Autor Wątek: Takie noże wyskrobałem: Nessmuk Hrabia Janusz  (Przeczytany 9414 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Adam One

• Opinii: (0)
  • Użytkownik knives.pl
Odp: Takie noże wyskrobałem: Łowczy
« Odpowiedź #120 dnia: 31-07-2017, 23:54:39 »
Spoko, dobrze wiedzieć, jestem kolejnym uświadomionym :), w takim razie na kolejnym nożu wytrawię jelonka rogacza, tym razem prawdziwego :D
Na pewno będzie ładnie wyglądał, tylko nie pomyl z rohatyńcem :mad:

oczywiście żartuję – ostrzegam, bo mało jest ludzi łapiących mój ciężki dowcip, za co z góry przepraszam
Darz Bór

Offline Opal

• Opinii: (22)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #121 dnia: 01-08-2017, 12:08:37 »
Świetny nożyk, w moim guście. A pomysł na maszynkę do stone-wash mogę sobie od Ciebie pożyczyć. Jeśli Dobrowianka jest opatentowana to Żywca wykorzystam  :)

Offline mitryl

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #122 dnia: 01-08-2017, 21:06:40 »
dwa ostatnie zestawy w moim guście :D
I rzekł do człowieka: Oto bojaźń Pańska, ona jest mądrością, a unikanie złego rozumem.Job. 28:28
Marana Tha

Offline tymoteusz

• Opinii: (2)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #123 dnia: 08-08-2017, 17:03:19 »
A pomysł na maszynkę do stone-wash mogę sobie od Ciebie pożyczyć. Jeśli Dobrowianka jest opatentowana to Żywca wykorzystam  :)

Co do maszynki, to działa nawet dobrze (pomimo prostoty/prymitywizmu :D ), na zdjęciach ciężko uchwycić efekt końcowy. Wkrętarka na wolnych obrotach, do środka dałem kamyczki gładkie, okrągłe, około 1-2 cm średnicy. Ostrze trawiłem nadsiarczanem sodowym, a potem wd40 i do butelki na jakąś godzinę/dwie. Planuje kupić kształtki ceramiczne i jakoś podrasować moją maszynę, ale to za jakiś czas.

Dzięki za odwiedziny i opinie!

dwa ostatnie zestawy w moim guście :D
Co jak co Mitryl, ale Twoje wszystkie noże są zajebiste i w moim guście. Szczególnie Piołun miażdży!
« Ostatnia zmiana: 08-08-2017, 17:05:41 wysłana przez tymoteusz »

Offline LEFO

• Użytkownik knives.pl
  • **
    • FB
« Odpowiedź #124 dnia: 10-08-2017, 10:25:13 »
z tym stone wash to wypisz wymaluj Pomysłowy Dobromir  8D. Łowczy wyszedł super, a pochewka niesamowicie pasuje do całości, pozazdrościć  ;-)
MS

Offline tymoteusz

• Użytkownik knives.pl
  • **
Odp: Takie noże wyskrobałem: noże treningowe
« Odpowiedź #125 dnia: 04-09-2017, 15:59:09 »
Kolega (jest żołnierzem) poprosił mnie o wykonanie kilkunastu noży treningowych dla swoich kumpli z jednostki, ustaliliśmy ogólny zarys i materiały. Wyszło tak: noże wykonane z aluminium grubości 5 mm, długość ostrza 13 cm, rękojeść 12 cm, opleciona paracordem, krawędzie wyoblone (co by było bezpieczniej na treningach).

Generalnie w aluminium pracowało się szybko, ale i tak zadanie było dosyć mozolne (przez ilość noży ;) ).
« Ostatnia zmiana: 05-09-2017, 16:57:23 wysłana przez tymoteusz »

Offline noxos

• Opinii: (3)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #126 dnia: 04-09-2017, 20:54:02 »
Alu twarde?Nie będzie się giąć w palcach?

Offline tymoteusz

• Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #127 dnia: 05-09-2017, 10:03:25 »
Jakieś super twarde to nie jest, ale ze względu na grubość powinno dać radę. Ważne było to żeby noże były lekkie. Poza tym to jest chyba ten gatunek Alu o zwiększonej twardości.

