Autor Wątek: Dobry, tani system ostrzący?  (Przeczytany 13204 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kells

• Opinii: (2)
  • Nowy użytkownik
  • *
Dobry, tani system ostrzący?
« dnia: 30-01-2016, 10:26:35 »
Witam serdecznie,

Marzy mi się własnoręczne ostrzenie noży do stanu "brzytwy". Na chwilę obecną posiadam jedynie kamienie + diamentowy pręt do wykończenia. Jestem tym w stanie  z ręki naostrzyć nóż, ale ostrość mnie nie zadowala. Tj. określiłbym ją jedynie jako ostrość roboczą.

Szukam więc jakiegoś dobrego, taniego i newbie-friendly systemu ostrzącego.
Wpadły mi w oko takie 2 (nie wiem czym oprócz koloru pudełka się różnią):
http://allegro.pl/zestaw-deluxe-lansky-lkclx-do-ostrzenia-nozy-oselk-i5774229526.html
oraz: http://allegro.pl/ostrzalka-lansky-lkclx-deluxe-5-kamieni-a1-i5678144199.html
[To nie jest jakaś kryptoreklama, ot, te 2 aukcje wpadły mi z brzegu.]
Można do ostrzałki dokupić inne gradacje. Gdybym coś się podszkolił, chciałbym kiedyś spróbować nawet coś rzędu 2-3 tys.
Widziałem również, że Spyderco ma w swojej ofercie ostrzałki, ale ze względu na niższą cenę wolałbym jednak Lansky.

Czy dla początkującego (ale chcącego :grin:) taka ostrzałka się sprawdzi? Takich "zwykłych" kamieni/ceramiki/diamentów już nie chcę, bo coś mi na nich średnio idzie. Dlatego rozglądam się za czymś, co zachowa kąty za mnie.

Z góry bardzo wszystkim dziękuję za pomoc.

Offline przemekspce

• Opinii: (15)
  • Mieszkaniec knives.pl
Odp: Dobry, tani system ostrzący?
« Odpowiedź #1 dnia: 30-01-2016, 10:33:18 »
Mam taką jak z pierwszego linka tylko w wersji z chińskimi krzaczkami i da się nimi doprowadzić noże do płynnego cięcia kartki, naprawiałem tez zniszczone krawędzie tnące w nożach roboczych kumpli (ze stali no name) i efekt jest taki sam. Gdyby chwilę dłużej podostrzyć kamieniem 1000 to pewnie włosy też by goliły ale mi w pracy taka ostrość do niczego nie potrzebna więc się nie bawiłem aż tak długo. Wcześniej próbowałem na Turn Boxie i efekty były średnie, tzn nóż ostry ale kartkę szarpał o goleniu w ogóle nie było mowy. Do dziś nie wiem co robiłem źle, wszystko wg filmów z YT i porad z forum.
Kupię Wengera Soldata z 1984 roku

Moja galeria

Offline Kells

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 30-01-2016, 10:40:48 »
Właśnie znam ten ból :frown:. Naoglądałem się filmów na youtube, przeczytałem masę artykułów, a coś mi nie idzie takie ostrzenie z ręki.
Myślałem, że może sprzęt felerny, ale co ciekawe mój ojciec na tych samych kamieniach osiąga znacznie lepsze efekty niż ja. On nigdy się nie interesował poprawną techniką itp., tylko po prostu robi to "na pałę"

Offline Mattia

• Opinii: (35)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #3 dnia: 30-01-2016, 12:27:24 »
Witam,
może popatrz uważnie jak to robi ojciec.
Pozdrawiam

Offline odkrywca

• Opinii: (0)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #4 dnia: 30-01-2016, 12:49:41 »
Może chinaapex?
Non facere alteri quod non vult sibi-

Offline Kells

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: 30-01-2016, 12:54:23 »
Witam,
może popatrz uważnie jak to robi ojciec.
Pozdrawiam

Tak, to pierwsze co robiłem. Tylko, że na obecnych kamieniach nie osiągnę zadowalającej mnie ostrości. To, że idzie mu lepiej ode mnie nie oznacza, że spod jego ręki wychodzą żyletki ;)

Co to ten chinaapex? Dołączę tam wysokie gradacje, pokroju 2000-3000?

