Autor Wątek: [F] FOLDERY / SKŁADAKI budowa - Szybkie pytania, odpowiedź gotowa :)  (Przeczytany 54393 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ostap

• knifemaker
  • Opinii: (81)
  • *
Odp: [F] FOLDERY / SKŁADAKI budowa - Szybkie pytania, odpowiedź gotowa :)
« Odpowiedź #40 dnia: 04-01-2015, 15:04:35 »
Mam nadzieje że nie zostanę posądzony o zaśmiecanie ale mam jeszcze jedną kwestie. Kupujemy łożyska, mamy wianuszek i dwie bieżnie w każdym łożysku, jasną sprawą jest że od strony ostrza możemy nie stosować bieżni bo tak jak i ona ostrze ma te okolice 60hrc. Jasnym jest też że jeżeli w framelocku stosujemy jedną stronę z g10 bądź innego tworzywa/laminatu to bieżnię trzeba dać. A jak wygląda sprawa z tytanem? jego powierzchnia jest wystarczająco twarda? Na logikę wydaje mi się że nawet jeżeli lekko podda się kulkom to i tak będą to jakieś setne części milimetra i dalej już nie pójdzie bo utwardzi się podobnie jak przy kuciu/walcowaniu zimno - ale to tylko moje przypuszczenie :)

Tytan zachowuje się dokładnie tak jak piszesz. W komplecie łożyska są z 2 bieżniami.
Jeszcze dodam, że zalecają by skręcić mocno w imadle by kulki odgniotły sobie bieżnie, potem już pivotem na tyle by lekko latała głownia, ale by był jak najmniejszy luz.
Brr...

Zerknijcie tutaj, oficjalna strona "wynalazców" systemu łożyskowego IKBS. Hasło "cold rolling":

http://www.ikbsknifetech.com/20801.html

W tytan zagłębiło się na 0,001 cala - czyli jakieś 0,025 mm. I to po ściśniętym na maksa pivocie i sile imadła. Załóżmy, że przy normalnym użytkowaniu wyżłobi sobie rowek na jeszcze raz taką głębokość... więc myślę że max to 0,05 mm.

Zakładając oczywiście, że używamy KULEK STALOWYCH. Przy ceramice powinno się "wgryzać" głębiej :)

Offline harvester88

• Światowej klasy producent narzędzi tnących :)
  • knifemaker
  • Opinii: (40)
  • *
  • aka Torbé Custom Knives
« Odpowiedź #41 dnia: 04-01-2015, 15:12:55 »
Raczej nie ma szans na pogłębienie rowka podczas użytkowania bożeby go pogłębić musiałaby wystąpić albo większa siła - a ta jak wiadomo nie ma prawa wystapić bo tylko skręcamy całość pivotem - albo na skutek tarcia spowodowanego jakimś syfem który dostanie się do komory łożyska - temu z kolei powinno zapobiegać odpowiednie spasowanie (tak ab przstrzeń miedzy ostrzem a linerem/framem/okładziną była jak najmniejsza) oraz kosz łożyska który w IKBSie czy innych systemach jest dość mocno dopasowany do komory (ma cylindryczny kształt). Niestety łożysk z takim koszem nie znalazłem u nas w sprzedaży - pozostaje robić je samemu ale wtedy kulki nie będą się same trzymać.

Offline Sadowski25

• Opinii: (15)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #42 dnia: 04-01-2015, 16:15:32 »
By kulki same się trzymały w DIY łożysku niestety trzeba już CNC i specjalny frezik...

Co bardziej do was przemawia?
Kulki z Azotku krzemu 1,2mm + Nylatron GS 1mm ( łożysko praktycznie samosmarne) 
Czy całość ze stali ?
Hartowanie blanków z węglówek i niskostopowych.
W powłoce lub bez,  tylko w oleju.

Offline Brr...

• Legnica - Pomorskie #PGK Tytaniczny folderoholik...
  • knifemaker
  • Opinii: (35)
  • *
  • Sapere aude [email protected]
    • Strona BrrKnives
« Odpowiedź #43 dnia: 04-01-2015, 16:43:06 »
Kilka spraw.
Dzięki za linki do tutków. Uaktualniłem 2 post o te tutki, ale mam problem z wklejeniem linku do filmu z youtube'a ale tak by nie wyświetlało się okno filmu tylko link. Pomoże ktoś? (chodzi o to, że za dużo powierzchni zajmuje)

Co do odciskania bieżni, to właśnie nie pamiętałem kto to pokazywał, ale Ostap niezawodnie zareagował. Dziękuję.
Ja spokojnie odciskam 0,05mm na stronę (tzn nie celowo, ani potrzebnie, ale mam mocne imadło  ;-P )
Mało tego. Popularne kulki nierdzewne z 420'tki mają 40-42 HRC  (czyli tylko ciut więcej niż potrafi mieć Tytan Grade 5).
Zdarzyło mi się te kulki przerobić na baryłki, więc trzeba czujnie i nie za mocno.

