Autor Wątek: szybkie pytania dotyczące pochworóbstwa  (Przeczytany 59533 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Podczas

• knifemaker
  • Opinii: (28)
  • *
Odp: szybkie pytania dotyczące pochworóbstwa
« Odpowiedź #200 dnia: 19-07-2015, 18:19:15 »
Można też wkrętarką  :)

A z mojej strony pytanie, jak sprawuje się ta farba http://www.juchcik.pl/pl/p/Farba-do-skory-Eco-Flo-Biala%2C-62-ml./407

Czy kryje dobrze, czy kolor jest idealnie biały po zabarwieniu skóry, czy wnika w jej strukturę, czy tylko działa powierzchniowo ?
Facebook : https://www.facebook.com/PodczasKnives/

Drobne usługi knifemakingowe; pochewki kydex/skóra/abs. Dorabianie rękojeści, blanki na zamówienie.

Offline maiones

• Opinii: (25)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #201 dnia: 19-07-2015, 19:06:25 »
Ja sobie robotę "ułatwiam" w ten sposób, że robię rowki pod szew z obu stron i miejsca pod nić również z obu stron wyznaczam radełkiem. Musisz tylko zachować symetrię w wyznaczaniu tych otworów. Następnie nie przebijam skóry na wylot tylko wbijam szydło mniej-więcej do połowy najpierw z jednej później z drugiej strony. Następnie trzymając pochewkę w rękach przebijam na wylot tak manewrując szydłem żeby trafiło w otworki. Nie jest to pewnie jakaś profesjonalna metoda i zaraz mogę zostać objechany przez forumowych speców ale u mnie się sprawdza i szew wychodzi ładny z jedne i z drugiej strony. Tylko czasochłonne to jest strasznie  :/.

Edzia: @Podczas - nie polecam. Kicha straszna. Generalnie skóry na biało nie da się dobrze zabarwić. Najlepiej sprawują się podobno farbki citadel ale biała farba ma tendencję do pękania na skórze. Zależy jeszcze jak duże elementy chcesz barwić ale jeżeli myślisz o dużych powierzchniach to raczej słabo to widzę.
« Ostatnia zmiana: 19-07-2015, 19:09:24 wysłana przez maiones »

Offline Podczas

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #202 dnia: 19-07-2015, 19:18:35 »
Miałem pomysł żeby zrobić całą białą pochewkę, ale skoro tak, to chyba zrezygnuję. Czy może jest jakiś sposób utrwalić te citadele jakimś lakierem ? Albo pomalować jakimś elastycznym lakierem lico pochewki ?

Drobne usługi knifemakingowe; pochewki kydex/skóra/abs. Dorabianie rękojeści, blanki na zamówienie.

Offline maiones

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #203 dnia: 19-07-2015, 19:28:36 »
Też kiedyś miałem taki pomysł  ;).
Nie mam pojęcia czy da się to utrwalić w jakiś sposób. Z drugiej strony takie spękania nadadzą trochę klimatu pochewce ale to oczywiście zależy od ogólnej koncepcji.

Offline shs

• Opinii: (19)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • shit happen sometimes
« Odpowiedź #204 dnia: 19-07-2015, 19:29:01 »
Ja sobie robotę "ułatwiam" w ten sposób, że robię rowki pod szew z obu stron i miejsca pod nić również z obu stron wyznaczam radełkiem. Musisz tylko zachować symetrię w wyznaczaniu tych otworów. Następnie nie przebijam skóry na wylot tylko wbijam szydło mniej-więcej do połowy najpierw z jednej później z drugiej strony. Następnie trzymając pochewkę w rękach przebijam na wylot tak manewrując szydłem żeby trafiło w otworki. Nie jest to pewnie jakaś profesjonalna metoda i zaraz mogę zostać objechany przez forumowych speców ale u mnie się sprawdza i szew wychodzi ładny z jedne i z drugiej strony. Tylko czasochłonne to jest strasznie  :/.

