Autor Wątek: Takie tam pochwy, czyli szycie według mikusa  (Przeczytany 13923 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mikus

• Opinii: (114)
  • Użytkownik knives.pl
Takie tam pochwy, czyli szycie według mikusa
« dnia: 07-07-2015, 18:26:43 »
Witam serdecznie :)
Postanowiłem założyć ten wątek aby podzielić się z Wami fotkami moich stworków, które w najbliższym czasie zamierzam wydziergać na drutach, yyy... znaczy na igłach ;) W dalekiej przeszłości uszyłem już z dwie lub trzy pochewki dla kumpli, jednak były to mocno improwizowane cudaki. Ponieważ już na dobre się wnożowiłem, postanowiłem ponownie spróbować hobbystycznie swych sił w tym fachu, co by się czegoś fajnego i nowego nauczyć :) Na pierwszy ogień idzie pochewka do Tlimowego bushcrafta. Główną ideą jaka mi przyświecała było stworzenie budżetowej i zarazem solidnej, praktycznej pochewki. Prosto, bez żadnych oh ahów i innych wodotrysków. Podczas szycia nieźle się napociłem, głównie ze względu na twardość i grubość skóry, która w po pierwszym wrażeniu skojarzyła mi się z plastikiem. Ale do rzeczy: pochwa jest inspirowana typowymi bushcraftowymi pochewkami na podwójnym systemie nośnym, czyli do mocowania pionowego i poziomego. Wykonana ze skóry bydlęcej o grubości 3,5- 4mm, klejona i szyta nićmi slam techniką na dwie igły. Szlufka zamocowana za pomocą odkręcanych nitów, co by prawo i leworęczny mógł sobie z niej korzystać. Krawędzie przypalone woskiem, całość zakonserwowana tłuszczykiem od firmy PALC. Żeby nie było nudno postanowiłem zrobić eksperyment i szlufki zrobić w trochę ciemniejszym odcieniu.

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie opinie oraz konstruktywną krytykę, żebym w przyszłości mógł się poprawić i coś ulepszyć ;)

Offline banax

• Opinii: (67)
  • Mieszkaniec knives.pl
Odp: Takie tam pochwy, czyli szycie według mikusa
« Odpowiedź #1 dnia: 07-07-2015, 19:04:34 »
Bardzo fajna, czysta robota, podoba mi się, jedyne co bym zmienił to samą szlufkę skręcił bym na wylot, żeby nie latała w koło, ale Twoja jest chyba na to za krótka, po takim skręceniu była by za wąska.
Działaj bo dobrze Ci to wychodzi  :).

Offline mikus

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #2 dnia: 07-07-2015, 19:46:06 »
Bardzo fajna, czysta robota, podoba mi się, jedyne co bym zmienił to samą szlufkę skręcił bym na wylot, żeby nie latała w koło, ale Twoja jest chyba na to za krótka, po takim skręceniu była by za wąska.
Działaj bo dobrze Ci to wychodzi  :).
Dzięki banax za dobre słowo i radę, przy następnej pochewce wytnę dłuższy pasek i będzie to uwzględnione :)

Offline shs

• Opinii: (19)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • shit happen sometimes
« Odpowiedź #3 dnia: 07-07-2015, 21:19:37 »
Bardzo ładna, czysta, estetyczna i przemyślana robota.

Offline Kozak

• WKMN
  • Opinii: (38)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #4 dnia: 08-07-2015, 08:48:44 »
Mocowania poziome szyte a do noszenia w pionie skręcone - jakoś mi to koncepcyjnie niespójne :special:; ciemniejsze paski mają krawędzie do obrobienia (polerka) ;-).

W sumie całkiem udany start  :D

Offline mikus

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #5 dnia: 20-07-2015, 13:03:13 »
Dziękuje za wszystkie opinie :) W weekend udało mi się wystrugać trzy pochewki. Pierwsze dwie to ponownie ubranka do Tlimów wykonane ze skóry 2,5mm, powinny pasować zarówno do bushcrafta w wersji spearpoint jak i droppoint.
nr.1

nr.2 to wersja bezszlufkowa, czyli plecakowo-szufladowa, jeśli ma ktoś pojemną kieszeń to też wlezie ;)

nr.3 to ubranko na takiego czarnego pazurka:

Offline maiones

• Opinii: (25)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #6 dnia: 20-07-2015, 13:28:42 »
Ładnie i starannie wykonane.
Dobra robota. Masz smykałkę do tego ;).
Ciekawy patent ze szlufko-zapinką.  :)

Offline banax

• Opinii: (67)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #7 dnia: 20-07-2015, 15:11:23 »
Ładnie i starannie wykonane.
Dobra robota. Masz smykałkę do tego ;).
Ciekawy patent ze szlufko-zapinką.  :)

+1  :)

