Reklama

Rysz: nigdy więcej fibry

Zaczęty przez Rysz, 07-12-2014, 14:29:41

iwan00

Cytat: Skiper w 01-10-2015, 08:22:17

To jest oczywiście Twoje zdanie z którym się nie zgadzam.

Oczywista oczywistosć, najważniejsze, żeby właścicielowi się podobało..
- nie ważne co masz w sercu - ważne co masz w dupie - ktp Bomba

Rysz

Oksydowanie robiłem wg pierwszego przepisu z tej strony:
http://mauser98k.internetdsl.pl/oksydow.html

Czekam na wiadomość od SoDka jak trwała jest powłoka.
A nacięcia też na życzenie - mają poprawiać stabilność chwytu przy mokrej rękojeści.

Ja wrócę!

Calot

Jak widzę to twoje bez wyjścia to zaczynam nucić... :P

https://www.youtube.com/watch?v=SWa1IQu9kKs
The air smelled of limited life expectancy.
X-Clacks-Overhead: GNU Terry Pratchett

iwan00

Dzięki za przepisy, trochę mnie przerażają ilości i temperatury.

Próbowałeś kiedyś może takich preparatów do pracy na zimno?:

http://allegro.pl/oksyda-na-zimno-czernienie-stali-150-ml-i5695884080.html
- nie ważne co masz w sercu - ważne co masz w dupie - ktp Bomba

Rysz

Tych środków na zimno nie stosowałem i nie zamierzam.
Po pierwsze nie jest to oksyda, czyli nie wytwarza szczelnej powłoki tlenkowej na powierzchni metalu.
Po drugie zaczęły się ostatnio pojawiać głosy, że może to być szkodliwe lub nawet trujące :dead:

Sam proces jest naprawdę prosty. Ja użyłem brytfanki do ciasta (trzeba wcześniej usunąć powłokę) i grzałem na grillu kontrolując temperaturę termoparą i regulując przesuwając brytfankę nad paleniskiem. Pamiętać o podstawowych środkach bezpieczeństwa (okulary, fartuch, rękawice), robić na świeżym powietrzu i problemów żadnych być nie powinno.

Ja wrócę!

iwan00

Ok, dzięki za info, w takim razie odpuszczę takie wynalazki.

- nie ważne co masz w sercu - ważne co masz w dupie - ktp Bomba

Aleks

O, dopiero teraz zauważyłem pimp robola, bardzo fajnie wyszedł.
Co do oksydy to taki rudawy kolor powoduje duża ilość chromu, napisz do harvestera, on tam jakoś modyfikuje kąpiel żeby ładny czarny kolor wychodził.

Mój dział: https://forum.knives.pl/index.php/board,368.0.html

Wszyscy mają... no to mam i ja:

FB

Rysz

Cytat: Aleks w 31-10-2015, 12:51:58

O, dopiero teraz zauważyłem pimp robola, bardzo fajnie wyszedł.
Co do oksydy to taki rudawy kolor powoduje duża ilość chromu, napisz do harvestera, on tam jakoś modyfikuje kąpiel żeby ładny czarny kolor wychodził.

Miło usłyszeć takie słowa od autora.
Co do oksydy - na razie składu zmieniał nie będę, bo sam w wysoko chromowych (na razie) nie robię, ale dzięki za informację.

Tymczasem skończyłem drugiego kuchenniaka w karierze:

#10 Pogromca taśm*
Stal: M2 2,4 mm
Długość: 205 mm ostrego, 134 mm rękojeści
Szerokość: 45 mm przy brodzie
Masa: ~160 g, wyważenie na ostrze ~1 cm od pięty
Rękojeść: Wenge + zebrano, kołek bukowy 10 mm
Wykończenie: Głownia satynowana maszynowo P120 + wygładzana P240, grzbiet i pięta wyoblone. Rękojeść szlifowana do P400, impregnowana olejem lnianym na gorąco

Na ostatnim trochę śmieci się załapało, ale trudno.

