Autor Wątek: Kershaw Thermite - budżetowy Hinderer (uwaga: dużo zdjęć)  (Przeczytany 4940 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Calot

• Opinii: (55)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • I na co to było?
Cześć,

Zauważyłem, że nie ma żadnego opisu dla Thermite'a, a skoro do mnie przyjechał to ja go poczynię.
Piszę opis noża po raz pierwszy, także wszelkie uwagi mile widziane.

Część zdjęć jest z telefonu - schowałem aparat i akurat przypomniało mi się, że miałem jeszcze coś pokazać.

==============================================================================

1. Przedstawienie
Thermite to jedyny budżetowy projekt Hinderera z charakterystycznym dla niego szlifem spanto (jak amerykańskie tanto, ale z pojedynczą krawedzią tnącą zamiast dwóch od momentu zmiany szlifu z wklęsłego na głównej części ostrza na płaski na czubku).

Moja sztuka jest w wersji Blackwash (chyba po prostu oksyda + stonewash, ale nazwa oczywiście zarejestrowana :winky: ), oryginał miał po prostu stonewash na okładce z blokadą i klindze. Z dodatkowych różnic: usunięto oznaczenie stali z klingi.

Wymiary:
- 8.9 cm ostrza
- 12.4 cm zamknięty
- 21.3 cm otwarty

Skrótowo:
- 8Cr13MoV
- flipper i kołek
- FL ze stabilizacją
- wspomaganie speedsafe
- frezowane G10

2. Ostrze
Głownia z 8Cr13MoV siedzi wycentrowana między okładkami. Nóż po wyjęciu z pudełka był wystarczająco ostry by swobodnie ścinać włosy z przedramienia, z tymi z twarzy miał już większy problem, ale też mu się to udało. Uprzedzam - nie próbowałem się nim ogolić, sprawdziłem na jednym denerwującym włosie. :winky:

Krawędź tnąca... jest. Z prawej strony klingi nawet jest prosta. :winky: Za to żeby nie było zbyt miło to przy czubku ma za mały kąt, co poskutkowała czubkiem przesuniętym do prawej względem osi wzdłużnej ostrza. (patrz: zdjęcie wyżej; jeśli słabo widać mogę zrobić osobne zdjęcie)

Prawa strona:

Lewa strona, wyraźnie widać zwężenie na początku i trochę mniej widać rozszerzenie na środku:

Jak widać na dwóch powyższych zdjęciach klinga ma wycięcia pod kciuk zrobione by chwyt był pewniejszy. Cóż... Są, ale zostały tak sfazowane, że nie zwróciłoby się uwagi gdyby ich nie było.

Spanto zakłada dwa szlify z wyraźnym przejściem między nimi: płaski na czubki, wklęsły na reszcie ostrza. W tym modelu różnica między nimi jest praktycznie niewyczuwalna pod palcem. Pewnie kwestia małej grubości ostrza, ale i tak szkoda. W Recon 1 TP o takich samych szlifach różnica jest dużo bardziej widoczna.

Na zdjęciach widać również, że kołek do otwarcia klingi (który jest straszliwie niewygodny i jest całkowicie zbędny, bo nie jest stop-pinem) nie został potraktowany SW, czego efektem jest plastikowo-gumowy wygląd.

3. Blokada
Trzyma pewnie, zapada ok, nie pozwala na BP. Jak na FL blokujący liner jest dość cienki, co mnie trochę zdziwiło, ale daje radę.

Listek blokady jest bardzo niski, oparcie na klindze ma tę samą wysokość.

Blokada ma opatentowany "Hinderer lockbar stabilizer", czyli po ludzku cienki metalowy dysk przykręcony do linera tak, by wychodził nad blokadę i zapobiegał jej nadmiernemu odciągnięciu (z tego co widziałem, to Chris Reeve też z tego skorzystał w Umnumzaanie po przygodach z Diabełkiem :winky: ).

4. SpeedSafe
...czyli coś, za co powinni się moim zdaniem smażyć w piekle...
Kopie ładnie, ale przy flipperze i dobrych podkładkach byłoby to równie zbędne, co ten beznadziejny i niewygodny kołek. Wymontowywać się nie powinno, ponieważ klinga nie ma gniazda na detent i jedyne co ją utrzymuje w pozycji zamknięcia to właśnie SpeedSafe.