Co do osobistego wykonywania koszyczków na kulki, które będą je same trzymały, to nie wiem czy to jest warte zachodu, nawet jak się dysponuje dostępem do CNC. Co prawda Grimsmo się w to bawił, ale on w zasadzie robi seryjną produkcję i jego łożyska są stosunkowo duże

Ten nylatron 1mm jest wiotki i frezowanie tego, kulą o promieniu 0.5mm jest zadaniem co najmniej karkołomnym. Zrobienie stosownych jigów podciśnieniowych na pewno przekroczyłoby koszt kilkuset kompletnych łożysk. Dla sportu tak, ale tylko, dla sportu ;)

Koszyczki nie trzymające kulek ok. 1mm END MILL, stół próżniowy i na przód.

Kulki 1,588 wydają mi się małe. Powiedz dla czego akurat 1,2mm ?

Offline Squad

• knifemaker
  • Opinii: (10)
  • *
  • garażowy dłubacz
« Odpowiedź #44 dnia: 04-01-2015, 23:19:39 »
Witajcie, mam pytanie, wiecie może gdzie mógłbym dostać w detalu jakieś pręty o fi zbliżonej do 6mm, nierdzewne, hartowalne? Mam tokarenkę i chciałbym z tego zrobić tulejki do pivotów które zamierzam użyć przy budowie folderków. Pzdr.

Offline Brr...

• knifemaker
  • *
    • Strona BrrKnives

Offline Squad

• knifemaker
  • *
  • garażowy dłubacz
« Odpowiedź #46 dnia: 05-01-2015, 00:37:53 »
Dzięki, tylko mam pytanie, bo to nie do końca jest dla mnie jako materiałowego-laika jasne, chciałbym te tulejki potem oddać do zahartowania na jakieś 42 HRC (tak się amerykańcy chwalą w sklepach dla nożorobów tym że pivoty hartowane to ja też chce mieć), będzie to wykonalne? Amerykańcy piszą że te ich tulejki są z 416 stainless steel, więc marenzytycznej stali, a ta A1 do której podałeś linka jest austenityczna.
« Ostatnia zmiana: 05-01-2015, 00:42:19 wysłana przez Squad »

Online melonmelon

• Opinii: (154)
  • Mieszkaniec knives.pl
    • moje narządy :)
« Odpowiedź #47 dnia: 05-01-2015, 06:52:22 »
(...)
Mało tego. Popularne kulki nierdzewne z 420'tki mają 40-42 HRC  (czyli tylko ciut więcej niż potrafi mieć Tytan Grade 5).
Zdarzyło mi się te kulki przerobić na baryłki, więc trzeba czujnie i nie za mocno.
(...)

Cholera, mało maja troszku. Moje mają ponad 50HRC (pisałem dokładnie na knifemakers.pl, ale zniknęło).
Cała tajemnica w kupowaniu kulek do łożysk, nie do folderów :)
Ponadto odciskanie jest wg mnie troszku nie teges, dołki powodują przyspieszone zużycie kulek stalowych (mam nadzieję, że chociaż używacie innych do odciskania a inne zakładacie), w przypadku ceramicznych będzie troszku inny mechanizm - zależny od ich porowatości.

pozdro
Nie ma mnie, w Łodzi siedzę.
Zapraszam na blog o obróbce cieplnej http://blog.melontools.com/obrobka_cieplna/

trochu stali na noże?
https://forum.knives.pl/index.php?topic=184641.

kluczyki robię, gitarki, mogę skrzypce

DORADZTWO W ZAGADNIENIACH OBRÓBKI CIEPLNEJ STALI I NIE TYLKO

Offline Brr...