Offline tymoteusz

• Użytkownik knives.pl
  • **
Odp: Takie noże wyskrobałem: po długiej przerwie... Poznajcie Szczupaka!
« Odpowiedź #128 dnia: 04-06-2018, 23:49:08 »
Chwilę mnie nie było, można powiedzieć, że życie mnie wciągnęło :D. Jakiś czas temu zreaktywowałem się i powstał Szczupak.
Ze spraw technicznych:
- stal D2, sam hartowałem, ale o tym później, ostrze około 14 cm, grubość 4 mm
- na klindze satyna i moje nowe logo! (rezygnuję z róży wiatrów), litery A.W. to inicjały przyszłego właściciela, wszystko trawione
- rękojeść z czeczoty brzozy (już mam jej powoli dosyć, chociaż piękne drewno ;)), długość około 12 cm, pin ozdobny i przelotka ze stali nierdzewnej

Oto Szczupak...

A co do hartowania, to zrobiłem konstrukcję - ułożyłem mały piecyk z cegieł szamotowych w grillu, dołożyłem metalową rurkę i odkurzacz na wydmuch, do tego drobny węgiel drzewny. Hartowałem w nocy na kolor, pierwsze piloty, które potem łamałem i testowałem, a następnego dnia nóż... i się chyba udało! Jest sprężysty, nie traci szybko ostrości i pilnik go nie łapie. Jak ktoś chce zdjęcia, to dajcie znać - jutro porobię i wrzucę.
A i przerwa mi też posłużyła, bo w głowie mam chyba z 10 projektów i dużo nowego zapału, więc nie ma tego złego...
« Ostatnia zmiana: 05-06-2018, 00:04:43 wysłana przez tymoteusz »

Offline noxos

• Opinii: (3)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #129 dnia: 05-06-2018, 00:53:40 »
 8D  Bardzo udany nożyk.  Filework dodaje smaku. :)

Offline tymoteusz

• Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #130 dnia: 07-06-2018, 22:32:26 »
Dzięki Noxos za opinię! Fiework wyszedł nawet równo tym razem i jest dosyć użyteczny - można na nim oprzeć kciuk :)

Offline Piew-Wojtas

• Opinii: (23)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #131 dnia: 07-06-2018, 22:46:27 »
ładny, drewno mega

Offline Piotr Bialy

• knifemaker
  • Opinii: (8)
  • *
« Odpowiedź #132 dnia: 08-06-2018, 22:56:27 »
Bardzo fajny. Klasyczny, ale wszystko tak jak powinno byc... Bardzo mi sie podoba.

Offline Naczelnik

• Opinii: (4)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #133 dnia: 10-06-2018, 13:58:26 »
Bardzo ładny nożyk. Super drewno, można łatwo podbarwic pochwe w tym samym klimacie.

Offline tymoteusz

• Użytkownik knives.pl
  • **
Odp: Takie noże wyskrobałem: zestaw młodego kowala :D
« Odpowiedź #134 dnia: 11-06-2018, 14:20:59 »
Tak jak obiecałem wrzucam fotki mojego piecyka:

Całość kosztowała mnie jakieś 40 zł (cegły szamotowe i rurka). Konstrukcja mobilna i szybko można ją złożyć jak chce się zahartować kiełbase, albo jakiś boczek :D

Dodatkowo dorzucam zdjęcie "zestawu startowego" do kucia. Całość kupiłem na złomie za jakieś 30 zł, plus jedno popołudnie pracy nad sprzętem - usunąłem rdzę, przeszlifowałem i pomalowałem młoty/kowadło, młoty osadziłem na styliskach (nawet je zabejcowałem i zaolejowałem ;) )

Chcę się rozwinąć w temacie, mam zamiar ćwiczyc i czytać/oglądać, może jakiś kurs kowalstwa. Przekonałem się, że naprawdę warto odwiedzić pobliskie złomowiska (mi wszytko siadło w pierwszym do jakiego pojechałem), można w nich zdobyć niezłe fanty w cenie złomu. Kilka dni temu pojechałem tam znowu i nie było praktycznie nic ciekawego, ale dowiedziałem się, że ktoś kupił kowadło 50 kg za grosze, nie wiem w jakim było stanie, ale i tak żal....
Szukajcie, szukajcie...
« Ostatnia zmiana: 11-06-2018, 17:58:09 wysłana przez tymoteusz »

Offline Saduria

• Grupa Pomorska
  • **
« Odpowiedź #135 dnia: 11-06-2018, 15:37:46 »
Chcę się rozwinąć w temacie, mam zamiar ćwiczyc i czytać/oglądać, może jakiś kurs kowalstwa.