Jakby to nie było wystarczające złe, to żeby zamknąć nóż trzeba pokonać opór sprężyny, która do wybitnie słabych nie należy. Nie zrozumcie mnie źle - to nie jest wciskanie dźwigni niewyrobionego tri-ad locka, ale nie jest to coś czego bym się spodziewał po niewielkim nożu z flipperem.

Sprężyna załącza się na dobre od tego miejsca...

...i odłącza gdzieś tutaj (lub załącza w drodze powrotnej):

5. Rękojeść
Dla wszystkich miłośników plastiku w Griptilianach Kershaw ma ten, jakże stylowy, backspacer. :winky:

...ale tutaj przynajmniej działa profilowanie pod chwyt...  ::)

Stronę z blokadą opisałem wyżej, nie będę się powtarzał.

W okładkach jest charakterystyczny dla Hinderera otwór na linkę, tj. dość długa szczelina. W G10 został wyfrezowany wzorek, który jest brzydki i niczemu nie służy, ale jest, więc +$5 do ceny. :winky:

Faktura dość drobna i sprawia wrażenie agresywnej, ale nie odczuwam by jakoś znacząco wpłynęła na pewność chwytu.

Śrubki trzymające całość są tylko w stronie z G10, chwali się.

No dobra, pociągnęliśmy za dość wygodny flipper, SpeedSafe nam kopnął klingę, usłyszeliśmy to przyjemne dla ucha "klik" zapadającej blokady i chcemy zamknąć nóż.

(Maestro, prosimy o podkład!)

.
.
.

.
.
.

.
.
.
...co?
Otóż, drodzy Państwo, projektant postanowił dać wąską klingę i uznał za zbędne wycięcie po stronie nieblokującej. Kciuk poboli i przestanie, ale w rękawicach może być ciężko, a przy mokrej ręce lub mokrym nożu trzeba dwuręcznie zamykać.

6. Klips
Czteropozycyjny, głęboki. W przeciwieństwie do pierwszych Emersono-Kershawów w pudełku jest komplet dłuższych śrubek jeśli będzie się chciało go przełożyć na stronę z G10.

Miało tutaj być bez zastrzeżeń, ale:
a) nie chciało im się dociąć G10 z tyłu rękojeści, więc jeśli się chce tam przełożyć klips, pewnie trzeba będzie to zrobić za nich. Może mój to niedoróbka, może we wszystkich tak jest - nie wiem.
b) nie sprawdzałem super dokładnie, ale wydaje mi się, że długie śrubki są _za_ długie i po przełożeniu klipsa na G10 tip-down będą się ocierać o ostrze. Sprawdziłem wkręcając samą śrubkę i zostawiając na oko tyle miejsca co klips zajmuje (przy czym raczej więcej, niż mniej) między śrubką, a okładziną. Ocierało.

7. Wrażenia
Dałem za niego ~65 USD i uważam, że przepłaciłem. Może zmienię zdanie jak poużywam, w takim wypadku zrobię update. Czy kupiłbym go drugi raz? Tylko dlatego, że ładniejszy od Cryo, a wcześniej od Hinderera miałem tylko Inrona MY803 :D (projekt mi się straszliwie podobał, a nie miałem zielonego pojęcia, że to kalka czyjejś pracy).

Edycja: pisanie w notatniku to był jednak zły pomysł, wszystko się rozjechało i musiałem poprawić. Link też. :winky:
« Ostatnia zmiana: 10-07-2014, 20:50:39 wysłana przez Calot »
Rzezimieszki

Projektuję na zamówienie, wystawiam faktury
Projekty na własność lub kooperacje

The air smelled of limited life expectancy.
X-Clacks-Overhead: GNU Terry Pratchett

Offline jedenasty

• Lepiej wejść komuś w drogę niż w dupę.
  • Opinii: (24)
  • Mieszkaniec knives.pl
Odp: Kershaw Thermite - budżetowy Hinderer (uwaga: dużo zdjęć)
« Odpowiedź #1 dnia: 18-06-2014, 09:04:00 »
Dzięki za opis!

