Autor Wątek: Leatherman New Surge PREZENTACJA  (Przeczytany 10857 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline SlavaSvarog

• Opinii: (120)
  • Użytkownik knives.pl
Leatherman New Surge PREZENTACJA
« dnia: 15-12-2013, 15:24:02 »
Nie wiem dlaczego ale do tej pory Leatherman Surge był dla mnie synonimem „tandety” Wśród trzech modeli które przeszły przez moje ręce każdy miał jakąś wadę. To uszkodzony slot na bity, zacinające się ostrze czy w końcu źle spasowane nożyczki.W jednym z flagowych modeli tej firmy raczej nie powinno się to zdarzać, a przynajmniej „ nie za takie pieniądze” :)  Jak każdy czytający ten dział zdaję sobie sprawę, że niedawno model Surge został poddany liftingowi. Konkretnie w tym przypadku nie można chyba mówić o całkowicie nowym modelu.

Główne zmiany w Nowym Surrge to przede wszystkim wprowadzenie wymiennych przecinaków do drutu w kombinerkach, ulepszenie gniazd do brzeszczotów oraz usunięcie z konstrukcji małego wymiennego bitu. Osobiście nigdy jeszcze nie udało mi się uszkodzić przecinaków w żadnym z moich kilkunastu tool'i. Zabieg ten raczej ma celu ograniczenie zwrotów gwarancyjnych, bo przecie taniej wymienić przecinak a niżeli całe urządzenie. Z drugiej jednak strony w razie jakiegoś wypadku zawsze można pójść do jednego z oddziałów Militaria.pl i dokupić zestaw naprawczy. Człek jednak lepiej się czuje z taką świadomością

Z wymiennymi przecinakami miałem już do czynienia wcześniej w modelu Supertool 300 który też jest zaliczany do kategorii „Heavy duty” . Same kombinerki spisują się … jak kombinerki. Ze względu na większy rozmiar całego narzędzia na pewno o wiele lepiej się operuje szczypcami niż np. w Chargu czy Weavie.

Surge bez wątpienia jest przedstawicielem wagi ciężkiej przy wadze 355 gram plasuje go w czołówce najcięższych tool'i

Krawędź tnąca w ostrzu głównym podobnie jak w ostrzu ząbkowanym wynosi ok. 78 mm. Ostrza fabrycznie są zaostrzone do ostrości roboczej. Osobiście rzadko korzystam z noży w multitoolach. Jak już wcześniej wspomniałem Surge jest większym bratem między innymi Weav;a przy długości prawie 11 centymetrów tworzy dość ciekawą rękojeść. Nożem pracuje się gładko i przyjemnie. Nic nie wrzyna się w ręce nie ociera.

Nożyczkami operuje się dość przyjemnie. Ja natomiast mam pewne zastrzeżenie co do ich wielkości. Coś mi nie pasuje za małe na duże nożyczki za duże na małe:)

Głównym powodem dla którego kupiłem nowy model to ulepszony slot na brzeszczoty oraz pilnik. Po raz kolejny węszę spisek wielkich producentów. Dlaczego np. Swisstool tego nie ma. Moim zdaniem takowy slot powinien być na wyposażeniu absolutnie każdego multitoola. Dzięki zastosowaniu standardu t- shank  mamy do wyboru cały wachlarz brzeszczotów począwszy od drewna przez tworzywa sztuczne aż po metale. Nie które brzeszczoty przed zamontowaniem niestety trzeba przeszlifować pilnikiem który dostajemy w zestawie. Pilnik diamentowy doskonale się do tego nadaję. Jeszcze nie próbowałem ale wydaje mi się, że można zastosować brzeszczot do piły szablastej co stworzyło by nie lada konkurencję dla pił fiskarsa

Zamiast małego wymiennego bitu zastosowano mniejszy śrubokręt

Leatherman New Surge pomimo wielu wad  jest całkiem udaną konstrukcją która jeszcze na pewno ewoluuje . Wracając do tematu spisków niestety Surge nadal nie jest moim grallem. Raczej Leatherman nie doda przekładni rodem z Sog,a.

Pozdrawiam
SlavaSvarog
« Ostatnia zmiana: 15-12-2013, 16:12:34 wysłana przez SlavaSvarog »
HAIL MASTER QUORTHON!

Bogi naszych Praojców
Czekając świtu śnią...

Offline Lutz

• Opinii: (0)
  • Mieszkaniec knives.pl
Odp: Leatherman New Surge PREZENTACJA
« Odpowiedź #1 dnia: 15-12-2013, 16:48:22 »
Wielkie dzięki za ciekawą prezentację Leathermana Surge New.
Wymienne przecinaki do drutu to na pewno dobry pomysł, znika obawa o uszkodzenie integralnych przecinaków znanych ze starego Surga a także Wavea i Charga.
Mikrobit w toolu (zwłaszcza wielkości Surga) to dla mnie gadżet, wyjątkowo niewygodnie się nim pracuje, więc dobrze, że w jego miejsce zamontowano mały śrubokręt.
Możliwość wymiany brzeszczotów (standardowych Leathermana) i zamontowania brzeszczotów od wyrzynarki to duży plus, bo można dobrać brzeszczot odpowiedni do wykonywanej pracy, z drugiej strony pojawia się pytanie, gdzie nosić zapasowe, wymienne brzeszczoty.
Ostatnia sprawa - podobają mi się nowe nożyczki, bez plastikowej końcówki; niby drobiazg, ale stare wyglądały moim zdaniem wyjątkowo tandetnie.

