Autor Wątek: Sliwkosky struganie :] wątek warsztatowy  (Przeczytany 111069 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline matze

• Opinii: (3)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Silent beholder
Odp: Postanowiłem ze też coś pokażę
« Odpowiedź #40 dnia: 10-01-2014, 18:05:00 »
(...)
Rękojeść: drewno z podkładu kolejowego (chyba mahoń, ale nie wiem) (...)

Niemcy drewniane podklady robili z debu nasaczanego niesamowita iloscia "syfu". Nie bralbym tego ani na opal ani do uzytku. Chyba, ze w srodku byl czysty, ale taki stary to nie wiadomo, czym zdazyl naciagnac.
Stal jest stalą i zachowuje się jak stal.

Offline sliwkosky

• Szef działu
  • Opinii: (49)
  • *
« Odpowiedź #41 dnia: 10-01-2014, 18:17:49 »
drewno przy obróbce ani przy paleniu niczym nie śmierdzi oprócz normalnego zapachu palonego drewna, ładnie chłonie pokost więc myślę że jest w porządku ;] zobaczymy jak si będzie sprawowało podczas normalnego użytkowania ;]

Offline wiesiek1964

• Opinii: (0)
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #42 dnia: 11-01-2014, 21:44:37 »
Witam serdecznie to drewienko nazywa się Azobe i nie  jest niczym nasączane ponieważ ono nie chłonie wody i nie ma takiej potrzeby .W wodzie tonie jak kamień.Problemem jest kruchość potrafi pękać.

Offline sliwkosky

• Szef działu
  • *
« Odpowiedź #43 dnia: 12-01-2014, 10:50:08 »
super dzieki wielkie za podpowiedz widocznie tak jest koro juz 2 osoby tak mówią a czy tonie będę musiał zobaczyć jak będę odcinał kawałeczek pozdrawiam ;] nożyk dorobił się domku, który został zrobiony przeze mnie z fartucha do spawania na szybko jeszcze jest trochę do oszlifowania ale dziś niedziela to się nie pracuje ;]

foteczki :

Wiem że krzywa i w ogóle, ale mnie ona cieszy strasznie ;], jeszcze niczym na zabezpieczana ale w planach jest wosk pszczeli ;]

Pozdrawiam ;]

Offline sliwkosky

• Szef działu
  • *
« Odpowiedź #44 dnia: 23-01-2014, 12:33:18 »
witam, dostalem do odnowienia szabelkę która jest w dość opłakanym stanie. Wiem o niej tyle ze jest stara i chyba kuta bo ma pozostałosci po sygnaturze. Może ktoś się zna i wie jak pierwotnie wyglądała rękojeść oraz czy warto podejmować się tej renowacji?

Fotki :

[size=7

[size=78%]8%]   [/size]

« Ostatnia zmiana: 23-01-2014, 12:36:39 wysłana przez sliwkosky »

Offline kosiarz

• Nożownik, w dzikich krajach zwany
  • knifemaker
  • Opinii: (72)
  • *
  • KPF
« Odpowiedź #45 dnia: 23-01-2014, 12:34:43 »
foteczki nie działają :)

P.S. Już działają :)

Nie wiem co to może być, ale warto się tym zająć :) Niedługie to jak widać... można by z tego fajną szaszkę zrobić ;p
« Ostatnia zmiana: 23-01-2014, 12:40:40 wysłana przez kosiarz »
www.stalowypiotr.eu

...za bardzo heteroseksuany kozik zrobiłeś, bardziej kolorowy czeba jakaś tęcza, sysunia w zielonym abo cuś :)

Offline sliwkosky

• Szef działu
  • *
« Odpowiedź #46 dnia: 23-01-2014, 12:38:16 »
juz działają nie wiem o co chodzi

tutaj jeszcze dwie :

Offline kosiarz

• knifemaker
  • *
  • KPF
« Odpowiedź #47 dnia: 23-01-2014, 13:08:00 »
Fajne to i ciekawe :) W dziale Białą Broń zapytaj :) A jak wyżej napisałem, gdybym nie musiał tego robić zgodnie z oryginałem, celowałbym w szaszkę ;p

O tak ;p

« Ostatnia zmiana: 23-01-2014, 13:26:14 wysłana przez kosiarz »
www.stalowypiotr.eu