Od razu zauważyłem nieznany dotąd kształt w "nowych zabaweczkach". Spodobał mi się z powodu flippera i ogólnej smukłości, do tego głęboki klips, frame lock.
Pomyślałem, że może być fajnie, ale z Twojego opisu wygląda że na tym kończą się zalety. Brak podcięcia do odblokowania frame'a to jakaś porażka, brak możliwości zrobienia z niego manuala to kolejna rzecz której nie rozumiem w tych współczesnych konstrukcjach z wspomaganiem  :?
Cytat:  L. Wałęsa
Miała być demokracja, a tu każdy gada co chce

Offline sloth

• Opinii: (64)
  • Użytkownik knives.pl
  • we shall know no fear
« Odpowiedź #2 dnia: 18-06-2014, 19:59:52 »
Może to tylko wrażenie wizualne, ale jakoś mało solidnie wygląda listek od frema.
Szczerze mówiąc to wygląda jakby miał się zaraz złamać  ;>

Offline Mattia

• Opinii: (35)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #3 dnia: 18-06-2014, 20:16:34 »
Witam,
dzięki za opis i dużą ilość fotek. Nóż wygląda fajnie a o framelock bym się nie przejmował. Myślę, że normalne użytkowanie spokojnie wytrzyma.
Pozdrawiam

Offline Calot

• Mieszkaniec knives.pl
  • I na co to było?
« Odpowiedź #4 dnia: 18-06-2014, 20:21:11 »
@sloth
Biorąc pod uwagę te wszystkie "american overbuilt" to rzeczywiście dość cienki, ale jest grubszy niż blokujący liner w Spyderco Resilience (i choć nie mam porównania, to pewnie i w Ontario RAT 1). Nie mam suwmiarki żeby porobić dokładne pomiary, ale zdaje się być tej samej grubości co w SRM 710.
Rzezimieszki

Offline stani0

• Fotofraf
  • Opinii: (54)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #5 dnia: 18-06-2014, 20:51:37 »
Fajny nożyk. Ale!
Gdyby zmienili stal na sadvika lub coś wyżej. (oczywiście zdaje sobie sprawę z tego że Thermite z s30v nie będzie kosztował 55$)
Dopracowali projekt (wycięcie na przeciwko blokady lub frezowanie jej. Kershaw Freefall miał ten sam problem i chyba wszystkie nowe Kershawy tak mają)

P.S. Ciekawe jak oni robią ten blackwash na tej stali  :dodge:

Offline Calot

• Mieszkaniec knives.pl
  • I na co to było?
« Odpowiedź #6 dnia: 18-06-2014, 21:08:56 »
Pewnie tego na zdjęciu grzbietu nie widać, ale o ile płazy i blokada wyglądają po prostu na oksydę + SW jak u Jamalla czy Harvestera, o tyle na grzbiecie widać resztki jakby farbki (?). Przypomina to trochę powłokę w CS Recon 1.
Rzezimieszki

Offline mercano

• Opinii: (349)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #7 dnia: 19-06-2014, 14:27:04 »
Dzięki za opis.
Z mego punktu widzenia to kolejny przykład na to, że Kershawy chińskiej proweniencji należy omijać szerokim łukiem. Cena nie rzuca na kolana, a dodatkowo błędy projektowe oraz oszczędności na technologii wykonania i użytych materiałach praktycznie sprowadzają "fun factor"do zera. No chyba, że ktoś potrzebuje wyłącznie narzędzia do cięcia, ale wtedy chyba lepiej kupić Morę (niechińską).  :D

Offline SlavaSvarog

• Opinii: (120)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #8 dnia: 25-06-2014, 08:59:39 »
do mnie już jedzie nowy "Termit" 8D 8D 8D 8D
HAIL MASTER QUORTHON!

Bogi naszych Praojców
Czekając świtu śnią...

Offline SlavaSvarog

• Opinii: (120)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #9 dnia: 16-07-2014, 15:49:09 »

Post pod postem  :frown: :frown: :frown:

Dotarł i do mnie...Pokładałem w nim wielkie nadzieje...Bardzo fajny projekt, ale niestety niedopracowany. O ile samo otwieranie działa bardzo fajnie to już zamykanie framem jest co tu dużo pisać bardzo nieprzyjemne. Niestety u mnie chyba też nie pozostanie na dłużej... :'( :'( :'(
HAIL MASTER QUORTHON!