Offline robi97

• Opinii: (13)
  • Użytkownik knives.pl
  • WKMN :)
« Odpowiedź #6 dnia: 30-01-2016, 12:57:18 »
Tak, to pierwsze co robiłem. Tylko, że na obecnych kamieniach nie osiągnę zadowalającej mnie ostrości. To, że idzie mu lepiej ode mnie nie oznacza, że spod jego ręki wychodzą żyletki ;)

Co to ten chinaapex? Dołączę tam wysokie gradacje, pokroju 2000-3000?

yyyy, ale po co Ci aż taka gradacja? 1000-1500 spokojnie styknie do tego żeby nóż był żyletą, znaczy w sumie to i po 300-400 nóż goli tylko trza umić  ;P
"Jeśli boisz się używać swojego noża to zmień nóż"

Masz oryginalny gust. ;) [...] Poza tym każdy fix lepszy niż składak. :D

Offline Kells

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 30-01-2016, 13:01:17 »
1) Jaka jest największa gradacja kamieni, którą można zamontować w systemie Lansky? Widziałem 2000 - są wyższe?
2) Czy to "chinaapexu" (jeszcze nie wiem dokładnie co to) podejdą kamienie Lansky?
3) Jak w 1), ale w zestawie Spyderco? Wychodzą powyżej 2000?
4) Czy gradacje pokroju 5-10 tys. odnoszą się tylko do kamieni, na których można ostrzyć z ręki? Czy są pasujące do zestawów ostrzących?
5) Jak ocenicie przydatność "kamienia": http://allegro.pl/lansky-kamien-skorzany-hstrop-a1-i5907396469.html? Warto? Czy tę polerkę można już wykonać na solidnym pasku skórzanym ze spodni?

Offline puchbeary

• Małomiasteczkowy gbur
  • Opinii: (131)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #8 dnia: 30-01-2016, 13:28:12 »
- Ludzie nawet na te 2000 narzekali. Czytałem gdzieś, że bardziej szkodzi jak pomaga, matowi i takie historie. Ja na białym kamieniu 1k z zestawu doprowadzałem KT do stanu przedlusterkowego a kończyłem na skórze przyklejonej do deski i pomazanej pastą Tempo K2 lekkościerną. Golenie włosów żaden problem.
- Chinaapex to swobodna wariacja naszych żółtych braci na temat systemu Apex rodem z Ameryki. Najlepszym przykładem jest rodzina Ganzo Touch Pro (lub Touch Ultra) lub Ruixin.
- Kamień ultrafine w w Spyderco ma ponoć około 2k - tak przynajmniej czytałem. Nie znalazłem nigdzie oficjalnej informacji producenta o gritach kamieni w systemach V.
- Nie widziałem, chociaż na Ali są dostępne kamyczki do Ganzo Touch Pro o gricie 2k i 3k a nawet 8k i 10k. Tylko ja się pytam - po co ? KT o takim stanie wygładzenia będzie ekstremalnie ostra do ... pierwszego cięcia. Później wracamy do punktu wyjścia. Ostrośc robocza - max 600, ostrość do masturbacji - max 2k. Dalej to już tylko w celu osiągnięcia stanu zen.
- Jest przydatny na tyle, że jest gotowy i dostosowany do pracy z określonym systemem. Wkręcasz i działasz. Naklejona na deseczce skóra ze starego paska da te same efekty - tym bardziej, że ostrzysz z włosem a nie pod włos na skórze. IMHO - szkoda kasy ale kto bogatemu zabroni. Osobiście wolałbym ten do ostrzenia ząbków choć nie miałem to nie wiem jak się to sprawdza w praktyce.