Sądzę, że metoda jest tak dobra jak każda inna, która przynosi oczekiwane rezulataty. Pewnie sztuka byłaby łatwiejsza gdybyś (bym) mieli konika.

Offline eddieiron

• knifemaker
  • Opinii: (91)
  • *
  • WKMN
    • http://www.pwljm.pl/bhp-kedzierzyn-kozle/
« Odpowiedź #205 dnia: 19-07-2015, 19:54:55 »
A czy jest jakiś sposób aby skóra była sztywniejsza,mam skórę 2mm ale jest mięka, myślałem nad pochwą z niej ale jest mięka ,może jak uformuję ją to podarować jakimś lakierem wewnątrz czy coś innego?

Offline banax

• Opinii: (70)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #206 dnia: 19-07-2015, 20:01:42 »
Jeśli zrobisz to na mokro to skóra po wyschnięciu będzie sztywna, jak ją jeszcze napuścisz na gorąco woskiem pszczelim to będzie jak plastik  ;), tyle, że poważnie ściemnieje po wosku.

Offline maiones

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #207 dnia: 19-07-2015, 20:05:07 »
Edi - banax ma rację, chyba, że masz skórkę wyprawianą chromowo - wtedy lipa. 2mm skórka nie będzie jakoś specjalnie sztywna i na pochewki słabo się moim zdaniem nadaje. Chyba, że naleśnik mocno formowany. Ze zwykłej "norki" typu slip-in zrobi się po miesiącu straszny kapeć.

Offline eddieiron

• knifemaker
  • *
  • WKMN
« Odpowiedź #208 dnia: 19-07-2015, 20:07:54 »
Dziękuję za podpowiedzi, pouch EDC może z niej zrobię?najpierw zobaczę na kawałku jak się formuje i czy będzie sztywną po zawoskowaniu.

Offline maiones

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #209 dnia: 19-07-2015, 20:10:20 »
Tak na pouczyk zdecydowanie bardziej się nada ale woskowanie poucza edc nie będzie najlepszym pomysłem. Jeżeli będzie ciasny i skóra będzie pracowała to strasznie Ci popęka. Tym bardziej, że będziesz tego używał codziennie. Uformuj tą skórkę, wysusz dobrze i zobacz czy będzie trzymała kształt. Jeżeli tak to wykończ naturalnie, olejkiem, tłuszczem itp.

Offline pitersek

• Opinii: (57)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #210 dnia: 20-07-2015, 10:04:27 »
Nie do końca rozumiem jakiego poucha masz na myśli, ale pochewka typu "pancake" noszona od niemal 3 lat na edc codziennie, wykonana właśnie ze skóry ~2mm mocno zawoskowana mieszanką wosku pszczelego i carnuby ma się lepiej niż dobrze bym powiedział :). Wyglądała tak, potem moge wrzucić fotkę stanu dzisiejszego.

Jeśli mówisz o pouchu typu klocek, do którego powrzucasz jakiś szpej, to myślę, że spokojnie bez woskowania się obejdzie. Sporo zalezy od projektu, ale nie wszystko co robisz ze skóry musi być sztywne jak kydex...

[...] Pewnie sztuka byłaby łatwiejsza gdybyś (bym) mieli konika.
Masz na myśli poniaka do szycia? Ostatnio zrobiłem własną niedużą wersję - coś powiedzmy podobnego do tego -

(fota jumana)
I jakkolwiek pewnie jest to możliwe, słabo widzę dziurkowanie w tym 8 warstw klejonej 2mm skóry. Dziurkując na desce masz tą przewagę, że masz sztywne podłoże po drugiej stronie. To niby trzyma Ci skórę, ale obok szwu, a nie pod nim - jak podłoże. Więc taka konstrukcja przekładana z 8 warstw może się jeszcze bardziej rozjeżdżać moim zdaniem.
Jak przebijesz to napisz jak poszło :)