Offline dE

• Lublin/Chełm/Okuninka/UK/Gdańsk
  • Opinii: (1)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
  • Kilometr Do Lasu dE - Youtube
« Odpowiedź #2 dnia: 15-12-2013, 18:50:17 »
Fajna recenzja.
Te wymienne brzeszczoty to świetna rzecz.
Piszesz, że przy operowaniu ostrzem nic nie uwiera... To moj Wave ma poważnego rywala.
Przy posługiwaniu się ostrzem nie jest Wave za wygodny, a często dwa ostrza w toolu wykorzystuję.

Offline mar_kow

• Opinii: (50)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #3 dnia: 15-12-2013, 18:53:36 »
Dzięki za recenzję - ale to ja miałem ją napisać z racji wygrania "zabawki"... ;-P
Ze względu na chroniczny brak czasu (szkolenie poza domem/końcówka roku...) odłożyłem reckę na okres świąteczny/poświąteczny.
Później coś skrobnę od siebie... ;>

Offline Heimdall

• Moderator
  • Opinii: (67)
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 15-12-2013, 19:35:54 »
Dzięki SlavaSvarog za tekst i fajne foty :)

Dzięki za recenzję - ale to ja miałem ją napisać z racji wygrania "zabawki"... ;-P
Ze względu na chroniczny brak czasu (szkolenie poza domem/końcówka roku...) odłożyłem reckę na okres świąteczny/poświąteczny.
Później coś skrobnę od siebie... ;>

Trzymam za słowo! ;)

Offline SlavaSvarog

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #5 dnia: 15-12-2013, 20:22:10 »
Tego tekstu raczej nie można traktować w kategorii recenzji najwyżej jako wstęp do niej. Czekam z niecierpliwością!
HAIL MASTER QUORTHON!

Bogi naszych Praojców
Czekając świtu śnią...

Offline SlavaSvarog

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #6 dnia: 15-12-2013, 20:52:01 »
Wielkie dzięki za ciekawą prezentację Leathermana Surge New.
Wymienne przecinaki do drutu to na pewno dobry pomysł, znika obawa o uszkodzenie integralnych przecinaków znanych ze starego Surga a także Wavea i Charga.
Mikrobit w toolu (zwłaszcza wielkości Surga) to dla mnie gadżet, wyjątkowo niewygodnie się nim pracuje, więc dobrze, że w jego miejsce zamontowano mały śrubokręt.
Możliwość wymiany brzeszczotów (standardowych Leathermana) i zamontowania brzeszczotów od wyrzynarki to duży plus, bo można dobrać brzeszczot odpowiedni do wykonywanej pracy, z drugiej strony pojawia się pytanie, gdzie nosić zapasowe, wymienne brzeszczoty.
Ostatnia sprawa - podobają mi się nowe nożyczki, bez plastikowej końcówki; niby drobiazg, ale stare wyglądały moim zdaniem wyjątkowo tandetnie.

W zestawie fabrycznym dostajemy taki mały pouch z brezentu chyba do targania ze sobą wymiennych akcesoriów w standardzie t-shank

PS. Tekst pod tekstem  :dodge: :frown:
« Ostatnia zmiana: 15-12-2013, 20:53:35 wysłana przez SlavaSvarog »
HAIL MASTER QUORTHON!

Bogi naszych Praojców
Czekając świtu śnią...

Offline horzuff

• Opinii: (215)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • empiryk organoleptyk
« Odpowiedź #7 dnia: 15-12-2013, 22:24:51 »
Te integralne przecinaki łatwo uszkodzić na czymkolwiek jakkolwiek obrobionym cieplnie. Do tego kulały na spasowaniu. Wymienne masz z dużo twardszej stali, spasowane tak, że za nożyczki Ci posłużyć mogą. Zmiana mocowania brzeszczotów też fajna sprawa, chociaż ja znalazłem jakieś boshowskie pasujące do tego w starszej wersji.

Offline nielet

• Opinii: (134)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #8 dnia: 15-12-2013, 22:51:39 »
Dzięki za świetne zdjęcia i tekst, ten nowy Surge naprawdę mi się podoba, zbieram już na niego kasę, ale nikt nie chce kupić mojego CyberToola z bazarku  :(  U mnie dalej rządzi SOG PA widzę, że na kilku zdjęciach umieściłeś go z pozostałymi świetnymi toolami :D   
MÓJ ULUBIONY TOOL PALADIN TOOLS PT 540 (SOG): https://forum.knives.pl/index.php/topic,158729.msg1550576.html#msg1550576

SPRZEDAM:

Offline misior

• Opinii: (4)
  • Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: 16-12-2013, 11:57:49 »
Witam.

