Autor Wątek: Dobry, tani system ostrzący?  (Przeczytany 13247 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kells

• Opinii: (2)
  • Nowy użytkownik
  • *
Odp: Dobry, tani system ostrzący?
« Odpowiedź #40 dnia: 03-02-2016, 20:41:14 »
Tak, oczywiście. Dziękuję za przypomnienie.
Zapomniałem tej wady dopisać: gdy już pomyję, wysuszę i schowam system to nie chce mi się go wyjmować żeby tylko podostrzyć i wolę subtelnie zrobić to na pręcie diamentowym (chociaż mnie idzie to bardzo słabo, jednak pomiziać zawsze można).
Z apexem jednak jest troszkę zabawy z rozkładaniem, myciem i składaniem.

Offline Baziu

• Opinii: (0)
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #41 dnia: 03-02-2016, 20:43:19 »
Dzięki za cenne wskazówki ;) Ostatnie dwa pytania, warto dopłacić te ~40zł do wersji Ultra? Mam jeden nóż recurve a czytałem że w Ganzo kamienie są trochę zbyt szerokie do ostrzenia takiej głowni, prawda to?

Offline Kells

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #42 dnia: 03-02-2016, 22:08:16 »
Moim zdaniem dopłacać nie warto.
Różnią się nieco zaznaczonymi kątami ostrzenia (które sobie i tak ustawiasz wedle woli; jeśli nie pasują te zaznaczone to kątomierz w dłoń i sam wyznaczasz - bo to ustawia się płynnie, jedynie dla ułatwienia masz kilka kolorowych nacięć).
Druga różnica to podstawka: w tańszej wersji masz dwunóg, w droższej wszystko stoi na jednej podstawie. Może i jest to stabilniejsze, ale ze swojej, tańszej, wersji jestem bardzo zadowolony. Naostrzyłem już kilka noży i jakoś mi się nie chwieje.

Znów: moim zdaniem skoro kupujesz apex, który jest bezczelną kopią znacznie droższego systemu (Apex Edge Pro, który wygląda identycznie jak tańszy Ganzo!) to on z definicji ma on oferować jak najwyższy stosunek cena/możliwości. Ta droższa wersja jest już lekko zmodyfikowana. Skoro tańsza wersja kopiuje drogi oryginał: dla mnie wybór jest prosty, zwłaszcza, że patrząc na % wartości, którą trzeba dopłacić wychodzi naprawdę sporo.
Zaoszczędzone pieniądze lepiej przeznaczyć na nowe kamienie, może diament?

Co do ostrzenia recurve Ci nie pomogę, bo obecnie nie mam noża z takim ostrzem. Inna rzecz, że recurva =/= recurva. W takim Zero Tolerance 0300 niby jest, ale taka subtelna, że wydaje mi się, że spokojnie da się naostrzyć.
Do mocno zaznaczonej masz inne możliwości. Czytałem tutaj na Forum, że ten system Ganzo jest bardzo przyjazny jeśli chodzi o dobieranie kamieni pod swój gust. Tj. wlezą również większe, pod recurvę ktoś pisał, że da się podpiąć pręty (choćby Lansky), czy diamenty z Lidla. Możliwości jest więc sporo.

Jeśli Ci się nie spieszy może warto odwiedzić chińskie strony? Aliexpress, Fasttech, Gearbest? Cena jest korzystniejsza, tylko, że trzeba chwilę poczekać.
Noo i możesz kupić też, gdyby Ci się bardziej spodobała, ostrzałkę Ruixin, któej nie widziałem w Polsce (chociaż i tak wolałbym Ganzo).
Zamawiając w Chinach od razu możesz wziąć dodatkowe kamienie. Niby standardowe spokojnie wystarczają, ale skoro są w tak atrakcyjnej cenie...

Offline Liuty

• Opinii: (4)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #43 dnia: 03-02-2016, 23:40:38 »
Co do słabych przyssawek. Też ostatnio zakupiłem Ganzo Touch Pro od jednego kolegi z forum i moim zdaniem nie są one takie złe. Ja przecieram je wilgotną szmatką przed ustawieniem systemu i trzymają jak głupie. Może to kwestia, że na blacie biurka mam położoną szybę ze szklanego stolika i jej trzyma się to naprawdę świetnie. Nic się nie przesuwa, nie spodziewałem się w sumie po opiniach, że będzie tak fajnie. Wiem za to, że na pewno warto zainwestować w diamenty, bo dołączone kamienie szybko zmienią się w łódki, bo widać to po moim używanym zestawie.

