Autor Wątek: Fototutek - Głębokie formowanie - pouch  (Przeczytany 5048 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Siper

• Szef działu
  • Opinii: (368)
  • *
  • Skórofil ;-)
    • Siper Custom Leather Work
Fototutek - Głębokie formowanie - pouch
« dnia: 22-09-2013, 10:01:09 »
Witam wszystkich zaglądających do tego kącika  :D

Jak obiecałem już jakiś czas temu, a wiecznie brakuje czasu, wrzucam krótki fototutek z głębokiego formowania. W tym przypadku było naprawdę głęęębokie formowanie, bo do ok. 3cm. Powstał pouch na latarkę ze slotem na aku.

Wybaczcie fotki, ale robione dupofonem (jeszcze miałem uszkodzony aparat).

Zaczynamy od wycięcia kawałka odpowiedniej skóry. W tym przypadku i w przypadku większości moich formowanek, jest to bok włoski 2,5mm grubości.
Moczę pod kranem (nie namaczam). Oblewam skórę z obu stron, aby była cała przemoczona.

Następnie formowanie. Ja zawsze zaczynam od modela, na którym będę formował. Z reguły jest to klocek drewniany, który docinam pod odpowiedni wymiar jaki jest mi potrzebny.

Teraz właściwa część, czyli formowanie.
Przy głębokim, używam dodatkowo listewek drewnianych (drewno musi być wygładzona papierem ściernym, w przeciwnym razie nierówności odbiją się na skórze).

Ściskiem stabilizuję listewki na miejscu.

Dalej palcami naciągam skórę i dociskam do deseczki. Ten proces to w zasadzie ugniatanie i naciąganie, dopasowujące skórę do modelu.

Po osiągnięciu mniej więcej pożądanego kształtu, idą w ruch narzędzia  ;) Ja używam łopatki do skórek, ale można użyć chociażby łyżeczki do herbaty.
Wyciskam krawędzie i wygładzam zagięcia skóry deseczką. Można użyć np. kostki rymarskiej, czy innego płaskiego przedmiotu, którym da się docisnąć skórę.

Po takim formowaniu, skórę stabilizuję na desce do wyschnięcia. Ja używam takera (szybko i łatwo), ale można użyć np. gwoździ.

Teraz kwestia uzyskania ładnego frontu  ;) W tym przypadku użyłem drewnianego młoteczka  ;)

Naciskając skórę od środka i utrzymując od zewnątrz, nadaję kształt skórze, wyrównując maksymalnie nierówności.

Teraz zostawiam skórę do wyschnięcia na deseczce. Dlaczego tak? Ano dlatego, że skóra wysychając "pracuje" i stracilibyśmy efekt naszej pracy, gdyby została zostawiona po prostu "w powietrzu".

Potem otwór pod knopik i zabezpieczenie śruby mocującej knopik od wewnątrz kawałkiem skóry (wycinam otwornicą).
Podklejamy tył, którego przedłużenie stanowi klapę pucha.

W międzyczasie zrobiłem jeszcze loop, czy slot na akumulator (18650 w tym przypadku), formując go od dołu, żeby aku nie wpadał do środka  ;)

No i to tyle jeżeli chodzi o głębokie formowanie  :D

Efekt końcowy, po malowaniu, wstawkach, szyciu i obróbce, wygląda tak.

Kilka ozdobników, typu rowki, czy wstawka ze skóry węża.

No i właściwy lokator z akumulatorem w nowym domku  ;)

Offline Thor

• sheathmakers
  • Opinii: (250)
Odp: Fototutek - Głębokie formowanie - pouch
« Odpowiedź #1 dnia: 22-09-2013, 10:13:07 »
Świetny tutek  :)   :D   8D .

Offline banax

• Opinii: (71)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #2 dnia: 22-09-2013, 10:35:31 »
Świetny tutek  :)   :D   8D .

+1  :kosunia:

Offline slawol

• sheathmakers
  • Opinii: (115)
  • If you only knew the power of the Dark Side !
« Odpowiedź #3 dnia: 22-09-2013, 10:45:50 »
Bardzo ładnie pokazane  :)
Zupę swojej kobiety chwal zawsze,choćby przesolona lub przypalona była.Gdy dwakroć zupę taką pochwalisz,piwo dostaniesz i pokój będzie z Tobą :-)

Offline Siper

• Szef działu
  • Opinii: (368)
  • *
  • Skórofil ;-)
    • Siper Custom Leather Work
« Odpowiedź #4 dnia: 22-09-2013, 13:10:25 »
Dzięki :D
Trochę mało fotek, ale oczywiście w międzyczasie zapominałem o foceniu ;P no i trochę skrótów myślowych wyszło dzięki temu ;-)

Offline gladiator

• knifemaker
  • Opinii: (0)
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: 23-09-2013, 11:01:37 »
Wielkie dzięki za tutorial. Bardzo przejrzyście pokazany, a efekt Twojej pracy - super :)