Polecam kurs u Marcina Gnojskiego VikingArt. Byłam już dwa razy. Trochę kosztuje, ale kujesz pełne dwa dni pod okiem fachowca, masz odpowiedzi na wszystkie pytania i wracasz obładowany żelastwem.
Na pierwszym kursie był wieszaczek, dwie pary kleszczy, a drugiego dnia już zgrzewaliśmy damasty. Marcin dostosowuje program pod indywidualne potrzeby i umiejętności.
Sporo też daje niby zwykły wstęp z BHP - niejeden początkujący cierpi na bóle łokcia.

No i forum kowalskie. Tam jest skarbnica wiedzy i ludzie niezwykle życzliwi.

Offline mitryl

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #136 dnia: 12-06-2018, 11:48:53 »
Dobrze ci to idzie ;) noz w klimacie jaki lubie :)
I rzekł do człowieka: Oto bojaźń Pańska, ona jest mądrością, a unikanie złego rozumem.Job. 28:28
Marana Tha

Online Ajron

• Suma wszystkich błędów
  • Opinii: (106)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Wszyscy jesteśmy piratami
    • Auto Pomoc Dzik
« Odpowiedź #137 dnia: 12-06-2018, 13:41:46 »
Dodatkowo dorzucam zdjęcie "zestawu startowego" do kucia. Całość kupiłem na złomie za jakieś 30 zł, plus jedno popołudnie pracy nad sprzętem - usunąłem rdzę, przeszlifowałem i pomalowałem młoty/kowadło, młoty osadziłem na styliskach (nawet je zabejcowałem i zaolejowałem ;) )

(Obrazek został usunięty z cytatu.)

Młoteczki ładnie wyobliłeś i wyszlifowałeś to na plus. Ja tam trzonki do kowalskich zawsze opalam i poleruję ale to marginalna sprawa. Taka szyna się nie nadaje za bardzo na kowadło bo szyna ma działać jak amortyzator a kowadło jako... no jak kowadło czyli dokładnie odwrotnie. Dowolny masywny płaski blok stali lub żeliwa będzie o niebo lepszy, jedyne kowadło z szyny to jak obetniesz główkę i na sztorc wbijesz.
"Złomiarz umysłów"

Transport maszyn, dźwig HDS do 10 ton, pomoc drogowa Zachodniopomorskie

http://autopomoc-dzik.pl/

Offline Karkonosz

• Świeża krew
  • *
  • Poczuj Ducha Gór
« Odpowiedź #138 dnia: 13-06-2018, 14:18:21 »
szyna ma działać jak amortyzator
Skąd masz takie informacje? Szyna kolejowa ma za zadanie przenosić statyczne i dynamiczne obciążenia na podkłady i dalej na posadowienie torowiska, w żadnym momencie pracy nie pracuje jak amortyzator.

Online Ajron

• Suma wszystkich błędów
  • Opinii: (106)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Wszyscy jesteśmy piratami
    • Auto Pomoc Dzik
« Odpowiedź #139 dnia: 13-06-2018, 14:39:18 »
Skąd masz takie informacje? Szyna kolejowa ma za zadanie przenosić statyczne i dynamiczne obciążenia na podkłady i dalej na posadowienie torowiska, w żadnym momencie pracy nie pracuje jak amortyzator.

Do puki jest szyną to tak, jak zaczniesz walić w nią młotem to amortyzuje całkiem nieźle,. Ładnie ująłeś @Karkonosz " Szyna kolejowa ma za zadanie przenosić statyczne i dynamiczne obciążenia na podkłady i dalej na posadowienie torowiska", a jakie zadanie ma kowadło?
"Złomiarz umysłów"

Transport maszyn, dźwig HDS do 10 ton, pomoc drogowa Zachodniopomorskie

http://autopomoc-dzik.pl/