Autor Wątek: Kershaw Black Colt II - mały opis.  (Przeczytany 2629 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Osos

• Opinii: (360)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Pocket knife gentleman.
Kershaw Black Colt II - mały opis.
« dnia: 23-03-2014, 20:04:08 »
Czas na kolejny budżetowy model popularnej i lubianej firmy Kershaw - Black Colt II.

Parametry:
 - Długość całkowita: 179 mm
 - Długość rękojeści: 104 mm
 - Waga noża: 104,5 g
 - Waga etui: 21,7 g
 - Blokada: back lock
 - Rękojeść: kopolimer
 - Grubość rękojeści 17,3 mm
 - Długość klingi: 75 mm (krawędź tnąca 68mm)
 - Grubość klingi - 3 mm
 - Stal: 8Cr13MoV
 - Profil głowni: Clip point
 - Powłoka: Satin finish

Kilka zdjęć noża:

Na początku zaskoczyła mnie wielkość pudełka, do którego zmieściły by się ze dwa noże. W środku znajdujemy etui ze składanych nożem, który chyba miał nawiązywać do tradycyjnych noży składanych (choćby takich jak Buck 110). Tylko, że w tym wypadku Kershaw chciał połączyć nowoczesność, dodając kopolimer na rękojeści.

Model Colt II jest produkowany w Chinach, jak i inne modele z tej półki cenowo/jakościowej Kershaw'a, świadczy o tym również naklejka na pudełku. Nóż wykonany ze stali 8Cr13MoV, czyli w tej materii mamy standard.

Zacznijmy od rękojeści.
 Kopolimer to polimer posiadający dwa i więcej merów... Cokolwiek to znaczy (niestety nie mam wykształcenia fizycznego i nic mi to nie mówi).
 Niemniej brzmi ciekawie, organoleptycznie, w dotyku jest jak gumowe tworzywo, ale dosyć twarde. Nie ma zapachu.
 Wikipedia podaje, że są różne rodzaje kopolimerów, i że zazwyczaj mają wysoką udarność. W dotyku nie jest "złe", pewnie tez nieźle się spisuje przy wilgotnych dłoniach i generalnie poprawia uchwyt noża.
 Sama rękojeść jest mocno profilowana, każdy palec ma dla siebie, osobne podcięcie. Przy normalnych uchwycie, czyli jeśli nóż jest pionowo, trzyma się go rewelacyjnie, ale wystarczy delikatnie zmienić uchwyt i już moje palce wylądowały na mało wygodnych, ostrych kantach, pomiędzy podcięciami.

Wykończenie nie jest na najwyższym poziomie, w dwóch miejscach zauważyłem nieusunięte, nadmiary tworzywa.
 Rękojeść skręcona śrubo-pivotem (torx), i tulejką znajdującą się na "dupce" rękojeści.

Klinga.
 Tutaj mamy clip pointa, z dosyć mocno ściętą fałszywką.
 Szlif wklęsły.
 Klinga otwierana, że tak powiem oldschoolową metodą, czyli mamy do dyspozycji podcięcie pod paznokieć. Niemniej aby nóż rozłożyć, trzeba użyć obu dłoni.
 Krawędź tnąca dosyć wysoka i bardzo równa z obu stron.
 Nóż fabrycznie ostry, ale nie goli.

Klinga w pozycji złożonej jest wycentrowana.

Blokada, to back lock. Nóż po otwarciu strzela aż miło, żadnych luzów. Naciskanie na sprężynę nie wymaga nadmiernej siły.
 Sprężyna ma grubość 3,2 mm.

Nóż w pozycji zamkniętej niestety, według mnie nie do końca jest dopracowany, gdyż koniec klingi (próg), mocno wystaje ponad linię rękojeści i jest to krawędź ostra. To mi się nie spodobało.

Etui z nylonu, również nie porywa, ot najzwyklejsze etui, podobne widziałem dodawane do bazarowych noży. Jedyna różnica, to wszyte logo Kershawa.

Porównanie wielkości do Victorinoxa 91mm:

Podsumowując, niestety nóż nie przypadł mi do gustu. Nie podoba mi się rękojeść, nie podoba mi się etui, nie podoba mi się wykończenie. Wielkość niezbyt duża, wobec czego i użytkowość delikatnie ograniczona.
 Cena relatywnie wysoka, bo około 110zł (stan na marzec 2014 roku).
 Do zalet można dopisać wykończenie klingi...i chyba tylko tyle.

I jeszcze kilka fotek:

Moje recenzje i opisy nożowe: www.kosa.net.pl

BYKOM-STOP! Tępmy e-analfabetyzm w Internecie.

Offline InQuizitor

• Oj tam, oj tam!!!
  • Opinii: (141)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Nikt nie spodziewa się Kieleckiej Inkwizycji!!!
Odp: Kershaw Black Colt II - mały opis.
« Odpowiedź #1 dnia: 23-03-2014, 20:22:12 »
Wielkie dzięki, że chce Ci się pisać!
Odzew mały, ludzie wolą KO, fajnie że mimo wszystko pokazujesz.