Ogólnie mam co do niego mieszane uczucia. Z jednej strony podoba mi się rękojeść - wygodna i fajna wizualnie.
Z drugiej strony (dosłownie) głownia trochę kuleje. KT mocno nierówna i za gruba (0,2-0,25 mm). Do tego wykończenie delikatnie rzecz ujmując nienajlepsze.

*W zasadzie to powinienem to szlifować do skutku, ale po zużyciu 20 taśm się poddałem :dead:
Może jak będzie nowa szlifierka, to wezmę się za niego jeszcze raz, odchudzę KT i wykończę trochę lepiej. Chyba warto, bo projekt uważam za udany i szkoda całej tej pracy na taki efekt :special:

Ja wrócę!

WOJPAP

FAJNY !!!
:slini: :slini: :slini: :slini:
Rżną bym nim , M2 ma fajną agresję .
Gratki.


ednyfed

Bardzo podoba mi się połączenie tych dwóch drewienek na rękojeści. Profil, wymiary, stal - jak dla mnie na plus. Poprawki można zawsze wprowadzić w przyszłości. Jak da radę to zabierz go na następne spotkanie. ;)


Rysz

#90

Wezmę na pewno - obiecałem dać szenkxowi do testów.
Postaram się nakręcić jutro* filmik, jak to tnie. Ogólnie jest fajny - myjąc go przed zdjęciami pokroiłem gąbkę :)

*w zasadzie, to już dzisiaj ;P


Nóż po pierwszy testach. Filmiku nie będzie, bo to by była zbyt duża kompromitacja - muszę się nauczyć kroić :shy:

Wrażenia:
Pomidor - tnie ładnie. Zarówno miękkiego, jaki twardego przecina pod własnym ciężarem.
Mięso - podobnie, jak wyżej
Cukinia  - była lekko podeschnięta z twardą skórką. Trzeba było użyć trochę więcej siły, ale cięcie gładkie.
Cebula - czubek wchodzi z trochę za dużym oporem, albo ja nie umiem kroić. Siekanie gładko, tylko umiejętności mi brakuje do płynnej i szybkiej pracy.

Ogólnie najlepszy nóż kuchenny, jakim kiedykolwiek kroiłem, ale daleki od doskonałości. Większym ograniczeniem były jednak moje umiejętności ;P

Efekt pracy:

ED: wiem, czemu słabo pracowało się czubkiem.
Pomierzyłem go i po naostrzeniu wyszło miejscami 0,4 mm nad KT (przy czubku i pięcie) :special:
Zdecydowanie wymaga przeszlifowania. Nową taśmówkę chcę sobie sprawić najpóźniej w styczniu. Wtedy nóż dostanie właściwy profil i wykończenie, o tak jak jest teraz być nie może :mad:

Ja wrócę!

Podczas

Powiem że kuchenniak zajebisty, co prawda nie jestem fanem satyny pionowej, ale ponoć taka lepsza na kuchennym bo żarcie się nie klei  ;)

Wydaje mi się, że ten kołek jakby był w kolorze podobnym do wenege, albo lepiej wyszlifowany/wytoczony z wenge sprawiłby, że od przodu byłby zgrabniejszy w odbiorze wizualnym.

Wiem że odkop, ale może pokażesz coś nowego  ;P

Facebook : https://www.facebook.com/PodczasKnives/

Drobne usługi knifemakingowe; pochewki kydex/skóra/abs. Dorabianie rękojeści, blanki na zamówienie.

Rysz

Kilka miesięcy nie robiłem noży, to i moja aktywność na forum zmalała niemal do zera.

Nie oznacza to jednak, że warsztat został zamknięty na cztery spusty.
Powoli ruszam z robotą na nowo. Jeszcze trochę czasu mi to zajmie, jednak już coś działam.