Offline mikus

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #8 dnia: 27-07-2015, 16:07:51 »
Kolejna pochewka z kategorii tych pancernych, skóra 3,8mm, reszta wszystko tak jak na górze ;) Niestety górna szlufka trochę mi się zbabrała, podczas dziurkowania wewnętrzny pasek mi się przesunął i troszkę wystaje poza obrys szlufki. Po "PALCowaniu" uwidoczniły się także niewielkie pęknięcia na licu, widocznie na zdjęciu nr.2. Ogólnie rzecz biorąc chyba po raz ostatni szyję taką "pancerną świnię". Ciężko się ją formuje, jeszcze gorzej dziurkuje szydłem. Owszem, pochwa z tak grubej skóry może pasować do ciężkich noży, jak np. esse 5 czy innych otwieraczy do czołgów. Do noża wielkości i wagi bushcrafta to trochę przerost formy nad treścią, przynajmniej tak mi się wydaje ;)

Offline mikus

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #9 dnia: 28-07-2015, 18:16:12 »
Dzisiaj powrót do idei pochwy z podwójnym mocowaniem do paska. W przeciwieństwie do swej poprzedniczki jest wykonana ze skóry 2,5 mm. Zgodnie z radą kolegi banaxa górna szlufka do mocowania pionowego została skręcona na wylot. Pomału przymierzam się do eksperymentów z barwieniem skór, zobaczymy co z tego wyjdzie ;)

Offline Swirek89

• Grupa Pomorska
  • Opinii: (29)
  • **
  • Nóż jest dla ludzi z pełną głową:)
« Odpowiedź #10 dnia: 28-07-2015, 18:28:50 »
Masz talent ;) ;)

Offline mikus

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #11 dnia: 28-07-2015, 21:37:41 »
Dzięki :D Staram się jak mogę, jednak do perfekcji to mi jeszcze dalekło dalekło... Idę dalej wpieprzać wiedzę i za parę dni ponownie sprawdzę ją w praktyce ;)

Offline rangy67

• Opinii: (284)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Projekt"Cios Mamuta i Brute Force Total Killer"...
« Odpowiedź #12 dnia: 28-07-2015, 21:47:45 »
Bardzo fajnie.Prosto ale starannie. :)
.....i po sześciu dniach tworzenia Bóg usiadł by.....siódmego wymyślić Sebenze.

Offline mikus

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #13 dnia: 13-08-2015, 16:39:45 »
Kolejna bushcraftowa pochewka na podwójnym systemie nośnym, tym razem z pionowym paskiem po całej długości pochwy. Miała być pod kolor rękojeści, jednak po kalkulacji kosztów doszedłem do wniosku że nie opłaca mi się kupować farby w tym kolorze na jedną pochewkę, może kiedyś sobie na to pozwolę ;) Niestety ostatnio nie miałem czasu na dłubanki w skórze, myślę że w nadchodzące dni będzie lepiej :)

Zamówiłem dwie pierwsze farby od firmy Toledo, jak dojdą to coś poeksperymentuję, trochę pobabram, pomaziam i zobaczymy co z tego wyjdzie ;)

Offline shs

• Mieszkaniec knives.pl
  • shit happen sometimes
« Odpowiedź #14 dnia: 15-08-2015, 09:56:25 »
Powiedz mi proszę czy do robienia otworów pod nici używasz tylko szydła?

Offline mikus

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #15 dnia: 15-08-2015, 10:29:31 »
Powiedz mi proszę czy do robienia otworów pod nici używasz tylko szydła?
Zgadza się, używam tylko i wyłącznie szydła. Raz próbowałem eksperymentów z wiertarką, ale efekt końcowy był dla mnie średnio zadowalający, więc porzuciłem ten pomysł ;)

Offline shs

• Mieszkaniec knives.pl
  • shit happen sometimes
« Odpowiedź #16 dnia: 15-08-2015, 11:05:35 »
Dzięki. Będę dzisiaj trenował :-).

Offline mikus

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #17 dnia: 27-08-2015, 18:23:11 »
Niestety, wbrew wcześniejszym prognozom i w tym tygodniu miałem niewiele czasu żeby coś podłubać w skórze :( Jedyne co ustrugałem na szybko to taka prosta pochewka na podwójnym szwie:

Jeśli chodzi o sam pomysł na te pochwę to nie jest on mój, ktoś wcześniej na tym forum szył bardzo podobne, mam nadzieje że ta osoba wybaczy mi jawną i niekrytą inspirację ;)

Offline mikus

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #18 dnia: 11-09-2015, 15:44:54 »
W końcu miałem trochę więcej wolnego czasu więc podjąłem pierwsze nieśmiałe próby farbowania skór:

I kolejna, także pomalowana pochewka na podwójnym szwie. Z założenia miała mieć jeszcze oczko do przewleczenia linki, ale okazało się że jest za krótkie więc koncepcja trochę się zmieniła :-)

Offline mikus

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #19 dnia: 07-10-2015, 21:30:46 »
Ostatnio takie dwie pochewki sobie wypłodziłem, jedna z podwójnym szwem na Tlima a druga uniwersalna bez tłoczenia pod kształt noża. Tę ostatnią sprawdziłem na Tlimie i Morze 2000, w obu przypadkach nożydła siedziały całkiem fajnie i wbrew początkowym obawom nie wypadały po przechyleniu w dół, nawet po rozsądnym i umiarkowanym potrząsaniu ;):