Autor Wątek: RESCUE ME 2.0 LM RAPTOR vs LM SURGE  (Przeczytany 5780 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline melonmelon

• Niezlot PGK 2019
  • Opinii: (152)
  • *
    • moje narządy :)
Odp: RESCUE ME 2.0 LM RAPTOR vs LM SURGE
« Odpowiedź #60 dnia: 12-08-2016, 15:14:31 »
Jak zacznę gadać z sensem, to muszę się dogadać z miltarnymi w Wroca, może coś wymyślę.

pozdro
Nie ma mnie, w Łodzi siedzę.
Zapraszam na blog o obróbce cieplnej http://blog.melontools.com/obrobka_cieplna/

trochu stali na noże?
https://forum.knives.pl/index.php?topic=184641.

kluczyki robię, gitarki, mogę skrzypce

DORADZTWO W ZAGADNIENIACH OBRÓBKI CIEPLNEJ STALI I NIE TYLKO

Offline RNL

• Opinii: (54)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #61 dnia: 12-08-2016, 15:45:32 »
Dzięki za test RNL!

Jedna uwaga, może oczywiste, ale warto przypomnieć - Surge w żadnej mierze nie jest toolem dedykowanym do ratownictwa bardziej niż dowolny uniwersalny tool LM czy innych producentów.

Odwrotnie z Raptorem - nie jest jak piszesz:
Raptor jest właśnie dla specjalisty - ratownika, paramedyka itp. (tak, jak MUT EOD raczej dla sapera i użytkownika M4 a nie dla majsterkowicza raczej). "Niedzielny ratownik" może go kupić i się nauczyć z niego korzystać, ale prościej i taniej będzie mu z Z-rexem: http://www.militaria.pl/leatherman/noz_ratowniczy_leatherman_z-rex_831648_p12581.xml

Dedykacja, a używanie na co dzień, to różne rzeczy, często.

Osobiście, chętnie używałbym Raptora w karetce, ale... jednak stopień jego komplikacji powoduje, że chyba nie wyprze nożyczek ratowniczych i zbijaka osobno. Dlaczego?
Nie dlatego, że coś jest z nim nie tak, broń Boże. uważam, że jest to bardzo przemyślana konstrukcja z wieloma fajnymi funkcjami i obecnie jeździ ze mną w samochodzie, lub mam go przy sobie jako uzupełnienie noża, ale jest trochę jak Tygrys i T34 porównując do zwykłych nożyczek ratowniczych.
Minus poważny dla specjalisty, moim zdaniem oczywiście, to to, co normalnie stanowi o sile toola- czyli wielozadaniowość. Jestem w stanie wyobrazić sobie sytuację, że jeden ratownik potrzebuje nożyczek a drugi zbijaka w tym samym czasie, bo jest więcej poszkodowanych, . I jak są to osobne narzędzia, to nie ma problemu, jak jedno, jest.
Bo wiesz, może w Stanach każdego EMT byłoby stać na Raptora, ale w Polsce, to cena 10 nożyczek. To nie znaczy jest gorszy od nożyczek w zastosowaniach profesjonalnych, powiem więcej ma cechy, które stawiają go wyżej i jeszcze to wykażę, ale obawiam się, że nie wyprze pojedynczych narzędzi celowanych.

Co do Surge'a- chyba na naszym forum nie ma wątpliwości, że to tool narzędziowy, a nie ratowniczy sensu stricto. Ale wielu ratowników, strażaków i lekarzy karetek używa różnych tooli kombinerkowych
« Ostatnia zmiana: 12-08-2016, 15:48:12 wysłana przez RNL »
„Good luck, Mr. Gorsky”

Offline wojtek

• Opinii: (20)
  • Użytkownik knives.pl
  • KPF
« Odpowiedź #62 dnia: 12-08-2016, 19:52:12 »
IMO narzedzie do bicia szyb powinno byc symetryczne i intuicyjne. Otwieranie narzedzia po wyjeciu z "kieszeni" mija sie z celem, kradnie czas i wprowadza ryzyko fakapu. Tym bardziej nie powinno sklaniac uzytkownika do podejmowania kolejnych decyzji o otwieraniu, wyjmowaniu, , zdejmowaniu czy zakladaniu np. rekawiczek badz otwieraniu kolejnych narzedzi, zeby dotrzec do tego jedynedo, ktore sie nadaje. Wyjmuje-->chwytam-->napierdalam-->jestem.
« Ostatnia zmiana: 12-08-2016, 19:58:40 wysłana przez wojtek »