I reasumując. Poczytaj o plusach i minusach systemów imadełkowych bo jeśli to ma być system uniwersalny to wszystkich noży które masz - włączając kuchenne - to może spotkać Cię zawód. Apex jest bardziej uniwersalny ale też bardziej wymagający. Systemy V służą raczej do podostrzania nie wyprowadzania (może z wyjątkiem 3angla ale to już drogi sport szczególnie w zestawie z diamentami a wyprowadzanie KT na aluminie to męka). 
« Ostatnia zmiana: 30-01-2016, 13:37:26 wysłana przez puchbeary »
Świat jest za piękny, żeby marnować czas na cienkich leszczy
--------------------------------------------------
A psy i tak fajniejsze Marcinu...

Offline Kells

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: 30-01-2016, 13:35:56 »
Serdecznie dziękuję za tak wyczerpująca odpowiedź!

Czyli muszę jeszcze przemyśleć zakup tych "ekstremalnych" gradacji. Gdzie nie czytałem to podobno przy przeskoku z 1000 na 5000, czy 10000 różnica jest widoczna - nóż niby nabiera agresji cięcia jak miecz świetlny. Na żywo nie widziałem, a w filmikach "ultra-super-hiper sharp knife" raczej się nikt nie chwali jak doszedł do takiej ostrości.

Właśnie jestem w trakcie kupowania tego china'apexa. Wizualnie Lansky, tylko stówę tańszy. Żeby nie było, że producentowi oryginału nic się nie dostanie, pewnie zakupię ich kamień 2000.

Teraz takie pytania:
1) Czy w tych ostrzałkach Ganzo samemu się ustawia kąt ostrzenia? Tj. nie jeden z określonych przez producenta, a "gdzie się zaciśnie"?
2) Czy jest jakaś różnica przy ostrzeniu jeśli zamiast olejku do polerki (np. Lansky) użyję zwykłej wody?
3) Czym się kierować w wyborze skóry do polerowania po ostrzeniu? Musi być a'la zamsz?

Offline robi97

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #10 dnia: 30-01-2016, 13:40:15 »
Serdecznie dziękuję za tak wyczerpująca odpowiedź!

Czyli muszę jeszcze przemyśleć zakup tych "ekstremalnych" gradacji. Gdzie nie czytałem to podobno przy przeskoku z 1000 na 5000, czy 10000 różnica jest widoczna - nóż niby nabiera agresji cięcia jak miecz świetlny. Na żywo nie widziałem, a w filmikach "ultra-super-hiper sharp knife" raczej się nikt nie chwali jak doszedł do takiej ostrości.

Właśnie jestem w trakcie kupowania tego china'apexa. Wizualnie Lansky, tylko stówę tańszy. Żeby nie było, że producentowi oryginału nic się nie dostanie, pewnie zakupię ich kamień 2000.

Teraz takie pytania:
1) Czy w tych ostrzałkach Ganzo samemu się ustawia kąt ostrzenia? Tj. nie jeden z określonych przez producenta, a "gdzie się zaciśnie"?
2) Czy jest jakaś różnica przy ostrzeniu jeśli zamiast olejku do polerki (np. Lansky) użyję zwykłej wody?
3) Czym się kierować w wyborze skóry do polerowania po ostrzeniu? Musi być a'la zamsz?

1) w instrukcji chinapexa masz podane kąty kolorami np. żółty to 20 stopni, zielony to chyba 17, etc. etc.
2) nie ma żadnej różnicy
3) ot, zwykły stary pas skórzany ojca czy tam dziadka maźnij pastą polerska po wewnętrznej stronie i tyle :)

Offline puchbeary

• Małomiasteczkowy gbur
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #11 dnia: 30-01-2016, 13:41:09 »
jak wizualnie a'la Lansky to kupujesz imadełko a nie Apexa.
W Ganzo ustawia się kąt albo na predefiniowane na pręcie kąty albo samemu np. katomierzem elektronicznym albo na wzornik albo zwyczajnie maziasz flamastrem i starasz się utrzymać kąt który narzucił producent.
Możesz użyć olejku do maszyn precyzyjnych, możesz wody, możesz wd40, Na sucho raczej nie rób bo szkoda kamienia.
Zwykła skóra byle nie licowana.

