Reklama

szybkie pytania dotyczące pochworóbstwa

Zaczęty przez nemesis, 24-12-2013, 07:26:13

pitersek

Mam ten dye reducer i pachnie tak samo jak ordynarny zwykły denaturat. Możesz poszukać składu ale myślę, że bezbarwnym etylowym spokojnie możesz.
o, pierwsze wyniki z googla:
http://leatherworker.net/forum/topic/21549-making-fiebings-dyes-lighter/


grzybb

Czyli może być zwykły spirytus "spozywczy" ;) ?


pitersek

Wg mnie może :). Troche szkoda spirytusu, denaturat taniej wychodzi no ale... ;P
Dla pewności rozcieńcz najpierw kilka ml i stestuj na skrawku ale myślę, ze będzie ok.


grzybb


yorri

Witam

Mam  pytanie do osób robiących portfele. Jakiej skóry używacie do robienia portfeli? Interesuje mnie grubość i rodzaj skóry. Czy elementy wewnętrzne portfela robi się z cieńszej skóry, czy też wszystko szyje się z takiej samej skóry?
Chciałbym spróbować zrobić portfel dla siebie i nie wiem jaką skórę wybrać. Dodam, że na zewnętrznej stronie chciałbym zrobić jakieś tłoczenie. 


jakobym

Można jakoś zaradzić brudzeniu odzieży przez skórzaną pochwę?

Farba Fiebing's, lico zabezpieczone woskiem z lanoliną, krawędzie samym woskiem pszczelim.

Przewiduj.

Corn

Można, a nawet trzeba zastosować jakiś finish. Chociaż po wosku może być ciężko.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka


jakobym

Kupię coś jutro i się okaże. Tak czy inaczej, dzięki za odpowiedź.

Przewiduj.

karolpik

Cytat: Corn w 10-07-2017, 12:44:30

Można, a nawet trzeba zastosować jakiś finish.

Co proponujesz/polecasz?


bommmbel

Hej, za niedługo będę chciał wykonać kilka leather stropów dla siebie i kilku znajomych. Kilka lat temu wykonałem dla siebie dwa z materiałów, które akurat były pod ręką, ale nie pamiętam jakiego kleju użyłem (raczej nie był bezbarwny, bo gdzie nie gdzie po bokach lekko widać białe wycieki..). Jaki polecacie do łączenia skór i drewna? Nie zależy mi na 'ekspress klejach', tylko na długotrwałym i dokładnym łączeniu. Dzięki za pomoc.


faarm

czym pofarbować amatorsko gotową już pochewkę, żółtobrązową, jasną z kilkoma ciemnymi plamami :mad:
kupiona razem z Tlimowskim bushcraftem z drugiej ręki
plamy są ciemnobrązowe


maiones

Cytat: bommmbel w 25-08-2017, 10:39:23

Hej, za niedługo będę chciał wykonać kilka leather stropów dla siebie i kilku znajomych. Kilka lat temu wykonałem dla siebie dwa z materiałów, które akurat były pod ręką, ale nie pamiętam jakiego kleju użyłem (raczej nie był bezbarwny, bo gdzie nie gdzie po bokach lekko widać białe wycieki..). Jaki polecacie do łączenia skór i drewna? Nie zależy mi na 'ekspress klejach', tylko na długotrwałym i dokładnym łączeniu. Dzięki za pomoc.

@bommmbel  Butapren daje radę. Mam tak przyklejoną skórę na ścisku do szycia i nie odłazi ;). Najważniejsze jest żeby "zagruntować" drewno klejem. Dajesz najpierw jedną dość grubą warstwę na drewno żeby wpiło klej i następnie jeszcze jedną już tą właściwą do klejenia.  :) Jeżeli zależy Ci na bezbarwnym to ostatnio kupiłem butapren bezbarwny firmy Pattex - do samej skóry sprawdza się wyśmienicie więc do Twoich celów też pewnie da radę.

@faarm Jeżeli masz ciemnobrązowe plamy to pewnie najlepiej było by pomalować na ciemny brąz lub na czarno. Amatorki nie opłaca się odstawiać. Juchcik sprzedawał kiedyś farby Toledo Super w takich małych buteleczkach. Kosztowały parę złotych i na pewno dały by radę. Jeżeli nie znajdziesz to podaj adres na pw to podeślę Ci trochę czarnej czy ciemnego brązu. Możesz kombinować bejcą spirytusową ale wyników operacji chyba nikt nie przewidzi  ;)


grzechV

@bommmbel polecam bonaterm AS trzyma skórę do prawie wszystkiego,trzeba tylko pamiętaj jak pisał @maiones o gruntowaniu. Drewno można zagruntować caponem i najlepiej nie polerować za bardzo.


bommmbel

To jeszcze zadam takie pytanie, bo macie na pewno większą wiedzę niż nie jeden z forum o butach (a tam głównie polecają marki saphir/tarrago.. z wiadomych powodów) - czy przed farbowaniem butów zamiast rozpuszczalnika typu saphir decapant (ok 35zł/100ml) można użyć np. acetonu technicznego lub jakiegoś rozpuszczalnika do skór (np. firmy renia)? Z tego co wyczytałem, to niejeden z Was takowych używa przed farbowaniem skóry na pochewki. Skoro tam i tu skóra, to czy takimi środkami mogę pojechać po butach? Stosunek cena/ilość decapanta a wyżej wymienionych rozpuszczalników - kolosalna.