Offline Oso

• Opinii: (81)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #63 dnia: 14-08-2016, 15:43:04 »
Kiedyś robiliśmy test rozbijania szyb samochodowych( saperzy też czasami muszą dostać się do wnętrza zamkniętego samochodu;-). Jakie było zdziwienie co niektórych , że to nie takie proste. Jednak odpowiedź moja była prosta, nie zbijaki lecz czubek kombinerek w moim Leathermanie... Działa choć bezpieczniejszy jest robot i mały wybuchowy kluczyk co otwiera wszystkie szyby;-)

Wysłane z mojego MotoE2(4G-LTE) przy użyciu Tapatalka

Czyszczenie i ostrzenie noży mnie uspokaja, przywraca wewnętrzną harmonię....

Offline RNL

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #64 dnia: 14-08-2016, 18:39:00 »
Pewnie miałeś któryś starszy model? Wave kiedyś był fasowany to i ówdzie, wersje ST3000 EOD są równie wielkie ja Surge, jak nie większe.

Nadal, nie uważam, ze nie da się kombinerkami rozbić szyby. Sądzę jednak, że mnie skutecznie przy małej energii niź zbijakiem takiego Raptora
« Ostatnia zmiana: 14-08-2016, 18:40:52 wysłana przez RNL »
„Good luck, Mr. Gorsky”

Offline Oso

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #65 dnia: 15-08-2016, 12:01:34 »
Nie pamiętam - chyba Wave, lub Blast. MUT ma większą masę i oprócz kombinerek młotek, który sprawdzę we wrześniu jak sobie radzi z szybami. W sumie ciekaw jestem czy w ratownictwie jest przydatny. Ja testowałem ostrze do pasów i główną klingę na materiale , pasy, taśmy parciane, oporządzenie umundurowanie (saperzy czasami też muszą kogoś rozebrać;-) - generalnie sprawdza się świetnie. Jest jeszcze Leatherman Signal - jest młotek, choć mniejsza masa, więc trzeba będzie mocniej uderzyć. Klinga pozwala na w miarę bezpieczne ciecie materiału przy ciele. Może uda się zrobić mały test na szybach - zobaczymy.
Szacunek za Twoją ciężką i odpowiedzialną pracę.

Offline RNL

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #66 dnia: 15-08-2016, 12:12:56 »
Twoja praca jest pewnie niejednokrotnie cięższa i niemniej odpowiedzialna, tak więc wzajemność w wyrazach szacunku z mojej strony jest pełna.
„Good luck, Mr. Gorsky”

Offline Oso

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #67 dnia: 15-08-2016, 14:34:50 »
Łatwiej się pracuje jak masz świadomość, że Koledzy Cię chronią a inni gotowi są iść po Ciebie aby Cię poskładać do kupy jak coś pójdzie nie tak.
Wracając do wątku: Zaciekawił mnie spadek wydajności zbijaka w Raptorze - czyżby szybkie tępienie się czubka? Ciekaw jestem czy jest to część wymienna? Czy większe rozmiary zbijaka pomogłyby przedłużyć jego zdolności do rozbijania? Podobnie jest z Z-Rexem, mała masa  i niewielki zbijak - ciekaw jestem czy zachowa się podobnie.
Fajnie, że na filmie pokazano jak trudno rozbić szybę, uderzając w środek. Oczywiście "wszyscy" wiedzą o rogach, ale real , stres i strach robi swoje - szczerze: ilu z nas w realu musiało rozbić szybę w samochodzie?
Pamiętam, jak robiliśmy testy ze zbijakami sprężynowymi i innymi narzędziami w połączeniu z robotem - konkluzja była prosta, najlepszy jest materiał wybuchowy  :D
« Ostatnia zmiana: 15-08-2016, 21:05:08 wysłana przez Oso »

Offline borutaws

• Opinii: (26)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Login głupi, wolę jak się o mnie pisze Maciek.
« Odpowiedź #68 dnia: 21-08-2016, 23:39:54 »
Fajnie poczytać coś w temacie :)

Te Raptory miałem w ręku, fajne, dla siebie wybieram "zwykłe" nożyczki. Podoba mi się w Raptorach opcja cięcia obrączek - ciekawe jak sobie radzi z pierścionkami?

