało się zrobić narzędzie), ale nie nadaje się do grubych blach np. ze stali narzędziowych, bo nawet w stanie zmiękczonym szybko zużywają narzędzia. Alternatywą jest laser, waterjet, CNC, Spyderco często tnie laserem - widać to na wyciętych Spyderhole albo pozostałościach blachy po cieciu, które gdzieś tam czasem wypływają jako gadżety. Wszystkie metody mają tam jakieś swoje minusy, ale cięcie na prasie zostawia charakterystyczne zaokrąglone krawędzie z jednej strony - można to obejrzeć w tańszych, masowo produkowanych nożach. Widać to dobrze, jak narzędzia są zużyte. Głownia Mili na pewno nie jest cięta w ten sposób. Głownie do noży z 8Cr13MoV są za to często tak produkowane. Na jednym ze zdjęć krawędź przy ricasso wygląda właśnie na zaokrągloną. Prawdopodobnie to kwestia zdjęcia.
Btw. część noży jest tak oryginalnie produkowana, to nie znaczy od razu, że są podróbkami. AFAIK japońskie Spyderco z VG-10 tną na matrycach, widać to np. w Spyderhole. Dlatego też stosują/stosowali laminat ZDP - litego nie można ciąć na w ten sposób, a nie chcieli osobnej techonologii produkcji robić.

Wiem o czym piszesz, "sztanca" w początkowej fazie docisku deformuje i wgniata trochę w głąb (zgodnie z kierunkiem działania siły) krawędzie ciętej formatki i tak już zostaje, robi się taki, jakby "menisk wypukły" na powierzchni wyciętego elementu z kolei po drugiej stronie sytuacja ma się odwrotnie, ostrze sztancy może nieco wywinąć krawędzie materiału w dół i można później zaobserwować "menisk wklęsły".
Choć trochę dziwne by było, żeby twarde stale cięto w ten sposób w końcu tak jak wspomniałeś stęple i matryce w kontakcie z twardymi materiałami zużywały by się szybko, a to bardzo, bardzo kosztowne elementy. Cięcie laserem, wodą jest dużo bardziej ekonomiczne przy twardych stalach (szczególnie proszkach/spiekach).

Cyknąłem lepsze fotki, tej mojej Mili pomarańczki i raczej wspomnianych wyżej efektów nie widać:

« Ostatnia zmiana: 17-08-2020, 19:37:31 wysłana przez Vigo »

Offline kali

• edgy
  • Szef
  • *
« Odpowiedź #710 dnia: 17-08-2020, 21:17:03 »
Choć trochę dziwne by było, żeby twarde stale cięto w ten sposób w końcu tak jak wspomniałeś stęple i matryce w kontakcie z twardymi materiałami zużywały by się szybko, a to bardzo, bardzo kosztowne elementy. Cięcie laserem, wodą jest dużo bardziej ekonomiczne przy twardych stalach (szczególnie proszkach/spiekach).
Ale te słabsze podróbki z 8Cr13MoV raczej są, nie z S30V ;) A podwykonawca Spyderco w Japonii tnie na prasach, można o tym poczytać na BF/Spyderco Forum.

Cyknąłem lepsze fotki, tej mojej Mili pomarańczki i raczej wspomnianych wyżej efektów nie widać:
(Obrazek został usunięty z cytatu.)(Obrazek został usunięty z cytatu.)
To złe zdjęcie było :)
FP

Offline Vigo

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #711 dnia: 17-08-2020, 21:31:44 »
Ale te słabsze podróbki z 8Cr13MoV raczej są, nie z S30V ;) A podwykonawca Spyderco w Japonii tnie na prasach, można o tym poczytać na BF/Spyderco Forum.
To złe zdjęcie było :)
Racja, podróbek nie klepią z proszków, choć piszą, że tak, na fejkach, to tylko "Earth" jest w zgodzie z prawdą.  ;>