Offline waldekBB

• Opinii: (91)
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #44 dnia: 03-02-2016, 23:55:35 »
Wiem za to, że na pewno warto zainwestować w diamenty, bo dołączone kamienie szybko zmienią się w łódki, bo widać to po moim używanym zestawie.
możesz napisać jak mocno jej używałeś? ciekaw jestem porównania z Lanskym i np. kamieniem 120 który najbardziej dostaje po dupie (i w moim przypadku po ponad roku używania i ostrzenia aus8 a ostatnio ncv1), używam jego 80-90%długości a "łódka" jest zauważalna dopiero po przyłożeniu pod światło z prostym wzornikiem 
customy rulez :)
Kosiarz, Siper, Jamall, Aleks, Killrathi i trochę ja ;)

Offline puchbeary

• Małomiasteczkowy gbur
  • Opinii: (131)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #45 dnia: 04-02-2016, 05:37:44 »
Najmniejsza gradacja kamienia ganzo weszła w fazę łódki juz po pierwszych 5-6 użyciach na aus8 i s30v. Generalnie diamenty to jedynie słuszne rozwiązanie
Świat jest za piękny, żeby marnować czas na cienkich leszczy
--------------------------------------------------
A psy i tak fajniejsze Marcinu...

Offline waldekBB

• Opinii: (91)
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #46 dnia: 04-02-2016, 08:47:26 »
nie mam żadnego noża ze stali zbliżonej s30v ale z tego co mówisz to jest duża różnica w jakości kamieni na plus dla Lansky-ego
customy rulez :)
Kosiarz, Siper, Jamall, Aleks, Killrathi i trochę ja ;)

Offline puchbeary

• Małomiasteczkowy gbur
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #47 dnia: 04-02-2016, 09:20:51 »
Miałem wcześniej przed Ganzo Lanskiego DeLuxe. Między kamieniami z Ganzo a z Lanskiego jest przepaść. te od Ganzo są miękkie. Dlatego pisze to co wyżej - diamenty to jedynie słuszne rozwiązanie.

Offline Liuty

• Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #48 dnia: 04-02-2016, 10:02:30 »
możesz napisać jak mocno jej używałeś? ciekaw jestem porównania z Lanskym i np. kamieniem 120 który najbardziej dostaje po dupie (i w moim przypadku po ponad roku używania i ostrzenia aus8 a ostatnio ncv1), używam jego 80-90%długości a "łódka" jest zauważalna dopiero po przyłożeniu pod światło z prostym wzornikiem 

Kupiłem używany system, łódka na kamieniu już była. Ale po kilka użyciach moich, stwierdzam jak kolega wyżej, że te kamienie są strasznie kiepskie, miękkie i szybko się zapychają. Mimo to idzie coś na nich naostrzyć, ale w diamenty na pewno zainwestuję.

Offline Element

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #49 dnia: 24-03-2016, 15:29:45 »
Pany, potrzebna mała porada...
Zakup przyzwoitej ostrzałki dla początkującego.

Używana będzie głównie do ostrzenia kuchenniaków oraz "nauki" ostrzenia.
Ma być na tyle dobra (i prosta w obsłudze), żeby nawet kiepski operator mógł zrobić na brzytwę nóż bez krawędzi tnącej :D

Po głowie chodzi mi głównie to:

1) http://ostry-sklep.pl/p/247/16305/ostrzalka-lansky-deluxe-lcd5d-ostrzalki-lansky-ostrzalki-do-nozy.html

2) http://ostry-sklep.pl/p/247/4289/ostrzalka-lansky-turn-box-cer-diam-tb-2d2c-ostrzalki-lansky-ostrzalki-do-nozy.html

3) http://ostry-sklep.pl/p/191/3939/diamentowy-system-ostrzalek-taidea-t0931d-ostrzalki-taidea-ostrzalki-do-nozy.html

Pręty pierwotnie wpadły mi w oko, jednak system zasugerowano mi później jako lepszy na początek.

Który z powyższych (lub też jakiś inny) polecacie?

* Budżet kłopotem większym nie jest, wolę jednak wydać 2 stówy, niż 10 stów  :)

« Ostatnia zmiana: 24-03-2016, 15:32:19 wysłana przez Element »

Offline x_maly_x

• Opinii: (12)
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #50 dnia: 24-03-2016, 16:12:46 »
Do ostrzenia "codziennego"  drugi link , do wyprowadzania nowej krawędzi(co robi się zdecydowanie rzadziej niż ostrzenie codzienne) trzeci link  ;) - od biedy na diamentach z drugiego linku też krawędź wyprowadzisz.

Offline Migacz112

• Opinii: (35)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #51 dnia: 03-04-2016, 20:22:14 »
Oj kolego... jak po zrobienu bułki ostrze prestaje golić to znaczy że coś spartaczyłeś. U mnie po pocięciu trzech dużych kartonów na ładne prostokąty nóż dalej od biedy goli. A po parokrotnym przeciągnięciu na pasku z pastą polerską jest już bardzo ładnie. Osobiście ostrzę z ręki na diamentach i po gradacji 1000 nóź potrafi golić i bez paska, a jak testowałem teraz diapexa to i po 400 golił także na systemie powinno być jeszcze lepiej. Na pewno nie masz drutu? Kamienie równe, bez łódeczki?
A druga sprawa - do dobrego naostrzebia noża potrzeba dobrej ostrzałki i dobrego noża. Na nożach za 20zł nawet jak uzyskasz golącą ostrość to stracisz ją po cięciu kartki. A druga sprawa że takie stale za 20zł wyginają się i robią drut nawet od samego patrzenia. Na takich nożach nie nauczysz się ostrzyć :) wiem z doświadczenia. Miałem problemy z bazarowcem za 10zł i osełką do kosy, po paru godzinach prób i błędów wywaliłem oba przedmioty i przerzuciłem się na nóż ganzo za 60zł i taideę 400/1000 i od razu (10 minut nauki) ostrzyłem do poziomu golenia :) wiecej odwagi i wiary w siebie