Bogi naszych Praojców
Czekając świtu śnią...

Offline Shamoth

• Opinii: (3)
  • Nowy użytkownik
  • *
  • ...intrygujący jak łechtaczka w miejscu pępka...
« Odpowiedź #10 dnia: 27-07-2014, 22:29:44 »
Fajny większy EDC ale nie do końca przemyślany i wymagający trochę pracy.
Klinga mogła by być o ten 1mm grubsza, nie nadużywałem póki co ale nie wygląda na taką co by mogła wiele znieść.
W moim zrobiłem gniazdo pod detent, wyjąłem sprężynę i niestety, przynajmniej jak dla mnie, nóż przestał być bezpieczny. Mimo zapadania kluli w gniazdo i opieranie się lica FL na klindze, nóż otwiera się od byle potrząśnięcia, listek za słabo pręży w kierunku klingi. Za to ze sprężyną nieco ciężej teraz się przełamuje przy rozkładaniu, co mi pasuje bo sprawia wrażenie bezpieczniejszego i mniej podatnego na samoistne rozłożenie.
To jaka sprężyna siedzi w środku to chyba albo kwestia egzemplarza, mniej/bardziej sztywna sprężyna, smarowania sprężyny, albo subiektywna ocena. W moim jest w sam raz, po przełamaniu pierwszego oporu rozkłada się jak należy a i składanie go nie nastręcza problemów, nóż zamykam jednym palcem ściągając go palcem wskazującym za kołek.
U mnie backspace ani w regularnym ani w BW nie jest plastikiem/tworzywem, prędzej alu lub znal czerniony.
Na pierwszy rzut oka wydaje się duży ale tak na prawdę bardziej przypomina długopis, długi, wąski chudy i prosi się o grubszą okładzinę.
Nóż dość podatny na skoszenie okładzin i wymaga trochę pracy i sprytu żeby był wycentrowany ale idzie to zrobić.
Co mam w planach żeby był "bardziej", poprawienie nacięć na klindze pod kciuk bo mają zero tarcia/przyczepności i faktycznie mogło by ich po prostu nie być bo nie spełniają swojej funkcji, dodanie kilku nacięć na okładzinach za klingą i pod małym paluszkiem, wybranie materiału na lewej okładzinie i linerze żeby dostęp do FL był lepszy i na samym listku FL zrobić nacięcia, wymiana kołków tak żeby robiły za stop pin aczkolwiek nie wiem jeszcze gdzie takowe nabyć i pewnie będę improwizował z gwintu i dwóch nakrętek ;] Zapewne też nadam jakąś fakturę linerowi z FL żeby poprawić chwyt, lub zaaplikuje tu i ówdzie "papier ścierny", BP po poprawnym złożeniu nie występuje ale podkładki i tak będę starał się włożyć szersze.

Offline kosma

• Nożosfera.pl
  • Grupa Pomorska
  • Opinii: (153)
  • **
  • Skoro martwi się nie żywią Czemu żywi się martwią
« Odpowiedź #11 dnia: 28-07-2014, 01:24:55 »
Dzięki za opis i foty, ominął mnie ten tekst.
Nożosfera.pl
Navaja.pl - Nóż w Polsce
PGK swoich i świadków nigdy nie zostawia

Offline Calot

• Mieszkaniec knives.pl
  • I na co to było?
« Odpowiedź #12 dnia: 28-07-2014, 01:52:07 »
@Shamoth
Ja po prostu nie lubię wspomagań, ani automatów. ;)
Rzezimieszki

Offline Shamoth

• Opinii: (3)
  • Nowy użytkownik
  • *
  • ...intrygujący jak łechtaczka w miejscu pępka...
« Odpowiedź #13 dnia: 28-07-2014, 02:39:15 »
Też nie przepadam ale tu, być może to tylko mój egzemplarz, nie jest to jakieś takie namolne.
W pozycji złożonej sprężyna trzyma mocniej ostrze niż większość manuali jakie miałem w ręce a z drugiej strony przy otwieraniu nie kopie że nóż wyrywa z ręki a prędkość otwarcia nadal mogę sobie sam ustalić przez to jak mocno nacisnę kołek lub fliper czy ruchem nadgarstka.
Także tu wspomaganie chyba wyszło całkiem dobrze i rzekłbym naturalnie.