Offline kali

• edgy
  • Szef
  • *
« Odpowiedź #712 dnia: 17-08-2020, 21:34:54 »
Racja, podróbek nie klepią z proszków, choć piszą, że tak, na fejkach, to tylko "Earth" jest w zgodzie z prawdą.  ;>
Gwoli ścisłości to różne podróbki robią, drogich pół-customów to i z M390 :) Ale tanie z 8Cr też.
FP

Offline Calot

• Opinii: (55)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • I na co to było?
« Odpowiedź #713 dnia: 18-08-2020, 09:03:51 »
Wiem o czym piszesz, "sztanca" w początkowej fazie docisku deformuje i wgniata trochę w głąb (zgodnie z kierunkiem działania siły) krawędzie ciętej formatki i tak już zostaje, robi się taki, jakby "menisk wypukły" na powierzchni wyciętego elementu z kolei po drugiej stronie sytuacja ma się odwrotnie, ostrze sztancy może nieco wywinąć krawędzie materiału w dół i można później zaobserwować "menisk wklęsły".

(Obrazek został usunięty z cytatu.)(Obrazek został usunięty z cytatu.)
Wydaje mi się, że ten ząbek na jelcu jest nie podrabiany.
To takie minimalne cofnięcie jelca względem wyjścia szlifu. W podróbkach tam jest gładko.
Rzezimieszki

Projektuję na zamówienie, wystawiam faktury
Projekty na własność lub kooperacje

The air smelled of limited life expectancy.
X-Clacks-Overhead: GNU Terry Pratchett

Online Ajron

• Suma wszystkich błędów
  • Opinii: (113)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Wszyscy jesteśmy piratami
    • Auto Pomoc Dzik
« Odpowiedź #714 dnia: 18-08-2020, 09:51:08 »
@Vigo ciekawa jest ta pomarańczka. W sumie mam jednego staruszka w tytanie który też miał takie wyjście szlifu ale KT miał niechlujną i ze schodkiem na początku. A potem był milion razy ostrzony i jest jak jest.
"Złomiarz umysłów"

Transport maszyn, dźwig HDS do 10 ton, pomoc drogowa Zachodniopomorskie

http://autopomoc-dzik.pl/

Offline nestori

• Opinii: (0)
  • Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #715 dnia: 11-10-2020, 21:35:52 »
Cześć. Z jednym z użytkowników zrobiłem zamianę na noże. Otrzymałem Para 3 midnight blue. Zauważyłem że w jednym miejscu jest fazka. A oglądając filmiki nie zauważyłem jej w ani w paramilitarkach ani Para. Mógłby mi ktoś to sprawdzić?

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Online smutna_niespodzianka

• Podlaska Grupa Knives
  • Opinii: (49)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #716 dnia: 11-10-2020, 21:41:54 »
@tap
Tomek, Ty się znasz na pajonkach, podpowiesz koledze  :?

Offline tap

• Niezlot PGK 2019
  • Opinii: (84)
  • *
« Odpowiedź #717 dnia: 11-10-2020, 22:04:40 »
tak ma być... w mojej para3 też jest

Wiecej info tutaj:
https://forum.spyderco.com/viewtopic.php?p=1133879&sid=6725aa5e7509a381a14ec24956211cd5#p1133879

W skrócie jest to druga odslona CQI blokady uwzględniająca schodek uniemożliwiający całkowite zsuniecie się blokady przy uderzeniu grzbietem ostrza.
« Ostatnia zmiana: 11-10-2020, 22:20:19 wysłana przez tap »

Offline Dexter

• Opinii: (115)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Spyder(co)Man(iac)
« Odpowiedź #718 dnia: 11-10-2020, 22:54:11 »
Tak ma być. Moja legitna PM3LW też miała. Podobnie sztuki z recenzji na YT.
A "knife" is a complex phenomenon on the verge of applied art and addiction psychology.

Offline nestori

• Opinii: (0)
  • Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #719 dnia: 11-10-2020, 23:08:45 »
Ok dzięki za info