Offline Marek Muniak

• Moje ego świadczy o mnie...
  • Opinii: (0)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #52 dnia: 04-04-2016, 08:57:10 »
Element, to co powiedzieli przedmówcy, to szczera prawda.Nauczyć się ostrzyć, nawet z przyrządu, to nie jest proste.Ja często ostrzę noże kolegom ( płytki Diasam, system DiapeX).Nie biorę NIGDY do roboty noży z gównolitu. Szkoda czasu. Przyznam się, że satysfakcją dla mnie jest, jak kolega po jakimś czasie przynosi mi do ostrzenia nóż szczęśliwy jak dziecko mówiąc, że zrobił sześć dzików. Podostrzam i do roboty. No i nie wolno zapominać, że od czasu do czasu  przybywa flaszka w barku.Żeby nie było offtopu pewnego jegomościa z fajką nie robię za flaszkę. Tylko za darmo i nie wszystkim. Tylko kolegom. Flaszka jest tylko miłym dodatkiem (nieczęstym i nie wymaganym), bo ja mało piję.
Ja bym proponował, żebyś w okolicy poszukał kogoś, kto by Ci pomógł. Jeśli mieszkasz w pobliżu- zapraszam! Bez flaszki, oczywiście.Kawę zawsze możemy wypić.
Owoc żywota mojego je ZUS.

Offline Element

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #53 dnia: 07-04-2016, 15:47:35 »
Przyznam, że gdzieś tam kiełkuje myśl zakupu kamienia, zamiast systemu. Jeszcze się nie zdecydowałem do końca...
Z jakością materiału problemu być nie powinno, bo "nożopodobnych" zostawię sobie może ze 2-3 szt., pzostałe to kai-e bądź vicki.

@Migacz - ta taidea 400/1000, o której wspominasz - to poniższy kamień?
http://taidea.pl/katalog?produkt=1341

Offline puchbeary

• Małomiasteczkowy gbur
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #54 dnia: 07-04-2016, 15:52:38 »

Offline Migacz112

• Opinii: (35)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #55 dnia: 13-04-2016, 21:06:07 »
Kuuurna, sorki, nie ogarniam do końca tapatalka tak, dokładnie ta z linka Puchbeary - Diamentowa

Wysłane z mojego SM-N910F przy użyciu Tapatalka

Offline Grzegorz D.

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #56 dnia: 24-06-2020, 20:45:12 »
Witam i odgrzebuję kotleta aby niepotrzebnie nie tworzyć czegoś nowego. Złotą łopatę przyjmę chętnie.

Na V-kach ostrzenie nigdy mi nie szło, dlatego mój Triangle od kilkunastu lat robi jako płaska osełka. Z podobnym skutkiem. Zamarzyło mi się precyzji i powtarzalności, czyli czegoś systemowego, ale tu sytuacja zmienia się dynamicznie – jest Ganzo Touch Pro Ultra, Ganzo Touch Pro Steel, Ruixin Pro no i oczywiście Lansky i nie wiem, co teraz warto brać?

Zdaję sobie sprawę, że zrobienie takiej ostrzałki systemowej, to jest banał przy podstawowej znajomości matematyki, zmyśle do majsterkowania i dostępie do maszyn. Zrobiłbym takie cudo do pracy z kamieniami z mojego Triangla, ale niestety po trwałej relokacji dostęp do maszyn zdechł więc skazany jestem na gotowce. Teraz nawet nie mam zwykłego imadła.

Chciałbym kupić jakiś systemik do ostrzenia noży o rozmiarach od Griptiliana do tyrzydziestocentymetrowego kuchenniaka. Żadnych zębów i recurvów. Gradacja kamienia wystarczająca dla mnie to odpowiednik brązowego z Triangla + diament do regeneracji ostrzy zapuszczonych. Priorytetem jest, aby ten system miał porządne kamienie, z których nie robi się łódka po kilkunastu ostrzeniach. Jeszcze lepiej by było, aby można tam podpinać dowolne, w pewnych rozsądnych granicach oczywiście, kamienie. Budżet do 300PLN.

Co doradzilibyście z własnej praktyki na dzień dzisiejszy?

Offline fenei

• Opinii: (147)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #57 dnia: 24-06-2020, 20:58:09 »
Kazaka Juniora + diamenty.  Może ktoś ma używanego to w 300 się zmieścisz.
Puściłem ci zresztą wiadomość, tam masz szerzej to omówione.