...za bardzo heteroseksuany kozik zrobiłeś, bardziej kolorowy czeba jakaś tęcza, sysunia w zielonym abo cuś :)

Offline sliwkosky

• Szef działu
  • *
« Odpowiedź #48 dnia: 23-01-2014, 14:00:59 »
mhm czyli sugerujesz zeby lekko ściać w niej czubek zeby tam była bardziej smukła tylko pytanie czy nic sie nie stanie z KT bo ona ma szlif wklęsły na całej długość, fotka samej końcówki ostrza :

Kosiarzu czy mógł byś zaznaczyć na tym końcowym zdjęciu jak mniej więcej poprawić szlif ?
na rękojeść, chciał bym wykorzystać jakis inny materiał niż mosiądz ponieważ nie mam go praktycznie w ogóle w takich formach jak na przedstawionej rękojeści przez ciebie, myslałem nad tym zeby zrobić rekojeść ze stali nierdzewnej i skóry grubej na jakies 3-4 mm a sama dupke zakonczyć w podobny sposób z tym ze była by ona składanka ze skóry i nierdzewki, albo dam jakies drewno twarde którego nie mam ^^ jakis dąb sękaty może znajdzie się w drewnie kominkowym :D

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 23-01-2014, 14:04:51 wysłana przez sliwkosky »

Offline kosiarz

• knifemaker
  • *
  • KPF
Odp: Sliwkosky struganie ;] -Szabelka
« Odpowiedź #49 dnia: 23-01-2014, 14:10:19 »
Skoro wklęsły szlif a obawiasz się, że coś ci z nim nie wyjdzie, to może nie zwężaj klingi i zostaw jak jest, tylko zrób coś z tym zaoblonym czubkiem bo brzydko wygląda ;p W ogole wydaje mi się, to mogło być już złamane i poprawiane, może oryginalnie było dłuższe, bo jakoś tak za blisko sztychu te strudziny się kończą :) Ale jak zrobisz bardziej szliczasty sztych i tam jakby szlif sztychu to te strudziny trochę zanikną i będzie ok :)
Ale bym leciutko, chociaż symbolicznie zwęził ostrze ku sztychowi :) Smuklej i lżej by wyglądało i dobrze wpłynie na wyważenie ;p Zrobiłbym to jakoś tak :)
www.stalowypiotr.eu

Offline sliwkosky

• Szef działu
  • *
« Odpowiedź #50 dnia: 23-01-2014, 14:14:05 »
oki tak wiec po zdanej (mam nadzieje) sesji wezmę się za to i pokażę co wyszło z tego wszystkiego ^^, a no i jeszcze czy macie jakiś pomysł na odrdzewienie tego, czy zwyczajnie papierem to potraktować albo szczotką drucianą w wiertarce a potem papierkiem.

Offline kosiarz

• knifemaker
  • *
  • KPF
« Odpowiedź #51 dnia: 23-01-2014, 14:27:13 »
Z odrdzewianiem takich rzeczy jest tak, że nigdy się nie do końca nie odrdzewią i zawsze jakieś wżery zostaną :) Kwestia co chcesz osiągnąć. Jeśli to jakieś wartościowe ostrze to lepiej by było nie ingerować szlifowaniem, tylko odrdzewić ile się da. Ale jeśli masz zamiar to przerabiać i nie masz na celu zachowania oryginalnej faktury to szlifować jak w twardym aż odkryjesz gołą stal.
Zanim zaczniesz to robić namocz w ropie (owinięta w nasączone ropą szmaty) albo zrób wywar z pokrzywy (tylko skąd teraz pokrzywy ;p). I wyjmij z tej ropy za jakiś czas, przeszczotkuj i zobacz jak to wygląda :)
www.stalowypiotr.eu

Offline sliwkosky

• Szef działu
  • *
« Odpowiedź #52 dnia: 23-01-2014, 14:30:38 »
ropie jakiej ropie może byc diezel ^^, czy da rade jakąś kupic np w castoramie ? a co z odrdzewianiem w coca coli bo też o tym słyszałem ;]

Offline kosiarz

• knifemaker
  • *
  • KPF
« Odpowiedź #53 dnia: 23-01-2014, 14:32:05 »
Coca najpierw zeżre rdzę a potem zabierze się za ostrze ;p Zwykła ropa, diesel ok ;p Chodzi o to aby rdza porządnie nasiąkła, potem delkatnie małym młoteczkiem możesz opukiwać, jeśli była gruba to będzie odpadać i łatwiej odchodzić od stali :)
www.stalowypiotr.eu