Szykują się również spore zmiany, ale o tym jak ruszę pełną parą. Na razie powiem, że o swoich obietnicach i zobowiązaniach nie zapomniałem i wszystkie zamierzam zrealizować.

I żeby nie było to tylko gadanie, to taka mała zapowiedź:

Ja wrócę!

malkontent

Jaka stal? Masz jeszcze te HSS które mi podsyłałeś?


Rysz

Cytat: malkontent w 29-05-2016, 20:09:37

Jaka stal? Masz jeszcze te HSS które mi podsyłałeś?

Te wyżej to NC6, formatki pokazywałem na poprzedniej stronie. Teraz je kończę.

A HSS mam jeszcze sporo. Leży sobie grzecznie i czeka na nową taśmówkę ;>

Ja wrócę!

noxos

Fajne,obiecujące czworaczki. :)


mitryl

Cytat: noxos w 29-05-2016, 23:03:53

Fajne,obiecujące czworaczki. :)

no a kuchcik też zgrabny

I rzekł do człowieka: Oto bojaźń Pańska, ona jest mądrością, a unikanie złego rozumem.Job. 28:28
Marana Tha

Rysz

Uff, Skończyłem. Zrobienie tych 4 noży zajęło mi 'tylko' 9 miesięcy, ale są.

W dodatku są to moje najgorzej wykończone z moich wyrobów. Dłuższa przerwa sopwodowała, że zapomniałem gdzie trzeba uważać i sporo błędów porobiłem.

#11, #12, #13, #14: Bracia
Stal: NC6 4,4 mm
Długość: ~26,5 cm (w tym 11,5 cm rękojeść)
Wykończenie: satyna P400 (już są rysy)
KT: grubość 0,3-0,5 mm w zależności od noża, ostrzone na 25 stopni
Rękojeści: Okładziny drewniane frezowane (paduk, orzech amerykański i sam nie wiem co), piny 4 mm węglowe/nierdzewne
Pochewki: czarny ABS 2 mm, szlufka z taśmy poliamidowej.

Zdjęcia mocno do dupy, ale robione na szybko dziś przed wyjściem z domu:

Za wcześniejsze komantarze dziękuję. Część uwag już stosowałem, inne będę teraz stopniowo wprowadzał.
Sporo do myślenia dał mi start w wyzwaniu prawie rok temu. Widać było, w których kategoriach czuję się dobrze ('nóz do lasu', 'EDC'), a co kompletnie nie jest moją bajką ('art').

W związku z powyższym idą zmiany:
-Zaczynam przykładać większą wagę do projektu. Do tej pory było rysowanie na papierze, a potem i tak szlifowałem jak wyszło, trzymając się koncepcji i wymiarów.
-Będzie wykończenie maszynowe (pewnie nie tylko, ale głównie)
-Od tej pory najważniejsze będą dwie rzeczy: funkcjonalność i estetyka. Nie muszę robić rzeczy 'pięknych', ale chcę, żeby moje wyroby były dobrze wykonane i praktyczne.

Co do oznaczania prac: jeszcze na to nie czas. Najpierw jakość, później 'reklama'.

Ja wrócę!

Marek Muniak

Rysz, naprawdę mocno zacząłeś.Noże bardzo przyzwoite. jak dla mnie bardzo udany debiut. Działaj, jest dobrze.

Owoc żywota mojego je ZUS.

liana

Cytat: Rysz w 06-06-2016, 12:05:38

Uff, Skończyłem. Zrobienie tych 4 noży zajęło mi 'tylko' 9 miesięcy, ale są.

W dodatku są to moje najgorzej wykończone z moich wyrobów. Dłuższa przerwa sopwodowała, że zapomniałem gdzie trzeba uważać i sporo błędów porobiłem.

Przerwa przerwą, ale te były najmniej "wypieszczone" Kuchenniaki dużo przyjemniej w ręku się trzyma :P

-Spotkajmy się
-Nie znam cię
-Ja Ciebie też nie znam, też ryzykuję, wezmę nóż, ty też weź