A nożyk jak dla mnie to również totalne nieporozumienie, mega paskudny....

Offline Orcanus

• Opinii: (53)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Choćbym chodził ciemną doliną , to i tak dojdę
« Odpowiedź #2 dnia: 23-03-2014, 20:47:01 »
 :D  Niezły opis  dzięki  :D  jest stal jest nóż - ale fakt - paskuda w h....

Offline ednyfed

• Opinii: (7)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #3 dnia: 23-03-2014, 22:20:09 »
Dzięki za kilka zdań i fotki.
Lubię markę. Więc chciałoby się coś dobrego napisać. Ale tym razem nie dam rady.  :D
Jeśli jesteśmy przy Kershawach buckpodobnych, to ciekawszym modelem jest Wildcat Ridge (za kałużą grubo poniżej 100 zł).
Na Ebayu co jakiś czas pojawiają się różne modele Kershawa (też te z kopolimerem na rękojeści) wyprodukowane jeszcze w Japonii (nim KAI zdecydowało się przenieść ich produkcję do Chin).

Offline junasz

• Opinii: (55)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #4 dnia: 24-03-2014, 01:02:07 »
Cóż... zgodzić mi się przyjdzie i z Tobą i z resztą przedpiśców szanownych.  :)
A tak z innej beczki - tym razem wziąłem obiecanego Ci staruszka Gerlacha... i zaś się nie udało.  :badass:
Tępi ludzie są jak tępe noże. Specjalnej krzywdy nie zrobią, ale jak wqrwiają...

KONKURSY !!!

Offline Tayniak

• Opinii: (193)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #5 dnia: 24-03-2014, 13:53:29 »
Fajnie, że jesteś na forum Areczku - tyle inicjatyw ruszasz do przodu :)
Jeśli zaś chodzi o nóż, to moje pierwsze skojarzenie, z powodu głowni, było właśnie z Buckiem 110. Pomyślałem sobie, ot fajny kozik do kieszeni. Nie mam szczególnych zastrzeżeń do zastosowanych materiałów; jak piszesz ta stal zaczyna być standardem, materiał z którego zrobiona jest rękojeść to taka ciekawostka, a jeśli chodzi o wygodę, to chyba zazwyczaj  tak jest, że kiedy rękojeść jest profilowana pod określony chwyt, to w innym będzie niewygodna (np. Buck Omni Hunter 10PT).
We mnie największe zniechęcenie wywołuje ów próg o którym piszesz. Zamknięty nóż ma być wygodny - a ewidentnie nie jest.
Dlatego go sobie nie kupię.

Offline PlainGuy

• Opinii: (2)
  • Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: 07-04-2014, 07:01:19 »
Kopolimer to polimer posiadający dwa i więcej merów... Cokolwiek to znaczy (niestety nie mam wykształcenia fizycznego i nic mi to nie mówi).

Tak po ludzku: duza czesc tworzyw sztucznych to polimery, czyli skladaja sie z powtarzajacych sie okreslonych malych czastek (np. butelki PET to PoliETylen, czyli mamy lancuchy skladajace sie z masy http://pl.wikipedia.org/wiki/Eten takich polaczonych jeden za drugim).
Kopolimer bedzie wiec tworzywem, gdzie zamiast lancucha skladajacego sie z takich samych "ogniw" (czastek), bedzie tych "ogniw" dwa lub wiecej rodzajow, ulozonych w okreslonej sekwencji.

Korzysci z tego (tak dla nas) to mozliwosc wplywania na wlasciwosci fizyczne takiego tworzywa sztucznego (np. odksztalci sie zamiast ukruszyc sie przy upadku, lepiej "lepi sie do reki" etc.)

Offline eddieiron

• knifemaker
  • Opinii: (93)
  • *
  • WKMN
    • http://www.pwljm.pl/bhp-kedzierzyn-kozle/
« Odpowiedź #7 dnia: 07-04-2014, 07:16:01 »
Żeby nie logo na rękojeści to bym pomyślał że firma sobie jaja robi z ludzi, ;Pjakie to brzydkie model zasługuje na kicz roku

Offline domnes

• Opinii: (5)
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: 28-05-2014, 23:01:27 »
Miałem chyba jakieś fixed huntery z taką rękojeścią, tylko tam był odlew - integral i jak za parę groszy z AUS 8 to było jeszcze do przyjęcia. Ale ten folder to już katastrofa

Offline depravedsouls

• Opinii: (46)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Jest OK, bycie białym.
« Odpowiedź #9 dnia: 29-05-2014, 09:25:36 »
Ten to katastrofa a buck 112 w plastiku już nie? Dla mnie jest całkiem ok jako robol.
Czasy inne - pomidorka nie tnie , oj a 500 stów dałem . Tam się żyło nożem i nikt nie biadolił . Orcanus

Offline Mattia

• Opinii: (35)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #10 dnia: 29-05-2014, 10:21:05 »
Witam,
ot chiński nożyk, pewnie nawet nie jest tragiczny tylko cena przesadzona.
Pozdrawiam