Offline karud

• knifemaker
  • Opinii: (81)
  • *
    • Karud knives
« Odpowiedź #54 dnia: 23-01-2014, 14:53:32 »
"Wiem o niej tyle ze jest stara i chyba kuta bo ma pozostałosci po sygnaturze."
Rozwaliło mnie to stwierdzenie  :rotfl: :rotfl: ;-P

Tak na oko to ta głownia jest już skrócona, zapewne była złamana... więc możesz z tego zrobić co chcesz, zgodności historycznej już i tak nie osiągniesz... Jeżeli tam zostało sporo zdrowej stali to czasami całkiem ciekawe noże / tasaczki / kordy wychodzą z takich złomków.
zapraszam do sklepu www.birkashop.pl

жизнь, как посмотришь с холодным вниманьем вокруг –
такая пустая и глупая шутка…

Offline tosiek74

• Opinii: (61)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • OSTRY NIEOSZLIFOWANY
« Odpowiedź #55 dnia: 23-01-2014, 14:59:50 »
A jeśli chcesz oczyścić bezinwazyjnie to zrób  to elektrolitycznie, tak jak się oczyszcza wykopki.
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic583392.html

Nie wierzę w drugą Irlandię i garbate aniołki.

Offline sliwkosky

• Szef działu
  • *
« Odpowiedź #56 dnia: 11-02-2014, 17:11:34 »
siemanko, z szabelką ruszyłem i wyciągnałem z niej wszystko co tylko umiałem i pozwalała mi na to moja 'pracownia'

Oto efekty:
Rękojeść to mosiądz jakies drewienka i mosiądz ^^
Głownia to ten zardzewiały wykopek. z efekty jestem zadowolony udało się ją wyostrzyć ładnie, zobaczymy jak się będzie podobała teściowi mojego brata co mi zlecił to zadanie  ;-P

Foteczkki

W planach są 3 nożyki za które mam nadzieję zabiorę się niebawem
rysuneczki:

takie projekty na pewno się powtarzały na forum, właśnie robiłem ja na podstawie innych nożyków, więc prosił bym, o nie linczowanie mnie za ew plagiat, ponieważ ani one nie będą wykorzystane do celów komercyjnych, ani reklamowych, ani żadnych innych niż oddanie za freeko znajomemu, albo zostawienie sobie. Najcenniejsza rzeczą po ich zrobieniu pewnie bedzie doświadczenie ;] .

Pozdrawiam:]
« Ostatnia zmiana: 20-02-2014, 19:23:14 wysłana przez sliwkosky »

Offline noxos

• Opinii: (3)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #57 dnia: 11-02-2014, 17:38:16 »
Szabelka wygląda fajnie,a z noży-trzeci zapowiada się interesująco. :)

Offline kosiarz

• knifemaker
  • *
  • KPF
« Odpowiedź #58 dnia: 11-02-2014, 18:10:38 »
Szabel wyszedł miodnie :) Bardzo fajnie sztych załatwiłeś - podoba mi się :) Rękojeść mocno nożowa wyszła, ale jak mosiądz spatynuje to nabierze charakteru! :) Ach... pewnie daj mnie ją nie zadziała co? ;p
www.stalowypiotr.eu

Offline sliwkosky

• Szef działu
  • *
« Odpowiedź #59 dnia: 11-02-2014, 18:20:00 »
no niestety ^^ chętnie to ja bym ją sobie samemu zostawił :P ale no nie moja :P, miałem spore problemy z dupką mosiężną bo odpadała aż w koncu wwierciłem w nią dwa gwozdziki, a potem dokleiłem resztę do drewna mam nadzieję, że teraz nie odpadnie ;p,

Jeszcze takie pytanko wyżarzyłem sobie stary bardzo pilnik sygnowany, który dostałem od wujka, w kominku. Stał się dość miękki, tak że zwykłym wiertłem da rade go przewiercić , czy nadaję się on na tanto? jest sporych rozmiarów koło 30 cm, ale nie wiem czy stal odpowiednia, żeby z tego kupa nie wyszła.