• knifemaker
  • *
    • Strona BrrKnives
« Odpowiedź #48 dnia: 05-01-2015, 16:30:23 »
Dzięki, tylko mam pytanie, bo to nie do końca jest dla mnie jako materiałowego-laika jasne, chciałbym te tulejki potem oddać do zahartowania na jakieś 42 HRC (tak się amerykańcy chwalą w sklepach dla nożorobów tym że pivoty hartowane to ja też chce mieć), będzie to wykonalne? Amerykańcy piszą że te ich tulejki są z 416 stainless steel, więc marenzytycznej stali, a ta A1 do której podałeś linka jest austenityczna.
Więc nie doczytałem że chcesz hartowalną. A1 rzeczywiście nie bardzo. Przepraszam za wprowadzenie w błąd. Jednak jest to pole do poszukiwań pod hasłem "kołki pozycjonujące"

Napisz do nich maila czy są w stanie dostarczyć z jakiejś hartowalnej, są elastyczni. Jak znajdziesz źródełko, koniecznie się z nami podziel wiedzą.

Jeszcze tylko co do toczenia, to lepsze pivoty są oprócz toczenia precyzyjnie szlifowane (jak i podesłane kołki pozycjonujące). Będziesz w stanie osiągnąć powtarzalną dokładność (np 0,05mm na 10 sztukach)?

Cholera, mało maja troszku. Moje mają ponad 50HRC (pisałem dokładnie na knifemakers.pl, ale zniknęło).Cała tajemnica w kupowaniu kulek do łożysk, nie do folderów :) Ponadto odciskanie jest wg mnie troszku nie teges, dołki powodują przyspieszone zużycie kulek stalowych (mam nadzieję, że chociaż używacie innych do odciskania a inne zakładacie), w przypadku ceramicznych będzie troszku inny mechanizm - zależny od ich porowatości.pozdro

Więc kulki z 420 dostałem w prezencie  ;-P (nie kupiłbym przecież takich mięczaków)
Są w handlu dostępne z 440 (drooożej) i tam deklarują powyżej 50HRC

Ja miałem te darowane i te w gotowych kupnych (kupowych) łożyskach, były tak samo miękkie.
Oczywiście odgniatałem bieżnie kulkami które poszły potem na straty.
Generalnie z łożyskami dają bieżnie które są znacznie głębsze niż nam się udaje odgnieść. Wydaje mi się, że jest to po to by kulki biegały określonym torem i koszyczek nie dotykał żadnych elementów podczas biegu.
Zauważyłem, że jak koszyczek ma za mało luzu to szybko się niszczy i wszystko się rozwala.
Ostatecznie myślę, że takie delikatne "odgniatanie" bieżni ma sens, bo niweluje minimalne błędy prostopadłości, oraz nierówności powierzchni gniazda pozostałe po obróbce.
Po wykonaniu "odgniatania" klinga lata wyraźnie płynniej.
« Ostatnia zmiana: 05-01-2015, 16:34:45 wysłana przez Brr... »

Offline Squad

• knifemaker
  • *
  • garażowy dłubacz
« Odpowiedź #49 dnia: 05-01-2015, 17:02:25 »
Co do dokładności to zobaczymy w praktyce jak to wyjdzie, oczywiście po zgrubnym obtoczeniu planuję wygładzenie powierzchni papierkami ściernymi (również na tokareczce oczywiście), więc powinno być przyzwoicie (suwmiarkę mam ;-P ), i tak na chwilę obecna mam zapas "pivotów" z tulejek meblarskich, które precyzją wykonania nie grzeszą, twarde też nie są, a jakoś mi się nie pali zamawiać same pivoty z Ameryki. Tak sobie myślę że nawet pręty o fi 8-10 mm wchodzą w grę bo mogę z jednej strony zostawić "główkę" i śruba wkręcana z drugiej, jakby ktoś miał dojścia do takich prętów z nierdzewek podatnych na OC to byłbym wdzięczny jeśli by się podzielił informacją.

Offline Grzybello

• Opinii: (16)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #50 dnia: 06-01-2015, 14:09:15 »
A jak wygląda sprawa hartowania piwotów do folderów vs stosowanie mosiężnego bushing-u.
http://boseknives.com/pvtbushing/
Czy mosiądz nie jest miększy od nieredzewki nie zahartowanej, w takim razie czy hartowanie jest potrzebne? Jak piszę głupoty to mnie uświadomcie :?
moje noże na facebooku zapraszam: https://www.facebook.com/mgcustomknives

Offline Brr...

• knifemaker
  • *
    • Strona BrrKnives
« Odpowiedź #51 dnia: 06-01-2015, 17:07:29 »
Jak dla mnie, w nożykach gdzie boczny BP jest dopuszczalny i/lub za pivoty służą zaklepywane nity, tulejki z brązu/fosforobrązu/mosiądzu są jak najbardziej ok. Nawet powodują zmniejszone zużycie nita/pivota.