Offline eddieiron

• knifemaker
  • *
  • WKMN
« Odpowiedź #211 dnia: 20-07-2015, 11:06:27 »
Pouch będzie (mam zamiar)zrobić prosty ,coś jak kaletka  tyle tylko że przeszyta po środku  dzięki za podpowiedzi zobaczę co z tego wyjdzie ;P

Offline Corn

• Opinii: (0)
  • Nowy użytkownik
  • *
    • Kornik Leatherwork
« Odpowiedź #212 dnia: 21-07-2015, 21:44:01 »
I jakkolwiek pewnie jest to możliwe, słabo widzę dziurkowanie w tym 8 warstw klejonej 2mm skóry. Dziurkując na desce masz tą przewagę, że masz sztywne podłoże po drugiej stronie. To niby trzyma Ci skórę, ale obok szwu, a nie pod nim - jak podłoże. Więc taka konstrukcja przekładana z 8 warstw może się jeszcze bardziej rozjeżdżać moim zdaniem.
Jak przebijesz to napisz jak poszło :)

Dlatego dziurkując kawałek skóry umocowany w szczękach ławy rymarskiej czy konika, z drugiej strony podkłada się kawałek korka (może być od wina chociaż jest mały i kiepsko się go trzyma).
Rada dla wszystkich którzy zaczynają lub nadal brną w zaparte dziurkując w pionie. Jeśli szanujecie swój nadgarstek i chcecie poprawić szycie, otwory róbcie w poziomie. Dziurkując w pionie na desce po pierwsze nienaturalnie wyginacie nadgarstek przez co szybko was zacznie boleć. Poza tym poziome szycie ma tę zaletę, że kontrolujecie cały czas szydło, jeśli poszło kawałek krzywo możecie szybko skorygować tunel, dziurkując pionowo nie widzicie dokładnie jak idzie szydło.
Tak poza tym to szydło ma być naostrzone i wypolerowane na lustro, akurat na tym forum wszyscy chyba wiedzą jak to się robi. Im lepiej naostrzone i wypolerowane szydło tym mniejszej siły musimy używać przy pracy, więc warto poświęcić godzinkę czy dwie na dopieszczenie narzędzi.
Także szczerze polecam szycie w poziomie, rymarze całego świata nie mogą się mylić.

Edzia: @Podczas - nie polecam. Kicha straszna. Generalnie skóry na biało nie da się dobrze zabarwić. Najlepiej sprawują się podobno farbki citadel ale biała farba ma tendencję do pękania na skórze. Zależy jeszcze jak duże elementy chcesz barwić ale jeżeli myślisz o dużych powierzchniach to raczej słabo to widzę.

Skóry nie da się na biało zabarwić, ale da się ją pomalować.
Używałeś cova color? Tak się składa, że mam malutką porcję tej farby i się sprawuje całkiem nieźle. Trzeba jednak zaznaczyć, że cova color to farby, a najlepsze do skóry są barwniki. Różnica jest taka, że farba zostaje na powierzchni a barwnik wnika w skórę. Farba do skóry MUSI być elastyczna żeby, tak jak zostało wspomniane, nie pękała. Cova color to farby dedykowane i są elastyczne. Niektóre farby do figurek (najlepsze są właśnie citadelki) nadają się do malowania skóry. Warto zaznaczyć, że przy malowaniem cova color trzeba dodać odrobinę wody do niej i wymieszać. Niemniej słabo się takie farby nadają do malowania całych powierzchni.

Offline pitersek

• Opinii: (57)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #213 dnia: 21-07-2015, 21:53:15 »
dzięki za cenne uwagi.
Poniaka wystrugałem, teraz czas zacząć go używać :)

Offline Podczas

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #214 dnia: 21-07-2015, 23:12:40 »
No tak,  a w drugą stronę?  Da się pozbawić skórę jej naturalnego koloru?  Wybielić czymś?

