Reklama

Pierwsze podejście, Krucego wejście

Zaczęty przez Krucy, 18-05-2014, 12:35:52

Slavland

Cytat: collins81 w 03-11-2014, 21:51:03

O kurde, ale wypieszczony blank :kopara: Jak Ci to tyle zajmuję to się nie dziwie, że blank tak wygląda. Teraz jakieś ładne drewienko i będzie miazga.

+1 zgadzam się w 100%
Życie jest zbyt piękne, aby przesiedzieć je przed komputerem. Lepiej przesiedzieć je w warsztacie :P

Krucy

Cytat: collins81 w 03-11-2014, 21:51:03

O kurde, ale wypieszczony blank :kopara: Jak Ci to tyle zajmuję to się nie dziwie, że blank tak wygląda. Teraz jakieś ładne drewienko i będzie miazga.

To tylko gra światła, odblasków - wcale nie jest tak wyświechtany :jezor:
Tutaj z godzinka pracy papierkiem P150 (jadę poziomo, pionowo zaokrągla mi płaszczyznę - jest zbyt krótka przy czubku na moje umiejętności):


sliwkosky

#42

Jak ci zaokrągla linię szlifu, to ja zawsze przyklejam na kawałek płaskiej powierzchni papier i samym płazem szuram po tym wtedy się wyrównuje i widać ostrą krawędź, potem tylko jedziesz satynkę ;]
najlepiej przykleić papierek p220-240 bo nie jest już taki gruby jak 80 czy 120 i nie zaciera nic ;]
tutaj tak robiłem blank ma 2.5mm grubości i podobnie niski szlif ;]

a co do tego wypieszczonego to zazdroszczę cierpliwości :D
(sorki za zamieszczenie foto mam nadzieję że się nie obrazisz ;])

pozdrawiam


Krucy

Przyklejony papierek nie zedrze, nie chwyci ? Zacząłem właśnie od P150 by takiego grubego ziarna nie było. P220 długo by zeszło, odwęglić to dziadostwo ruszając papierkiem tylko w jedną stronę to wystarczająco dużo pracy :| Zobaczymy jak to jutro będzie wyglądać kiedy ruszę płaza.


sliwkosky

ja przyklejam na taśmę dwustronna papierek szerokości 5 cm i długości załóżmy 12 cm do sklejki która jest dostatecznie płaska najlepiej było by do tego użyć np jakiegoś kawałka kafelka byle byłby płaski no i jeździć po tym blankiem aż się zdejmie odwęglenie i zostana ostre krawędzie, najgorzej jak mnie coś podkusi i użyję do tego szlifierki to zazwyczaj sie to nie kończy za dobrze:D


Krucy

Jednak zdecydowałem się na pion. Po około 8 godzinach szlifowania papierkami:





Krucy

Przy wycince natknąłem się na taki oto chory kawał kloka jesionu. Czy mógłby miejscami nadać się na rękojeść ?



pawelmomo

Za trzy - cztery sezony będzie się nadawał. ;)
Przeszlifuj go grubym papierem, potem trochę drobniejszym i zobaczysz czy ma w sobie coś ciekawego.


eddieiron

Cytat: Krucy w 04-11-2014, 20:36:27

Jednak zdecydowałem się na pion. Po około 8 godzinach szlifowania papierkami:





super robota,działaj dalej


meteo

Widać staranność i dokładność.


Krucy

#50

Taki oto wzorowany na jednym z plebiscytu noży 2012 (autor mi nieznany)
Długość ostrza: 13,5cm, całości: 25cm
Stal D2 4mm, hartowana do 57HRC
Rękojeść z czanego dębu
Krawędź tnąca na 25 stopni









jahjachu

Gdyby nie D2 i 4mm powiedzialbym: Fajny kuchenniak :) A tak powiem: Fajny nozyk!


Raptorartur

PGK swoich i świadków nigdy nie zostawia  :P

Piotr Bialy

Fajny nozyk, przyjemny uzytkowy, dobrze wykonany. Przy dopasowanej pochewce, bedzie fajny zestawik.


mitryl

I rzekł do człowieka: Oto bojaźń Pańska, ona jest mądrością, a unikanie złego rozumem.Job. 28:28
Marana Tha

Krucy

Cytat: Raptorartur w 17-12-2014, 08:31:07

KT 25 st na stronę czy w sumie?

Na stronę, ale docelowo zostanie zmieniona na 20 stopni.
Bałem się zepsuć przykładając do jakiegoś elektronarzędzia (a mi na sam koniec często się to zdarza:P) i tak od podstaw ostrzyłem krawędź systemem Lansky 10 godzin :|


Raptorartur

25 na stronę i widać, że wysoka, to podstawa KT ma z 1 mm albo więcej. Trochę dużo jak na tak mały nóż.

PGK swoich i świadków nigdy nie zostawia  :P

Krucy

Cytat: Raptorartur w 17-12-2014, 14:39:21

25 na stronę i widać, że wysoka, to podstawa KT ma z 1 mm albo więcej. Trochę dużo jak na tak mały nóż.

Dobrze kombinujesz - podstawa wyjścia KT ma 1mm (nożyk nie taki mały a jego przeznaczeniem nie jest leżenie w kuchni).
To nie jest kuchenniak :]


Raptorartur

Kuchenniak miałby nad KT 0,2 mm a tego typu nóż wystarczy jak ma 0,5 mm. Częściej jednak tniesz niż rąbiesz. Rozumiem jakby nóż miał ze 250 mm ostrego, to zmienia postać rzeczy. Chociaż nawet w tak dużych nożach nie daję 1 mm. Oczywiście to moje zdanie.
Jednak radzę zrób drugi z KT jak piszę, poużywaj oba i wyciągnij wnioski.

PGK swoich i świadków nigdy nie zostawia  :P

Krucy

#59

Dzięki za radę!
Na pewno wezmę to pod uwagę przy kolejnych pracach.