Ebola

Hey,
jak pozbyć się śladów na skórze po ściskach ?
Zrobiłem pochewkę ( skóra 3 mm) i po formowaniu zostały mi bardzo widoczne ślady (wgniecenia) na skórze.
Mam tą pochewke ponownie namaczać, zwilżyć ?

A przy okazji jak tą pochwę utwardzic ?
ona jest ....miękka :/ -> wydawało mi sie że po kontakcie z woda ( oj doooobrze nasączyłem ta skórę) i wyschnięciu będzie sztywna a nawet twarda - a tu NIC z tych rzeczy :/

Pozdrawiam


banax

Możesz spróbować nawilżyć powierzchniowo gąbką i wygładzić jak przy formowaniu.
Utwardzić możesz napuszczając na gorąco woskiem pszczelim, ale wtedy skóra ciemnieje i to dość znacznie. Jest jeszcze wosk carnauba, który jeszcze bardziej utwardza ale tego nie miałem i nie mam doświadczeń.


Ebola

#596

Dzięki
powalcze jeszcze ;)
już wiem jakie działaia korygujące należy wprowadzić przy następnej pochwie :)

a co do barwy - nie ma znaczenia (przynajmniej TERAZ)

jak skończe szyć - oj idzie jak po grudzie. to powalcze z formowaniem jeszcze

Dębowa mora w skórze przezentuje się zacnie :)

No i uszyte :-)
Jednak mimo nasączenia olejem lnianym pochwa nadal jest miękka.
Co mam zrobić za czary mary żeby nabrała sztywnosci (tylko bez głupich żartów pls)

czy3

Cześć!

Po moim pierwszym szyciu w skórze - etui do telefonu chcę się rzucić na głęboką wode i wykonać portfel bo mi się już stary rozlatuje. A żaden kupny mi nie odpowiada  :rotfl:
znalazłem taki tutek

https://imgur.com/a/h6ArK

Oraz chcę kupić zestaw startowy z juchcika ale z innymi skórami:

http://juchcik.pl/pl/p/Skora-bydleca-czerwona%2C-licowana-1%2C5-mm.-wybierz-rozmiar/638
Na wierzch

oraz do środka:
http://juchcik.pl/pl/p/Skora-kozia-czarna%2C-1-mm.-wybierz-rozmiar/552

Czy grubości skór są wystarczające?
Pod jakimi hasłami szukać "schematów"? Fajnie by było, gdybym mógł wydrukować konkretny wzór i wyciąć go na skórze z wymiarami itd. Po anglicku to template ale po naszemu w google nie za bardzo są jakieś grafiki.
Najwyżej zmodyfikuję, zależy mi na kieszonce na bilon.
Pozdrawiam!
Mówią: politycy to najgorsze gówno w mieście, jakby ich pozabijać to się może zmieni wreszcie
Ale ja mam wątpliwości, lecz jedynie co do metod
Lepsze gazy trujące od noży, pistoletów.

maiones

Cytat: czy3 w 18-12-2017, 10:52:42

Cześć!

Po moim pierwszym szyciu w skórze - etui do telefonu chcę się rzucić na głęboką wode i wykonać portfel bo mi się już stary rozlatuje. A żaden kupny mi nie odpowiada  :rotfl:
znalazłem taki tutek

https://imgur.com/a/h6ArK

Oraz chcę kupić zestaw startowy z juchcika ale z innymi skórami:

http://juchcik.pl/pl/p/Skora-bydleca-czerwona%2C-licowana-1%2C5-mm.-wybierz-rozmiar/638
Na wierzch

oraz do środka:
http://juchcik.pl/pl/p/Skora-kozia-czarna%2C-1-mm.-wybierz-rozmiar/552

Czy grubości skór są wystarczające?
Pod jakimi hasłami szukać "schematów"? Fajnie by było, gdybym mógł wydrukować konkretny wzór i wyciąć go na skórze z wymiarami itd. Po anglicku to template ale po naszemu w google nie za bardzo są jakieś grafiki.
Najwyżej zmodyfikuję, zależy mi na kieszonce na bilon.
Pozdrawiam!
Grubości skór są ok z tym, że skóra kozia to skóra wyprawiana chomowo, a więc nie wykończysz krawędzi tak jak w tutorialu który pokazałeś. Do chromu w zasadzie tylko farba do krawędzi.
Do tego skóra chromowa zachowuje się inaczej niż wyprawiana roślinnie i moim zdaniem trudniej się z nią pracuje, a już na pewno trudniej się szyje.
Taka skóra jest "lejąca" i nadaje się bardziej do obróbki maszynowej. Jeżeli chcesz z nią pracować ręcznie to podstawą są ekstremalnie ostre narzędzia, cierpliwość, delikatność i dużo czasu ;). Nie twierdzę jednak że to niemożliwe, sam uszyłem kilka pasków do zegarków właśnie z tej samej skórki ;)
Co do wzorów to tylko po angielsku 'leather wallet template lub pattern".
Makesupply.com ma na swojej stronie sporo darmowych projektów gotowych do wydruku.
Polecam też zakup za parę dolców od tego gości na etsy:
https://www.etsy.com/shop/LeodisLeather
Nie dość, że dostaniesz porządnie przygotowany projekt to jeszcze na jego kanale na youtubie będziesz mógł razem z nim ten portfel uszyć krok po kroku ;)

tendaj

Witam !
Mam pytanie do bardziej doświadczonych skórorobów - chodzi o zastosowanie oleju lnianego i pokostu lnianego w pracy ze skórą  :dodge: