Autor Wątek: Dobry, tani system ostrzący?  (Przeczytany 13251 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kells

• Opinii: (2)
  • Nowy użytkownik
  • *
Odp: Dobry, tani system ostrzący?
« Odpowiedź #20 dnia: 02-02-2016, 10:19:08 »
33 lata,ok postaram się nie wcinać.

Oczywiście wybrałeś najlepszy sposób udowodnienia, że wraz z wiekiem przychodzi dojrzałość: obraziłeś się, tupnąłeś nóżką i poszedłeś ze swoimi zabawkami do innego pokoju  :rotfl:

Offline waldekBB

• Opinii: (91)
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #21 dnia: 02-02-2016, 10:35:13 »
zwykły zestaw z 3 kamieniami np. http://cqb.pl/system-ostrzacy-lansky-standard-lkc03-p-278.html - na pewno wystarczy na początek (jak się naumiałem to i goliło)
ja z chciwości dokupiłem 1k, 2k i skórę i też goli i można by zaryzykować że szkoda przepłacać
pozdrawiam
Waldek
customy rulez :)
Kosiarz, Siper, Jamall, Aleks, Killrathi i trochę ja ;)

Offline vrtel

• Opinii: (105)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #22 dnia: 02-02-2016, 10:39:06 »
Śmieszny ten wątek, kolega depravedsouls dobrze Ci radzi Kells, więc może jeszcze się zastanów nad tymi kamieniami 3 i 8 tys  :rotfl:

Imadełka, podstawki, kamień skórzany  8D ... Mujborze...

Offline waldekBB

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #23 dnia: 02-02-2016, 10:48:30 »
Śmieszny ten wątek, kolega depravedsouls dobrze Ci radzi Kells, więc może jeszcze się zastanów nad tymi kamieniami 3 i 8 tys  :rotfl:

jak ze wątek jest "śmieszny" - zaproponuję coś - pożyczę Ci Kells taki zestaw i sam zobaczysz czy i co Ci z niego pasuje... szczegóły na pw
ps. albo przyślij nóż
« Ostatnia zmiana: 02-02-2016, 10:51:37 wysłana przez waldekBB »

Offline puchbeary

• Małomiasteczkowy gbur
  • Opinii: (131)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #24 dnia: 02-02-2016, 11:08:30 »
Czyli gdybym chciał wsadzić do tego Ganzo coś takiego: http://taidea.pl/katalog?produkt=1196 to jest to możliwe?
W jaki sposób zmodyfikować kąt natarcia? Chodzi o to, że np. gdy chcę osiągnąć kąt 15 stopni to na ostrzałce mam ustawić 20, bo siła nacisku zrobi swoje?
Czy może lepiej oddzielnie kupić 2 kamienie, tj. 3000 i 8000? Skoro są znacznie cieńsze (http://taidea.pl/katalog?produkt=1344) to zapewne i lżejsze.
Lub w ten sposób: co włożę do tego apexa od Ganzo? Tj. czym się kierować przy wyborze?

- Wszystko jest możliwe choć podejrzewam, że ze względu na wagę i gabaryt musiałbyś ten kamień przypiąć do prowadnicy trytytkami. Same zaciski raczej tego nie udźwigną.
_ kat trzeba dobrać indywidualnie do kamienia. Predefiniowane sa obliczone dla kamieni w zestawie. Im większa wysokość kamienia tym bardziej zmieni się kąt. Dotnij przy użyciu zwykłego szkolnego kątomierza trzy wzorniki z grubej tektury albo plexy 15-20-25 stopni. To i marker i i będziesz miał temat załatwiony.

- Do apexa włożysz wszystko co zbiera stal. Niektóre rzeczy będą wymagać dorobienia tulei lub zakupienia tulejki z imbusem u naszego kolegi z bazarku. Osobiście polecam trzy diamenty od innego kolegi z bazarku 200-500-800 i do tego kawałek skóry do wecowania i tyle. Na jaki pies Ci te kamienie 3000 czy 8000  potrzebne to nie wiem i nie chcę wiedzieć. Wyostrzysz, wygładzisz, wypolerujesz - będzie włos na czworo cięło. Zrobisz jedną bułkę z masłem, pomidorkiem i wędliną i ową chirurgiczną ostrość szlag trafia.

Szkoda czasu. Uwierz mi na słowo, że w pewnym momencie brak włosów na przedramieniu zaczyna bardziej zawstydzać niż stanowić powód do erekcji. Po roku bardziej świadomego użytkowania noża kończę na grit 600 i bardziej z przyzwyczajenia niż z potrzeby po 2-3 razy miziam po pasku skóry. Nic więcej.   Nie prowadzę profesjonalnej kuchni i noszę nożyk z s30v na codzień - ostrość wystarczająca i zadowalająca. 
Świat jest za piękny, żeby marnować czas na cienkich leszczy
--------------------------------------------------
A psy i tak fajniejsze Marcinu...

Offline waldekBB

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #25 dnia: 02-02-2016, 11:14:57 »
.... Osobiście polecam trzy diamenty od innego kolegi z bazarku 200-500-800 ...
możesz podpowiedzieć kto je sprzedaje lub podesłać linka do nich?
pozdrawiam  :)

Offline puchbeary

• Małomiasteczkowy gbur
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #26 dnia: 02-02-2016, 11:22:04 »
http://forum.knives.pl/index.php?topic=164931.0
BENCHMADE: 940/710/615/67, ParaMmilitary/Sage 2, BRADLEY Kimura VI, Mtech Twist

Offline Kells

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #27 dnia: 02-02-2016, 12:03:58 »

Nigdzie nie pisałem, że źle mi radzi. Jedynie zapytałem czy te kamienie podejdą do apexa od Ganzo.

zwykły zestaw z 3 kamieniami np. http://cqb.pl/system-ostrzacy-lansky-standard-lkc03-p-278.html - na pewno wystarczy na początek (jak się naumiałem to i goliło)
ja z chciwości dokupiłem 1k, 2k i skórę i też goli i można by zaryzykować że szkoda przepłacać
pozdrawiam
Waldek
Apex już kupiony, czekam na kuriera. Pewnie jutro będzie :-)

Wydaje mi się, że chyba każdy powinien na własnej skórze (włosach?) się przekonać co do tego. Gdy sam nie stwierdzę, że takie drobne kamienie nie mają sensu pewnie wewnętrznie się zagotuję. Tak jak z rambo-nożami: kilkanaście lat temu kupowałem tylko takie (co ważne: kupowałem, bo się szybko psuły :D), teraz takie coś omijam z daleka. Nauka kosztuje.

Offline puchbeary

• Małomiasteczkowy gbur
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #28 dnia: 02-02-2016, 12:48:31 »
Kto bogatemu zabroni.... Twoja kasa, twój czas - have fun.

Offline Kells

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #29 dnia: 02-02-2016, 16:15:59 »
Zaskoczył mnie kurier i przybył już dzisiaj.

Chcąc się uczyć wybrałem jakiś gówniany nóż, kupiony dawno temu za kilka złotych w supermarkecie. Chociaż dumnie stoi napis "inox";)
Od tego czasu zdążył się zupełnie stępić - tj. nie był w stanie niczego przeciąć, jedynie pod wpływem sporej siły miażdżył, co przy cieniutkiej głowni jako tako jeszcze wyglądało. Podostrzyć za cholerę na starym sprzęcie nie mogłem, stąd z oczywistych względów leżał w szufladzie.

Bawiłem się w ostrzenie tego noża - jako pierwszy, bo nie znając swoich możliwości wolałbym nie spieprzyć niczego lepszego i ostrzejszego.
Wyprowadziłem sobie nową kt (na 15stopni; wcześniej było ze 30), zmieniając gradację ostrzyłem, ostrzyłem.
Ku mojemu zaskoczeniu obecnie w powietrzu tnie papier. Nawet na kamieniu 1500 nie udało mi się jednak nadać mu ostrości golącej, włosy na przedramionach wciąż są.

Teraz pytania: czy zbyt krótko polerowałem? czy to moje, mizerne, umiejętności? Czy może to wina tego gównolitu? Czy raczej wszystkie wymienione przyczyniły się do tego?
Czy przy takiej gradacji (1500) powinno powolutku być widoczne lustro? Czy to dopiero gdzieś od ok. 5000?

Na chwilę obecną nie mam noża z dobrej stali, który byłby stępiony, a jak pisałem: na razie nie chcę specjalnie tępić ostrego noża, bo nie jestem pewny, czy ponowie uda mi się go dobrze naostrzyć.

Jak na pierwszy raz chyba i tak źle nie jest :grin:

Offline puchbeary

• Małomiasteczkowy gbur
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #30 dnia: 02-02-2016, 16:23:20 »
ach ten fetysz golonych włosów....;)
ostatnim, białym kamieniem ostrzysz coraz lżej. po kilka razy na stronę za każdym razem przykładając mniej siły. Na koniec bierzesz pasek do spodni i napinając go mocno między stopą a dłonią przejeżdżasz z włosem! kilka razy nożem po każdej stronie. Nie mocno, nie lekko - tak w sam raz. Wykorzystujesz nie licowaną stronę paska. Wot i wsio. jak nie goli po tym - zmień hobby :P 

Offline depravedsouls

• Opinii: (46)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Jest OK, bycie białym.
« Odpowiedź #31 dnia: 02-02-2016, 16:26:18 »
Oczywiście wybrałeś najlepszy sposób udowodnienia, że wraz z wiekiem przychodzi dojrzałość: obraziłeś się, tupnąłeś nóżką i poszedłeś ze swoimi zabawkami do innego pokoju  :rotfl:
Nie nie obraziłem się itd,nie skumałem że chcesz system i tyle w temacie.
« Ostatnia zmiana: 02-02-2016, 16:31:20 wysłana przez depravedsouls »
Czasy inne - pomidorka nie tnie , oj a 500 stów dałem . Tam się żyło nożem i nikt nie biadolił . Orcanus

Offline waldekBB

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #32 dnia: 02-02-2016, 17:02:28 »
Zaskoczył mnie kurier i przybył już dzisiaj.

Chcąc się uczyć wybrałem jakiś gówniany nóż, kupiony dawno temu za kilka złotych w supermarkecie. Chociaż dumnie stoi napis "inox";)
Od tego czasu zdążył się zupełnie stępić - tj. nie był w stanie niczego przeciąć, jedynie pod wpływem sporej siły miażdżył, co przy cieniutkiej głowni jako tako jeszcze wyglądało. Podostrzyć za cholerę na starym sprzęcie nie mogłem, stąd z oczywistych względów leżał w szufladzie.

Bawiłem się w ostrzenie tego noża - jako pierwszy, bo nie znając swoich możliwości wolałbym nie spieprzyć niczego lepszego i ostrzejszego.
Wyprowadziłem sobie nową kt (na 15stopni; wcześniej było ze 30), zmieniając gradację ostrzyłem, ostrzyłem.
Ku mojemu zaskoczeniu obecnie w powietrzu tnie papier. Nawet na kamieniu 1500 nie udało mi się jednak nadać mu ostrości golącej, włosy na przedramionach wciąż są.

Teraz pytania: czy zbyt krótko polerowałem? czy to moje, mizerne, umiejętności? Czy może to wina tego gównolitu? Czy raczej wszystkie wymienione przyczyniły się do tego?
Czy przy takiej gradacji (1500) powinno powolutku być widoczne lustro? Czy to dopiero gdzieś od ok. 5000?

Na chwilę obecną nie mam noża z dobrej stali, który byłby stępiony, a jak pisałem: na razie nie chcę specjalnie tępić ostrego noża, bo nie jestem pewny, czy ponowie uda mi się go dobrze naostrzyć.

Jak na pierwszy raz chyba i tak źle nie jest :grin:

możliwe że pojawia się tzw. drut?   

Offline Kells

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #33 dnia: 02-02-2016, 17:11:49 »
ach ten fetysz golonych włosów....;)
ostatnim, białym kamieniem ostrzysz coraz lżej. po kilka razy na stronę za każdym razem przykładając mniej siły. Na koniec bierzesz pasek do spodni i napinając go mocno między stopą a dłonią przejeżdżasz z włosem! kilka razy nożem po każdej stronie. Nie mocno, nie lekko - tak w sam raz. Wykorzystujesz nie licowaną stronę paska. Wot i wsio. jak nie goli po tym - zmień hobby :P
Faktycznie, chyba zbyt długo jeździłem po najdrobniejszym kamieniu. Nie chciało mi się jeszcze raz rozkładać apexa (bo ładnie pomyty itp.), ale wcześniej nie polerowałem na skórze. Jakoś mój pasek wydawał mi się zbyt gładki, nawet po tej drugiej stronie.
Przyznam, że nie liczyłem na wiele, ale już po minucie zabawy, na ostrzu zaczęły pojawiać się włosy. Wcześniej jedynie naskórek. Co to za czary? Skoro ta polerka aż tyle daje to muszę zainwestować w lepszy olej niż WD40 i lepszy kawałem skóry.

możliwe że pojawia się tzw. drut?
Drut się pojawiał przy ostrzeniu. Tak jak oglądałem i czytałem, tj. męczę jedną stronę aż wyczuję paznokciami maleńki drut po drugiej stronie. Po tym odwracam nóż i powtarzam tę czynność.

Chyba temat do zamknięcia? Włosy poleciały, ale dopiero się uczę. Jestem dobrej myśli; kieeedyś nie będę się musiał wstydzić pokazywać własnoręcznie osiągnięte kt :shy:
Serdecznie dziękuję wszystkim za pomoc.

Offline Kells

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #34 dnia: 03-02-2016, 13:18:07 »
Przepraszam, że dubluję, ale chciałbym odróżnić te 2 wiadomości.

Po wczorajszej zabawie znów dzisiaj próbowałem ostrzenia, znów na tanich nożach z supermarketu - bo ich przecież nie szkoda.
Dzisiaj poszło znacznie lepiej, po zaostrzeniu 2 noży, polerce (najpierw kamień 1500 z pastą polerską, później skóra) oba goliły włosy aż miło.
Z przyjemnością więc zrobiłem sobie takim nożem kanapki. Niestety po tym procesie nóż nawet papieru nie łapie.
Zdenerwowany spróbowałem podostrzyć ten nóż, jednak teraz skończyłem na gradacji 320. Papier ciął może ciut mało dokładnie (tj. drobniutkie szczerby), ale bezproblemowo każda próba kończyła się sukcesem - czyli kawałkiem papieru na podłodze.
Specjalnie później korzystałem tylko z tego noża. Co ciekawe wciąż utrzymuje +/- taką samą ostrość :special:

Chyba więc faktycznie muszę zrewidować pogląd na temat bardzo drobnoziarnistych kamieni. Już pomijając gównolity, gdzie się okazuje sensu to nie ma absolutnie żadnego, trochę lepszych noży mam raptem kilka sztuk. A i z nimi już nie jestem pewny czy w ich przypadku zbawi mnie ta chwila ostrości, bo chyba faktycznie po pocięciu jednego kartonu sporo jej stracą...
Chociaż tanie kamienie kupić można. Widzę, że to tych niższych gradacji przydadzą się diamenty.

Cóż, człowiek najlepiej uczy się na własnych błędach :grin:

Offline Baziu

• Opinii: (0)
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #35 dnia: 03-02-2016, 19:24:07 »
Mógłbyś wysłać linka na PW do tego Apexa? Szukałem w google ale nigdzie nie mogę znaleźć a nawet nie znam pełnej nazwy tego systemu.

Offline Kells

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #36 dnia: 03-02-2016, 19:35:46 »
Ganzo Touch Pro / Ganzo Touch Pro Ultra

Offline Baziu

• Opinii: (0)
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #37 dnia: 03-02-2016, 19:41:58 »
Aaa, to to  :) Właśnie zamierzam kupić pierwszą ostrzałkę a że z utrzymywaniem kątu ostrzenia mam problem zastanawiałem się pomiędzy Lansky Standard, Ganzo Touch Pro a Taidea Set. Jak Ci się ten Ganzo sprawuje, solidny jest?
Taidea przeważa diamentami ale sprawia wrażenie jakby konstrukcja się miała zaraz rozlecieć.
« Ostatnia zmiana: 03-02-2016, 19:44:41 wysłana przez Baziu »

Offline Kells

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #38 dnia: 03-02-2016, 20:05:24 »
Turnbox Lansky wciąż nie jest imo ostrzałką dla kogoś kto dopiero zaczyna się uczyć dobrze ostrzyć. Tj. przynajmniej ja nie lubię ostrzenia na prętach.

Taidea i zestaw Lansky to jest imadełko. Na zdjęciach wygląda fajnie, ale widziałem na żywo: straszne maleństwo. Dodatkowo dość niewygodne, bo o ile nie dokupisz podstawki to musisz to w ręce trzymać. Maczety, czy większego noża pewnie na tym się naostrzyć nie da.

Ganzo i inne Apex Pro klony, np. Ruixin Pro: MOIM ZDANIEM po prostu genialne. Jak pisałem: dopiero się uczę, a przy pierwszej próbie ostrzenia doprowadziłem nóż do golącej ostrości. Sam sobie ostawiasz kąt... Można podpiąć inne, nieoryginalne, duże kamienie, gdzie z imadełkami nie ma na to szans... Po prostu bajka.
Wady, które zauważyłem:
- małe (tj. wąskie) noże dość trudno się ostrzy, bo przy małym kącie zdarzyło mi się kilka razy przejechać kamieniem po plastiku, który trzyma ten nóż. Zwiększyłem więc nieco kąt, na przyszłość pomyślę o jakiejś podstawce(?), bo zwykły ołówek na taśmie klejącej powinien dać radę.
Średnie i większe natomiast rewelacyjnie
- w apexie w odróżnieniu od imadełka musisz w ręce trzymać nóż podczas ostrzenia. Stale, SZTYWNO, trzymać ten nóż, żeby zachować kąt ten sam. Co prawda to nie męczy, ale ręką niewiodącą już takie wygodne to nie jest - przynajmniej dla mnie, a jestem prawie oburęczny. Czytałem i oglądałem, że można to skorygować, tj. pod spód (jest sporo miejsca) przykleić magnes neodymowy, który będzie za nas trzymał nóż. Wydaje mi się, że to fajna opcja.
- przyssawki są słabe, po prostu. Dodatkowo w moim egzemplarzu jedna z nich się nieco odkształciła w pudełku (ale jak to tworzywo sztuczne, powinna wrócić do swojego kształtu) i na chwilę obecną zupełnie nie trzyma.
Z wad na razie widzę tyle. Wizualnie sprzęt wygląda naprawdę ładnie, nic nie skrzypi, nie "telepie się" podczas używania. Pracuje się na nim bardzo przyjemnie, dość rzec, że wczoraj naostrzyłem kilka noży, a dzisiaj do ostrzenia reszty nie musiałem się przekonywać, a wręcz nie mogłem się tego doczekać ;)
Osobiście bardzo polecam. Wydaje mi się, że czy Ganzo, czy oryginał, czy Ruixin (chyba najtańszy) to chyba +/- jeden pieron, w każdym razie zamysł twórcy był genialny.

Offline waldekBB

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #39 dnia: 03-02-2016, 20:33:25 »
Turnbox Lansky wciąż nie jest imo ostrzałką dla kogoś kto dopiero zaczyna się uczyć dobrze ostrzyć. Tj. przynajmniej ja nie lubię ostrzenia na prętach.

może to zależy od indywidualnych uwarunkowań ale wolę ostrzyć na turnboxie niż w systemie - mam obydwa - gdyby pudełko lanskyego było dopracowane jak triangle to nigdy bym systemu nie kupił ( w moim egz. strasznie się kąty rozjeżdżały i w ogóle pręty luźno siedziały
ale wszystkie kuchenne noże ostrzę na niej właśnie i cały dom jest mega zadowolony - jest szybka i nie ma zabawy z imadełkiem itd

jak wielokrotnie tutaj na forum napisano - system jest fajny do wyprowadzania krawędzi

do używania na codzień turnbox 

pozdrawiam