Offline depravedsouls

• Opinii: (46)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Jest OK, bycie białym.
« Odpowiedź #12 dnia: 30-01-2016, 13:46:26 »
http://allegro.pl/diamentowa-ostrzalka-taidea-t1205d-400-1000-3latgw-i5443864753.html plus pasek i włosy uciekają a jak chcesz naprawdę tanio to http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=5918962166&reco_id=076f32ff-c74f-11e5-a6c0-fa163e1b0a15&ars_rule_id=201&ars_source=ars&ars_socket_id=16 na końcu gazeta do stropowania lub papier wodny 3-4k.Powiem ci tak wolę mieć dłużej ostrość roboczą niż żyletkę na 5 minut.
Czasy inne - pomidorka nie tnie , oj a 500 stów dałem . Tam się żyło nożem i nikt nie biadolił . Orcanus

Offline Kells

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: 30-01-2016, 13:49:59 »
Można jeszcze pomęczyć?  :shy:

1) Imadełko, a nie apex? Ten apex to takie całe "coś" przykręcane do stołu, tak?
2) Nie bardzo rozumiem odnośnie tych kątów w Ganzo. Mam możliwość wybrania już ustalonych? Tj. jak z tym prętem jest? Bez mierzenia mogę wybrać te 15-20 stopni? Jedyne co mnie odrzucało od tej ostrzałki to przeświadczenie, że właśnie muszę ustawiać całkwicie ręcznie kąt, a przecież te zaciski się zsunąc mogą...
Teraz na nowo rozważam ten system.

edit; już wiem: Touch Pro
Niebieski – 24 stopnie
żółty – 20 stopni
zielony – 18 stopni
czerwony – 15 stopni
czarny – 10 stopni

Touch Pro Ultra
niebieski – 10 stopni
żółty – 15 stopni
zielony – 20 stopni
czerwony – 25 stopni
czarny – 30 stopni

3) Czym się różnią Ganzo Touch Pro i Touch Pro Ultra? "Tylko" tą podstawką? Jest stabilniejsza itp.? Czy coś więcej?
4) Tak ogólnie: poza wygodą/szybkością ostrzenia i trwałością jest różnica diament/kamień mineralny tej samej gradacji?
« Ostatnia zmiana: 30-01-2016, 13:52:39 wysłana przez Kells »

Offline depravedsouls

• Mieszkaniec knives.pl
  • Jest OK, bycie białym.
« Odpowiedź #14 dnia: 30-01-2016, 14:01:19 »
Proszki jak s30v,s35vn itd lepiej ostrzyć diamentami tak polecają tutaj forumowicze,też nie na jakieś super gradacje,mi po 600 w bloku lidlowym i kilka razy na pasku wystarczy do golenia,jak na edc nie ma co przesadzać z gradacją.
Czasy inne - pomidorka nie tnie , oj a 500 stów dałem . Tam się żyło nożem i nikt nie biadolił . Orcanus

Offline robi97

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #15 dnia: 30-01-2016, 14:03:13 »
http://allegro.pl/diamentowa-ostrzalka-taidea-t1205d-400-1000-3latgw-i5443864753.html plus pasek i włosy uciekają a jak chcesz naprawdę tanio to http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=5918962166&reco_id=076f32ff-c74f-11e5-a6c0-fa163e1b0a15&ars_rule_id=201&ars_source=ars&ars_socket_id=16 na końcu gazeta do stropowania lub papier wodny 3-4k.Powiem ci tak wolę mieć dłużej ostrość roboczą niż żyletkę na 5 minut.