W folderach gdzie walczymy o eliminację BP przy leciutkiej pracy (np. flipperki na łożyskach) dobrze spasowana twarda klinga obracając się mocno ściera miękkiego pivota, a tam jakikolwiek luz=BP. Fajnie by było jakby współpracujące elementy były zbliżonej twardości i możliwie dokładnie wykonane.

Oczywiście mogę się mylić, gdyż doświadczenie jakieś mam, puki co, tylko przy folderach z pivotami sporych średnic. (w sensie nie nity zaklepywane).
Może ktoś naprostuje moje dywagacje, będę wdzięczny :)
Brr...

Offline Squad

• knifemaker
  • *
  • garażowy dłubacz
« Odpowiedź #52 dnia: 06-01-2015, 18:47:12 »
Ja jedynie póki co nie do końca pojmuję fenomen łożysk w folderach, można robić ładne chodzące flippery i bez nich (patrz chociażby Cubix), ale za to marketingowo jak fajnie brzmi, "flipper na łożyskach"  :winky:

Online melonmelon

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #53 dnia: 06-01-2015, 19:02:29 »
Ja mam griptiliana na łożysku. I daje radę :)
Błąd, w sumie mam ich z 8 chyba. Każdy na łożysku.

pozdro
Zapraszam na blog o obróbce cieplnej http://blog.melontools.com/obrobka_cieplna/

trochu stali na noże?

Offline Brr...

• knifemaker
  • *
    • Strona BrrKnives
« Odpowiedź #54 dnia: 06-01-2015, 19:18:54 »
Ja nie twierdzę, że łożyska kulkowe są lepsze, czy potrzebne w składakach. Nigdy tego nie twierdziłem. Za to twierdzę, że są fajne i fajnie sobie lata głownia we fliperku.
Powyżej dywagowałem na temat tulejek poślizgowych kontra hartowane pivoty  ;-P
Raczej nie planuję stosować łożysk TOCZNYCH  w składakach, poza flipperkami i wspomaganymi gdzie klinga ma "latać"

Ed. Uściśliłem dopisując TOCZNYCH  ;-P
« Ostatnia zmiana: 06-01-2015, 19:52:06 wysłana przez Brr... »

Online melonmelon

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #55 dnia: 06-01-2015, 19:31:50 »
Łożysko ślizgowe, to dalej łożysko...
Ja tam zawsze wolałem się ślizgać, niż toczyć :)

pozdro

trochu stali na noże?

Offline Brr...

• knifemaker
  • *
    • Strona BrrKnives
« Odpowiedź #56 dnia: 06-01-2015, 19:51:10 »
Ale przyznasz, że opory toczenia są znacznie mniejsże niż ślizgania :)

Lepiej nam tu wyłuszcz problem wkładek z brązu kontra hartowane pivoty :)
« Ostatnia zmiana: 06-01-2015, 19:53:36 wysłana przez Brr... »

Offline Slavland

• Opinii: (0)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #57 dnia: 06-01-2015, 19:53:23 »
To jak można to i ja coś dopiszę  :jezor:

http://kosa.net.pl/friction.php

Trochę o friction folderach od kolegi Osos'a  :D
Życie jest zbyt piękne, aby przesiedzieć je przed komputerem. Lepiej przesiedzieć je w warsztacie :P

Offline Brr...

• knifemaker
  • *
    • Strona BrrKnives
« Odpowiedź #58 dnia: 06-01-2015, 19:57:02 »
Stronę Arka znamy dobrze, jednak nie bardzo są to informacje typu, jak zrobić  :?

Online melonmelon

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #59 dnia: 06-01-2015, 19:58:40 »
Przy pełnym filmie smarnym niekoniecznie...
Ponadto owszem są łożyska toczne ludzkie, co dobre są.
Ale nikt tu nie kce wiedzieć ile kosztują. Takie przemysłowe trochu, nie zabawkowe.
Wracając:
Ba nawet łożyska wałeczkowe we fliperku (pono w folderze cud miód malina) do dupy są, bo się ślizgają. I co? Ani ślizgowe, ani toczne?
A wszystkie toczne i tak są źle u was obciążone. Na szczęście ten marketing to nie mój level...
I to już było gdzieś dysputowane

A co do strony Ossosa: wiadomo co robić, kupić :)

pozdro

trochu stali na noże?