Offline katz

• Szef
  • Opinii: (131)
  • *
  • Ordo Theutonicus
    • Moje skóry
« Odpowiedź #215 dnia: 21-07-2015, 23:15:36 »
Da się, kilka lat w gnoju końskim i będzie elegancka. Tak bielono skórę na oporządzenie armii napoleońskiej.
Skóry różne: http://katzs-leathers.tumblr.com
Sprzedam

PGK swoich i świadków nigdy nie zostawia.

Offline miguel

• Opinii: (61)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #216 dnia: 21-07-2015, 23:21:22 »
Dziurkując w pionie na desce po pierwsze nienaturalnie wyginacie nadgarstek przez co szybko was zacznie boleć.

Hm, ale po co wyginać nadgarstek przy dziurkowaniu?
Michał

Moje prace na Instagramie: www.instagram.com/michaldms/

Offline Corn

• Nowy użytkownik
  • *
    • Kornik Leatherwork
« Odpowiedź #217 dnia: 22-07-2015, 10:25:52 »
Hm, ale po co wyginać nadgarstek przy dziurkowaniu?

Wybacz, ale jak to przeczytałem to w pokoju rozległo się głośne "plask", a jego powodem był mój facepalm.
Weź do ręki długopis/ołówiek lub coś podobnego i złap go tak żeby dłoń była ułożona w pięść. Wyciągnij przed siebie i zobacz w którą stronę jest skierowany długopis. Jaśniej tego nie wytłumaczę.
No, chyba że chodziło Ci o robienie dziurek poprzez walenie w szydło, ale wtedy to już kompletnie nie ma kontroli gdzie ono pójdzie.

Offline miguel

• Opinii: (61)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #218 dnia: 22-07-2015, 12:00:38 »
Wybacz, ale jak to przeczytałem to w pokoju rozległo się głośne "plask", a jego powodem był mój facepalm.
Weź do ręki długopis/ołówiek lub coś podobnego i złap go tak żeby dłoń była ułożona w pięść. Wyciągnij przed siebie i zobacz w którą stronę jest skierowany długopis. Jaśniej tego nie wytłumaczę.
No, chyba że chodziło Ci o robienie dziurek poprzez walenie w szydło, ale wtedy to już kompletnie nie ma kontroli gdzie ono pójdzie.

Dziurki pod szew robię szydłem, nie muszę zatem próbować na długopisie, ołówku ani niczym podobnym :)  Wielu ich może nie zrobiłem, ale kilka by się uzbierało.

Przy robocie nadgarstki są lekko zgięte, ale minimalnie, właściwie pozostają w osi z przedramionami, nic tam nie ma nienaturalnego, ani nic co by było potencjalnym źródłem bólu czy kontuzji. Służą tylko do delikatnej stabilizacji pozycji, siła do przebicia idzie z ciała, nawet nie jestem w stanie wyróżnić grupy mięśniowej, która jest najbardziej w to zaangażowana. Widocznie robię to źle :) No ale działa jakoś.

O co chodzi z waleniem w szydło nie wiem za bardzo, ale chyba wolę nie wiedzieć. Miłego facepalmowania :)
Michał

Moje prace na Instagramie: www.instagram.com/michaldms/

Offline Corn

• Nowy użytkownik
  • *
    • Kornik Leatherwork
« Odpowiedź #219 dnia: 22-07-2015, 13:11:34 »
No cóż, widzę że nie zrozumiałeś i nawet nie wiem co odpisać, podałem już wszystkie argumenty w poprzednich postach.
Może jak się szyje jedną pochewkę to nie ma znaczenia (w tym momencie myślę jedynie o nadgarstku), ale jak trzeba zrobić kilkadziesiąt/kilkaset otworów to już inna sprawa.
Ja pasuję, nie mam zamiaru nikogo przekonywać na siłę. Powiem tylko, że jest to sposób używany od wieków głównie przez rymarzy na całym świecie i się sprawdza.