Chłopie, masz 20-parę lat, naucz się w końcu czytać ze zrozumieniem! Kolega Kells napisał jasno i wyraźnie, że nie chce nic do ostrzenia z ręki bo mu to nie wychodzi i, że chce system, a Ty mu polecasz kamienie i diament od Taidea, to jest raz. Dwa to jak ktoś chce mieć żyletkę to niech sobie ma, jego sprawa. Ja też lubię mieć żyletkę i noszę w plecaku fallknivena dc4 żeby zawsze móc podostrzyć nóż. Jak nie masz nic do napisania na dany temat to weź się nie wcinaj, co?

Offline Kells

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #16 dnia: 30-01-2016, 14:44:33 »
Wydaje mi się, że wezmę Ganzo Touch Pro - z tego co oglądam jest stabilny, a nie to co ten zacisk w Lansky'im. Trudno, będzie trzeba trzymać ręką.
Na plus natomiast jest to, że WYDAJE MI SIĘ, że można śmiało przymocować (choćby na gumkach recepturkach) na kamieniu Ganzo np. diament, czy http://allegro.pl/kamien-wodny-ostrzalka-3000-8000-taidea-t0914w-3lg-i5952707435.html.
Lansky natomiast wydaje mi się na to zbyt mały.

Dobrze kombinuję?

Offline puchbeary

• Małomiasteczkowy gbur
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #17 dnia: 30-01-2016, 16:56:38 »
Proszę się kolegi depravedsouls nie czepiać bo ta Taidea przez niego polecona świetnie pasuje do zacisków od Ganzo i stanowi wspaniałe uzupełnienie ;) Poza tym to co napisał jest prawdą - właściwie nic więcej nie potrzeba, żeby z noża zrobić narzędzie chirurgiczne.

Autorze, pamiętaj, że jak zamontujesz do zacisków Ganzo takiego klocka jak ten kamień 3k/8k to trzeba będzie zmodyfikować kąt natarcia bo na bank oznaczenia na maszcie nie będą pasować. Najlepiej sobie wyciąć wzornik z drewna albo twardej plexy.
« Ostatnia zmiana: 30-01-2016, 16:59:05 wysłana przez puchbeary »

Offline Kells

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #18 dnia: 01-02-2016, 22:59:03 »
Autorze, pamiętaj, że jak zamontujesz do zacisków Ganzo takiego klocka jak ten kamień 3k/8k to trzeba będzie zmodyfikować kąt natarcia bo na bank oznaczenia na maszcie nie będą pasować. Najlepiej sobie wyciąć wzornik z drewna albo twardej plexy.

Czyli gdybym chciał wsadzić do tego Ganzo coś takiego: http://taidea.pl/katalog?produkt=1196 to jest to możliwe?
W jaki sposób zmodyfikować kąt natarcia? Chodzi o to, że np. gdy chcę osiągnąć kąt 15 stopni to na ostrzałce mam ustawić 20, bo siła nacisku zrobi swoje?

Czy może lepiej oddzielnie kupić 2 kamienie, tj. 3000 i 8000? Skoro są znacznie cieńsze (http://taidea.pl/katalog?produkt=1344) to zapewne i lżejsze.

Lub w ten sposób: co włożę do tego apexa od Ganzo? Tj. czym się kierować przy wyborze?
« Ostatnia zmiana: 01-02-2016, 23:01:32 wysłana przez Kells »

Offline depravedsouls

• Mieszkaniec knives.pl
  • Jest OK, bycie białym.
« Odpowiedź #19 dnia: 02-02-2016, 05:32:33 »

Chłopie, masz 20-parę lat, naucz się w końcu czytać ze zrozumieniem! Kolega Kells napisał jasno i wyraźnie, że nie chce nic do ostrzenia z ręki bo mu to nie wychodzi i, że chce system, a Ty mu polecasz kamienie i diament od Taidea, to jest raz. Dwa to jak ktoś chce mieć żyletkę to niech sobie ma, jego sprawa. Ja też lubię mieć żyletkę i noszę w plecaku fallknivena dc4 żeby zawsze móc podostrzyć nóż. Jak nie masz nic do napisania na dany temat to weź się nie wcinaj, co?
33 lata,ok postaram się nie wcinać.