Autor Wątek: Nessmukowa  (Przeczytany 1803 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Long Tom

• Szef działu
  • Opinii: (45)
  • *
Nessmukowa
« dnia: 26-04-2014, 16:51:50 »
Pochew wykonana z kruponu 4,5 oraz 2,5mm, formowana dopiero po sklejeniu i zszyciu.
Jako, że nóż nie był prezentowany na forum pozwolę sobie powiedzieć kilka słów na jego temat. Wykonany został wg mojego projektu przez kolegę z naszego forum - G4rbatego, ze stali NCV1 o grubości 5mm, hartowany na 59 HRC przez Kaminariego. Rękojeść z palisandru. Wymiary 26,5 x 5 cm. Miłego oglądania.

« Ostatnia zmiana: 26-04-2014, 17:35:53 wysłana przez Long Tom »
Pozdrawiam LT
Long Tom Custom Sheaths
http://www.knives.pl/forum/index.php/board,190.0.html

Offline Pikom

• Opinii: (234)
  • Mieszkaniec knives.pl
    • Kilka noży do kupienia
Odp: Nessmukowa
« Odpowiedź #1 dnia: 21-05-2014, 21:37:38 »
Bardzo fajna pochewka. Jak o niej słuchałem, to nie spodziewałem się, że efekt formowania po zszyciu będzie taki elegancki... Gratki :)
Na stanie, sprzedam: Na zbyciu kilka noży
Pozdr,
Pikom

Offline Lump

• Opinii: (176)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #2 dnia: 21-05-2014, 22:26:49 »
W sobotę będę oprawiał nessmuka, wiem już jaką pochewkę wybiorę :) bardzo użytkowa
Mnie już tu nie ma......

Offline ghandi20

• Opinii: (20)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Pogromca butelek.
« Odpowiedź #3 dnia: 26-05-2014, 22:22:04 »
Dlaczego formowana po zszyciu?? Możesz napisać coś więcej na ten temat?  A pochewka sama  w sobie bardzo fajna
I choćbym szedł ciemną doliną zła się nie ulęknę - bo jestem największym skurwysynem w całej tej dolinie!

Po wybuchu
Mastafari
Moje prace na FB

Offline Long Tom

• Szef działu
  • Opinii: (45)
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 27-05-2014, 19:54:02 »
Dlaczego formowana po zszyciu?? Możesz napisać coś więcej na ten temat?  A pochewka sama  w sobie bardzo fajna
Aby zyskać podobny kształt pochwy w sposób tradycyjny należałoby:
Uformować na mokro wierzch i spód pochwy (co nie było by zbyt łatwe, gdyż pochwa wykonana jest z twardego, grubego kruponu podeszwowego), przyszyć szlufkę, precyzyjnie połączyć spód z wierzchem zwracając uwagę by połówki nie będą przesunięte względem siebie, za ciasne, ani tym bardziej za luźne.
Mając powyższe na uwadze postanowiłem odwrócić proces: wyciąłem wierzch i spód z kilkumilimetrowym naddatkiem na formowanie od strony wlotu noża, skleiłem i zszyłem "płaską" pochwę; pozwoliłem jej dobrze wyschnąć, wyszlifowałem krawędzie i całą wpakowałem na pół godziny pod wodę, po czym używając dość dużej siły uformowałem miejsce na rękojeść, mając za sprzymierzeńca połączone już krawędzie, po wyschnięciu oczywiście pochwę głęboko zaimpregnowałem. Było w tym trochę niewiadomych np. czy wytrzyma klej, czy przyjęte naddatki na formowanie okażą się wystarczające, ale wszystko wyszło dokładnie tak, jak chciałem, a poza tym pochwę robiłem dla siebie. Polecam tę metodę zwłaszcza dla full tangów gdzie grubość okładek noża nie jest zbyt wielka w stosunku do grubości ostrza.
Pozdrawiam LT
Long Tom Custom Sheaths
http://www.knives.pl/forum/index.php/board,190.0.html