Masz luz pomiędzy gniazdem piły/pilnika a blokadą w kierunku otwarcie/zamknięcie? Ja zakupiłem ten model i miałem ok. 0,5 mm luzu, wiec oddałem tool na gwarancję.

Pozdrawiam.

Offline SlavaSvarog

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #10 dnia: 16-12-2013, 13:12:35 »
u mnie nawet za bardzo jest zagięty:) w sensie chodzi z bardzo dużym oporem
HAIL MASTER QUORTHON!

Bogi naszych Praojców
Czekając świtu śnią...

Offline Piotrek79

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: 16-12-2013, 17:17:01 »
A mozesz zapodac jakies dokladniejsze fotki tego gniazda na piłę i pilnik,bo ciekawi mnie jak to rozwiazali.Bede dzwieczny dzieki za mini recke.

Offline mar_kow

• Opinii: (50)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #12 dnia: 16-12-2013, 17:24:14 »
Witam.

Masz luz pomiędzy gniazdem piły/pilnika a blokadą w kierunku otwarcie/zamknięcie? Ja zakupiłem ten model i miałem ok. 0,5 mm luzu, wiec oddałem tool na gwarancję.

Pozdrawiam.

Mam dokładnie to samo w swoim sprezentowanym. Listek blokady jest jak gdyby nie dopasowny. Nie wysyłałem swojego bo zgodnie z przysłowiem "darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda"...
Nie jest to wielki problem ale za te pieniądze...
Dla mnie w nowej (co później opiszę) wersji bulwersuje brak mini wkrętaka. Często go używałem do rozbierania małych rzeczy...

Offline Piotrek79

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: 16-12-2013, 18:55:52 »
W moim "starym" tez luz jest i byl od poczatku wiec chyba ten typ tak ma:) i popieram maly wymienny wkretak przydaje sid jak diabli

Offline SlavaSvarog

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #14 dnia: 16-12-2013, 20:14:49 »

A mozesz zapodac jakies dokladniejsze fotki tego gniazda na piłę i pilnik,bo ciekawi mnie jak to rozwiazali.Bede dzwieczny dzieki za mini recke.

Tak na szybkości :

HAIL MASTER QUORTHON!

Bogi naszych Praojców
Czekając świtu śnią...

Offline Piotrek79

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #15 dnia: 16-12-2013, 20:36:32 »
O super dzieki wielkie,ta blaszka ma dociskac pile,pilnik jak dobrze widze?

Offline SlavaSvarog

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #16 dnia: 16-12-2013, 20:40:40 »
Dokładnie tak. Blaszka jest tak wyprofilowana i zagięta, że wchodzi w otwór w brzeszczocie
HAIL MASTER QUORTHON!

Bogi naszych Praojców
Czekając świtu śnią...

Offline misior

• Opinii: (4)
  • Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #17 dnia: 17-12-2013, 12:22:36 »
Ja miałem luz pomiędzy blokadą liner-lock a całym tym gniazdem, objawiało się to tym, że poruszając np. za piłkę w kierunku otwarcie/zamkniecie, luz był w granicy ok. 0,5 mm. Co ciekawe, nie było luzu bocznego całego gniazda, podobnie nie było luzu na pozostałych trzech narzędziach (ostrzach i nożyczkach ), te były idealnie sprasowane i nic się nie ruszało. Luz na blokadzie gniazda na brzeszczotach powodował to, że nie można  było bezpiecznie pracować, z czasem pewnie by się powiększał od wyrobienia grzbietu liner-locka. Sprzedawca napisał mi, że wszystkie toole, które miał (ok. 10 sztuk) też tak miały i nie może mi wymienić na narzędzie bez wad więc oddał pieniądze. Blaszka trzymająca brzeszczoty jak na zdjęciach wyżej chodziła ciężko, można było paznokcie połamać. Powoli zaczynam zastanawiać się nad Swisstoolem.

Offline Piotrek79

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #18 dnia: 17-12-2013, 15:38:18 »
Eee bez przesady,uzywam pily,pilnika i ten luz mi w niczym nie przeszkadza. Zreszta pewnie mozna to latwo ogarnac,odkrecic gniazdo i lekko klepnac mlotkiem tak zrobilem w sidekick-u z nozem. Potwierdzam na innych narzedziach idealnie bez luzu.

Offline debowiakr

• Opinii: (7)
  • Nowy użytkownik
  • *
  • Prawidłowo niepoprawny
« Odpowiedź #19 dnia: 01-01-2014, 15:41:04 »
A ja mam takie pytanko...
Czy w Twoim egzemplarzu ostrze plain i pilnik/piłka też obcierają o okładziny przy składaniu ?
Trochę mnie to denerwuje ale może to normalne ?