Tego typu testy są niestety obarczone pewnym błędem - są testami ;)
Nie chcę się wcinać RNL za bardzo w wątek, ale mam wrażenie że rozważając wyższość noża X nad nożem Y zachowujemy się jak chłopcy "ty patrz, a ten? ma licznik do 220km/h!!!""o jaaacie, poka...."   I też jest w tym frajda  :)
Rzadko się zdarzają w prawdziwym życiu sytuacje zmuszające do użycia noża ratowniczego - przynajmniej mi. Ze 2x ciąłem jakąś linkę, żeby inni mieli łatwiej, a i to nic groźnego

Mam doczynienia z nożami ratowniczymi gdzieś tak od 2008 roku. I znikome doświadczenie z ich używania (powód powyżej). Jeśli już to z gubienia.
Dla mnie nóż ratowniczy ma służyć do ratowania mnie samego (głównie zabawy z wodą). Czyli ma być łatwo dostępny. Łatwo dostępny to narażony na zgubienie. I ze 2 razy zgubiłem. 
Ideału jeszcze nie znalazłem - najbliżej jest BearClaw - siedzi naprawdę mocno w pochewce, a dłoń chwyta go pewnie.  Teraz zamówiłem sobie też na próbę Trilobite - mam nadzieję że da się go jakoś sensownie zamocować do neoprenu oraz do uprzęży alpinistycznej. 

A jeśli chodzi o ratowanie innych - to do cięcia ubrań wybieram nożyczki. Proste, tanie, skuteczne.

P.S.
Idąc do pracy z RNL, jak patrzę  na niego to wcale nie czuję się bezpiecznie. A  tylko z nim kłopot bo trzeba go jeszcze pilnować, żeby się nie zgubił.   
;P

I nie chodzi rzecz jasna o autora testu

Svord - mój składany Graal.

Offline melonmelon

• Niezlot PGK 2019
  • *
« Odpowiedź #69 dnia: 06-09-2016, 10:40:11 »
Witam
Zrobiłem kilka zbijaków do Leathermana.
Wchodzą zamiast bita 1/4 do sugre/wave/inne modele.
Wersja czarna i biała :).
Do testów jeden komplet dostaje RNL.
Czy jest jeszcze ktoś chętny?
Warunek:
Zbicie kilku szyb samochodowych, foty/filmik + krytyczny opis.

pozdro
Zapraszam na blog o obróbce cieplnej http://blog.melontools.com/obrobka_cieplna/

trochu stali na noże?

Offline Oso

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #70 dnia: 27-10-2016, 10:41:42 »
Trochę odświeżę - ostatnio miałem przyjemność zbić parę szyb w samochodach- Partner, Fabia i CC. Uderzałem rozłożonym toolem - wierzchołkiem kombierek (ST300 EOD). Waliłem na "oślep" - wykorzystując zamach, stojąc z boku, plecami do zbijanej szyby. Szyba rozbita. Nigdy za pierwszym razem - wymagane 3-4 uderzenia. Dla mnie wniosek jest prosty - porządny tool, rozłożony, może być zastępstwem w awaryjnych sytuacjach, zbijaka do szyb.

Offline melonmelon

• Niezlot PGK 2019
  • *
« Odpowiedź #71 dnia: 27-10-2016, 10:52:48 »
Nieee, moja ma inną wersję.
Jest coś lepszego, oczywiście wg Melontools.
Czekam na ocenę @RNL  i @Heimdall .
Oni mają mój wynalazek do Leathermana :).

pozdro

trochu stali na noże?

Offline fenixproductions

• Opinii: (7)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #72 dnia: 13-08-2019, 10:41:05 »
Odkopuje, bo jakiś czas temu pojawił się „Zbijak do szyb Leatherman Bit”.

Pasuje do Surge i się zastanawiam, czy ktoś już go testował w akcji.